İslamda Büyü ve Büyücülük

sevgisiz olmaz

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
islamda sihir ve büyü, İslam Dininde Büyü Yapmak ve Hükmü, İslamda Sihir Ve Büyü Hükmü, sihir ve büyü varmıdır, dinde büyücülük ve büyü
BÜYÜ

Din ile ilgisi olmayan dualar ve hareketlerle ruh üzerine tesir yapmak. Buna Arapça'da "sihir" adı da verilir. Bir insanı istenilen şeyi yapmağa sevk eden gizli kuvvet, tabiata aykırı haller vücuda getiren etkiler. Bunları yapanlara "büyücü" denilir. Büyüyü şöyle tarif etmek mümkündür. Herhangi bir çıkar uğruna başkasına zarar vermeye yönelik meşru olmayan yollarla bir takım gizli kuvvetleri yönlendirerek yapılan ve gerçeğe uymayan gözbağcılık, düzenbazlık, oyunculuk şeklindeki işler. Gözbağcılık, düzenbazlık gibi oyunlarla insanları aldatan kişiye büyücü, bu kişilerin yaptığı işe büyü, bu işin meslek haline getirilmesine de büyücülük denir. Büyücülük, İslâm'dan önce Araplar'da, Rumlar'da, Hintliler'de, Mısırlılar'da yaygın idi. Özellikle Hz. Musa zamanında büyücülük itibarlı bir meslek idi. Hz. Süleyman zamanında da yaygındı. Büyünün kendine göre özellikleri ve çeşitleri vardır.

Kara büyü: Asıl sihir bu olup bazı kimseler, perilerin ve özellikle şeytanların müdahalesiyle, tabiatüstü bir takım fiiller yapabilecekleri iddiasındadırlar.

Mecaz yoluyla büyü: Anlaşılamaz, akıldan hariç şey demektir.

Beyaz yahut (tabii) büyü: Zahiren acaip, fakat aslında tabii sebeplerle meydana gelmiş bir takım fiiller yapmak sanatıdır. Hokkabaz kuleleri gibi.

Büyü, muhtelif kavimlerde mevcuttu. Keldânîler'de, Keldânî büyüsü, her yere dağılmış olan perilerin tabiat hadiselerini vücuda getirdikleri itikadına dayanıyordu. Bazı yaratıklar şeytanî bir kuvvetle mücehhez idiler. Bununla beraber, bu kuvvet erkekten ziyade kadında bulunuyordu. Cadılar ve şeytanlar insanların bedenine girmek gücüne sahip idiler.

Mısır'da, Musa (a.s.)'dan evvel Mısırlılar, kanunen caiz olan bir büyü kabul ediyorlardı. Bununla beraber kanunen yasak olan büyünün her türlü icra usullerini daha az bilmez değillerdi. Sihirbazların hayata ve ölüme tasarruf ettiklerine, iyi veya kötü cinleri yardım için çağırma gücüne sahip olduklarına ve tabiat kuvvetlerini diledikleri gibi kullanabileceklerine inanıyorlardı.

Uzak Şark'ta büyüye gelince: Çinliler büyünün her türlüsüne karşı derin bir alâka besliyorlardı. Konfüçyüs'ten önceki dönemlerde Wu denilen bir tür cadı, devletin sosyal yapısında resmi bir mevki sahibi idi. Büyü usulleri arasında geleceği bilerek geleceğe ait hususları söylemeye, cinleri uzaklaştırmaya çalışıyorlardı.

Yunan-Roma büyücülüğü de şöyle idi: Görünmez kuvvetleri beşerin iradesine mahkûm kılmak sanatı, Yunan-Roma medeniyetinde Şark'ta olduğundan daha az rağbet bulmuş değildi. Yunan sihirbazları daha çok kendilerine hizmet edebilecekleri ümidiyle yabancı ilâhlara müracaat ediyorlardı. Tesalya kıtası gizli sanatlara mensup en meşhur adamları yetiştirmekle meşhurdu. Büyü, imparator Ogüstüs zamanında, büyük bir ehemmiyet kazanmıştı.

Yahudilik'te sihre itikat pek revaçta idi. Perileri davet etmek, şeytanları insanın iradesine mahkûm kılmak, her türlü harikalar, hulâsa medeniyette şöhret bulmuş itikatların bütünü Yahudilik'te mevcuttu. Yahudiler büyü formüllerinde, eski zamanlardaki geleneklerden yahut yabancı dinlerden gelen cin ve peri isimlerini almışlardır.

İslâm toplumlarında sihir: Müslümanlardan bazıları büyüde Yahudilerden, Suriyeliler'den, İranlılar'dan, Keldânîler'den ve Yunanlılar'dan ders almışlardır. Tütsü, tılsım, muska, cadılık, fala bakmak vs. hep oralardan gelmiştir. Müslümanlar cinlere inandıkları için bu inanç sihre inanmaya da yolaçabiliyordu. Rasûlullah (s.a.s.) "isabet-i ayn"a, yılan sokması ve genellikle hastalıklara karşı rukyayı yani duayı caiz görmüştür. Fakat büyü ile Hz. Peygamber'in (s.a.s.) duası arasında hiçbir ilişki yoktur. Bir takım fal kitapları vardır ki kelime ve harflerin suretiyle geleceği bilmeye çalışırlar.

Batı dünyasında büyü: Bütün milletlerin arşivleri tetkik olununca, büyüye müteallik bu türlü inançlara rastlanır. Keltler, Tötonlar, İskandinavlar, Finler, Doğu milletleriyle bu konuda bir çok esaslı benzerlikler göstermektedirler. Bugün akıl ve mantığın ilerlemesiyle büyünün ortadan kalktığına inanmak pek cesur bir davranıştır.

Büyü ve büyücülük İslâm'da yasaklanmıştır. Kur'an-ı Kerîm'de büyücülerin iflah olmayacağı (Tâhâ, 20/69) belirtilmiştir. Kâfirler, kendilerini haklı çıkarabilmek, ALLAH'ın elçilerini yalanlamak için onları büyücülükle, büyü yapmakla suçlamışlardır. Büyücülükle suçlananlar arasında Hz. İsa (es-Sâf, 61/6); Hz. Musa (ez-Zuhruf, 43/49); (ez-Zâriyat, 51/39), Hz. Süleyman (el-Bakara, 2/102), Hz. Muhammed (el-Hicr, 15/6) zikredilmektedir. Başka bir ayette, inanmayan kişilerin bütün peygamberleri büyücülükle suçladıkları görülmektedir (ez-Zâriyat, 51/52). Hz. Peygamber (s.a.s.) bir hadisinde yedi şeyden sakınınız" buyururken ikinci sırada "sihir yapmayı" zikretmiştir. (Buhârî, Iiasâya 23; Müslim, İman,144). Başka bir hadiste büyü yapan kişinin küfre girdiğini belirtmiştir. Muhabbet için efsun yapmanın, ipliğe okumanın, büyü yapmanın şirk olduğunu da belirtmiştir (Nesâî, Tahrim 19). Büyüye inanan kişinin Cennet'e giremeyeceği de (Ahmed İbn Hanbel, II, 83; IV, 399) belirtilmiştir.

Başka bir hadiste de büyücüye, müneccime, gaibden haber veren kimseye inanan kişinin Kur'an'ı inkâr etmiş olduğu belirtilmektedir. (Ebû Davûd, Tıp, 21).
islamda sihir ve büyü okumak için tıklayın

Şâmil İA

Moderatör tarafında düzenlendi:

tozduman

Moderatör
Moderatör
Selâmün Aleyküm kardeşlerim.
Iyisinizdir inşallah.
Bugün birsey oldu paylaşmak istiyorum .
is yerinde Suriyeli bir arkadaşım ile sohbet ederken abisini anlattı bana konu konuyu açarken kısmet acıyor mus hastaları iyileştiriyormus vs.
Önce inanmadim gerçi hala inanmıyorum.
Ben de kendi hayatımı anlattim biraz.
Benden annemin adını doğum tarihimi ve adımı soyadımi istedi verdim . Akşam
abime baktiracagm dedi.
2 dk geçmeden Allahım pişman oldum koşa koşa yanına gittim.
ben istemiyorum sakin dedim bir baktım abisiyle konuşuyor.
Teli kapattı dediki.
2008 yılında bana bir kız tarafından kiskanclik yüzünden büyü yapılmış eski evimizin hemen karşısına boş arazi kısmına gömülmüş.
Güldüm önce dedim ki benim kim neyini kiskanacak ben daha 20 li yaşlardaydim dedim.
Israr la yapılmış dedi tam bozulmamış o yüzden sen böylesin dedi.
bende henüz geçmişteki yaralarım iyileşmedi dedim.
Iyilestim ben Namazla daha da düzeleceğim dedim.
Sonra dediki kız seni birinden çok kiskanmis dedi.
Sonra ısrarla bana abimle görüş diyor.
para almayacak sen iyileş ya da başka hocaya git demeye başladı.
Dedimki soylediklerin hepsi bana uymuyor dedim. Düşününce hayal gibi eski evimizin karşısında arazi var gibi geldi.
Sonra annemi aradım.
2008 yılında eski oturdugumuz yerde arsa varmi diye vardı ev yapıldı dedi.
Babama da sordum babam da vardı hatta ben oraya anten taktım dedi :) Canim babam :)
Sonra biraz daha düşününce o zaman o mahallede ortak arkadaşlarımdan bir çocuk vardı hayal metal hatırlıyorum.
Adida ömer di .
Elimi kesmistim bir gün elime pansuman yapmıştı çok etkilemiştim ömer in merhamet li olmasindan tiksiniyordu cevremdeki insanlar kan görünce ıyy yapıyorlardı.
Ben ömer ile arkadaş olmuştum.
Sonra bir gün kapalı bir kız geldi bana bağırıp çağırdı ömer in yanında kim dedim bu boşver dedi.
Sonra kızın annesi geldi bana kızdı ama neden hatırlamıyorum.
Ömer'in babası benim elimden tutup kızın annesine demistiki kızını al da git ben senin kızının namus bekçisi değilim demişti.
Kadın kızıyla beraber ayrılmıştı.
Ömer in babası beni çok severdi ben din konularina merakliydim o zamanlarda bana kitap veriyordu okumam için.
Sonra biz o mahalleden taşındık.
Bu mahalleye geçtik. Işın garip tarafı ne Biliyormusunuz ?
o kızın annesi bizim binanın temizlikcisi haftanın 3 günü gelir.
Ayrıca bizim eski binanında temizlik islerini yine o kadın yapıyordu.
O kızı o günden sonra hiç görmedim.
Büyü vardır ama bende yoktur 40 günde bir insan usenir ya hu tazelemeye kızı senelerdir görmüyorum.
Böyle bişeye inanmaya korkuyorum.
Ama adam gün ve tarih veriyor ya .
varsa Allah bana kiyamaz bence diye düşünüyorum.
O zaman bile anlamamistim ne olduğunu şimdi şimdi çözüyorum.
Kız demekki omeri seviyordu.
Çok garip anlamadım.
Ama gitmeyecegm hocaya abisinede gitmeyecegm.
Anlamadım kardeşlerim.

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Aleyküm selam kardeşim, Hamdolsun iyiyim...:)

İyi olacaksın, Allah yolunda olan kullarının her zaman yardımcısıdır, bunu sen benden iyi biliyorsun...

Konuştuğun kişileri ölç, tart, düşün ve karakterlerini iyice öğren! Kimdir? nedir? nerden geldi? bana ne ima etmeye çalışıyor? samimi mi? hem ben bu insanları daha ne kadar tanıyorum ki? diye sor kendine...Bazen şüphe insanı tehlikeye karşı bir kalkan gibi korur!!

Bilmediğin şeyin ardına düşme; doğrusu kulak, göz ve kalp, bunların hepsi o şeyden sorumlu olur." (İsra, 17/36)
Rabbine dua et doğruları göstermesi için, kafandaki bulanıklığı gidermesi için, Dikkat et kendine kardeşim!!

Allah'a emanet olasın...

tozduman

Moderatör
Moderatör
Aleyküm selam kardeşim, Hamdolsun iyiyim...:)

İyi olacaksın, Allah yolunda olan kullarının her zaman yardımcısıdır, bunu sen benden iyi biliyorsun...

Konuştuğun kişileri ölç, tart, düşün ve karakterlerini iyice öğren! Kimdir? nedir? nerden geldi? bana ne ima etmeye çalışıyor? samimi mi? hem ben bu insanları daha ne kadar tanıyorum ki? diye sor kendine...Bazen şüphe insanı tehlikeye karşı bir kalkan gibi korur!!

Bilmediğin şeyin ardına düşme; doğrusu kulak, göz ve kalp, bunların hepsi o şeyden sorumlu olur." (İsra, 17/36)
Rabbine dua et doğruları göstermesi için, kafandaki bulanıklığı gidermesi için, Dikkat et kendine kardeşim!!

Allah'a emanet olasın...
Doğru söylüyorsun kardeşim.
Kapattım konuyu ben içimde eğer varsa böyle bişey Allah affetsin.
Eğer gerçekten yapılmışsa Allah onuda affetsin üzmusum farkında olmadan cikmaza girmiş şeytana uymuş.
inanki büyüye değil de eğer doğru ise kızı üzdugume üzüldüm.
Çok şükür halime.
Nasilsa herşey bizi Allaha yaklastirmiyormu vardır herşey de bir hayır.
Hatta yaptıysada Allah razı olsun ondan.
Sayesinde Rabbime yaklaştim.
Allah razı olsun kardeşim.
Allah hepimizi affetsin hepimize Ahirette ve dünyada iyi hal nasip etsin inşallah.

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Selamun aleyküm tozduman kardeşim, ne oldu yukarıdaki konu? kafandaki sorulara cevap bulabildin mi? yoksa bıraktın mı peşini bu meselenin?

tozduman

Moderatör
Moderatör
Aleyküm selam emos kardeşim.
Hic iyi değilim o günden sonra ilk 2 gün kalbim sirtim çok agridi başıma da küçük kazalar geldi çok şükür.
Kalbim çok karıştı.
Annemin de işleri ters gitti.
Bana büyü var sende diyen kişi ye anlattim o da dediki baktirdik o yüzden büyü hareketlendi dedi.
Ama kalbime uzaktan bişeyler yapıldı gibi benden benligimden bagimsizdi.
Bunları hissetmek o kadar zor ki.
Üzülerek söylüyorum bugün ölmek istedim.
Bedenimi boşuna taşıyorum sanki kalbime bedenime aciyorum. Hep zahmet ve hep kulfetli.
Ölsem sanki kurtulacagiz.
Ne ölebiliyorum ne tasiyabiliyorum Allahtan nişanlim var kehf suresi ve fecr suresi var.
Hayirlisi hakkımda Allah bana ve herkese Ahirette ve dünyada iyi hal nasip etsin inşallah kardeşim.
Allah razı olsun ilgilendigin için.
Allah seni beni ve tüm kardeşlerimi hayırlı insanlar ile karşılaştırsin inşallah.

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Güzel kardeşim, açık konuşmak gerekirse; bu konuyu ilk açtığında kafandaki karışıklık çok net belli oluyordu, dolayısıyla bu durumdan hemen sıyrılamayacağını anlamıştım, her ne kadar ben bu konuyu kapattım dedinse de, yüreğim inanmadı!
çünkü, benim bildiğim kardeşim bu konuyu kafaya takar dedim, ve hislerim doğru çıktı..

Neyse, bence bu konuya daha fazla takılma! Allah korusun psikolojini etkiler ve korkarım nişanlınla görüşmene de yansır bu durum...Kendin için, o görüştüğün insanla arana mesafe koy biran önce, yoksa bu durum seni daha derinden etkileyecek gibi geliyor bana...
Ben bir psikolog değilim ama bunca zamandır çevremde gördüğüm insanlar ve olaylar benim iç dünyamı zenginleştirdi az çok bir şeyler seziyorum...

Şu an da senin nişanlınla en mutlu günlerin, bu günlerin kıymetini bil! ne olduğu belirsiz bir olay için bu güzel günlerini heba etme, ETTİRME! müsaade etme kimseye...

Kendine gel bir an önce kardeşim kendine.......

tozduman

Moderatör
Moderatör
Güzel kardeşim, açık konuşmak gerekirse; bu konuyu ilk açtığında kafandaki karışıklık çok net belli oluyordu, dolayısıyla bu durumdan hemen sıyrılamayacağını anlamıştım, her ne kadar ben bu konuyu kapattım dedinse de, yüreğim inanmadı!
çünkü, benim bildiğim kardeşim bu konuyu kafaya takar dedim, ve hislerim doğru çıktı..

Neyse, bence bu konuya daha fazla takılma! Allah korusun psikolojini etkiler ve korkarım nişanlınla görüşmene de yansır bu durum...Kendin için, o görüştüğün insanla arana mesafe koy biran önce, yoksa bu durum seni daha derinden etkileyecek gibi geliyor bana...
Ben bir psikolog değilim ama bunca zamandır çevremde gördüğüm insanlar ve olaylar benim iç dünyamı zenginleştirdi az çok bir şeyler seziyorum...

Şu an da senin nişanlınla en mutlu günlerin, bu günlerin kıymetini bil! ne olduğu belirsiz bir olay için bu güzel günlerini heba etme, ETTİRME! müsaade etme kimseye...

Kendine gel bir an önce kardeşim kendine.......

Allah razı olsun kardeşim.
Ben hiç takılmadim bu konuya dediğim gibi korkuyorum böyle birşeyin başıma gelmesi kabullenemem ki.
Ben hiç umursamadim. Benim başıma sürekli birşeyler geliyor alışigim. Ama o günden sonra daha çok geldi.
Ben Allaha karşı hata yaptım diye üzüldüm.
Büyü inanmıyorum bende yok olsa nasıl ibadet ediyorum, zikir çekiyorum, kuran okuyorum, namaz kılıyorum.
Ama kalbimde hep hüzün taşıyorum :) bolca :)
O da elimde değil kalbimde benden bağımsız oluyor senelerdir de aynı.
Ben inanmıyorum açıkçası ilk bir panik yaptım.
Ama nişanlim inanıyor :) cami hocasından dua almış onu uygulamami söyledi içi rahat etsin diye yapacağım.
Nişanlim çok takıldı bu konuya benim umurumda değil.
Benim sıkıntım benim iç dünyam onada dua dan başka ilaç yok.
Allah razı olsun kardeşim hiç endişelenicek birşey yok Allah razı olsun düşündüğün için.

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
İyi, böyle düşündüğüne sevindim..:) siz iyi olun da nişanlınla gerisi hikaye! ;)
Allah muhabbetinizi artırsın Allah'a emanet olasın....:) :)

gülcem

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Selamün aleyküm kardeşim. Ben sana kendimden örnek verim daha önceleri ben de bana kesin muska yapıldı büyü yapıldı diye kafamda kurup kendime eziyet ediyordum. Dahası buun olduğuna inandığım için fal bakma saçmalığına bulaştım varsa bakan kişi bulurda çıkarır gibisinden, cahillik işte. Hata hatayı çekti durdu ve emin ol o fala baktırdıktan sonra herşey benim için çok daha kötü oldu. Çok şükür ki tövbe ettim o gün bugündür fala da baktırmadım, muskadır büyüdür düşüncesine de takılmadım. Dahası bende bişey var biri bana bişey mi yapmış der durursa insan varsa da bişey ve üzerinde etkisi oluşmuşsa inan bana o yapanın marifetinden değil de kişinin kendisinin o yapılana inanması o etkiyi gösterir. Herşey Yaradanın elinde o ol dedikten sonra kim durabilir ki karşısında. Allahım cümlemizi kötü niyetli insanlardan uzak etsin. Seni de ilerki yaşamında hayat arkadaşınla mutlu mesut etsin...

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Falanların üzerine attığımız hadiselerin kaynağı biz de olabiliriz, dikkat edilmelidir.

tozduman

Moderatör
Moderatör
Selâmün Aleyküm Hilmi abi anlamadım çok Afedersin.

tozduman

Moderatör
Moderatör
Selamun aleykum kardeşlerım.
emos kardeşim çözdüm.
kısa sure önce yazmıstım konu ıle ılgılı..
Şimdi bana bunu soyleyen modelısttım surıyelı olan kişi.
Ben o gunden sonra şirkette abdestsız dolaşamadım.
Sankı bırı kalbımı çekıyor, emıyor gibi değişik bır duygu huzursuzdum.
Sonra uzun zaman önce gonul sızım ablama anlattıgım rüyam geldı aklıma..
surıyelı kışıye cok benzıyor. Sacları oturuşu duruşu aynı konuştugum zaman ımanını sevıyordum her kelımesı subhanAllah cunku.
O bana senı abime götüreyim diye çok ısrar ettı ben gıtmedım.
Inanmak ıstemedım.
Ben daha önce cınlere bulastıgım ıcın bu tarz ınsanlardan uzak duruyorum onlardan hayır gelmez.
Cın suresınde Rabbımız buyurmuştur.
O aleme bulaşmak yasaktır !
o günden sonra ne huzurum kaldı ne agzımın tadı. Bana sürekli imanımı övdü. Saglam dedi.
Ama Her anım huzursuz du :( Rüyamı anımsayınca ona rüyamıda anlattım ve acık acık suratına dedımkı sen beni üzeceksın senı gördüm rüyamda emınım dedım.. Anlamamazlıga geldi türkçeyı cozemedım dedi. ama çok iyi bılıyor türkçeyi ve arkadan iş cevırmeyıde güzel bılıyor.
Gecen hafta cts günü bana surıyelı kişisi dedıkı sen güzel kızssın nışanlın çok şanslı dedi.
Bende dedımkı Allaha şükürler olsun ıkımız de şanslıyız Allah bızı hayırlı kılsın ayırmasın dedım..
Sonra dedıkı ben türk kızıyla evlenmek ıstıyordum bana türk kızı kötü dedıler dedı. Bende herkes nasıbını yaşar dedim.
Güzellik gecıcı nefsını kenara bırak asla doymaz turk kızı sonra başka kız ararsın dedım.
Bu arada yenı evli ve eşi o kadar güzel ki anlatamam daha kız 18 yaşında ve pırıl pırıl. :(
Sonra haftasonu benı aradı dedıkı tugce senı patron ısten cıkaracakmış ben arkadaşımı getırecegım senın yerıne işe dedi. Ben bunu duyunca çok üzüldüm ve cok gerıldım.
Hemen patronu aradım patronum yalanladı önce sonra surılıyelı olanı savundu.
2 Patronum var 1 tanesi o kadar kıymetlı ınsankı bana dedıkı kızım senı bırakmam sen cok ıyı kızssın dıger patronada kızdı tugceye karışmayacaksın.
Tugce ıle ıs alakan yok vs Allah ganı ganı razı olsun ondan. o ıyı patron seyehata cıktı o yokken surıyelı ve benı ıstemeyen patron benı bezdırdı işten ayrıldım.
Bu hafta çözdüm bende büyü yoktu kalbım buna asla ınanmadı ama o surıyelı varya işte o bana bişey yaptı adım kadar emınım.. işyerınden uzaklaşmam için dıger patronla anlaşamadım benı huzursuz edıp arkadaşını getırecektı çünkü, hepsini çözdüm. Çünkü işe gıderken çatlayacak gıbıydım, ne zaman istıfa mı verdim kalbım huzur buldu. Cubbelı ahmet hoca ruyamda uzgundu , aslında üzgün olan o benım ımanımdı orman ıse benım derdımdı.
Ormandan asagıya ınıce surıyelıyı gördüm sac şeklıne kadar net anımsıyorum. Onu bılgısayarda arastırıyordum ve arapca harfler fare şeklını alıyordu. Gonül sızım ablamında dedıgı gıbı sen kalbıne ve hıslerıne güven demişti.
Emoş ya ben delırdım başka dünya da yaşıyorum bu hayata ayak uyduramıyorum ya da bu ınsanların kalbıme kastı var. Artık umursamıyorum ınan ki ah bıle etmıyorum sanki kötülüğe alışmışım artık rabbıme bana bunu bunu yaptılar bıle demek gelmıyor içimden.
Belkıde çok kırgın kalbım yüzleşmek ıstemıyorum . Ama huzurluyum çok şükür. İşten ayrıldıgımdan beri hem nışanlımla hem de kendı ıcımde huzurluyum.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst Alt