Kutub-i Sitte Hadis-i Şerifleri - 001 - 4190

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
3717 - Hz. Sevban (radiyallahu anh) anlatiyor: "Resulullah (aleyhissalatu vesselam)'a cenabetten temizlenmek hususunda sorulmustu. Buyurdular ki: "Erkek ise, sacini acsin ve su killarin dibine varincaya kadar yikasin. Kadin ise, sacini(n orgusunu) acmamasinin ona bir zarari yok. Basina elleriyle uc kere su avuclayip doksun.''
Ebu Davud, Taharet 100, (255).

3718 - Hz. Aise (radiyallahu anha) anlatiyor: "Resulullah (aleyhissalatu vesselam) cenabetten gusledince once ellerini yikamaktan baslardi, sonra namaz abdesti gibi abdest alirdi. Sonra parmaklarini suya batirir, onIarla sac diplerini hilallerdi. Deriyi islattigi kanaati hasil olunca tepesinden uc kere su dokerdi. Sonra da bedeninin geri kalan kisimlarini yikardi. En sonra da ayakIarini yikardi.''

3719 - Bir diger rivayette: ".Suya sokmazdan once ellerini yikayarak baslardi'' denmistir.

3720 - Bir baska rivayette: "Sag elini yikayarak baslar, onun uzerine su doker, sonra sag eliyle vucudundaki eza'nin uzerine su doker, sol eliyle de onu yikardi. '' denmistir. Bu Sahiheyn'in lafzidir.

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
3721 - Ebu Davud'un bir rivayetinde soyle gelmistir: "Hz. Aise (radiyallahu anha) der ki: "Resulullah (aleyhissalatu vesselam), basi uzerine uc kere su dokerdi: Biz ise, ormelerimiz sebebiyle bes kere dokerdik."

3722 - Sahiheyn'in bir rivayetinde soyle denir: "Resulullah (aleyhissalatu vesselam), cenabetten yikandigi zaman (sut sagilan sab gibi) bir kab(ta su) isterdi. Onu eliyle tutar, basinin sag tarafini yikayarak baslar, sonra da sol kismini yikardi. Sonra iki avucuyla su alir, onlarla basina dokerdi."

3723 - Buhari'nin diger bir rivayetinde (Hz. Aise) soyle demistir: "(Resulullah'in zevcelerinden) birimiz cenabet oldugu vakit, eliyle uc kere basinin uzerine su doker, sonra eliyle uc kere sag tarafina su doker, diger eliyle de sol tarafin dokerdi."
Buhari, Gusl 1,15,19; Muslim, Hayz 35, (316); Muvatta, Taharet 67, (1, 44), 80, (1,45); Ebu Davud, Taharet 98, (240, 241, 242, 243, 244),100, (253); Nesai, Taharet 152, 153, 155, 156, 157, (1, 132-135); Tirmizi, Taharet 76, ( 104).

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
3724 - Hz. Meymune (radiyallahu anha) anlatiyor: "Resulullah (aleyhissalatu vesselam) cenabetten yikanirken ben O'na perde oldum, (soyle yikanmisti):
Once ellerini yikadi. Sonra sag eliyle (kaptan) solu uzerine su dokerek fercini ve (meniden) bulasanlari yikadi. Sonra elini duvara -veya yere- surdu. Sonra namaz abdesti gibi abdest aldi, ancak ayaklarini yikamayi terketti. Sonra uzerine su doktu. Sonra ayaklarini cekip yikadi. Aleyhissalatu vesselam'in cenabetten guslu iste boyledir."
Buhari, Gusl 1, 5, 7,8, 10, 11, 16, 18,21; Muslim, Hayz 4, (317); Ebu Davud, Taharet 98, (245); Tirmizi, Taharet 76, (103); Nesai, Taharet 161, (1, 137), Gusl 15, (1, 204), 22, (1, 208).

3725 - Ibnu Omer (radiyallahu anhuma) anlatiyor: "(Babam) Omer (radiyallahu anh) Resulullah (aleyhissalatu vesselam)'a cenabetten nasil yikanacagini sordu. Aleyhissalatu vesselam dedi ki:
"(Kisi) sag eli uzerine su dokerek baslar, iki veya uc kere doker (ve ovalayip yikar). Sonra sag elini kaba sokar (avucladigi suyu) ferci uzerine bosaltir, bu sirada sol eli ferci uzerindedir. Dokulen su ile oralarindaki (meni bulasigi)ni temizleninceye kadar yikar. Sonra isterse elini topraga koyar, sonra sol eli uzerine, temizleninceye kadar su doker. Sonra uc kere ellerini yikar. Istinsakta bulunur (burnuna su cekip yikar). Mazmaza yapar (agzina su alip yikar). Yuzunu ve kollarini ucer kere yikar. Basina sira gelince meshetmez, suyu doker (ve bedeninin geri kalan kismini yikar).''
Nesai Gusl 18, (1, 205, 206).

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
3726 - Ummu Seleme (radiyallahu anha) anlatiyor: "(Bir gun) ey AIlah'in Resulu! dedim. Ben cok orgusu olan bir kadinim. Hayiz ve cenabetten yikanirken orguleri cozeyim mi?''
"Hayir! buyurdular, basinin uzerine, ellerinle uc kere su avuclayip dokmen, sonra da bedenine su dokup yikanman sana yeterlidir.''
Muslim, Hayz 58, (330); Ebu Davud, Taharet 100, (251, 252); Tirmizi, Taharet 77, (105); Nesai, Taharet 150, (1, 131).

3727 - Ubeyd Ibnu Umayr el-Leysi anlatiyor: "Hz. Aise (radiyallahu anha) ye, Abdullah Ibnu Omer'in, kadinlara yikandiklari zaman orgulerini acmalarini emrettigi haberi ulasmisti, soyle dedi:
"Ibnu Omer 'e hayret dogrusu! Kadinlara baslarini cozmelerini emrediyormus, bir de tras olmalarini emretmiyor mu? Ben ve Resulullah (aleyhissalatu vesselam) ayni kaptan (beraberce) yikanirdik. Ben, basima uc kere su dokmekten baska birsey yapmazdim (da Resulullah mudahale edip "orgulerini de coz '' demezdi)."
Muslim, Hayz 59, (331).

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
3728 - Katade rahimehullah anlatiyor: "Hz. Enes (radiyallahu anh)'in bize anlattigina gore, Resulullah (aleyhissalatu vesselam)'in tek bir gusulle, butun hanimlarini dolastigi olmustur."
Buhari, Gusl 12, 24, Nikah 4, 102; Ebu Davud, Taharet 75, (218); Tirmizi, Taharet 106, (140); Nesai, Taharet 170 (1,143).

3729 - Ebu Rafi (radiyallahu anh) anlatiyor: "Resulullah (aleyhissalatu vesselam), birgun butun hanimlarina ugradi. Her birisinin yaninda ayri ayri yikandi. Kendisine:
"Ey Allah'in Resulu dedim, en sonunda bir kere yikansaniz olmaz mi?"
"(Olmasina olur, ancak) boyle yapmak daha temiz, daha hos ve daha paktir!" buyurdular."
Ebu Davud, Taharet 86, (219).

3730 - Ebu Sa'idi'l-Hudri (radiyallahu anh) anlatiyor: "Resulullah (aleyhissalatu vesselam) buyurdular ki: "Biriniz ehline temas eder, sonra tekrar etmek dilerse ikisi arasinda abdest alsin.''
Muslim, Hayz 27, (308); Ebu Davud, Taharet 86, (220); Tirmizi, Taharet 107, (141); Nesai, Taharet 107, (1,142)

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
3731 - Hz. Aise (radiyallahu anha) anlatiyor: "Resulullah (aleyhissalatu vesselam) yikanir, (sabahtan once) iki rek'at namazla sabah namazini kilardi. Gusulden sonra Aleyhissalatu vesselam'in bir de abdest aldigini zannetmiyorum.''
Tirmizi, Taharet 79, (107); Nesai, Taharet 162, (1,137); Ebu Davud, Taharet99, (250).

3732 - Yine Hz. Aise anlatiyor: "Ben ve Resulullah (aleyhissalatu vesselam), farak denen tek bir kaptan beraber guslederdik.'' Sufyan der ki: "Bir farak uc sa'dir.''

3733 - Ebu Seleme'nin yaptigi diger bir rivayette soyle gelmistir: "Hz. Aise (radiyallahu anha) 'nin yanina girmistim. Yanimda Hz. Aise'nin sut kardesi vardi. Kendisine, Resulullah (aleyhissalatu vesselam) 'in cenabetten nasil yikandigini sorduk. Bir sa' miktarinda bir kap getirtti ve onunla yikandi. Aise ile aramizda bir perde vardi. (Yikanirken) uzerine uc kere su doktu ve dedi ki:
"Resulullah (aleyhissalatu vesselam)'in zevceleri, saclari kulak memesi civarinda olmasi isin saclarinin baslarini alirlardi.''
Buhari, Gusl 2; MusIim, Hayz 41, 42, (319, 320); Muvatta, Taharet 68, (1, 44, 45); Ebu Davud, Taharet97, (238); Nesai, Taharet 144, (1, 127).

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
3734 - Muhammed el-Bakir rahimehullah anlatiyor: "Hz. Cabir (radiyallahu anh)'in yaninda idik. Yaninda gusulden soran bir grup insan vardi. Soyle cevap verdi:
"Bir sa ' su sana yeter!'' Bir adam:
"Bana kafi gelmez!'' diye itiraz etti. Hz. Cabir:
"Ama, saci senden daha cok ve senden daha hayirli olan zata yetiyordu!'' dedi. Onun burada kasdettigi "hayirli zat '' Resulullah (aleyhissalatu vesselam) idi."
Buhari, Gusl 3, 4; Nesai, Taharet 144, (1,128). (Ibnu Hacer, bu rivayetin Muslim'de bulunmadigini soyler).

3735 - Hz. Aise (radiyallahu anha) anlatiyor: "Ben ve Resulullah (aleyhissalatu vesselam) saridan mamul bir kaptan su alarak yikanirdik.''
Nesai, Taharet, 47, (9 8, 99).

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
3736 - Ya 'la Ibnu Umeyye (radiyallahu anh) anlatiyor: "Resulullah (aleyhissalatu vesselam) acikta (izarsiz) yikanan bir adam gormustu. Derhal minbere cikarak, Allah'a hamd ve senada bulunduktan sonra:
"Allah diridir ve ayiplari ortucudur, hayayi ve ortunmeyi sever. Oyleyse biriniz yikaninca ortunsun'' buyurdu.''
Ebu Davud, Hamam 2; Nesai, Gusl 7, (1, 200).

3737 - Ebu's-Semh (radiyallahu anh) anlatiyor: "Resulullah (aleyhissalatu vesselam) 'a hizmet ediyordum. Yikanmak isteyince:
"Bana enseni don!'' derdi. Ben de ensemi donerdim. Boylece ona perde olurdum.''
Nesai, Taharet 143, (1, 126).

3738 - Ummu Hani Bintu Ebi Talib (radiyallahu anh) anlatiyor: "(Mekke 'nin) Fethi gununde Resulullah (aleyhissalatu vesselam)'in yanina gittim. O'nu yikanir buldum. Kizi Fatima da bir giyecekle O'na perde yapiyordu."
Muslim Hayz 70, (336).

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
3739 - Ibnu Abbas (radiyallahu anhuma) anlatiyor: "Resulullah (aleyhissalatu vesselam) yikanmisti. (Kurulanmasi icin) bir havlu getirildi. Onunla kurulanmayip:
"Su(yun) islakligi ile boyle (daha iyi)!'' buyurdular.''
Nesai, Taharet 162, (1, 138).

3740 - Ibnu Omer (radiyallahu anhuma) anlatiyor: "Namaz elli vakitti cenabetten gusul de yedi defa idi. Elbiseden sidigin yikanmasi da yedi defa idi. Resulullah (aleyhissalatu vesselam) (azaltmasini Cenab-i Hak'tan) taleb ede ede namaz bes'e, cenabetten gusul bire, elbiseden sidigin temizlenmesi bir kereye indirildi.''
Ebu Davud, Taharet 98, (247)

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
3741 - Hz. Aise (radiyallahu anha) anlatiyor: "Bazen Resulullah (aleyhissalatu vesselam) cenabetten yikanir, sonra (usumus olarak gelip) bana sokulup benim isitmami isterdi, ben de O'nu bagrima bastirip isitiyordum.Bundan dolayi ben ayrica yikanmiyordum."

3742 - Yine Hz. Aise (radiyallahu anha) anlatiyor: "Resulullah cenabetten yikanirken basini hitmi (denen otla) yikardi. Bununla yetinir, (hitmili su) uzerine ayrica su dokmezdi."
Ebu Davud, Taharet 101, (256).

3743 - Yine Hz. Aise (radiyallahu anha) anlatiyor: "Biz Resulullah (aleyhissalatu vesselam)'in beraberinde ihramli ve ihramsiz her iki durumda da buIunduk. Bu esnada saclarimiz yapistirilmis bulundugu halde yikanirdik.''
Ebu Davud, Taharet 100, (254).

3744 - Hz. Ali (radiyallahu anh) anlatiyor: "Resulullah (aleyhissalatu vesselam), cunub olmadikca her halimizde bize Kur'an okutup ta'lim ederdi."

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
3745 - Nesai'nin bir baska rivayetinde soyle gelmistir: "Resulullah (aleyhissalatu vesselam) heladan cikinca Kur'an okutur, bizimle et yerdi. Cenabet halinden baska hicbir sey O'nunla Kur'an arasina perde olmazdi.''
Ebu Davud, Taharet 91, (229); Tirmizi, Taharet 111, (146); Nesai, Taharet 171, (1, 144).

3746 - Ibnu Abbas (radiyallahu anhuma)'dan rivayet edildigine gore O cunub kimsenin Kur'an okumasinda bir beis gormezdi."
Rezin tahric etmistir. Buhari bab basliginda muallak olarak kaydetmistir. Buhari, (Hayz 7).

3747 - Hz. Aise (radiyallahu anha) anlatiyor: "Resulullah (aleyhissalatu vesselam), cunubken uyumak istedigi takdirde fercini yikar ve namaz abdestiyle abdest alirdi.''

3748 - Muslim'in bir rivayetinde: ". .Yemek veya uyumak istedigi zaman namaz abdestiyle abdest alirdi '' denmistir.

3749 - Muslim'in, Abdullah Ibnu Ebi Kays 'tan yaptigi diger bir rivayette Abdullah der ki: "Hz. Aise (radiyallahu anha) 'ya Resulullah (aleyhissalatu vesselam)'in vitir namazindan sordum.'' Hadisi zikreder. Hadiste su ibare de var:
"Hz. Aise'ye: "Resulullah cunubken ne yapardi, uyumadan once yikanir miydi? Veya yikanmadan once uyur muydu?'' diye sordum. Bana su cevabi verdi: "Bunlarin hepsini yapardi. Bazan yikanir ve sonra uyur, bazan abdest alir ve uyurdu." Bunu isitince:
"Bu meselede genislik koyan Allah'a hamdolsun!" dedim..."

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
3750 - Ebu Davud 'un rivayetinde, Gudayf Ibnu'I-Haris der ki: "Hz. Aise (radiyallahu an ha)'ye sordum:
"Resulullah (aleyhissalatu vesselam) cenabetten gecenin basinda mi yikanirdi sonunda mi?"
"Bazan basinda, bazan da sonunda yikanirdi." dedi. Ben:
"Allahuekber! Bu meselede genislik veren Allah 'a hamdolsun!'' dedim ve tekrar sordum.
"Vitir namazini gecenin evvelinde mi kilardi, ahirinde mi?''
"Bazan evvelinde bazan ahirinde kilardi '' dedi. Ben:
"Allahuekber! Bu meselede genislik veren Allah'a hamdolsun!'' dedim ve tekrar sordum:
"Resulullah (aleyhlssalatu vesselam) Kur'an'i aciktan mi okurdu sessiz mi okurdu?"
"Bazan aciktan okur bazan da sessiz okurdu'' dedi. Ben:
"Allahuekber! dedim. Bu meselede kolaylik koyan Allah'a hamdolsun!''

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
3751 - Tirmizi ve Ebu Davud 'un bir rivayetinde de soyle gelmistir: "Resulullah (aleyhissalatu vesselam), cunubken uyur ve hic suya dokunmazdi."
Tirmizi der ki: "Hz. Aise'den, Aleyhissalatu vesselam'in uyumazdan once abdestaldigi da rivayet edilmistir ve bu rivayet en sahih olanidir."

3752 - Nesai'nin bir rivayetinde: "Resulullah aleyhissalatu vesselam yemek veya icmek istedigi zaman ellerini yikar sonra yer icerdi" denmistir.
Buhari, Gusl 27, 25; Muslim, Hayz 21, (305, 307); Muvatta, Taharet 77, (1, 47, 48); Ebu Davud, Taharet 88, 90 (222, 223, 224, 226, 228); Salat 343, (1437); Tirmizi, Taharet 87, (118, 119); Nesai, Taharet 163, 164, 165, 166(1,138-139), Gusl 4, 5, (1, 199).

3753 - Ibnu Omer (radiyallahu anhuma) anlatiyor: "Omer Ibnu'l-Hattab (radiyallahu anh), geceleyin Cunub oldugunu, (ne yapmasi gerektigini) sordu. Aleyhissalatu vesselam: "Abdest al, uzvunu yika, sonra uyu!" buyurdular. "
Buhari, Gusl 27, 25; Muslim Hayz 25, (306); Muvatta, Taharet 76 (1, 47); Ebu Davud, Taharet 87, (221); Nesai, Taharet 167, (1,140) ; Tirmizi, Taharet 88, (120). Bu metin Sahiheyn'e aittir.

3754 - Nafi rahimehullah anlatiyor: "Ibnu Omer radiyallahu anhuma, cunubken uyumak veya yemek istedigi zaman, yuzunu ve dirseklerine kadar ellerini yikar, basini mesheder, sonra yer veya uyurdu.''
Muvatta, Taharet 78, (1, 48).

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
3755 - Ebu Hureyre (radiyallahu anh)'nin anlattigina gore: "Resulullah (aleyhissalatu vesselam) Medine sokaklarindan birinde kendisine rastlamistir. Ebu Hureyre bu sirada cunup oldugu icin, Aleyhissalatu vesselam'in nazarindan sivisarak gidip yikanir gelir. Gelince Aleyhissalatu vesselam:
"Ey Ebu Hureyre neredeydin?'' diye sorar.
"Ben cunubtum, pis pis sizinle oturmak istemedim'' cevabinda bulunur. Aleyhissalatu vesselam:
"Subhanallah! (bilmez misin ki) musluman pis olmaz!" ferman eder.
Buhari, Gusl 23, 24; Muslim, Hayz 115, (371); Ebu Davud, Taharet 97, (231); Tirmizi, Taharet 89, (121); Nesai, Taharet 172, (1, 145, 146).

3756 - Huzeyfe Ibnu'I-Yeman (radiyallahu anh) anlatiyor: "Resulullah (aleyhissalatu vesselam)'la bir gun karsilastigimizda cunub idim, hemen yolumu cevirip gidip yikandim. Bilahare gelince:
(Boyle sizi gorunce alelacele sivismamin sebebi) cunub olmam idi!' dedim. Aleyhissalatu vesselam:
"Musluman (cenabetle) pis olmaz ki!'' buyurdular.''

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
3757 - Nesai 'nin rivayetinde hadis soyledir: "Resulullah (aleyhissalatu vesselam), Ashabindan bir erkekle karsilasinca onu mesheder ve ona dua ediverirdi. Bir gun erken vakitte Aleyhissalatu vesselam'i (sokakta) gordum. Hemen yolumu ondan cevirdim. (Eve gidip yikandiktan sonra) gunes yukselince yanina geldim. Bana:
"(Sabahleyin) seni gormustum, hemen yolunu benden cevirdin!'' buyurdular. Ben de acikladim:
"Cunku ben cunubtum (bu halde) bana dokunmanizdan korktum.''
"Surasi muhakkak ki dedi Aleyhissalatu vesselam, mu'min necis olmaz!''
Muslim, Hayz 116, (372); Ebu Davud, Taharet 92, (230); Nesai, Taharet 172, (1, 145).

3758 - Hz. Ebu Hureyre radiyallahu anh anlatiyor. "Namaza kalkilip saflar duzlenmisti ki Resulullah aleyhissalatu vesselam geldi, namazgahina gecti. O anda cunub oldugunu hatirlari. Bize: "Yerinizde durun!" deyip, hemen ayrilip yikanmaya gitti. Gusledip donunce basindan henuz su damliyordu. Tekbir getirdi, namaza durdu, beraber namaz kildik..."

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
3759 - Ebu Bekre radiyallahu anh anlatiyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam, sabah namazini kildirmak uzere (mescide) girmisti. Eliyle "Yerinizde durun!" diye isaret buyurdu (ve cikti). Sonra basindan su damladigi halde geri geldi ve cemaate namazlarini kildirdi."

3760 - Bir rivayette: "...Namazia tamamlayinca: "Ben de bir insanim. (Ilk geldigimde) cunubtum" buyurdu" denmistir.
Buhari, Gusl 17, Ezan 24, 25; Muslim, Mesacid 157, (605); Muvatta, Taharet 79, (1, 48); Ebu Davud, Taharet 94, (234, 235); Nesai, Imamet 14, (2, 81, 82)

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
3761 - Suleyman Ibnu Yesar rahimehullah anlatiyor: "Hz. Omer radiyallahu anh halka sabah namazini kildirdi ve arkadan Curuf nam mevkideki arazisine gitti. Orada, elbisesinde meni bulasigi gordu.
"Biz dedi, yagli yeyince, damarlarimiz gevsedi (bu yuzden ihtilam olduk)."
Derhal yikandi ve elbisesinde gordugu meni bulasigini da yikadi. Sonra, namazini iade etti."

3762 - Bir baska rivayette "meni" kalimesinden sonra su ibare yer alir: "Halkin isini uzerime alalidan beri ihtilam olmaya basladim" dedi. Derhal yikanip elbisesinde gordugu bulasigi yikadi. Sonra kuslukta gunes tam olarak yukselince namazini kildi."
Muvatta, Taharet 80, 81, 82, (1, 49).

HAYIZLI VE NIFASLI KADINLARIN YIKANMASI

3763 - Hz. Aise radiyallahu anha anlatiyor: "Ensardan bir kadin, Resulullah aleyhissalatu vesselam'a hayizdan nasil yikanacagini sordu. Bunun uzerine, Aleyhissalatu vesselam da nasil yikanacaksa oyle emretti ve dedi ki:
"Miske bulanmis bir (bez, pamuk vs.) parcasi al. Onunla temizlen!"
"Onunla nasil temizlenecegim?" diye kadin tekrar sordu. Resulullah:
"Onunla temizlen!" buyurdu. Kadin tekrar etti: "Nasil?"
Resulullah: "Subhanallah! temizlen!" dedi. (Baktim ki anlamiyor
icon12.gif
kadini kendime cektim ve: "O parcayi, kan bulasigina tatbik et" dedim.."
Buhari, Hayz 13, 14, I'tisam 24; Muslim, Hayz 60, 61, (332); Ebu Davud, Taharet 122, (314, 315, 316); Nesai, Taharet 159, (1, 135 - 137).

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
3764 - Diger bir rivayette: "...misklenmis bir parca al, uc kere yika!" buyurdu. Sonra Aleyhissalatu vesselam utanarak yuzunu cevirdi" denmistir.
Bu Sahiheyn'in metnidir.

3765 - Muslim'in diger bir rivayetinde metin soyledir: "Esma -ki Bintu Sekel'dir- radiyallahu anha, Resulullah aleyhissalatu vesselam'a, hayizdan nasil yikanacagini sormustu. Soyle cevap verdi:
"Sizden biri, suyunu ve sidresini alir, sonra temizlenir, ve temizligini de guzel yapar. Sonra basina suyu doker, basini siddetli sekilde eliyle ovalar, ta ki su sacin diplerine kadar ulassin. Sonra uzerine su doker. Sonra misklenmis bir (bez) parcasi alir, onunla temizlenir!"
Esma: "Onunla nasil temizlenir?" diye sordu. Aleyhissalatu vesselam: "Subhanallah! Onunla temizlen!" dedi. Hz. Aise radiyallahu anha -sanki sozunu gizlemek isteyerek (fisildayarak)- kadina: "Onu kan bulasigina tatbik et" dedi. Esma der ki: "Cenabetten yikanma hususunda da sordum. Bana: "Su al, temizlen ve temizligi guzel kil veya temizligi mubalagali yap, sonra basina su dok ve onu ovala, ta su diplerine varincaya kadar. Sonra uzerine su dok!" dedi. Aise radiyallahu anha devamla der ki: "Ensar kadinlari ne iyi kadinlardi, haya onlarin dinlerini ogrenmelerine mani olmadi."
Muslim, Hayiz 61, (332).

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
3766 - Umeyye Ibnu Ebi's-Salt, Beni Gifarli -isminde zikrettigi- bir kadindan nakleder ki, kadin soyle demistir: "Resulullah aleyhissalatu vesselam, beni devesinin dosune serilen ortunun uzerine bindirdi." Kadin devamla der ki: "Allah'a yemin olsun, sabahleyin indi ve deveyi ihtirdi. Ben de terkiden indim... Ortude benden bulasan kan vardi. Bu benim ilk hayiz kanim idi. Gorunce deveye dogru sicradim ve utandim.. Resulullah aleyhissalatu vesselam bendeki bu hali farkedip, kani da gorunce:
"Neyin var? Belki de hayiz oldun?" buyurdular. Ben "Evet!" dedid. Resulullah aleyhissalatu vesselam: "Oyleyse (hayiz gorenlerin tedbirlerine basvurarak) kendine cekiduzen ver. Sonra da bir su kabi al, icerisine tuz at. Sonra ortuye degen kani yika, sonra binegine don!" ferman buyurdular.
Resulullah aleyhissalatu vesselam Hayber'i fethettigi zaman ganimetten bize de bagista bulundu.
(Umeyye Bintu Ebi's-Salt) der ki: "(Gifarli sahabiyye), suyuna tuz katmadan hayiz kanini yikamazdi. Oldugu zaman cenazesinin yikanacagi suya da tuz atilmasini vasiyet etmistir."
Ebu Davud, Taharet 122, (313).

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
CUMA VE BAYRAM GUSLU

3767 - Ebu Sa'id radiyallahu ahn anlatiyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: "Cuma guslu her muhtelime (buluga erene) vacibtir. Misvaklanmasi, buldugu takdirde koku surunmesi de oyle:"
Buhari, Cuma 2, 3, 12, Ezan 161; Sehadat 18; Muslim, Cuma 5, (846); Muvatta, Cuma 4, (1, 102); Ebu Davud, Taharet 129, (341); Nesai, Cuma 6, 8, (3, 92 - 93).

3768 - Hz. Ebu Hureyre radiyallahu anh derdi ki: "Cuma gunu gusletmek, her muhtelim'e (buluga ermis kimseye) tipki cenabet guslu gibi vacibtir."
Muvatta, Cuma 2, (1, 101).

3769 - Bera Ibnu Azib radiyallahu anh anlatiyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: "Muslumanlarin cuma gunu yikanmalari, uzerlerine hak olmustur. Her biri ailesinin kokusundan surunsun. (Koku) bulamazsa, su onun surunme maddesi olsun. Yani hem yikansin hem koku surunsun, koku yoksa, artik, su (yikanma) ile yetinsin."
Tirmizi, Salat 381, (525).

3770 - Ubeydullah Ibnu's-Sebbak rahimehullah'tan gelen bir rivayette, Resulullah aleyhissalatu vesselam cumalardan birinde soyle buyurmustur: "Ey muslumanlar! Bu oyle bir gundur ki, Allah Teala Hazretleri onu (sizlere) bayram kilmistir, oyleyse yikanin. Kimin yaninda bir tiyb (surunme maddesi) varsa ondan surunmesinde bir zarar yoktur. Size misvaki da tavsiye ediyorum."
Muvatta, Taharet 113, (1, 65 - 66); Ibnu Mace, Ikametu's-Salat 83, (1098). (Ibnu Mace'de rivayet mevsuldur)

Üst Alt