Kutub-i Sitte Hadis-i Şerifleri - 001 - 4190

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
3563 - Yine Ebu Davud'un bir diger rivayetinde soyle gelmistir: "Sag eliyle sol eli uzerine su doktu, sonra her ikisini de bileklere kadar yikadi."
Ebu Davud, Taharet 50, (109).
Yine Ebu Davud 'un bir diger rivayetinde "Basini uc kere meshetti '' den mistir.
Ebu Davud, Taharet 50, (110).

3564 - Abdu Hayr anlatiyor: "Hz. AIi radiyallahu anh bize geldi ve namaz kildi. (Namazdan sonra abdest) suyu istedi.
"Suyu ne yapacak, namazi kildi ya! Herhalde bize ogretmek istiyor!" dedik. Icinde su olan bir kapla bir legen getirildi. Kaptan sag eline su doktu: Uc defa ellerini yikadi. Sonra uc kere mazmaza ve istinsakta bulundu. Mazmaza ve istinsaki su aldigi eliyle yapti. Sonra uc kere yuzunu yikadi, sag elini uc kere yikadi, uc kere sol elini yikadi. Sonra elini kaba batirdi, bir kere basini meshetti. Sonra uc kere sag ayagini yikadi, uc kere sol ayagini yikadi. Sonra: "Resulullah aleyhissalatu vesselam'in abdestini bilmek kimin hosuna giderse, iste o boyledir!" dedi."
Ebu Davud, Taharet 50, (111); Tirmizi, Taharet 37, (48); Nesai, Taharet 75, (1, 68).

3565 - Nesai'nin bir diger rivayeti soyledir: ".. Basini meshetti.'' -Su'be, bir defasinda alnindan basinin gerisine kadar (eliyle) isaret etti- sonra dedi ki:
"Ellerini tekrar geri getirip getirmedigini bilmiyorum.''
Nesai, Taharet 76, (1, 68-69).

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
3566 - Ebu Davud'da, Ibnu Abbas'tan yapilan bir diger rivayet soyledir: "Ali radiyallahu anh yanima girdi. Su dokmus (kucuk abdest bozmus) idi. Abdest suyu istedi. Icinde su olan bir kap getirdik. Bana:
"Ey Ibnu Abbas! Resulullah aleyhissalatu vesselam'in nasil abdest aldigini sana gostereyim mi?" dedi. Ben de: "Evet goster!" dedim. Bunun uzerine su kabini elleri uzerine egdi ve ellerini yikadi. Sonra sag elini kaba soktu, onunla digeri uzerine su doktu, sonra iki avucunu yikadi. Sonra mazmaza ve istinsakta bulundu. Sonra iki elini birden kaba soktu. Ikisiyle birlikte su avuclayip yuzune carpti. Sonra basparmaklarini kulaklarinin on kismina soktu. Sonra ikinci, ucuncu sefer ayni seyleri tekrar etti. Sonra sag eliyle bir avuc su aldi ve bunu alnina doktu ve yuzu uzerine akmaya birakti. Sonra dirseklerine kadar kollarini ucer kere yikadi. Basini ve kulaklarinin arkasini meshetti. Sonra tekrar her iki elini beraberce kaba soktu. Bir avuc su alip onu pabuc icinde olan (sag) ayagina vurdu ve o su ile ayagini yikadi. Sonra ayni muameleyi diger ayagina, (sola) yapti.''
(Abdullas el-Havlani) der ki: "(Ibnu Abbas'a) sordum: "Ayaklar ayakkabi icinde oldugu halde mi?''.
"Evet dedi, ayakkabi icinde oldugu halde.'' Ben tekrar sordum:
"Ayakkabi icinde mi?''
"Evet! dedi, ayakkabi icinde!" Ben tekrar sordum: "Ayakkabi icinde mi?''
"Evet! dedi, Ayakkabi icinde."
Ebu Davud, Taharet 50, (117).
Nesai'nin bir diger rivayetinde soyle denmistir. "...Sonra bir avuc su ile ucer defa mazmaza ve istinsakta bulundu."
Nesai, Taharet 76, (1, 68).

3567 - Abdullah Ibnu Zeyd Ibni Asim Ibni'l-Ensari radiyaIlahu anh'inanlattigina gore, kendisine:
"Bizim icin, Resulullah aleyhissalatu vesselam'in abdestiyle bir abdest al (da gorelim)!" diye talepte bulunuldu. O, hemen bir kap (su) isteyip, onceki hadiste anlatilan sekilde abdest aldi. Abdest alisini anlatan rivayette su farkli aciklama var:
"Basini meshettikte ellerini (saclari ustunde) ileri ve geri dogru yuruttu. (soyle ki: Mesh ameliyesine basin on kismindan basladi ellerini enseye dogru goturdu. Sonra, basladigi yere kadar geri getirdi. Sonra ayaklarini yikadi.''
Buhari, Vudu 38; Muslim, Taharet 18, 19, (235, 236); Muvatta, Tahret 1, (1, 18); Ebu Davud, Taharet 50, (118,119,120); Tirmizi, Taharet 27, 36, (35, 47); Nesai, Taharet 80, 81, 82, (1, 71, 72).
Muslim'in bir rivayetinde soyle denmistir: "Basini uc kere meshetti.''

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
3568 - Buhari rahimehullah'in bir rivayetinde soyle denmistir:
"Resulullah aleyhissalatu vesselam (abdest uzuvlarini) ikiser kere yikayarak abdest aldi.''
Buhari, Vudu 23.
Ebu Davud'un bir rivayetinde, Mikdam Ibnu Ma'dikerb'den su kaydedilir:
"Sonra basini, iciyle ve disiyla iki kulagini meshetti."
Ebu Davud, Taharet 50, (121).
Yine Ebu Davud'un bir baska rivayetinde soyle denmistir: "Kulaklarini icleriyle dislariyla meshetti, parmaklarini kulaklarinin deliklerine soktu.''
Ebu Davud, Taharet 123.

3569 - Abdullah Ibnu Amr Ibni'l-As radiyallahu anhuma anlatiyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam'a bir bedevi gelerek, abdestten sordu. Resulullah ona uzuvlarin ucer kere yikanmasini gosterdi. Sonra da:
"Abdest iste boyle alinir! Kim buna bir ziyadede bulunursa, fena bir is yapmis olur, haddi asar ve zulmeder" buyurdu."
Ebu Davud, Taharet 51, (135); Nesai, Taharet 105, (1, 88).Bu metin Nesai'ye aittir.

3570 - Ebu Davud'un bir rivayetinde soyle gelmistir: " ..Sonra basini meshetti. Sehadet parmaklarini kulaklarina soktu. Basparmaklariyla kulaklarinin dislarini meshetti. Sehadet parmaklariyla kulaklarin icini meshetti..." Rivayetin sonunda su ifade var:
"Abdest iste boyledir. Kim buna ziyadede bulunur veya bundan eksiltme yaparsa kotu bir is yapmis ve zulmetmis olur -yahut zulmetmisve kotu bir is yapmis olur-."
Ebu Davud, Taharet 51, (135).
Nesai'nin rivayetinde ozetle soyle denmistir: ".. Resulullah aleyhissalatu vesselam'a bir bedevi geldi ve ondan abdest hakkinda sordu. Resulullah aleyhissalatu vesselam abdestin alinisini, uzuvlari ucer sefer yikayarak gosterdi, sonra soyle soyledi: "Abdest iste boyledir. Kim buna ziyadede bulunursa kotu bir is yapmis, haddi asmis ve de zulmetmis olur. ''
Nesai, Taharet 105, (1, 88)

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
3571 - Ibnu Abbas radiyallahu anhuma anlatiyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam uzuvlarini birer kere yikayarak abdest aldi.''
Buhari, Vudu 22; Ebu Davud, Taharet 53, (1, 38); Nesai, Taharet 84, 85, (1, 73, 74).

3572 - Ebu Davud'un bir rivayetinde Ibnu Abbas radiyallahu anhuma soyle der: "Resulullah aleyhissalatu vesselam'in nasil abdest aldigini size gostermemi ister misiniz?"
Icinde su olan bir kab istedi, sag eliyle bir avuc su aIdi, mazmaza ve istinsak yapti, sonra bir avuc daha aldi, bununla iki elini birlestirip (iki eliyle) yuzunu yikadi. Sonra bir avuc daha aldi bununla sag elini yikadi. Sonra bir avuc da aldi, bununla sol elini yikadi. Sonra bir avuc su daha aldi, sonra elini cirpti, sonra basini ve kulaklarini meshetti. Sonra bir kabza su daha aIdi sag ayaginin uzerine serpti, ayaginda nalin oldugu halde, sonra onu iki eliyle meshetti, elin biri ayagin ustunde, digeri de nalinin aItinda. Sonra ayni seyi sol ayaga yapti.''
Buhari, Vudu 7; Ebu Davud, Taharet 52, (137); Nesai, Taharet 84, 85, (1, 73, 74).

3573 - Ebu Davud veTirmizi'nin bir baska rivayetinde Rubeyyi' Bintu Muavviz Ibni Afran radiyallahu anha der ki: ". .avuclarini uc kere yikadi, yuzunu uc kere yikadi, bir kere mazmaza ve istinsak yapti. Ellerini ucer ucer yikadi. Basini iki kere meshetti. Basinin gerisinden basladi, sonra onunden. Iki kulagini da (meshetti) iclerini de, dislarini da. Ayaklarini da ucer ucer yikadi.''
Ebu Davud, Taharet 50, (126); Tirmizi, Taharet 25, (33).

3574 - Bir diger rivayette: "Basin tamamini meshetti. Bunu, basin tepesinden baslayip sacin dokuldugu her tarafa ulasacak sekilde sacin seklini bozmadan icra etti" denmistir.
Ebu Davud, Taharet, 50 (128).

3575 - Bir diger rivayette soyle gelmistir: "...Basini meshetti, basin one gelen kismini da, arkaya gelen kismini da, sakaklarini da, kulaklarini da birer birer meshetti.''
Ebu Davud, Taharet 50, (129).
Bir diger rivayette: "Elinde arta kalan su ile basini meshetti '' denmistir.
Ebu Davud, Taharet 50, (130).

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
3576 - Ebu Umame radiyallahu anh anlatiyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam abdest aldi ve bunu, yuzunu uc, ellerini uc sefer yikayarak,"Kulaklar bastandir '' deyip basini da uc sefer meshederek yapti.''
Hammad der ki: "Bu rivayette gecen "Kulaklar bastandir'' ibaresi, Ebu Umme'nin sozu mu yoksa Resulullah'in sozu mu bilemiyorum."
Tirmizi, Taharet 29, (37); Ebu Davud, Taharet 50, (134).
Bu metin Tirmizi'nindir. Ebu Davud'da su ifade de yer alir: "Gozpinarlarini da meshederdi.'' O rivayette: "Kulaklar bastandir'' da demistir.

3577 - Hz. Cabir radiyallahu anh anlatiyor: "Hz. Omer radiyallahu anh bana sunu soyledi: "Bir adam Resulullah aleyhissalatu vesselam'a gelmisti. Bunun abdest almis fakat ayaklarinin uzerinde tirnak kadar bir yeri yikamadan birakmis oldugunu gordu. ResuluIlah aleyhissalatu vesselam, adama derhal mudahaIe etti:
"Git abdestini guzel kil!" Adam gidip yeniden abdest aldi, sonra namazini kildi."
Muslim, Taharet 31, (243); Ebu Davud, Taharet 67, (171).

3578 - Ebu Davud'un bir diger rivayetinde Resulullah'in ashabindan biri soyle anlatir: "Resulullah aleyhissalatu vesselam, ayaginin sirtinda dirhem buyuklugunde bir kisma su degmemis oldugu halde namaz kilmakta oldugunu gormustu, derhal abdesti ve namazi iade etmesini emretti."
Ebu Davud, Tahret 173.

3579 - Ibnu Amr Ibni'l-As radiyallahu anhuma anlatiyor: "Beraber oldugumuz bir sefer sirasinda, bir ara Resulullah aleyhissalatu vesselam bizden geride kaldi sonra tekrar kavustu. Bu sirada namaz vakti girmisti. Bizler de abdest aliyor, ayaklarimiza meshediyorduk. (Resulullah aleyhissalatu vesselam) yuksek sesle nida etti:
"Okcelerin ateste vay haline!" Bunu iki veya uc kere tekrarladi."
Buhari, Ilm 3, 30, Vudu 27, 29; Muslim, Taharet 25-28, (240-242); Muvatta, Taharet 5, (1, 19); Ebu Davud, Taharet 46, (97); Nesai, Taharet 89, (1, 77, 78); Muvatta.

3580 - Muslim'in bir diger rivayetinde soyle denir: "Halk ikindi namazi sirasinda acele etti ve bir kismi alelacele abdest aldi. Bizonlara ulastik. Okcelerine su degmemis, parliyordu. Bunun uzerine Aleyhissalatu vesselam:
"Ocelerin ateste vay haline! Abdesti tam alin!'' buyurdular.''
Muslim, Taharet 26, (241)

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
3581 - Tirmizi der ki: "Resulullah aleyhissalatu vesselam'dan soyle rivayet edildi: "Okce ve ayak cukurlarinin ateste vay haline."
Tirmizi, Taharet 31, (41).

3582 - Hz. Cabir radiyallahu anh'tan anlatildigina gore, kendisine sarik uzerine meshetmekten sorulmustu. Su cevabi verdi:
"Hayir, olmaz, su ile saca degilmelidir!''
Muvatta, Taharet 38, (1, 35)

3583 - Hz. Sevban radiyallahu anh anlatiyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam bir seriyye gondermisti. Askerler sogukla karsilasip usuduler. Resulullah aleyhissalatu vesselam'a dondukleri zaman, onlara sariklarinin ve mestlerinin uzerine meshetmelerini emretti."

3584 - Hz. Enes radiyallahu anh anlatiyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam'i abdest alirken gordum. Uzerinde cizgili kirmizi bir sarik vardi. Elini sarigin altina soktu, basinin on kismini meshetti, sarigini cozmedi."
Ebu Davud, Taharet 57, (147).

3585 - Sabit Ibnu Ebi Safiyye anlatiyor: "Ebu Cafer'e -ki Muhammed el-Bakir'dir- dedim ki: "Hz. Cabir radiyallahu anh, sana Resulullah aleyhissalatu vesselam'in uzuvlarini birer birer, ikiser ikiser ve ucer ucer yikayarak abdest aldigini soyledi mi?"
Bu soruma: "Evet!" diye cevap verdi."
Bir rivayette de: "Birer birer yikayarak abdest aldi mi?" diye sordum;"evet!'' diye cevap verdi'' seklinde gelmistir..
Tirmizi, Taharet 35 (45, 46)

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
3586 - Abdullah Ibnu Zeyd radiyallahu anh anlatiyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam ikiser ikiser yikayarak abdest aldi ve: "Bu, nur uzerine nurdur" buyurdu.''

3587 - Hz. Osman radiyallahu anh anlatiyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam, uzuvlarini ucer ucer yikayarak abdest aldi ve soyle buyurdu:
"Bu benim ve benden onceki diger peygamberlerin ve Ibrahim aleyhissalam'in abdestidir."
Rezin tahric etmistir.

MISVAK

3588 - Ebu Hureyre radiyallahu anh anlatiyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: "Eger ummetim uzerine zahmet vermeyecek olsaydim, her namazda misvak kullanmalarini emrederdim."
Buhari, Cum'a 8, Temenni 9; Muslim, Taharet 42, (252); Muvatta, Taharet 115, (1, 66); Ebu Dvud, Taharet 115, (46); Tirmizi, Taharet 18, (22); Nesai, Taharet 7, ( 1,12). Bu metin Sahiheyn'in metnidir.
Muvatta'nin rivayetinde: ". . her abdestte. . .'' denmistir.

3589 - Ebu Davud ve Tirmizi'nin Zeyd Ibnu Halil el-Cuheni radiyallahu anh'tan kaydettikleri rivayet soyledir:
"Resulullah aleyhissalatu vesselam'in soyle soyledigini isittim: "Ummetime zahmet vermeyecek olsam, her namazda misvak kullanmalarini emrederdim ve yatsi namazini da gecenin ucte birine kadar te'hir ederdim.
Ebu Davud, Taharet 25, (47); Tirmizi, Taharet 18, (23).

3590 - Tirmizi su ziyadede bulundu: "Zeyd Ibnu Halid, namaza geldigi zaman misvagi kulaginin ustunde olurdu, tipki katibin, kulagi ustundeki kalemi gibi. Misvaklanmadan namaza durmazdi. Misvaklandiktan sonra yine yerine koyardi."
Tirmizi, Taharet 18, (23)

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
3591 - Hz. Huzeyfe radiyallahu anh anlatiyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam gece (namaza) kalktigi vakit agzini misvakla ovalardi.''
Buhari, Cum'a 8, (2, 212), Vudu 73, Teheccud 9; Muslim, Taharet 45, (254); Ebu Davud, Taharet 30, (55); Nesai, Taharet 2, (1, 8) Bu metin Sahiheyn'e aittir.

3592 - Hz. Aise radiyallahu anha anlatiyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam 'in abdest suyu ve misvaki (aksamdan hazirlanip yanina) konulurdu. Gece kalkinca abdest bozar, sonra misvaklanirdi.''

3593 - Bir diger rivayette soyle gelmistir: "(Resulullah aleyhissalatu vesselam) gece veya gunduz yattiginda ve kalktiginda mutlaka abdest almazdan once misvaklanirdi."
Ebu Davud, Taharet 27, 30, (51, 56, 57); Muslim; Taharet 45, (253); Nesai, Taharet 8, (1, 13), Metin Ebu Davud'a ait.

3594 - Yine Hz. Aise radiyallahu anha anlatiyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: "Misvak agiz icin temizlik vasitasidir. Rab Teala icin de riza vesilesidir.''
Nesai, Taharet 5, (1, 10).

3595 - Hz. Ebu Musa radiyallahu anh anlatiyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam'a ugramistim. Elindeki bir misvakla dislerini misvakliyordu ve u, u diye bir ses cikariyordu, misvak agzindaydi, sanki kusuyor gibiydi."
Buhari, Vudu 73; Muslim, Taharet 46, (255); Ebu Davud, Taharet 26, (49); Nesai, Taharet 3, (1, 9).

3596 - Ibnu Omer radiyallahu anhumanlatiyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: "Ruyamda gordum ki, bir misvakla dislerimi misvakliyorum. Iki kisi yanima geldi, biri digerinden buyuktu. Elimdeki misvaki onlardan kucuk olana uzattim. Bana: "(Buyugu) buyukle!'' dendi. Bunun uzerine misvagi buyuk olana verdim.''
Buhari, Vudu 74; Muslim, Ru'ya 19, (2271).
Hadisi, Buhari muallak (senetsiz) olarak kaydetmistir, Muslim ise senetli olarak kaydetmistir.

3597 - Hz. Aise radiyallahu anha anlatiyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam bana misvagini yikamam icin verirdi. (Teberruk icin, yikamazdan) once kendim kullanirdim, sonra yikayip ona verirdim."
Ebu Davud, Taharet 28, (52).

ELLERIN YIKANMASI

3598 - Hz. Ebu Hureyre radiyallahu anh anlatiyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: "Uykudan uyaninca, sizden hic kimse, uc sefer yikamadikca ellerini kaba banmasin. Cunku o, ellerinin geceyi (vucudunun neresinde gecirdigini bilemez."
Buhari, Vudu 26; Muslim, Taharet 87, (278); Muvatta, Taharet 9, (1, 21); Ebu Davud, Tharet 49, (103, 104, 105); Tirmizi, Taharet 19, (24); Nesai, Taharet 1, (1, 6,7).

ISTINSAR, ISTINSAK VE MAZMAZA

3599 - Hz. Ebu Hureyre radiyallahu anh anlatiyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: "Kim abdest alirsa istinsarda bulunsun (sumkursun), kim tasla istinca yaparsa teklesin."
Buhari, Vudu 25; Muslim, Taharet 20, 22, (237); Muvatta, Taharet 2, 3, (1,19); Ebu Davud, Taharet 55, (140); Nesai, Taharet 70, 72, (1, 66, 67).

3600 - Muslim'in bir rivayetinde soyle gelmistir: "Sizden biri abdest alinca burnuna su ceksin, sonra sumkursun."
Muslim, Taharet 20, (237).
Bir diger rivayette: "...Burun deliklerine su ceksin, sonra sumkursun''seklindedir.
Muslim, Taharet 21, (237)

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
3601 - Ebu Hureyre radiyallahu anh anlatiyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: "Biriniz uykudan uyandigi zaman uc kere sumkursun. Zira seytan, burnunun icinde geceler.''
Buhari, Bed'ul-Halk 11, (6, 243); Muslim, Taharet 23, (238); Nesai, Taharet 73, (1, 67).

3602 - Abdullah Ibnu Zeyd radiyallahu anh anlatiyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam'i bir avuc su ile hem mazmaza hem de istinsak yaparken gordum, bunu uc kere yapmisti.''
Tirmizi, Taharet 22, (28).

3603 - Talha Ibnu Musarrif an ebihi an ceddihi radiyallahu anh anlatiyor:"Resulullah aleyhissalatu vesselam'in yanina girdim, abdest aliyordu. Su yuzunden ve sakalindan gogsune akiyordu. Mazmaza ve istinsakin arasini da ayirmisti."
Ebu Davud, Taharet 54, (139).

3604 - Hz. Ali radiyallahu anh 'tan anlatildigina gore, su istemis ve mazmaza ve istinsak yapmis, sol eliyle sumkurmus sonra da:
"Resulullah aleyhissalatu vesselam'in temizligi boyleydi '' demistir.
Nesai, Taharet 74, (1, 67).

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
SAKAL VE PARMAKLARI HILALLEMEK

3605 - Osman Ibnu Affan radiyallahu anh'in anlattigina gore, Resulullah aleyhissalatu vesselam sakalini hilalliyor idi."
Tirmizi, Taharet 23, (31).

3606 - Hz. Enes radiyallahu anh anlatiyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam abdest alinca bir avuc su alir, onu cenesinin altina tutup onunla sakalini hilaller ve: "Aziz ve Celil olan Rabbim boyle emretti" derdi."
Ebu Davud, Taharet 56, (145).

3607 - Mustevrid Ibnu S'eddad radiyallahu anh anlatiyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam'i gordum. Abdest aldigi zaman ayaklarinin parmaklarini serce parmagi ile hilalliyordu."
Tirmizi, Taharet 30, (40); Ebu Davud, Taharet 58, (148).

3608 - Lakit Ibnu Sabira radiyallahu anh anlatiyor: "Dedim ki: "Ey Allah'in Resulu! Bana abdestten haber ver!'' Aleyhissalatu vesselam:
"Abdesti tam al, parmaklar arasini hilalle, istinsak'da mubalaga yap, oruclu olursan mubalaga yapma'' buyurdu.''
Ebu Davud, Taharet 55, (142, 143, 144); Tirmizi, Taharet 30, (3 8); Nesai, Taharet 71, 92, (1, 66, 79).

KULAKLARI MESHETMEK

3609 - Rebi' Bintu Mu'arriz radiyallahu anha anlatiyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam abdest aldi, (bu esnada) elini kulaklarinin hucresine soktu."
Ebu Davud, Taharet 50, (131).

3610 - Nafi merhum anlatiyor: "Ibnu Omer, kulaklari icin suyu parmagiyla alirdi."
Muvatta, Taharet 37, (1, 34)

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
ABDESTI TAM ALMAK

3611 - Ebu Hureyre radiyallahu anh anlatiyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: "Ummetim, Kiyamet gunu cagirildiklari vakit abdestin izi olarak (nurdan) bir parlakliklari oldugu halde gelirler. Oyleyse kimin imkani varsa parlakligini artirsin."

3612 - Bir diger rivayette soyle gelmistir: "Ebu Hureyre radiyallahu anh abdest aldi, yuzunu yikadi, ellerini yikadi, ellerini yikarken nerdeyse omuza kadar yikiyordu. Sonra ayaklarini yikadi ve nerdeyse bacaklarina kadar yukseldi. Sonra dedi ki: "Ben Resulullah aleyhissalatu veselam'in, "Ummetim Kiyamet gunu (abdest uzuvlarindaki) parlaklikla gelir..." Gerisi yukaridaki gibi devam ediyor.

3613 - Muslim'in diger bir rivayetinde soyle denmistir: "Resulullah aleyhissalatu vesselam'in "...Mu'minin zineti, abdestin yukseldigi yere kadar yukselir..."
Buhari, Vudu 3; Muslim, Taharet 34, 35, 40, (246, 250); Nesai, Taharet 110, (1, 94, 95).

SUYUN MIKTARI

3614 - Hz. Enes radiyallahu anh anlatiyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam (miktarca) bir sa'dan bes mudd 'e kadar olan su ile yikanir, bir mudd su ile de abdest alirdi.''
Bir baska rivayette: "... bes mekkuk ile yikanir, bir mekkuk iIe de abdest alirdi" denmistir.
Bir diger rivayette: " . . bes. . '' denmistir.
Tirmizi'nin rivayetinde "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: "Abdest icin iki ritl su kafidir.''
Ebu Davud'un rivayetinde: "...Resulullah aleyhissalatu vesselam iki ritl ihtiva eden kapla abdest alir, bir sa' ile guslederdi '' denmistir.
Buhari, Vudu 47; Muslim, Hayz 51, (325); Ebu Davud, Taharet 44, (95); Tirmizi, Salat 425, (609); Nesai, Taharet 59, (1, 57, 58).

3615 - Sefine radiyallahu anh anlatiyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam'i bir sa' miktarindaki su cenabetten yikar, bir mudd su da abdestine yeterdi."
Muslim, Hayz 52, (326); Tirmizi, Taharet 42, (56).

3616 - Ummu Ammare radiyallahu anha anlatiyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam abdest aldi. Bu maksadla kendisine icerisinde ucte iki mudd miktarinda su bulunan bir kab getirilmisti.''
Ebu Davud, Taharet 44, (94); Nesai, Taharet 59, (1, 58).
Nesai sunu ilave etmistir: "Su'be der ki: "Ben, Aleyhissalatu vesselam'in kollarini yikadigini ve onlari ovdugunu, kulaklarinin ic kismini meshettigini ogrendim. Ancak kulaklarin disini da meshettigini bilmiyorum."

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
3617 - Abdullah Ibnu Zeyd radiyallahu anh anlatiyor: "Bize Resulullah aleyhissalatu vesselam gelmisti. Kendisine bakir kapta su getirdik, onunla abdest aldi."
Ebu Davud, Taharet 47, (100).

3618 - Ubey Ibnu Ka'b radiyallahu anh anlatiyor: "ResuIullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: "Abdest (sirasin)da vesvese veren bir seytan vardir. Adi da el-Velehan'dir. Oyleyse suyun vesvesesinden kacinin."
Tirmizi, Taharet 43, (57).

MENDIL

3619 - Hz. Aise radiyallahu anha anlatiyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam'in abdest aldiktan sonra kurulandigi bir bezi vardi.''
Tirmizi, Taharet 40, (53).

3620 - Hz. Mu'az radiyallahu anh anlatiyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam'i gordum, abdest alinca elbisesinin bir kenariyla yuzunu siliyordu.''
Tirmizi, Taharet 40, (54)

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
DUA VE BESMELE

3621 - Hz. Ebu Hureyre radiyallahu anh anlatiyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular: "Abdesti olmayanin namazi yoktur. Uzerine Allah'in ismini zikretmeyen kimsenin abdesti de abdest degildir."
Ebu Davud, Taharet 48, (101).

3622 - Rabah Ibnu Abdirrahman Ibni Ebi Sufyan Ibnu Huveytip an ceddiha an ebiha 'dan rivayete gore demistir ki:
"Ben Resulullah aleyhissalatu vesselam'i isittim. Diyordu ki: "Uzerine Allah'in ismini zikretmeyen kisinin abdesti yoktur."
Tirmizi, Taharet 20, (25).

3623 - Ebu Hureyre radiyallahu anh anlatiyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam'i isittim. Diyordu ki: "Kim abdestinin basinda Allah'i zikrederse bedeninin tamami temizlenir. Eger Allah'in ismini zikretmezse bu kimsenin sadece abdest uzuvlari temizlenir."
Rezin tahric etmistir. Feyzu'I-Kadir, 6, 128).

3624 - Ebu Musa radiyallahu anh anlatiyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam'a geldim, abdest aliyordu. Su duayi okudugunu isittim: "Allahumma'gfirli zenbi ve vassi'li fi dari ve barik li fi rizki (Allah'im gunahimi magfiret et, evimi bana genislet, rizkimi bana mubarek kil."
Rezin tahric etmistir. Ibnu's-Sunni Amelu'I-yevm ve'I-Leyl, 5, 10.

YEL

3625 - Hz. Ebu Hureyre radiyallahu anh anlatiyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: "Ses ve koku olmadikca abdest alinmaz.''
Bir rivayette soyle gelmistir: "Biriniz mescidde iken, kabalari arasinda bir yel hissetse ses isitmedikce veya koku duymadikca disari cikmasin.''

3626 - "Sizden biri, karninda bir seyler hissetse ve fiilen cikip cikmadigi hususunda tereddud icinde kalsa, bir ses isitmedikce veya bir koku duymadikca mescidden cikmasin."

3627 - Ebu Davud'da soyle gelmistir: "Biriniz namazda iken, duburunde bir hareket hissetse ve abdestinin bozulup bozulmadigi hususunda tereddude dusse, bir ses isitmedikce veya bir koku duymadikca mescidi terketmesin."
Muslim, Hayz 99, (362); Tirmizi, Taharet,56, (74, 75); Ebu Davud, Taharet 68, (177).

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
3628 - Abdullan Ibnu Zeyd radiyallahu anh anlatiyor: "Resulullah aleyhissalatu veselam'a, namazda iken hayaline abdesti bozuldu gibi gelen bir adamdan bahsedilmisti. Soyle ferman buyurdular:
"Sesi isitip kokuyu duymadikca namazi sakin terketmesin.''

3629 - Ebu Davud bir rivayette su ziyadede bulunmustur: "Biriniz mescide girince, kabalari arasinda bir sey hissedecek olsa, cikanin sesini isitmedikce sakin mescidden disari cikmasin.''
Buhari, Vudu 4, 34, Buyu 5; Muslim, Hayz 98, (361); Ebu Davud, Taharet 68, (176); Nesai, Taharet 116, (1, 99).

3630 - Ali Ibnu Talk (radiyallahu anh) anlatiyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: "Biriniz namazda yellenirse derhal namazdan ciksin, abdest alsin ve namazi iade etsin."
Ebu Dvud, SaIat 193, (1005).

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
3631 - Bu hadisin Tirmizi'deki lafzi soyle: "Bir bedevi gelerek: "Ey Allah'in Resulu! bizden bir kimse colde bulunsa, azicik bir yel kacirsa, suyu da az ise ne yapmalidir)?" diye sordu. Aleyhissalatu vesselam:
"Sizden biri yellenecek olursa abdest alsin. Kadinlara da arkalarindan temas etmeyiniz. Bilesiniz ki Allah hakk(in sorulmasi ve aciklanmasiyla ilgili hususlarda sizden) utanma talebinde bulunmaz."
Tirmizi, Rada 12, (1164-1166).

MEZI

3632 - Muhammed Ibnu Hanefiye anlatiyor: "Hz Ali radiyallahu anh dedi ki: "Ben mezisi akan bir kimseydim. Bunun hukmu hususunda -kizi hanimim olmasi sebebiyle- Resulullah aleyhissalatu vesselam'a soramamistim. Mikdad Ibnu'l-Esved radiyallahu anh'a soyledim, o sordu. Su cevabi almistik:
"(Mezisi gelen kimse) zekerini yikar ve abdest alir."

3633 - Muvatta ve Ebu Davud'un rivayetIerinde Mikdad soyle demistir: "Hz. Ali radiyallahu anh, bana, kendisi icin Resulullah'tan: "Kadinina yakinlasinca mezisi akan kimseye ne gerektigi hususunda sormami soyledi. Ali ilaveten dedi ki: "Zira yanimda Resulullah aleyhissalatu vesselam'in kizi var, bu sebeple bizzat sormaktan utaniyorum."
Mikdad der ki: Ben bu mesele hakkinda Resulullah aleyhissalatu vesselam'a sordum. Su cevabi verdi:
"Biriniz buna rastlarsa fercini su ile yikasin. Namaz abdesti ile abdest alsin."
Ebu Davud bir baska rivayette su ziyadeyi kaydeder: "...zekerini ve iki husyesini yikasin."
Buhari, Gusl 13, Ilm 51, Vudu 34; Muslim, Hayz 17, (303); Muvatta, Taharet 53, (140); Tirmizi, Taharet 83, (114); Nesai, Taharet 112, (1, 96, 97) Gusl 28, (1, 213); Ebu Davud, Taharet 93, (206, 207, 208, 209).

3634 - Yine Ebu Davud'un bir diger rivayeti soyledir: "Hz. Ali radiyallahu anh dedi ki: "Ben mezisi akan bir kimseydim, yikanmaya basladim. (Sonunda) sirtim catlayacak hale geldim. Durumu Resulullah aleyhissalatu vesselam'a zikrettim -veya ona zikredildi-. Bunun uzerine Aleyhissalatu vesselam:
Oyle yapma, (her seferinde yikanma)! Meziyi gordun mu, zekerini yika, sonra da namaz abdestiyle abdest al. Ancak meni atacak olursan o zaman yikan!" buyurdular."
Ebu Davud, Taharet 93, (203)

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
3635 - Sehl Ibnu Huneyf radiyallahu anh anlatiyor: "Ben mezi akintisindan epey bir sikintida idim. Bu yuzden sik sik gusul yapiyordum. Sonunda Resulullah aleyhissalatu vesselam'a bu husustan sordum. Bana:
"Meziden dolayi sana abdest kafidir!" buyurdular.
"Ey Allah'in Resulu! elbiseye degen meziden ne yapmaliyim?'' dedim.
"Bir avuc su alip, bunu, mezinin degdigini zannettigin yerlere serpmen sana yeterlidir!" cevabini verdi.''
Ebu Davud, Taharet 83, (210); Tirmizi, Taharet 84, (115); Ibnu Mace, Taharet 70, (506).

3636 - Abdullah Ibnu Sa'd el-Ensari radiyallahu anh anlatiyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam'dan guslu gerektiren seyler nelerdir, sudan sonra olan sudan sordum. Su cevabi verdi:
"Bu mezidir. Her erkek mezi ifraz eder. Mezi akinca fercini ve husyelerini yikarsin, ve namaz abdestiyle de abdest alirsin."
Ebu Davud, Taharet 83, (211).

3637 - Hz. Omer radiyallahu anh anlatiyor: "Ben de (meziyi), kendimden ipek ipligi gibi iner gorurdum. Oyleyse bunu sizden biri gorunce (telaslanmayip) zekerini yikasin ve namaz abdestiyle abdest alsin." Burada meziyi kastetmistir.- "
Muvatta, Taharet 54, (1, 41).

KUSMUK

3638 - Ebu'd-Derda radiyallahu anh anlatiyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam (bir keresinde) kustu ve abdest aldi.'' Ma'dan der ki: "Resulullah aleyhissalatu vesselam'in azadlisi Sevban radiyallahu anh'a Sam camiinde rastladim. Bu meseleyi ona hatirlattim ve ondan (mahiyetini) sordum. Su cevabi verdi:
Dogru soylemis, o zaman abdest suyunu da Resulullah (aleyhissalatu vesselam)'in kendilerine ben dokmustum."
Ebu Davud, Savm 32, (2381); Tirmizi, Taharet 63, (87).

KAN

3639 - Misver Ibnu Mahreme'nin anlattigina gore: "Omer Ibnu'I-Hattab radiyallahu anh'in hancerlendigi gece huzuruna girdi ve Omer'i sabah namazi icin uyandirdi. Omer radiyallahu anh:
"Namazi terkedenin Islam'dan nasibi yoktur!'' buyurdu. Sonra Omer, yarasindan kan aktigi halde namaz kildi.''
Muvatta, Taharet 51,(1, 3 9-40).

3640 - Hz Cabir (radiyallahu anh) anlatiyor "Resulullah aleyhissalatu vesselam'la birlikte Zatu'r-Rika' gazvesine ciktik. (Askerlerden) bir kisi, musriklerden birinin hanimina temasta bulundu. Kocasi da:
"Muhammed'in Ashabindan kan dokmeden geri donmeyecegim'' diye yemin etti. Evinden cikip Resulullah aleyhissalatu vesselam'i takibe koyuldu. Resulullah aleyhissalatu vesselam bir verde mola verdi ve:
"Kim bizi (nobet tutup) koruyacak?'' diye sordu. Muhacir ve Ensar'dan birer adam vazifeyi uzerlerine aldilar. ResuIullah aleyhissalatu vesselam, bunlara:
"Su gecidin girisini tutun (orada bekleyin)!'' diye ferman buyurdu.
Bu iki zat, gecidin agzina gelince Muhacirden olani, yatti. Ensari de namaz kilmaya basladi.
Derken takipci adam da oraya geldi. (Namazdaki nobetcinin) siluetini gorunce anladi ki, bu, askerlerin koruyucusudur, derhal bir ok atti ve ok, eliyle koymuscasina hedefini buldu. Ensari oku cikarip (namazina devam etti). Musrik (isabet ettiremedim dusuncesiyle atmaya devam etti.) Oyleki ucuncu okunu da atti. Ensari de (yaraya aldirmadan) ayni sekilde namazina devam etti. Bir muddet sonra arkadasi uyandi. (Musrik bunlarin iki kisi oldugunu gorunce) yerinin farkina vardiklarini anladi ve kacti.
Muhacirden olan zat, Ensari arkadasindaki kani gorunce:
"Subhanallah! Sana ilk oku atinca beni niye uyandirmadin?" diye sordu. Arkadasi:
"Oyle bir sure okuyordum ki, kesmek istemedim '' diye cevapladi.''
Ebu Davud, Taharet 79, (198)

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
KADINA DEGME

3641 - Hz. Aise (radiyallahu anha) anlatiyor: "Resulullah (aleyhissalatu vesselam) kadinlarindan birini optu, sonra donup namaza gitti, abdest tazelemedi.
Urve rahimehullah der ki: "Kendisine: "Bu, sizden baska bir hanimi olmamali!" dedim, Hz. Aise gulmekle cevap verdi.''
Ebu Davud, Taharet 69, ( 178, 179,180); Tirmizi, Taharet 63, (86); Nesai, Taharet 121, (1,104); Ibnu Mace, Tahset 69, (502).

3642 - Ibnu Omer (radiyallahu anhuma)'in soyle dedigi rivayet edilmistir:"Erkegin hanimini opmesi ve ona eliyle dokunmasi hep mulamese (degme) sayilir. Oyleyse kim hanimini operse veya eliyle dokunursa abdest almasi gerekir." Bu rivayetin bir benzeri Ibnu Mes'ud'dan gelmistir.
Muvatta, Taharet 64, (1, 43).

3643 - Ubeyy Ibnu Ka'b (radiyallahu anh) anlatiyor: "Ey Allah'in Resulu, dedim, bir kimse hanimiyla cima yapsa fakat inzal olmasa yikanmasi gerekir mi?"
"Kadina degen kismini yikar, sonra abdest alir ve namaz kilar!" buyurdular."
Buhari, Gusl 29, Muslim, Hayz 85, (346).

FERCE DEGMEK

3644 - Talk Ibnu Ali (radiyallahu anh) anlatiyor: "Resulullah (aleyhissalatu vesselam)'in yanina geldik. (Biz huzurlarinda iken) bir adam geldi. Sanki o bir bedevi idi.
"Ey Allah'in Resulu! dedi, kisi abdest aldiktan sonra zekerine degerse ne gerekir (abdesti bozulur mu, bozulmaz mi?) '' Resulullah (aleyhissalatu vesselam) su cevabi verdi:
"O, kendisinden bir parca degil midir?"
Ebu Davud, Taharet 71, (182, 183); Tirmizi, Taharet 62, (85); Nesai, Taharet 120, (1,101). Bu metin Tirmizi'nindir.

3645 - Busre Bintu Saffan (radiyallahu anha) anlatiyor: "ResululIah (aleyhissalatu vesselam) buyurdular ki: "Zekerine degen abdest almadikca namaz kilmasin.''
Tirmizi, Taharet 61, (82, 83, 84); Muvatta, Taharet 58, (1; 42); Ebu Davud, Taharet 70, (181); Nesai, Taharet 118, (1, 100).

3646 - Mus'ab Ibnu Sa'd Ibni Ebi Vakkas (radiyallahu anh) anlatiyor:
"Ben, Sa'd Ibni Ebi Vakkas (radiyallahu anh)'a Kur'an tutuyordum. Bir ara kasindim. Sa'd:
"Her halde zekerine degdin?'' dedi. Ben "evet!" deyince:
"Kalk, abdest al!'' emretti. Ben de gidipabdest alip geri dondum."
Muvatta, Taharet 59, (1,42).

3647 - Nafi rahimehullah anlatiyor: "Ben, bir sefer sirasinda Ibnu Omer (radiyallahu anh)'le beraberdim. Gunes dogduktan sonra onun abdest alip namaz kildigini gordum. Kendisine: "Bu, simdiye kadar kildiginizi hic gormedigim bir namaz!'' dedim. Su aciklamayi yapti:
"Sabah namaz kilmak uzere abdest aldim sonra fercime dokundum. Sonra da abdest almayi unuttum (ve namaz kildim. Simdi bu durumu hatirlayinca) yeniden abdest alipnamazimi iade ettim.''
Muvatta, Taharet 60, (1, 42, 43).

UYKU, BAYILMA; KENDINDEN GECME

3648 - Hz. Enes (radiyallahu anh) anlatiyor: "Resulullah'in ashabi uyurlar, sonra abdest almadan namaz kilarlardi:
(Enes'ten bunu rivayet eden) Katade'ye:
"Bu sozu Enes'ten bizzat isittin mi?" diye sorulmustu:
"Vallahi evet!" diye te'yid etti."
Muslim, Hayz 125, (376); Ebu Davud, Taharet 80, (200); Tirmizi, Taharet 58, (78).

3649 - Ibnu Omer (radiyallahu anhuma)'den anlatildigina gore, oturarak uyur, sonra kalkar, abdest almadan namaz kilardi."
Muvatta

3650 - Hz. Ali (radiyallahu ahh) anlatiyor: "Gozler, halkanin bagidir, oyleyse uyuyan abdest alsin."
Ebu Davud, Taharet 80, (203)

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
3651 - Ibnu Abbas (radiyallahu anhuma)'in anlattigina gore, Resulullah (aleyhissalatu vesselam) 'i secde halinde uyurken gormus ve hatta Resulullah (aleyhissalatu vesselam) horlayip solumus, sonra kalkip (abdest almadan) namaz kilmistir.
Ibnu Abbas der ki: "Ey Allah'in Resulu dedim, siz uyudunuz, (abdestiniz bozulmus olmali degil mi)?" Bana su aciklamayi yapti: "Abdest, yatarak uyuyana gerekir. Zira yatarak uyuyunca mafsallari rahavet basar.''
Tirmizi, Taharet 57, (77); Ebu Davud, Taharet 80, (202); Nesai, Ezan 41, (2, 30).

3652 - Ubeydullah Ibnu Abdillah Ibni Utbe anlatiyor: "Hz. Aise (radiyallahu anha)'nin yanina girip, kendisine:
"Bana Resulullah (aleyhissalatu vesselam)'in hastaligindan bahsetmez misiniz?'' dedim.
"Elbette '' dedi ve anlatti: "Resulullah (aleyhissalatu vesselam) 'in hastaligi agirlasmisti. Bir ara:
"Halk namazi kildi mi?'' diye sordu.
"Hayir ey Allah'in Resulu, sizi bekliyorlar '' dedik.
"Benim icin legene su koyun!" emrettiler. Dedigini yaptik. Yikandilar. Sonra kalkmaya calisti. Ancak uzerine bayginlik geldi. Az sonra acildi. Tekrar: "Halk namazi kildi mi?" diye sordu.
"Hayir, ey Allah'in Resulu, sizi bekliyorlar!'' dedik. Halk oturmus, yatsiyi kilmak uzere Resulullah (aleyhissalatu vesselam)'i bekliyordu."
Buhari, Ezan 51, 39, 46, 47, 67, 68, 70, Vudu 45, Hibe 14, Farzu'1-Hums 4, Enbiya 19,Megazi 83, Tibb 21, Iti'sam 5; Muslim, Salat 90, (418); Nesai, Imamet 40, (2,101, 102).
Bu rivayetBuhari ve Muslim tarafindan tahric edilen uzunca bir rivayetten bir parcadir.

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
3653 - Esma Bintu Ebi Bekr (radiyallahu anhuma), kusuf namaziyla ilgili rivayetinde der ki:"..Ben de (Resulullah'a uyarak) namaza durdum. (Namazi oylesine uzatti ki) uzerime bayginlik geldi. Basimin uzerine su dokmeye basladim."
Urve rahimehullah der ki: "Abdest almadi. ''
Buhari, Vudu 37 Ilm 24, Kusuf , 10, 11, Sehv 9, Itk 3, I'tisam 2; Muslim, Kusuf 11, (905).

ABDEST GEREKTIREN

3654 - Ebu Hureyre radiyallahu anh)'den nakledildigine gore, Ebu Hureyre mescidde abdest alirken yanina Abdullah Ibnu Kariz gelir. Ona, Ebu Hureyre su aciklamayi yapar: "Bir kes (kurumus cokelek) parcasi yedim, bu sebeple abdest aliyorum. Cunku ben Resulallah aleyhissalatu vesselam'in "Ateste pisen seyler yiyince abdes alin" dedigini isittim."
Muslim, Hayz 90, (352); Nesai, Taharet 122, (1,105,106); Tirmizi, Taharet 58, (79); Ebu Davud, Taharet 76, (194). Bu, Muslim'in lafzidir. Muslim'de Hz. Aise'den de buna benzer bir rivayet mevcuttur.

ABDESTIN TERKI

3655 - Ibnu Abbas (radiyallahu anhuma) anlatiyor: "Resulullah (aleyhissalatu vesselam) koyun budu yedi ve namaz kildi, abdest almadi.''
Buhari, Vudu 50, Et'ime 18; Muslim, Hayz 91, (354); Muvatta, Taharet 91, (1, 25); Ebu Davud, Taharet 75, (187); Nesai, Taharet 123, (1, 108).
Buhari'nin bir baska rivayetinde: "Tencereden eliyle etli kemik aldi'' denmistir. Muslim'in bir rivayetinde: "Budu kemirdi, sonra namaz kildi, abdest tazelemedi'' denmistir.

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
3656 - Amr Ibnu Umeyye ed-Damri (radiyallahu anh) anlatiyor: "Resulullah (aleyhissalatu vesselam)'i gordum, elindeki koyun budundan parca kesiyordu, ezan okundu. Hemen et dildigi bicagi birakip namaza kostu, abdest almadi."
Buhari, Vudu 50, Ezan 43, Cihad 92, Et'ime 20, 26; Muslim, Taharet 92, (355); Tirmizi, Et'ime 33, (1837).

3657 - Hz. Cabir (radiyallahu anh) anlatiyor: "Resulullah (aleyhissalatu vesselam) cikti, beraberinde ben de vardim. Ensardan bir kadina ugradi. Kadin ona bir koyun kesti. Bir tabak taze hurma getirdi, ondan yeyip sonra ogle icin abdest aldi ve namaz kildi. Sonra (namazdan) ayrildi. Kadin ona koyundah arta kalan bir seyler getirdi. Resulullah (aleyhissalatu vesselam) onu da yiyip ikindiyi kildi, bu sirada abdest almadi."
Muvatta, Taharet 25, (1, 27); Tirmizi, Taharet 59, (80); Ebu Davud, Taharet 75, (191,192); Nesai, Taharet 23, (1,108). Bu Tirmizi'nin lafzidir.
Ebu Davud ve Nesai'nin rivayetinde: "Resulullah'in son iki icraatindan biri atesin degistirdiginden abdest almayi terketmekti'' denmistir.

3658 - Ubeyd Ibnu Sumame el-Muradi anlatiyor: "Abdullah Ibnu'I-Haris Ibni Cez' (radiyallahu anh), Misir'a yanimiza geldi. Kendisi Resulullah (aleyhissalatu vesselam)'in ashabindan idi. Misir Camii'nde su hadisi anlatirken isittim: "Ben, oyle hatirliyorum ki, Resulullah (aleyhissalatu vesselam)'la bir adamin evinde oturan yedi kisiden yedincisi veya altidan altincisiydim. Derken Bilal (radiyallahu anh) gecti ve ezan okudu. Biz de ciktik. Giderken bir adama ugradik tenceresi ates ustundeydi. Resulullah (aleyhissalatu vesselam) ona: "Tenceren yeterince pisti mi?'' diye sordu. Adam:
"Evet, annem babam sana feda olsun!" dedi. Resulullah bunun uzerine bir parca aldi. Cignemesi devam ederken namaz icin iftitah tekbiri aldi. Ben bu sirada ona bakiyordum."
Ebu Davud, Taharet 75, (193).

3659 - Suveyd Ibnu'n-Nu'man (radiyallahu anh) anlatiyor: "Hayber Seferine Resulullah (aleyhissalatu vesselam) ile birlikte ciktik. Hayber yakinlarinda olan Sahba'ya vardigimiz zaman Resulullah aleyhissalatu vesselam ikindi namazini kildi. Namaz bitince yiyecek getirilmesini ferman buyurdu. Sadece kavut getirilmisti. Bunun su ile islatilmasini emir buyurdu.
Resulullah (aleyhissalatu vesselam)da, biz de ondan yedik. Sonra aksam namazina kalkti. Agzini mazmaza etti. Biz de agizlarimizi mazmaza ettik. Fakat abdest almadi."
Buhari, Vudu 51, 54, Cihad 123, Megazi 35, 38, Et'ime 7, 9, 51; Muvatta, Taharet20, (1, 26); Nesai, Taharet 124, (1, 108, 109).

3660 - Hz. Enes (radiyallahu anh) anlatiyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam sut icti. Ne mazmaza yapti, ne abdest aldi; namazini kildi."

Üst Alt