İçimde dinime ters düşen düşünceler var

Müslim

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Selamun Aleykum
Benim sorunlarımdan bahsetmek istiyorum. Ben vesveseli bir insandım. Namaza başladığım zamanlar abdestim bozuluyordu tekrardan tekrardan kılıyordum. Ardından gusül vesvesesi, kalbe gelen düşünceler bunları yavaş yavaş atlattım ancak tekrardan aklıma öyle düşünceler gelmeye başladı. Bu sefer çok güçlü ve irademin birleşmesiyle oluyor. Düşünmek istemiyorum ama içimde inkara, isyana yatkın şey var. İyi bir insan değilim aslında. Normal herkesin yaptığı aktiviteleri yapamıyorum. Dizi film izlerken oradaki şeyleri kabullendim nankörlük yaptım, sonradan tövbe ederim diye düşündüm zaten hep yaptığım şey, dinime ters düşen düşünceler. Şimdi ise boşluktayım dinden çıktım herhalde. Gerçekten yoruldum. Kendimden yoruldum. Bu kadar kötü olduğum için yoruldum. Ne yapacağımı bilmiyorum öfkelenmek istemiyorum suçlamak istemiyorum isyan etmek istemiyorum. Daha anlatamadığım bir çok şey var. Ne yapmam lazım. Bana yardımcı olur musunuz?

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Aleykümselam kardeşim ama daha önce de sormuştun. Diğer mesajına cevap vermeye çalıştık. Başka ne yapabiliriz senin için bilemiyorum.

Müslim

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Yine de Allah razı olsun.

S

sınanma

Kayıtsız
Misafir
Sizler sizden öncekilerin sınandıklarıyla sınanmadan cennete girebileceğinizi mi zannediyorsunuz? Hayır giremezsiniz.

Müslim

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Sizler sizden öncekilerin sınandıklarıyla sınanmadan cennete girebileceğinizi mi zannediyorsunuz? Hayır giremezsiniz.
Peki bir kişi bir şeyi düşünmek istemiyor ama düşünüyor. Kendi iradesiyle. Bu da mı aynidir? Ve bir sorum daha olacak gusül abdestinde düşünmemem gereken bir şeyi düşündüm bundan dolayı da tekrardan tekrardan aldım. O şey beni dinden çıkaran bir şey ama içimde öyle duygu var ama istemiyorum, ben düşünüyorum ama bunu istemiyorum. Bu da mı vesvesedi. Vesvese değilse o gusül abdestim olmuş mudur?

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
İçinden geçen düşünce ile gusül abdesti bozulmaz.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Değerli kardeşim gusül abdestini bozan şeyler bellidir. Aklından ve kalbinden geçen düşüncelerle gusulün ilgisi yoktur.

Müslim

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Değerli kardeşim gusül abdestini bozan şeyler bellidir. Aklından ve kalbinden geçen düşüncelerle gusulün ilgisi yoktur.
Peygamber edendimiz ile ilgili de olsa mı?
Kusuruma bakmayın gerçekten bu kadar sorduğum için. Yine oldu çünkü.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Gusül soruyorsun, önce gusül nedir, gusül gerektiren haller, bozan haller nelerdir onu öğrenmen lazım. Araştır güzelce ondan sonra aklında soru kalırsa tekrar sorarsın. Ayrıca herkesin derdi kendine büyüktür bunu biliyorum. Sana sıkıntı veren durum içindesin anlıyorum ama forumlarda veya internet üzerinden bir çare bulamazsın. Hiç sıkıntınla ilgili tıbbi bir yardım aldın mı, almadıysan bunu yapman gerek. Zor birşey değil en azından bir devlet hastanesinden randevu alıp denemen lazım. Dediğim gibi böyle sanal ortamlarda kimse sana yardımcı olamaz, boşuna uğraşmış olursun.

Kayıtlıüye

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Benim tavsiyem dini ibadetlerle meşgul olup, iyi işlerle uğraşmandır. Fazla boş vakit geçirme. Hadis kitapları, dini kitaplar,kur-an meali oku ve kur-an dinle. Bunun dışında dini olmayan faydalı videolar,bilgilerde vardır. Bunlardan istifade et, kendini geliştir. Boş zaman geçirirken çok vesvese gelir. Faydalı işlerle uğraş boş zaman geçirme.

S

sınanma

Kayıtsız
Misafir
Vesvese itikatin kemale ermesi için gerekli bir süreçtir. Güçlü bir itikat için bu tür sınanmalar ve sorgulamalar gereklidir. Hz. İbrahim aleyh selam itikati olarak önce yıldız sonrasında ay ve güneş ile sınanmıştır. Bu sorgulamalar sonunda itikati bakımdan hakikate ulaşmıştır. Şüphesiz aklına gelen tüm düşüncelerin kaynağı Rahman'dan dır. O istemeden sen bir şey düşünemez ve isteyemessin. O yüzden abdest alırken aklına bir düşünce gelirse dilinle "bu düşünce benim ortaya attığım bir düşünce değil bu Rahman'ın bana itikatimin kemale ermesi için gönderdiği bir düşünce bunu idrak ettim ve hikmetinin ne olduğu üzerinde tefekkür edeceğim" de ve bunu kalbinle tastik et. Böylece Rahman'ı kendine vekil kıl. O zaman tekrar abdest alman gerekmez.

Üst Alt