Ibadet Ehli olmiyanlardan Uzak mi durmaliyiz?

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
""Yani "latife"nin diline de siz de "el" olabilirsiniz... Mümkün müdür...?
O "el" olma hali sizleri "farkli bakiyoruz" "hilaf" tefsirine dücar kilmasin...?""
demissiniz guzel hoos demissiniz de bu Saf Cahil coban bu sozlerden ne anlarki..Ben anca Koyun.. kaval ve ney calmasini ve yuregimi dille getirmesini bilirim..
el olma.. el verme vs.. vs..bunlarida zaman zaman deniyoruz..
hani su hikayeyi bilirmisiniz?
Küçük bir serçe bir gün bir ressamın penceresinin önüne gelmis;ressam resmini çiziyordu....
Küçük serçe ressamın penceresini iki kere tıkladı,ressam döndü baktı ve serçeyi gördü.Serçe: "efendim hava soğuk izin verin geleyim sizi bir kaç ay için yalnız bırakmıyayım bende ısınayım" dedi...
Beli ki minacik sercenin bir Gonul dostuna ihtiyaci vardi..
Tabi ressamın tepkisi çok sert oldu."Çık git istemem seni"dedi...
Bunun üzerine minik serçe uçtu gitti...
Aradan biraz zaman geçtikten sonra serçe tekrar geri geldi..
cook yanlizdi ucsuz.. bucaksiz gokyuzunun soguk yanliz Gurbet elinde idi besbelli..
ressamın penceresinin önüne çaldı pencereyi;ressam döndü baktı...
Serçe:"efendim izin verin geleyim bir kaç ay sonra sıcak bölgelere gideceğiz ama bu iki ay sizinle olayım"dedi...
Ressam:"hayır sana ne söyledim istemiyorum çık çabuk" dedi...
Bunun üzerine küçük serçe KIRIK kanatlari ile yanlizliginda ucup kayboldu..
Aradan belirli bir zaman geçtikten sonra ressam yalnızlığı hissetti ve şu anda serçe olsaydı baş ucumda ötecekti, bende yalnız olmayacaktım diye düşündü...
Birden aklına diğer kuşlar geldi ve gelen geçen kuşlara serçeyi sordu cevap alamadı ama bir kuş ressama "efendim siz bilmiyormusunuz? serçeler 6 ay yaşarlar"dedi...
Bunun üzerine ressam çok çok üzüldü...
hayat kısa ve dostluklarda çok önemli sevelim sevilelim..
gittigimizde ardimizda bizi HAYR dua ile Yad eden dostlarimiz olsun.

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
selamun aleykum efsanelesmis Kardesim..
daha onceleri de dedigim gibi Biz..ile Siz Hayatta ..olaylara.. insanlara farkli pencerelerden baktigimiz icin ..
farkli seyler de gordugumuz icin farkli duygulari yasiyor ve yansitiyoruz..
ayni Yaziya Ben drama..!! diye hüzünle okurken..
Siz de komedi diye tebbesum ediyorsunuz..

dedim ya herkes yuregindeki pencereden baktigi bakis acisi efendim..
bakis acisi ile yazilar bile sahsina gore degisiyor..
size iyi eglenceler..cddvb..
Vealeyküm selam kardeşim selam veren dilleriniz dert görmesin inş...
Gerçi işim palyoçalık değil kamyonculuktur ama bazı kişiler hüzünlü olan arkadaşlarını dostlarını dahada hüzünlendirip ağlatırken ben dostlarımı sevdiğim kişileri en hüzünlü anlarında bile tebessüm ettirebiliyorsam nemutlu bana, dikatinizi çekerim kardeşim ben ağlatmıyorum tam tersi ağlayan kişiyi güldürüyorum ama içimi kimse bilmez tabiagla..:,

SAYGILARIMLA

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Gerçi işim palyoçalık değil kamyonculuktur ama bazı kişiler hüzünlü olan arkadaşlarını dostlarını dahada hüzünlendirip ağlatırken ben dostlarımı sevdiğim kişileri en hüzünlü anlarında bile tebessüm ettirebiliyorsam nemutlu bana, dikatinizi çekerim kardeşim ben ağlatmıyorum tam tersi ağlayan kişiyi güldürüyorum ama içimi kimse bilmez tabiagla..:,

SAYGILARIMLA

Aslinda Benim isimde palyacoluk degil!! ama SIK SIK polyanacilik oyniyan.. iyi bir aktorum..

"hüzünlü olan arkadaşlarını dostlarını dahada hüzünlendirip ağlatırken ben dostlarımı sevdiğim kişileri en hüzünlü anlarında bile tebessüm ettirebiliyorsam nemutlu Size..."
aynen katiliyorum.. buda bir Allah vergisi..
ben ise agliyan dostlarimi daha da cook aglatmakta ustayim..dfgtn
Kara kışın nazlı çiçeğidir kar..Karların ardında gizlidir bahar
Bahar yağmurunda gökkuşağı var..
Ağlayan dostlarimi güldürüyorum..
Ya SEN ağlarken Sen-i Kim tebessum ettiriyor?vvcc..

(((__meftun__)))

Kurallara Uymadı
Üyemiz
Ben de onu soracaktim ama...
Sanirim kendisini güldüren muhataptan yoksun su an o kardesimiz...
Aglayanlara nesede merhem olmak cok güzel tebrike sayan bir durum...
Lakin, icimi kimse bilmez, sözü düsündürücü...
Insallah onu da tebessüm ettiren bir dost cikar diye düsünüyorum...

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Ben de onu soracaktim ama...
Sanirim kendisini güldüren muhataptan yoksun su an o kardesimiz...
Aglayanlara nesede merhem olmak cok güzel tebrike sayan bir durum...
Lakin, icimi kimse bilmez, sözü düsündürücü...
Insallah onu da tebessüm ettiren bir dost cikar diye düsünüyorum..
.

Tam tersi meftun kardeş yoksun değil çevremde benim gibi espirici arkadaşlarımla dolu
atalarımız nedemiş? (üzüm üzüme baka baka kararır) ama neden içimi kimse bilmez dedim onu düşünün bakalım bulabilecekmisiniz
hmmnn

Yada şahsınıza birtek soru sorayım cevap verip vermemekle serbestsiniz.
siz içiniz kan ağlarken dostlarınızında üzülmemesi için onlara karşı tebessümle baktınızmı hiç?

musade ederseniz size bir fıkra anlatayım:
almanyada trafik polisi bir genç sürücüye her gördüğünde ceza kesiyormuş 1,değil 5,değil sürücünün sabrı taşmış, gitmiş arabasına turbo taktırmış, ertesi gün yine yola çıkmış bakmış aynı 2 trafik polisi motorla peşinden geliyor motor yanına yaklaştığı anda basmış turboya, o cezacı trafik polisi,de ertesi gün gözünü hastanede açmış, ziyaretine gelen arkadaşları sormuşlar nasıl bu hale geldin? o gazi polisde anlatıyor; hergün ceza kestiğim bir araca yaklaştığım anda araç bire birden uzaklaşınca biz duruyoruz sandım lastikmi patladı diye bakmak için motordan indim gözümü burda açtım.
___________________________________:
şimdi meftun kardeşcüğüm siz benim içimi düşünmeyi boşverin,de size özel açılan şiir bölümünü doldurmaya bakın, içim bana ait dersem kırılmazsınız umarım ;)
SAYGILAR...

(((__meftun__)))

Kurallara Uymadı
Üyemiz
Tamam öyle olsun... Siz buyurun...
Ama sunu unutmayin...
Siz de bu dünyada bir nefersiniz ben de...
Insanlar hemen hemen birbirlerinin kopyalaridirlar...
Siz aglarken yüzünüzü muhatabiniza mütebessim kilabiliyorsaniz...
Unutmayiniz, bu halde olan yakininizda öyle cok arkadasiniz var ki... Saymaya kalkasam sayfalar almaz...
Size bir sey ifade edeyim fikra gibi bir sey olsun...
"Sizin mütebessim kildiginiz bir muhatap kalben agliyordu ama size mütebessim bir eda ile ayni anda eslik de ediyordu... Ama siz ona vakif degildiniz..."
Saygilar benden...
Ben siir bölümüme yöneleyim ya da diger sahifelerime...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Sevdiklerimiz üzülmesin diye içiniz kan ağlarken ..bile tebessum edebilecek kadar guclu olur Seven insan..
bu iki yuzluluk degil sadece sevdiklerini korumak amacli duygusal bir fedakarliktir..
en cok cani yandigi zamanlarda,icine erisemedigi an´larda tebessümü maske yapiyor insan..kendine..
dikkat edin cok neseli görünen insanlar en büyük trajedileri yasayan..lardir..
neden bilirmisiniz cunku tebesum de bir duygu maskesidir kendi huzun dolu dunyasini bu Tebessum ardinda saklar ve saklanir kisi...
bazen hayatti ciddiye almazlar cunku alirlarsa hayat onlari ciddi bir sekilde acitir..
Ağlamak için gözden yaş mı akmalı, dudaklar gülerken insan ağlayamaz mı ?
...bunu kim soylemis ve niye biliyormusunuz isterseniz bir arastiriin.. ne dersiniz......

...bunu kim soylemis ve niye biliyormusunuz isterseniz bir arastiriin.. ne dersiniz......

(((__meftun__)))

Kurallara Uymadı
Üyemiz
Yok ben yatayim, yarin Sakarya'ya gidecegim erkenden yegenimin sünnet cemiyeti var... Yetisebilirsem, sohbet ve dua yapacagim... Sevgiler...

(((__meftun__)))

Kurallara Uymadı
Üyemiz
Gönül Sizim...
Niceleri var ki feryat eder ama o bir aglayis degildir...
Niceleri de var ki,
Ne bir feryat vardir... Ne de bir göz yasi... Ne de bir hüzün vardir kendilerinde ama...
Derinlerde... Yüreklerde ve gönüllerde...
Dünyayi inleten ve kulaklarinizin ses esiklerini dahi ters yüz eden bir aglayis sözkonusudur...

Sizin ifade ettiginiz cümle, Victor Hugo'nun bir siirinden alinti sanirim...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Gönül Sizim...
Niceleri de var ki,
Ne bir feryat vardir... Ne de bir göz yasi... Ne de bir hüzün vardir kendilerinde ama...
Derinlerde... Yüreklerde ve gönüllerde...
Dünyayi inleten ve kulaklarinizin ses esiklerini dahi ters yüz eden bir aglayis sözkonusudur...

Sizin ifade ettiginiz cümle, Victor Hugo'nun bir siirinden alinti sanirim...

AYNEN...
Niceleri de var ki,
Derinlerde... Yüreklerde ve gönüllerde...hep ACI gomuludur....
guzel yorumunuz icin tessekur..

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
85036.gif

Sevdiklerimiz üzülmesin diye içiniz kan ağlarken ..bile tebessum edebilecek kadar guclu olur Seven insan..
bu iki yuzluluk degil sadece sevdiklerini korumak amacli duygusal bir fedakarliktir..
en cok cani yandigi zamanlarda,icine erisemedigi an´larda tebessümü maske yapiyor insan..kendine..
dikkat edin cok neseli görünen insanlar en büyük trajedileri yasayan..lardir..
neden bilirmisiniz cunku tebesum de bir duygu maskesidir kendi huzun dolu dunyasini bu Tebessum ardinda saklar ve saklanir kisi...
bazen hayatti ciddiye almazlar cunku alirlarsa hayat onlari ciddi bir sekilde acitir..
Ağlamak için gözden yaş mı akmalı, dudaklar gülerken insan ağlayamaz mı ?

brrvoİşte bu, boşuna dememişler fakirin halinden fakir, acı çekenin halinden acı çeken anlar diye.
Emeğine sağlık gönül sızım kardeşimdgüüll,.

Tamam öyle olsun... Siz buyurun...
Ama sunu unutmayin...
Siz de bu dünyada bir nefersiniz ben de...
Insanlar hemen hemen birbirlerinin kopyalaridirlar...
Siz aglarken yüzünüzü muhatabiniza mütebessim kilabiliyorsaniz...
Unutmayiniz, bu halde olan yakininizda öyle cok arkadasiniz var ki... Saymaya kalkasam sayfalar almaz...
Size bir sey ifade edeyim fikra gibi bir sey olsun...
"Sizin mütebessim kildiginiz bir muhatap kalben agliyordu ama size mütebessim bir eda ile ayni anda eslik de ediyordu... Ama siz ona vakif degildiniz..."
Saygilar benden...
Ben siir bölümüme yöneleyim ya da diger sahifelerime...
siz öyle diyorsanız öyledir meftun kardeşim,
iyi olur valla bize yorum yetiştireyim derken şiir bölümünüde baya astınız:D
yalnız, baştan kırılmak gücenmek yok demiştik bu bir muhabbet ve birbirimizi daha iyi tanımaktan ibarettir :)

Hebuarada ben akşam findukları çuvallayıp gönderdim sizinkiler neyaptılar, fiat eh aslında emeğimizi karşılamasada tatminkar diyelim, allah cümlemize güle güle yemek nasip etsin inşallah.duaa..

(((__meftun__)))

Kurallara Uymadı
Üyemiz
Tamam da siir mod'unda yaziliyor...
Her zaman o mod'a girilmiyor ki mübarek...
Kiyisindan kösesinden yorum yazalim... Bel ki okuyan cikar...
Zaten sunu anlamam ben... Anlamam ama bende üzülürüm elimde degildir neden üzülürüm bilemiyorum ama o da sundadir diye düsünüyorum..
Birbirimizi görmüyoruz...
Sanal'da bulunuyoruz...
Sanal'da yaziyoruz...
Yazilarimiz da sanal...
Ama bir takim seylerden dolayi üzülüyoruz, seviniyoruz ya da meydan okuyoruz ya da cekip gidiyoruz...
???
Anlamiyorum...
Ama ben de icindeyim..
O zaman su var ki bunu da ben önemsiyorum...
Yazdiklarimizla... Paylastiklarimizla...
Birebir reelde bulunuyormusuz gibi bir arkadaslik icersinde samimiyetimizin, dogrulugumuzun bir yansimasinin neticesi diye düsünüyorum...
Bu da mükemmel bir sey...

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Tamam da siir mod'unda yaziliyor...
Her zaman o mod'a girilmiyor ki mübarek...
Kiyisindan kösesinden yorum yazalim... Bel ki okuyan cikar...

Zaten sunu anlamam ben... Anlamam ama bende üzülürüm elimde degildir neden üzülürüm bilemiyorum ama o da sundadir diye düsünüyorum..
Birbirimizi görmüyoruz...
Sanal'da bulunuyoruz...
Sanal'da yaziyoruz...
Yazilarimiz da sanal...
Ama bir takim seylerden dolayi üzülüyoruz, seviniyoruz ya da meydan okuyoruz ya da cekip gidiyoruz...
???
Anlamiyorum...
Ama ben de icindeyim..
O zaman su var ki bunu da ben önemsiyorum...
Yazdiklarimizla... Paylastiklarimizla...
Birebir reelde bulunuyormusuz gibi bir arkadaslik icersinde samimiyetimizin, dogrulugumuzun bir yansimasinin neticesi diye düsünüyorum...
Bu da mükemmel bir sey...
harikaa
Yani, Hepsi bundan ibaret 2+2=4 kesinlikle 5 olmazqqww..k

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Namaz için “iki gözümün nuru” diyor Hz. Peygamber. O halde, namazsızlık “iki gözün körlüğü”dür....
Rabbime en yakın olduğum an,
Ruhumun sükûna erdiği yer,
Rahmetiyle başbaşa kalmak...
Namazın en yüksek irtifası,
Eğilişin en yükselişi..
Rabbin kuluna en büyük iltiması.
SECDE...kgüll..,

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Selamun Aleykum Gonul dostlarim.. Sizi bilmem ama Ben Ibadet ehli olmiyanlardan hep uzak durdum .. duruyorum..ve hep duracagim...
imanli, takva ve ibadet Ehli olmiyan insanlar ile ne kadar anlassam bile bir An geliyor imani, dini bir bosluk bir mesafe kendiliginden olusuyor..
Benim ile onlar arasinda hayatta, olaylara bakis acimiz farkli oldugundan ibadet Ehli olmiyan insanlardan zaman zaman sebebini bilmedigim bir huzursuzluk geliyor...
bunu genel icin konusup yazmaktayim..
cunku ibadet etmedikleri icin olsa gerek nurani, rahmani bir duygu ibadet eksikligi sanki bana da yansiyor.. onlar icin uzuluyor yardim edemedigim icin sadece onlardan uzak kalmak istiyorum...
insan sevdiklerini hep HUZUR icinde gormek istedigi icin ...
Sevdiklerini O`nun huzuruna davet eder....
hem insan sadece kendi dunya ve ahirettini kurtarmayi dusunurse...bencil olur..
insan Din kardeslerinin de ebedi hayattini dusunur hele ki bir de O din kardesi Onun cook sevdigi Gonul dostu ise..
Bu konuda gunlugume yazdigim bir YAZIYI buraya ekliyerek tum samimiyetim ihlas ile Sizler ile paylasmak istedim..:
Eyy sevdigim insan!!
bari cumalari evinin yakinindaki camiye cumalara gitsin.. ne kadar guzel olurdu..
bir gun o hic ugramadigin camide cenazen kilindiginda seni hic kimse bilmiyecek, tanimiyacak icten af ve magfirettin icin dua edenin bile olmiyacak bunu anlasa ne olur du sankki..
sen gidebilirsin.. bu nimeti kullan bence .....(yarın kılarım diyenlerin dün kıldık namazını, misali)olmazsin..
Evet Ibadet ehli olmiyanlardan hep uzak dururum neden mi?
Cunku:ben 20 senedir kufur diyarinda imanimi korumaya nefsime yenilmemeye calisan bir zavalli nefis Ehliyim..
benim sizin gibi cevremde Ali.. ahmet Fadime ninelerin nasihat ve uyarilari yok.. gunde 5 vakit ezan degil kilise sesleri altinda yasiyoruz...
bizde gunde 5 vakit ezan duyulmuyor gunde 5 defa kulluga ilahi cagrisi yok..
kilise sesleri altinda ezan seslerini hayal etmenin ne oldugunu bilirmisin?
Ruhun daraldiginda kendini en yakin Camiye atmanin ferahligini.. bilirmisin..
bilseydin zaten evinin yanindaki camiden hic cikmazdi?

Arkadas, dost ve cevremi secer iken hep arkadaslarimin benden daha gucluu imani ve ibadet ehli olmalarinia dikkat ettim..
cunku.. kendim gibi zayif insanlar ile olursam ..
korkum odur ki..nefsime yenilirim..
kendi gunahim.. bana yetmezmis gibi .. bir de baskasinin gunahini.. Vebalini sirtima yukliyemem..

o tip insanlardan hep uzaklastim ki daha hayirlisi gelsin diye.. varligim hic bir guzelige vesile olamiyorsa o arkadaslikta kendimi gereksiz hissedigim icin hep uzaklasmis ama dualarim o sevdiklerim, gonul dostlarim icin daima daim olmustur ve olacaktir ins.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
ama ben imanlı ,ibadet ehli benden daha bir gayretli özü sözü bir dost arkadaş arar dururum...
çünkü benim daha da güçlenmeye ihtiyacım var
halen düzeltemediğim yamuk hallerim var şimdi ben yolumu düzeltmeye çalışır iken yoldan çıkmışlara nasıl faydalı olayım..
Bu benim boyumu aşar kardeşlerim ben kendi halimi bilirim.....
Hani bir öğüt var aklımda kalmış....

Hak'dan korkan, halktan korkmamalı, işini düzgün yapanın içi de düzgün olur. Süleyman Hilmi Tunahan
Hakdan uzaklar bizden korkup kaçıyorlar ne yapalım bizde işini düzgün yapanların peşine düştük .

Sizin en akıllınız, Allah'tan en çok korkanınızdır. Hadis-i Şerif vesselem hal şu ki kardeşlerim benden daha akıllı din kardeşlerimin
dostluğuna nasihatine yoladaşlığına çok ihtiyacım var muradım Rabbim onlardan ayırmasın..

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Dostluk edinilmesi en zor, ama en sıcak kavramdır...
Zira dostluk karşılıklı rıza işidir. Sevdiğinin sevgilisi olabilmek için çaba ve gayret ister...
Dünyaya ve olaylara dostunun gözüyle bakmak, “dostum” dediğinin ahlakıyla ahlaklanmaktır...
Kendisine baktığında aynada kendini görüyor gibi olmaktır. (Kişi dostunun dinindendir /Ebu Davud-Tirmizi)
Kısaca dostluk “dostum” eşittir “ben” işlemidir nefislerde!
o yuzden dostum ibadet Ehli olmalidir ki Onda kendimi gorebileyim..

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Benim kalbim temiz deyip ibadetler ertelenemez, Kalp
temizliği yetmiyor ibadet ve amelleri ihlasla yapmalıdır...
İbadet ve itaatlar,Yapılınca, iman da cilalanır ve parlar...
Allah’ın men ettiği haramlar işlenince,Bu sefer lekelenir ve kararır iyice...
O halde bir imanda, azalmak ve çoğalmak,Amellerden, işlerden ileri gelir ancak...
simdi anladiniz mi HAKKI ile ibadet Ehli olanlar imanlidir da ayni zaman da...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Haşa Hz. Peygamberin kalbi mi kirliydi gecesi gündüzü ibadetti.. Bu laflar bana daha çok tembelliği çağrıştırıyor..
Günümüzde şu veya bu şekikde bazı iyi şeyleri öne sürerek ibadet gevşekligi yaşıyor ve istesede dini tam yaşayamıyor..nefsimizin bahaneleri...

Üst Alt