Resmi Nikah ve İmam Nikahı

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Katılım
22 Şubat 2011
Mesajlar
7,015
Tepkime puanı
423
Resmi Nikah ve İmam Nikahı

Dinimizde, imamın yada din görevlisinin kıyması gerekli olan bir nikah türü yoktur. İslam’da nikah dini değil medeni bir akittir.

Nikah’tan amaç, evlilik hayatı yaşayacak kişilerin, birlikteliklerinin meşruluğunun sağlanmasıdır. Bu sebeple de meşruluğu sağlamanın yolu olarak İLAN şartı konulmuştur. İlan demek, evlenecek şahısların bu birlikteliklerini topluma duyurmasıdır.

Gizli olan evlilik akitleri bu sebeple geçerli değildir. Resmi nikah dediğimiz nikah türünde ilan şartı gerçekleşmektedir. Bu sebeple resmi nikahtan sonra tekrar imam nikahı kıyılması zorunluluğu yoktur. Yani resmi nikah dinen de geçerli bir nikah türüdür.

Ancak insanların örf ve adetleri gereği İmam Nikahı yapmak gibi bir gelenekleri vardır. Bunu da saygıyla karşılamak gerekir. Fakat, Resmi nikah olmaksızın sırf imam nikahıyla yapılan evlilikler, evlilikten beklenen amacı gerçekleştirmekten uzaklaşmıştır. Zira, özellikle üniversitelerde gençler, ailelelerinin ve toplumun haberi olmaksızın, bir kaç arkadaşlarının şahitliğiyle imam nikahı kıymakta, bu nikaha dayanarak evlilik hayatlarını sürdürmekte, ancak okulları bitince adeta bu ilişkiye giren kendileri değilmiş gibi birbirlerinden ayrılıp gitmektedir. Öte yandan kötü niyetli kişiler genç kızlarımızı İmam nikahıyla almakta ve onlara bir takım kötülükler yapabilmektedir. Bu sebeplerle imam nikahı, dinen sakıncalı bir hale gelmiştir. Resmi nikah olmaksızın imam nikahının yapılması fıkhi bakımdan uygun görülmemektedir.
Bu konu hakkında daha fazla bilgi için tıklayın
 
Üst Alt