İletişim ve Empati

NiDa

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Empati,bir insanın, kendisini karşısındaki insanın yerine koyarak onun duygularını ve düşüncelerini doğru olarak anlamasıdır.Her insanın hayatı ve olayları değerlendirme biçimi kısacası algı kanalları farklıdır.İyi bir iletişimci olmanın en önemli püf noktası iletişim kurmaya çalıştığımız kişinin algı kanallarını iyi bilmek ve empati kurmayı öğrenmektir.

Genelde iletişim sorunları zıt fikirlere sahip olmaktan kaynaklanmaz.Aksine kişiler aynı görüşte olmalarına rağmen birbirlerinin frekanslarına uygun empati kuramadıkları için iyi bir iletişimci olamazlar. "Judie PAXTON ın yazmış olduğu kısa bir öykü de empatinin önemini gösteriyor bizlere....

Ortaokuldayken sınıf arkadaşlarımdan birisiyle ciddi bir tartışmaya girdim. Onun haksız olduğundan , kendiminse haklı olduğundan emindim. Öğretmenimiz bize çok iyi bir ders vermeye karar verdi. Bizi bütün sınıfın önüne çıkardı ve onu masanın bir tarafına, beni de diğer tarafına yerleştirdi. Masanın tam ortasında yuvarlak , siyah renkli bir nesne vardı. O çocuğa nesnenin rengini sordu. Çocuk 'beyaz' diye yanıtladı. Söylediğine inanamadım , çünkü nesne siyahtı.

Yeniden tartışmaya başladık ; bu kez de nesnenin rengi hakkında. Öğretmen bu kez beni çocuğun yerine , onu da benim yerime geçirdi. Ve bu kez bana nesnenin rengini sordu. 'Beyaz' yanıtını vermek zorundaydım , çünkü belliki nesnenin bir tarafı beyaz , diğer tarafı ise siyahtı. Öğretmenimiz o gün bana çok güzel bir ders verdi. Karşımdaki kişinin bakış açısını anlamam için , kendimi onun yerine koymam gerekiyordu...."

Gerek eş ve çocuklarımızla olan ilişkilerimizde gerekse iş hayatı ve sosyal ilişkilerimizde etkin bir iletişim yeteneğine sahip olmak istiyorsak empati yeteneğimizi geliştirmeliyiz.

Öncelikle iyi bir dinleyici olmayı öğrenmemiz gerekiyor.Karşımızdakinin vücut dili,mimikleri ve ses tonundan onun duygu durumunu ve neler hissettiği hakkında ipuçları edinebilirsiniz.

Etkili bir iletişim ve empati için birkaç öneri: Karşımızdakini dinlerken nötr olarak yani önyargısız bir biçimde dinleyin. Savunmaya geçmeyin, sadece dinleyin. Çok fazla konuşmayın. Konuşulanları yarıda kesmeyin. Göz teması kurun. Yumuşak bir sesle ve acele etmeden konuşun. Empatik, sabırlı ve kabul edici olun. Etkileşime önem verin, uygun olduğunda kişiye dokunun ve sarılın. Geri bildirim verin. Anlatılanlara gülmeyin, alaya almayın. Duygularınızı gizlemeye çalışmayın.

NiDa

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
selam. yariş içerındee olsam yadaa öyle bır gayemm olsa pcnın başindan kalkmam. farkındaysınzz sadece bransım olan konular uzerındee paylaşim yapiyorum vee gun içerınde degıll. sadecee belırlı saatlerdee yarış içersındee oslaydım bunun hep yaaprım. paylaşimlara gelıncedee. gunluk belırlı sayıdaa olsun ,istıyorum amaa sorunsaa yapmamak daha iyicee dıyorum ve hakkınızı helal edınzz a.e.o

(((__meftun__)))

Kurallara Uymadı
Üyemiz
Estağfirullah... Yazılarınız okunursa seviniriz inşallah bu baptan ifade etmiştik...
Buyurunuz...

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Masallah... 5 dakikanin icersinde 20 konuya yakin konu gecebiliyorsunuz... Bu yazilar sindirilerek gecilse iletisim ve empati acisindan da daha hos olur diyorum ve dedim ama sagolsunlar arkadaslar bu tesbitimizin yanlisligi üzerinde durdular cevaplariyla... Ben de sustum...
Yaris yaparcasina yazi geciliyor gibime geliyor ve ben sahsen öyle de düsünüyorum...
Empati güzel bir sey...
Ölmek..
Ve ölü olarak kabir hayatini, oradaki issizligi ve karanligi düsünmek, etrafimizdaki komsularimizin ise sadece toprak oldugunu hatirlamak...
Amellerinizin güzel olmasi dileklerimle...

Kardeşim size daha önce açıkladık değilmi?...konu açılması sitenin googlede üsttte olması bakımından önemlidir diye...daha niye insanları itham eder gibi cevap yazıyorsunuz...Kimse yarış etmiyor burada...amaç daha çok kişiye ulaşabilmek...kendiniz istediğiniz gibi açın isterseniz ayda 1 konu açın başka üyelerin konu açmasına eleştiri getirmeyin lütfen...sitenin güncel olması konu açılmasına bağlıdır...Artık anlayın lütfen...keyfi yapmıyoruz bu uygulamayı..ayrıca sizi uzaktan yakından ilgilendiren bir konu değil...size özel bölüm bile açtık...lütfen orayla alakadar olunuz...

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
size özel bölüm bile açtık...lütfen orayla alakadar olunuz...
Bir kardeşimizin konusunda yazdığı cevaba karşılık bunu bende yazdım kendisine, kendi bölümünüzle ilgilenin diye ama yine kendim okudum.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Selamun Aleykum Nida kardesim.. yazdiklarinizin buyuk bir bolumu kendi meslegim ve bransim ile cook yakindandir..
Meslegim insan..Cocuk..ruh ve sagligi iletisim..duygu davranis bilimidir..
Yazdiklariniz cook guzel..
mesela bugungu Konununz cook guzel..
Bizlerin en buyuk sorunu.. bizler de iletisim..anlama..dinleme..problemimiz var..
eger bir kardesimiz bizi samimiyet ile uyardi ise.. derim ki..
niyetti kalpleri bilen anca Rabbim dir..
Onu yargiliyamayiz.. kalbine mi girdik de gorduk niyetti ne oldugunu?
Niyetti hayr olanin akibetti de hayr olur derler..
bizler sadece kisinin haal ,davranis..ve fiil sozlerini yargiliyabiliriz..

mesela.. bugun yazdiginiz konuyu keske.. Muhabbet.. maduhaala.. karsilikli fikir gorus soyliyerek tartisip konusabilseydik..
Empati,bir insanın, kendisini karşısındaki insanın yerine koyarak onun duygularını ve düşüncelerini doğru olarak anlamasıdır....
SIMDI SIZ BIR AN MEFTUN KARDESIMIZ OLUN O DA NIDA...
SOZLER HAKKINDA YUREGINIZDE HISSEDIKLERINIZI BIR AN TASAVVUR EDIN!

insanın hayatı ve olayları değerlendirme biçimi kısacası algı kanalları farklıdır...

ZEVKLER..RENKLER..ILGI VE ALGI ALANLARI TARTISILMAZ ..
AYNI SEYE IKI INSAN FARKLI BAKAR ..GORUR VE ALGILAR...

kişiler aynı görüşte olmalarına rağmen birbirlerinin frekanslarına uygun empati kuramadıkları için iyi bir iletişimci olamazlar.
INANIN IKI KARDESIMIZDE IYI NIYETLI..AYNI GORUSTE..FAKAT ORTADA ILETISIM...KOPUKLUGU VAR..

LUTFEN.. BIRBIRIMIZI KIRMADAN.. SAYGI EDEP..MUHABBET VE DIN KARDESLIGIMIZI UNUTMIYALIM.. ALLAH CUMLENIZDEN RAZI OLSUN...

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Selamun Aleykum Nida kardesim.. yazdiklarinizin buyuk bir bolumu kendi meslegim ve bransim ile cook yakindandir..
Meslegim insan..Cocuk..ruh ve sagligi iletisim..duygu davranis bilimidir..
Yazdiklariniz cook guzel..
mesela bugungu Konununz cook guzel..
Bizlerin en buyuk sorunu.. bizler de iletisim..anlama..dinleme..problemimiz var..
eger bir kardesimiz bizi samimiyet ile uyardi ise.. derim ki..
niyetti kalpleri bilen anca Rabbim dir..
Onu yargiliyamayiz.. kalbine mi girdik de gorduk niyetti ne oldugunu?
Niyetti hayr olanin akibetti de hayr olur derler..
bizler sadece kisinin haal ,davranis..ve fiil sozlerini yargiliyabiliriz..

mesela.. bugun yazdiginiz konuyu keske.. Muhabbet.. maduhaala.. karsilikli fikir gorus soyliyerek tartisip konusabilseydik..
Empati,bir insanın, kendisini karşısındaki insanın yerine koyarak onun duygularını ve düşüncelerini doğru olarak anlamasıdır....
SIMDI SIZ BIR AN MEFTUN KARDESIMIZ OLUN O DA NIDA...
SOZLER HAKKINDA YUREGINIZDE HISSEDIKLERINIZI BIR AN TASAVVUR EDIN!

insanın hayatı ve olayları değerlendirme biçimi kısacası algı kanalları farklıdır...

ZEVKLER..RENKLER..ILGI VE ALGI ALANLARI TARTISILMAZ ..
AYNI SEYE IKI INSAN FARKLI BAKAR ..GORUR VE ALGILAR...

kişiler aynı görüşte olmalarına rağmen birbirlerinin frekanslarına uygun empati kuramadıkları için iyi bir iletişimci olamazlar.
INANIN IKI KARDESIMIZDE IYI NIYETLI..AYNI GORUSTE..FAKAT ORTADA ILETISIM...KOPUKLUGU VAR..

LUTFEN.. BIRBIRIMIZI KIRMADAN.. SAYGI EDEP..MUHABBET VE DIN KARDESLIGIMIZI UNUTMIYALIM.. ALLAH CUMLENIZDEN RAZI OLSUN...

Değerli kardeşim gönül sızım...burada, sizin belirttiğiniz gibi samimiyetle bir uyarma sözkonusu değil, neden derseniz, ben bu konuyu meftun kardeşimize ayrıntılı olarak açıklamıştım buyrun buradan okuyun https://www.islamiforumlar.net/uyelerimizden-beklenti-ve-istekler/10123-aciklama-ve-teklif.html bu açıklama üstüne, gelip burada, değerli ve çalışkan bir üyemize, yarış yapar gibi konu açmak gibi bir ifadenin kullanılması, doğrusu beni rahatsız etmiştir...Bu forumun amaçlarını ve niye kurduğumu daha önceden sizler biliyorsunuz, burada yarış yok kardeşim...sonuç olarak ifade ettiğniz gibi samimiyetle bir uyarma tarzı bir durum yok, zaten uyarma yapılacaksa bunu yönetim yapar. Kaldı ki burada uyarılacak bir durum bulunmamaktadır...Siz bir düşünün bakalım, her üye her üyeye kendi fikrinin doğruluğunu kabule uğraşsa yani samimiyetle bir uyarma içine girse, halimiz nice olur...Burada kimsenin bir üstünlüğü ve başka üyelerin işine karışma yetkisi bulunmamaktadır...Ancak yönetici konumundaki arkadaşlar düzenli olabilmek açısından yapılması gereken uyarı ve yönlendirmeleri yaparlar...Daha önemli bir nokta burada bahsedilen konu tamamen forumun menfaatlerine ters düşen bir şekilde sözde uyarı yapılmasıdır...Biz diyoruzki forumun sürekli güncel tutulması adına konu açılması çok önemlidir...Oradan birisi çıkıyor böyle yarış eder gibi konu açmasanız iyi olur diyor...Sizce doğrumu...Biz teknik olarak yapılması gereken budur diyoruz...Öteki teknik düzenlemeri forumların işleyiş tarzını bilmeden(açıklama yaptığım halde) öyle yapmayın böyle yapın diyor..Sizce doğru mu?Olmaz mantığa aykırı....

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Selamun aleykum.. serdar kardesim.. siz de haklisiniz.. ama her konunun ve konumun..teknik.. mana.. sosyal.. Fikhi..Mantiki.. maddi..manevi .......bir suru yon ve gorus.. bakis farkli..acilari vardir.. belki de her birimiz farkli bakis acisindan bakiyor oamazmiyiz?
Bana Kalsa derim ki her hafta guzel bir konu secilip Haftanin konusu oarak uzerinde tartisilip..muhabbet edip farkli yonleri ile birbirimize gosterelim..
Ve Nida kardesimin..ve diger kardeslerimin actigi her konu gercekten bir cevher..
keske her birini okuyup hazm edecek zaman ve vakitt bulabilsek..
bazen googla girerim o kadar guzel konular var ki gercekten hangi birini once okusam diye.. sasarim...
sonra vaktimin darligindan anca yuregime en yakin olani okuyup cikarim..
Ahh zaman..KISITLI..
neyse bence bu konu kapatilip HAYIRLISI deyip..
herkes kendin-ce hakli ..
Allah cumlemize Yar ve yardimcimiz olsun...kgüll..,kgüll..,kgüll..,

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Selamun aleykum.. serdar kardesim.. siz de haklisiniz.. ama her konunun ve konumun..teknik.. mana.. sosyal.. Fikhi..Mantiki.. maddi..manevi .......bir suru yon ve gorus.. bakis farkli..acilari vardir.. belki de her birimiz farkli bakis acisindan bakiyor oamazmiyiz?
Bana Kalsa derim ki her hafta guzel bir konu secilip Haftanin konusu oarak uzerinde tartisilip..muhabbet edip farkli yonleri ile birbirimize gosterelim..
Ve Nida kardesimin..ve diger kardeslerimin actigi her konu gercekten bir cevher..
keske her birini okuyup hazm edecek zaman ve vakitt bulabilsek..
bazen googla girerim o kadar guzel konular var ki gercekten hangi birini once okusam diye.. sasarim...
sonra vaktimin darligindan anca yuregime en yakin olani okuyup cikarim..
Ahh zaman..KISITLI..
neyse bence bu konu kapatilip HAYIRLISI deyip..
herkes kendin-ce hakli ..
Allah cumlemize Yar ve yardimcimiz olsun...kgüll..,kgüll..,kgüll..,

Tamam böyle fikirlere açığız haftalık tartışma konusu yapmak isterseniz etkinlik bölümüne oluşturabilirsiniz...Başlangıçta fazla katılım olmayabilir tabi bu birazda seçilen konuya bağlı...Yapabilirsiniz...

NiDa

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
selamun aleykum . böyle bır seye sızlerı maruz bıraktıgım için kendıme kızıyorum..ama serdar kardeşimin dedıgı gıbıı cok paylaşim cok kıtlelre ulaşmak...neyse hakkınızı helal edınzz..

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
doslukg%25C3%25BCl_engellilerdunyasi_com.jpg

Selamun aleykum Nida kardesim..
inanin Meftun kardesimizin yazisina baktim..okudum.. cocukca.. muziplik ile yazilmis..sanki..
laf aramizda her erkek aslinda biraz da cocukca dir..heedfgtn
ama Biz bayanlar anne..olgun Kadin ve insanlariz...:tamam:.
bakin her iste bir hayir vardir..bu konu.. ufak bir tadsizlik gecmemis olsa idi.. Empati iletisim konusunu ..oylesine gelip gececektik.. simdi nokta koyup durup bir an dusunmemize vesile oldu..
demek ki her insan Kerim..
ve Insan yuregi SIRCa kristaldan.. ozelikle biz bayanlar daha cook hassas ve ince ruhluyuz..
o yuzden ben erkek kardeslerim ile pek tartismaya girmeyi sevmiyorum..
benim agladiklarima onlar guluyor.. onlarin guldukleri bana mana -siz geliyor..:tüüh:,
bence birbirimize guzel ahlak ile yaklasalim..
birbirimizi Allah icin sevip Allah icin af edelim.. ne dersin?
haa Allah`in HAKKI 3 du..sırıtık.:,
bir daha yaparsa.. ...hmmnnbaybyy

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
samp45243715f6a4e24bfj4.jpg

selamun aleykum . böyle bır seye sızlerı maruz bıraktıgım için kendıme kızıyorum..ama serdar kardeşimin dedıgı gıbıı cok paylaşim cok kıtlelre ulaşmak...neyse hakkınızı helal edınzz..
Ahh kendinize kizmayin Sana kiyamam..:)
Oyle cook ca konu acan Sadece Sen degilsin ki.. off Sen beni gorsen bazen KIsrak gibi 4 nal gider bazen de sadece susarim.. bu insanin ruh halline .. vakti zamani mekani ile ilgili bir konu..
ama burada Gonullu Hizmet eden her kisi ve kardesim denn Allah RAZI olsun..
cunku hic birimizin hic bir cikari olmadan.. Serdar kardesimiz de islami Sevdigi hizmet ve teblig amacli actigi icin ve bizlere boyle guzel bir Gonul Dost mekani sundugu icin kendisinden de Allah Razi olsunkgüll..,

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin

Selamun aleykum Nida kardesim..
inanin Meftun kardesimizin yazisina baktim..okudum.. cocukca.. muziplik ile yazilmis..sanki..
laf aramizda her erkek aslinda biraz da cocukca dir..heedfgtn
ama Biz bayanlar anne..olgun Kadin ve insanlariz...:tamam:.
bakin her iste bir hayir vardir..bu konu.. ufak bir tadsizlik gecmemis olsa idi.. Empati iletisim konusunu ..oylesine gelip gececektik.. simdi nokta koyup durup bir an dusunmemize vesile oldu..
demek ki her insan Kerim..
ve Insan yuregi SIRCa kristaldan.. ozelikle biz bayanlar daha cook hassas ve ince ruhluyuz..
o yuzden ben erkek kardeslerim ile pek tartismaya girmeyi sevmiyorum..
benim agladiklarima onlar guluyor.. onlarin guldukleri bana mana -siz geliyor..:tüüh:,
bence birbirimize guzel ahlak ile yaklasalim..
birbirimizi Allah icin sevip Allah icin af edelim.. ne dersin?

İşte bu arabuluculuk böyle olurkgüll..,harikaa

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz

Emeğine sağlık kardeşim,
allahın hakkı 3 dür demi
ohalde kardeşimiz cezayı hak etmiş çünki kendisine ilk uyarıyı ben şahsen yapmıştım, ikinci uyarıyıda serdar kardeşimiz yapmış ama üçüncüyüde tamamlayınca cezayı haketmiş sanırım:bilmemm:.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
İşte bu arabuluculuk böyle olurkgüll..,harikaa
Allah RAZI olsun.. arabuluculugum iyidir..cunku iki din kardesimin KIRILMASINA gonlum RAZI olmadi..kgüll..,
hee birde bulundugum mekan ve meslegim hep iki fark ve farkliliklar arasinda Kopruler kurmayi gerektiriyor..
ama en cook da sevdigim burada ve Dost gonul mekanlarinda ayni anda iki Gonul arasinda Sevgi baglari kurabilmekti..:)
bir Gonulde yer edinmekte ise iki gonulde yer edinebilmek.. daha guzelidir derim.. sırıtık.:,

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Emeğine sağlık kardeşim,
allahın hakkı 3 dür demi
ohalde kardeşimiz cezayı hak etmiş çünki kendisine ilk uyarıyı ben şahsen yapmıştım, ikinci uyarıyıda serdar kardeşimiz yapmış ama üçüncüyüde tamamlayınca cezayı haketmiş sanırım:bilmemm:.
Siz de haklisiniz!ama yukaridaki konu ne idi bir dusunun Empati...
kendinizi bir An Sivri acilli dil biberli lahmacun yerine cddvb..cddvb..Meftun kardesimin yerine koyun..
Burayi seviyorsunuz.. Burasi sizin icin aliskanlik.. takildiginiz bir Guzel dost mekani ve KAPISI yuzunuze KAPATILSa idi ne hissederdiniz su an?ilginç::.agla..:,
ACIN KAPIYI......msum..
bir daha yapmiyacagim....diyen sesini duyuyormusunuz?:tamam:.
haa duyduysaniz ...dayi;.:
lutfen bir Hak daha..vermeye ne dersiniz?

Yahu ben en iyisi meslegimi birakip Avukatliga mi baslasam..dfgtn

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Masallah................
...........................................
Ölmek..
Ve ölü olarak kabir hayatini, oradaki issizligi ve karanligi düsünmek, etrafimizdaki komsularimizin ise sadece toprak oldugunu hatirlamak...
Amellerinizin güzel olmasi dileklerimle...<!-- google_ad_section_end --> "

Dile "sükut" düştü..!Kalbe "har" düştü..!Gönle Dua düştü..kgüll..,
affedin Meftun kardesimin sozleri sansur-de biraz kisalttil- di.. hii dfgtn

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Selamun aleykum.. bu konu iletişim konusuna benzer konulara baktim.. masa/Allah.. hepsi var..
aile ici..iletişim , Anne baba ile cocuk arasinda iletişim ,esler arasinda iletişim ,egitimde iletişim ..sadece tek olmiyan konu;;
Forumlarda.. siteler de :uyeler ile uyeler ve admin ,yoneticiler arasinda
iletişim konusunun eksik oldugunu gordum..
dfgtn
bana kalsa bu is..ben Forumlarda bile iletişim konusunu bir program olarak duzenlerdim..
cunku galiba net ve pc hayattimizda cokca yer aldigina gore bu konuda cook onemli..alkis:;:

sizce forumlarda uyeler arasindaki iletişimi sagliyan ilk faktor nedir?
hhım

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Siz de haklisiniz!ama yukaridaki konu ne idi bir dusunun Empati...
kendinizi bir An Sivri acilli dil biberli lahmacun yerine cddvb..cddvb..Meftun kardesimin yerine koyun..
Burayi seviyorsunuz.. Burasi sizin icin aliskanlik.. takildiginiz bir Guzel dost mekani ve KAPISI yuzunuze KAPATILSa idi ne hissederdiniz su an?ilginç::.agla..:,
ACIN KAPIYI......msum..
bir daha yapmiyacagim....diyen sesini duyuyormusunuz?:tamam:.
haa duyduysaniz ...dayi;.:
lutfen bir Hak daha..vermeye ne dersiniz?

Yahu ben en iyisi meslegimi birakip Avukatliga mi baslasam..dfgtn

Merak etmeyin 3 gün sonra meftun kardeşimiz geri dönebilir isterse...3 gün kafasını dinlesin...değerlendirmesini yapsın...sorun yok...3 gün sonra akşam saatlerinde yasağı kalkacaktır...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Allah RAZI olsun..
aslinda buradaki en buyuk iletisim sorunu birbirimizi iyi tanimadigimiz icin.. oluyor..
taniyabilmemiz icin de birbirimize zaman ayirip.. Sabir ile karsimizdakini kesf etmeye bir calissak..
aslinda burada bulunan her uye ,admin, yonetici kendi ayarinda bir PIRLANTA..
fakat zonguldak madenin de islenmemis.. kesf edilip.. hangi ayarda oldugunu bilemedigimiz icin.. bu sorunlar yasaniyor..
Eyy Guzel rabbim Seni sevmeyi ve Seni seven birbirimizi Sevmeyi nasip et..
Yuregimize Sevgi ve muhabbettin SIRRINa erdir.. amin..
bakin bu konuyu da daha once yazmisim.. simdi Googgl da buldum... hii...:tamam:.

Üst Alt