Ibadet Ehli olmiyanlardan Uzak mi durmaliyiz?

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Ey Rabbim! Beni ve soyumu, namaz kilanlardan eyle. Ey Rabbimiz! Duami kabul eyle. . . (ibrahim Suresi )

(((__meftun__)))

Kurallara Uymadı
Üyemiz
Yukarida güzel bir anekdot vardi namaz icin...
Peygamberimiz ve sahabiler döneminde ve onu takip eden dönemlerde namazi gecir sonra kaza et anlayisi icersinde kaza namazi kilmalara ya da bilgisine ulastiginiz var mi, okudugunuz kitaplardan vs.
Namazi vaktinde kilarsiniz, namazi gecirmis iseniz mesru bir sebepten, kazaya birakmak icin degil) onu gelen diger vakitte eda edersiniz, kaza falan da demessiniz niyette...
Kitaplarimizda su gecer..
Namazi vaktinde kilarsin, kilmazsan sonra kazasini eda ederim mantigi ve anlayisi kitaplarda yer bulmaz.
Bitmistir o.
Diger namazlarina devam edeceksin. Kilamadigin namaz Allah ile senin aranda...
Asil bilgi buna matuftur ama bugün bu bilginin irzina tamamen gecilmis, namazlari kazaya birakma anlayisi yayginlasmis ileride yaslaninca da genis vakit icersinde kazalarin da tamamlanacagina iman edilmistir...
Iyi de yapiyorlar...
Müctehitlerin ictihatlarinin irzina gecis sadece cahil cühela insanlarla degil, okumus insanlarla da gecilebiliyor.
Namazlari birak 70 yasinda kaza edersin...
Ne kadar güzel ya...
Öyle bir sey yok..
Namazini kilarsin, keyfen gecirmissen o namaz kilinmaz öyle bir anlayis yoktur, cünkü böyle bir seyin bir örnegi yoktur ki...
Bugün bu anlayis hocalarimiz tarafindan dillendiriliyor..

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
"Yanlış yapmışsın kardeşim sen ikaz davet görevini yaparsın kılmıyorsa her zaman duacısı olursun ALLAH cc nezaman hidayet nasib eder bilinmez.
radyo dinlerim. genelde feyizlenip iki kelam öğrene bileceğim her konuşmacıyı dinlerim.
bir gün açtım radyoyu vehbi vakkas oğlu konuşmacı bir kızcağız derdini anlatıyor babasının çok yardım sever olduğunu beş vakit namazını kıldığını ama çocuklarına karşı cömert olmadığını ve utanarak söylüyorum kadınlarla kötü yaşam tarzını anlattı vehbi bey çok üzüldü kızım çokca dua et beni ara konuşalım dedi.Şimdi o şahıs namazını kılıyor sorumluluğu attı üzerinden ama diğer kötü işler ne olacak o kişiyle nasıl arkadaşlık kurulurki ALLAH cc bildiklerimizle amel etmeyi bilmediklerimizi öğrenmeyi nasib etsin"

(ALINTI)

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Allah RAZI olsun ...kardesim...
neden ayrildigimi anlatmistim..
cunku..imanim zayif..korktum ki o beni bie sekilde etkileyip namazlarimi biraz bosvermiyeyim..
zaten Diyar-i kufurdeyiz..gunde 5 kere ezan seni...ilahi..davet etmiyor..
Dun vicdanim ile hemhal ettim..ve dun Cuma gunu munasebeti ile onu aradim.. konustuk..
O`nun cokca dua ediyorum..

bu sevdigim..bir gun ibadet takva Ehli olsun diye..
bir gun camiye gitmeye basladigini duyarsam bu benim icin mujdelik bir haber olacaktir ins. <!-- /haber -->

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Aleykum selam..kardesim yazdiginiza sevindim..cunku Masa/Allah cook guzel ilmi..imani hep Ayet ve hadisler ile bizleri aydinlatiyorsun..
zattim Okonuslar otesinde ..yasiyan bir muhacirim..
ve benim de musliman olmiyan arkadasim..coo worker is Arkadaslarim.. vardir..
Is arkadaslarim din.. iman.. kan bagi olmiyan sadece is arkadasligi olan kisiler vardir..
Meslegim geregi de zaten cogunlukla musliman olmiyan ve trauma yasamis..gencler ile hemhalim..
insanlik konusunda dediginize katiliyorum..
mesela bir doktor bayan..4 engelli cocug evladlik aldiginda..ve onlara en iyi sekilde hizmet sagladiginda ben gercekten..Onu takdir etmistim..
ama iyi insan dir diyorum.. Din kardesim..Gonul Dostum..degil..
hani bir ara burada ilkokularda lezbiyenlik..escinselik egitime dahil edilsin mi edilmesin mi?konusu vardi ya..
belki duymuusunuzdur..
Kilise ve camiler birlik olup HAYIR!!olmasin diye bu kanunun gecerli olmamasi icin hep birlikte
elimizden geleni yapmistik..
Yani seytana..Sapikliga..kotuluge karsi.. iyiligi guzeligi desteklemede birlik oldugumuz zamanlarda vardir.."

"Kişileri yargılamak elbette bizim haddimiz değildir ama ipleri koparmak ışık sızan o kapıyı kapatmak ve komple ışığı körelmek anlamına gelir ki bu davranış sizce doğru mudur..?"

demissiniz
kesinlikle dogru degildir..iyiler hic bir sey yapmazsa ve sadece benim gibi kenara cekilirlerse meydan..kotulere ve seytanin oyunlarina kalir..

"Namaz elbette hayatımızın temel unsuru olmalıdır. Bir müslümanın ilk sorgusu, ilk hesap merdivenidir, Ama islam bir bütündür sadece namazdan ibaret değildir bir arkadaşımın yazdığı gibi namaz kılıp diğer her türlü naneyi yiyenleri ne yapacağız peki.??"

aynen oyle Islam bir butundur.. aynen insanin bir butun oldugu gibi..
ve namaz kilmiyanin bir bolumu eksiktir...
eksiktir cunku o tamamlanmadigi surece ahirette bile bunun eksikliginden hesapsiz kurtulamiyacaktir..
bir insani sadece tek bir parcasini alarak..onun Hakkinda yorum yapamayiz..haklisin..Canim..
cunku insan bir muamma puzzle gibi butun parcalarini ortaya yerine koyarsak anca butun olan bir insanin varligi gorulebilir..

ins..buraya gelisiniz..hayirli olur..
burasi da Allah`in bir mulku..Mekani.. ama ben buraya 20 sene once geldigimde.cook buhranlar yasadim..cunku muslimanlarin sayisi cook azdi..
ama simdi Hamd olsun.. Her adim basinda Cami..mescid..Islami okullar..Islami genclik.. egitim merkezleri..
islami spor salonlari..berekat resturantlari.. islami kamplar..
islami siginma kadin koruma evleri vs.. vs.. sanki burasi kucuk bir istanbul..
ama yinede Kufur diyari..
gunde 5 vakit ezan-i muhammediye Sizi ilahi davette uyarmiyor..
sabah ezanlari O gaflet uykusundan Sizi uyandirmiyor..
komsularin..evladina nasihat etmiyor..
dedim ya Gurbet iste.. Garip.. Yabanci memleket ..her yerde o memleketimin buyuk camileri gokyuzune degen minareleri yok..iste..

Cuma gunleri cumanin telasini.. bayram telasini.. iftar telaslari.. trafigi yook iste..
istanbuldan Tip fakultesini bitirmis..cook imanli..ihlasli bir kiz kardesimiz.. buraya gelin gelecek cook yakinda..
Affedersin Tutaste kardesim.. sayfanizi biraz ozel bir konu icin.. kullanacagim.. belki.. kismeti olan nasiplenir bu paylasimimdan..
Ve Ailesi pek Razi olmayinca biraza endise ve korku icinde bu kardesimiz istihare namazi kilmis..
Ruyasinda Fethullah Gulen Hoca yi gormus.. elinde bir tesbihi bu kardesimize vermis..
ve bu ruyayi yorumlatmis.. ve beni aradi dediki:
Ablam..Ben oraya gelmeye karar verdim..ins.Hayirli olur..
Demekki benim hizmet ve Teblig mekanim orasi.. kolay olmiyacak..ama ins.. HAYIRLI olacaktir diye..
cook sevindim..
cunku buraya da Onun Senin gibi Imani kuvvetli teblig yapacak.. genc kardeslerimiz lazim..
Ben yoruldum.. yaslandim istanbulla yerlesip hayatimin sonbaharini ezan sesleri altinda gecirmek istiyorum..
Hicret cihad meydanini Yeni Nesille Yeni Gonul erlerine birakir iken icim Rahat hamd olsun..
Selametle..Kardesim.. Allah Yar ve yardimcimiz olsun..

<!-- /haber -->

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Allah RAZI olsun ...kardesim...
neden ayrildigimi anlatmistim..
cunku..imanim zayif..korktum ki o beni bie sekilde etkileyip namazlarimi biraz bosvermiyeyim..
zaten Diyar-i kufurdeyiz..gunde 5 kere ezan seni...ilahi..davet etmiyor..
Dun vicdanim ile hemhal ettim..ve dun Cuma gunu munasebeti ile onu aradim.. konustuk..
O`nun cokca dua ediyorum..

bu sevdigim..bir gun ibadet takva Ehli olsun diye..
bir gun camiye gitmeye basladigini duyarsam bu benim icin mujdelik bir haber olacaktir ins.
inşallah kardeşim temennimizharikaa

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
"Islam bir bütündür amenne ama, namazini aliskanlik haline getirenler degil de,
Namazina samimi olan ve namaz nasil eda edilmesi gerekiyorsa eda edenler, cidden Islam'in diger bütünlerini de hayata hakim kulan insanlardir..
Nasil ki namazinda samimi müslüman erkekler ve kadinlar kabir sorgusunda namazi gectiklerinde diger sorgulari da buna matuf kolay gececekse,
Namazina müdavim olan samimi müslümanlarin da Islam adina diger evreleri de buna oranla temiz ve olmasi gereken sekliyle gececektir... "
(ALINTI)

Allah RAZI olsun imanimin.. yuregimin.. akil ve ilmin tercumani olmussunuz..

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
"Neden?yanlis yaptim..
Onun ile dostluk ve muhabbete devam etseydim.. Namaz Hakkindaki dusuncesine katildigimi gostermez mi idi?
Namaz kilmasam da iyi bir insan olamazmiyim diyordu? biz burada Onun iyi bir insan olup olmadigini degil..
Sadece Namaz kilmasinin Farz oldugunu soyledim..
Namaz kilmak bir tercih.. degil.. Allah in bir emridir..
Allah in emrini bosa sayanin dostlugu......'

Yukarıda ve bu konuyla ilgili cevaben yazdığın bütün yazıları okudum. Arasıra beni çok şaşırtıyorsun o kadar çocuksu düşüncelerin oluyorki Allah Allah diyorum yazılarıyla insanın gönlüne mühür vuran bu kişi ufacık bir meselede takılıp kalmış hayret diyorum. Arkadaşına derhal selam yolla .. Abartmaaaa..
(alinti)

selamun Aleykum gurbetci arkadasim.. evet Dun Cuma munasebeti ile selam verdim.. konustuk..
evet bazen sadece Seni degil kendimi kendim ile bile şaşırtıyorum..
rah. Annemin 9 cocugu vardi ben de en soon numara.. yani bebek ve nazli cicek olan son goz bebegi..
ve Rah. annem diger cocuklari buyuyunce tabii ilk ablam ile arada 22 sene olunca annem..
"aman KIZIM..ne olursan ol nerde olursan ol sana vasiyettim icindeki O masum muhacir KIZ COCUGU hep oyle kalsin.." diye dua etmisti.. demekk ki Rah anamin duasi tutmus ne dersin ..çokk kommikk

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
"'Allah Allah diyorum yazılarıyla insanın gönlüne mühür vuran bu kişi.."

EVET BU bu kişi..cocuk ruhlu basit bir insanmis.. aynen oyle.. :tüüh:,:tüüh:,

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Yukarida güzel bir anekdot vardi namaz icin...
Peygamberimiz ve sahabiler döneminde ve onu takip eden dönemlerde namazi gecir sonra kaza et anlayisi icersinde kaza namazi kilmalara ya da bilgisine ulastiginiz var mi, okudugunuz kitaplardan vs.
Namazi vaktinde kilarsiniz, namazi gecirmis iseniz mesru bir sebepten, kazaya birakmak icin degil) onu gelen diger vakitte eda edersiniz, kaza falan da demessiniz niyette...
Kitaplarimizda su gecer..
Namazi vaktinde kilarsin, kilmazsan sonra kazasini eda ederim mantigi ve anlayisi kitaplarda yer bulmaz.
Bitmistir o.
Diger namazlarina devam edeceksin. Kilamadigin namaz Allah ile senin aranda...
Asil bilgi buna matuftur ama bugün bu bilginin irzina tamamen gecilmis, namazlari kazaya birakma anlayisi yayginlasmis ileride yaslaninca da genis vakit icersinde kazalarin da tamamlanacagina iman edilmistir...
Iyi de yapiyorlar...
Müctehitlerin ictihatlarinin irzina gecis sadece cahil cühela insanlarla degil, okumus insanlarla da gecilebiliyor.
Namazlari birak 70 yasinda kaza edersin...
Ne kadar güzel ya...
Öyle bir sey yok..
Namazini kilarsin, keyfen gecirmissen o namaz kilinmaz öyle bir anlayis yoktur, cünkü böyle bir seyin bir örnegi yoktur ki...
Bugün bu anlayis hocalarimiz tarafindan dillendiriliyor..

evet bende aynı fikirdeyim, geçmişte bu forumda kaza namazı ile ilgili tatrışmalar yaşanmıştı ilginizi çekerse linkten bakabilirsiniz... https://www.islamiforumlar.net/namaz/422-namazin-kazasi-hakkinda-gorusler.html

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
evet bende aynı fikirdeyim, geçmişte bu forumda kaza namazı ile ilgili tatrışmalar yaşanmıştı ilginizi çekerse linkten bakabilirsiniz... https://www.islamiforumlar.net/namaz/422-namazin-kazasi-hakkinda-gorusler.html

"'Allah Allah diyorum yazılarıyla insanın gönlüne mühür vuran bu kişi.."

EVET BU bu kişi..cocuk ruhlu basit bir insanmis.. aynen oyle.. :tüüh:,:tüüh:,

"Her insanda sasirtici an'lar ya da yan'lar bulunur...
Bunlar normaldir, denge iyi ayarlanmalidir bunlar kisiye rahmet de olabilir...
Sevgili Peygamberimiz'i sevgi ekseninde okuyan ve onu sadece bu merkezde algilayanlar O'nu bir bütün dahilinde okuduklari ya da okuyacaklari zaman O'nun dahi "sasirtici" halleriyle karsilasirlar..."
(ALINTI)
sasirtici An ..ve Yan `larim ve deli dolu yasadigim hic beklenmedik.. yan larimda vardir..xxzzl..

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
sasirtici An ..ve Yan `larim ve deli dolu yasadigim hic beklenmedik.. yan larimda vardir..xxzzl..

İllaki yani herkimsenin şaşırtıcı bir yan ları vardırhmmnn
Mesela şahsen ben bazı yanlarımla örneğin forumlardaki yorumlarımla, veya msn,de muhabbet ettiğim kişileri çok kez şaşırtmışımdır, ve şaşırtmaya devam edeceğüm inşallah:D

örneğin şuanda onlineyim, bakın bakalım online listesinde varmıyımsırıtık.:,

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör

aslinda butun mesele..bizlerin su an Sanal veya Yalan alem dedikleri bir mekanda olmamizdan geliyor sanki..
Insan oglu bir muamma!! evet bir Mechul..!!
bilinc alti bilinc ustu dedikleri duygulari..
yureginde kainati tasiyan ve 4 mevsimi bir anda yasiyabilen tek canli..
ve insan bir butuntur..
insanin tek bir parcasini ..yazisini.. sozunu ..davranisini elle alip..
onun Hakkinda karar vermek istersek ,,cook yanilir ..
bir cook konuda da şaşıririz!
cunku puzzle gibi bir butunu cozemedigimiz icin gercekten karsimizdaki insanin ne veya Kim oldugunu anliyamayiz..
O yuzden hep boyle şaşırkinliklar yasamaya devam edecegiz....agla..:,bbnn..:eek:

(((__meftun__)))

Kurallara Uymadı
Üyemiz
Sakin yanlis anlasilmasin ve yanlis anlasilmamasi icin de "umumun" önünde dillendiriyorum...

Gönül Sizim'a...

Masallah ya...

Mevla Teala senin o emsalsiz aktivite halini hic bir zaman soldurmasin...

Güller gibi aktivite halin de her daim aca dursun... Daha ne diyeyim...

PC'nin faresiyle bile hizina yetmismek mümkün degil...

Yoruldum...

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
aslinda butun mesele..bizlerin su an Sanal veya Yalan alem dedikleri bir mekanda olmamizdan geliyor sanki..
Insan oglu bir muamma!! evet bir Mechul..!!
bilinc alti bilinc ustu dedikleri duygulari..
yureginde kainati tasiyan ve 4 mevsimi bir anda yasiyabilen tek canli..
ve insan bir butuntur..
insanin tek bir parcasini ..yazisini.. sozunu ..davranisini elle alip..
onun Hakkinda karar vermek istersek ,,cook yanilir ..
bir cook konuda da şaşıririz!
cunku puzzle gibi bir butunu cozemedigimiz icin gercekten karsimizdaki insanin ne veya Kim oldugunu anliyamayiz..
O yuzden hep boyle şaşırkinliklar yasamaya devam edecegiz..agla..:,bbnn..:eek:
İşte benim şaşırtıcı özelliklerimden biride bu,
konu hüzünle dolu olduğu için biraz tebessüm eklemek istedim
ama sizi daha fazla üzdüm herhalde, dedimya benim yan larımdan biride busırıtık.:,

Bir sizden iyi olmasın muhabbet ehli bir kardeşimle yaptığımız bi muhabbetimizde o kardeşimiz bana ne dese iyi
sen ölüyü bile güldürürsün

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Sakin yanlis anlasilmasin ve yanlis anlasilmamasi icin de "umumun" önünde dillendiriyorum...

Gönül Sizim'a...

Masallah ya...

Mevla Teala senin o emsalsiz aktivite halini hic bir zaman soldurmasin...

Güller gibi aktivite halin de her daim aca dursun... Daha ne diyeyim...

PC'nin faresiyle bile hizina yetmismek mümkün degil...

Yoruldum...
:maasallah:
est. efendim .. dualariniza Bil mukabel tsk.
sizi yorduguma da uzuldum..
fareyi yakalamak icin bazen kedi olmak gerekir diye dusunuyorum..cddvb..

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
İşte benim şaşırtıcı özelliklerimden biride bu,
konu hüzünle dolu olduğu için biraz tebessüm eklemek istedim
ama sizi daha fazla üzdüm herhalde, dedimya benim yan larımdan biride busırıtık.:,

Bir sizden iyi olmasın muhabbet ehli bir kardeşimle yaptığımız bi muhabbetimizde o kardeşimiz bana ne dese iyi
sen ölüyü bile güldürürsün

selamun aleykum efsanelesmis Kardesim..
daha onceleri de dedigim gibi Biz..ile Siz Hayatta ..olaylara.. insanlara farkli pencerelerden baktigimiz icin ..
farkli seyler de gordugumuz icin farkli duygulari yasiyor ve yansitiyoruz..
ayni Yaziya Ben drama..!! diye hüzünle okurken..
Siz de komedi diye tebbesum ediyorsunuz..
dedim ya herkes yuregindeki pencereden baktigi bakis acisi efendim..
bakis acisi ile yazilar bile sahsina gore degisiyor..
size iyi eglenceler...cddvb..

(((__meftun__)))

Kurallara Uymadı
Üyemiz
Latife vesile kilinarak, ayni pencereden bakmak da mümkün olur aslinda...
Ne dersiniz...?
Vesile latifedir ve güldürmektir ama,
O latifenin arkasinda ziyade hikmetli bir derinlik de olabilir diye düsünüyorum...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Latife vesile kilinarak, ayni pencereden bakmak da mümkün olur aslinda...
Ne dersiniz...?
Vesile latifedir ve güldürmektir ama,
O latifenin arkasinda ziyade hikmetli bir derinlik de olabilir diye düsünüyorum...

Aynen katiliyorum..Güldürur iken ardindaki hikmeti dusundurenlerden olma dilegi ile selam ve dua ile selametle efendim..

(((__meftun__)))

Kurallara Uymadı
Üyemiz
O zaman sunu ifade edebilir miyiz...
Bazen ask'in deruninden sesleniyorsunuz ve vüzuha kavusturduklarinizi anlamada zorluk cektigimiz gibi, yorumlarimizda da deruni yaklasminiza paralel bir yorum icersinde de kalamiyoruz, size daha bir derinlik vermek suretiyle "ensar" olmaya calisirken, tesbitlerinize "hilaf" bulunuyoruz... Nice sonrasinda bu duruma "hikmet" olabiliyoruz ama yine de bu kendimizden olmuyor, uladiginiz yazilarinizdan anliyoruz... --)))

Yani "latife"nin diline de siz de "el" olabilirsiniz... Mümkün müdür...?

O "el" olma hali sizleri "farkli bakiyoruz" "hilaf" tefsirine dücar kilmasin...?

Üst Alt