Hz.Ali'nin yolundan gidenler

(((__meftun__)))

Kurallara Uymadı
Üyemiz
Aslında, Alevi, Ali'yi seven anlamında... Ali'nin yolundan giden anlamında... İslam'ı Ali'nin yaşadığı şekliyle yaşayan anlamında kullanılan bir terkiptir...
Ali derken, Hz Ali... Peygamberimiz'in amcasının oğlu ve damadı...

Tabi ki, mesela bizler, yani sunni denilen kesim,
Hz Ali'nın İslam üzere olduğuna iman eder... Kur'an üzere bulunduğuna iman eder... Dahası ibadet üzere olduğuna, namaz kıldığına, oruç tuttuğuna, Kur'an'ın emirlerini yaptığına yasaklarından da kaçtığına iman eder... Ve bu emir ve yasakları da, ibadet ve taatleri de emredenin Allah olduğuna iman eder Hz Ali... Biz de O'nun bu bağlamda da iman üzere olduğuna inanırız...

Bizim Türkiye'mizde Alevi denilen insanlar vardır... Zaten bunlar, Alevi olduklarını da ifade ederler... Problem yok... Lakin, bizim Hz Ali'ye yüklediğimiz ve O'nda var olan bu güzel misyon ve vizyon, Alevi'ler tarafından pek makbul görülmez...

Çünkü Aleviler, Hz Ali'ye gerek iman, gerek ibadet, gerek Kur'an ve gerekse de hadis ve Peygamber noktasında çok farklı bir misyon yüklerler ve Hz Ali'nin yükledikleri misyon üzere olduğunu da ifade ederler...

Elbet ifade ettiğimin dışında Aleviler vardır ama genellikle Türkiye'deki yapı bu merkezdedir...

Aleviler,

Namaz kılmayan, oruç tutmayan, ibadet etmeyen, Kur'an'a uymayan, Allah'ın emirleri ve nehiyleri istikametinde hayatını yaşamayan, Peygamber'e tabi olmayan, O'nun izinden gitmeyen, camisi ve mabedi olmayan, camide ve mabette namaz kılmayan ve kıldırmayan bir Ali'ye, bir Hz Ali'ye iman ederler...

Dolayısıyla da kadın ve erkek Aleviler, bu şekildeki inanışlarını fiilen de gösterirler ve aynen inandıkları merkezde yaşarlar...

Yukarıda kardeşimiz der ki, ben Sunni'yim...

Kendisinin nasıl iman ettiğini, iman üzere yaşayıp yaşamadığını, namazına ve diğer ibadetlerine müdavim olup olmadığını, Hz Ali'yi nasıl tanıdığını, Kur'an'ın emirleri ve yasakları istikametinde yaşayıp yaşamadığını, orucunu yerine getirir ve abdest üzere olup olmadığını bilemiyorum, ama,

Bildiğim varsa o da şudur...

İfade ettiğim anlamında Aleviler'in, İslam'a, Kur'an'a, Peygamber'e, İbadetler'e, Namaz'a ve diğer emirlere ve Hz Ali'ye yükledikleri mana "sevgi"den öteye gecmez... Onlar da böyle ucube bir anlayış hakimdir...

Dolayısıyla, Sunni olan hanımefendi ile Alevi olan beyefendinin çatışma noktaları teferruatı değil "ASL"ı ifade ediyor...

Dolayısıyla, asl'da var olan derin ve de önemli ihtilafların, evliliğin yarınki günlerinde bir savaşa dönebilir dönmeyebilir de ama, çok da olumlu bir havanın evliliklerine sirayet edeceğini de düşünmüyorum...

Ama şunu da ifade edeyim...

Sunni olduğu halde, ne namaz, ne abdest, ne oruç, ne Kur'an ve ne de Peygamber bilmeyenlerimiz çoktur...

Sunni olup da bu halde olanlar için Alevi Sunni farklılaşmasında bir problem yoktur...

Lakin, İslami yaşayan sunni bir bayan, İslam'ı yaşamayan ve yaşamadığı gibi de inanan bir Alevi beyefendiyle hayatını sürdürebilmesi imkansız gibi bir şeydir...

Aleviler imanca da çok derli toplu insanlar değildir...

Yani nikahın dahi sakıt olmasına da sebebiyet verebilir...

Dikkat edilmelidir... Ziyade düşünülmelidir... Evlilik oyuncak değildir...

YORGUN

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Yukarıdaki yazıyı tasvip ettiğimi söyleyemem.

Anlaşılan yukardaki yazıyı yazan kişiler sünni mezhebine mensup arkadaşlar olsa gerek...

Bir müslüman hangi mezhepten olursa olsun ,diğer mezhep mensuplarını, dışlamamalı, aşağılamamalıdır...

'' Ben sünniyim...Aleviler din dışı, şiiler müslüman sayılmaz veya müslüman değil..Sünnilikten başka tüm mezhepler islam dışıdır..'' Gibi fikir ve düşünceleri, mezhep karşıtlığını,
mezhep düşmanlığını tasvip etmiyorum...

Sünnilere göre aleviler veye şiiler din dışı da...
Aleviler veya şiiler sünnilerin gerçek müslümanlar olduklarını
mı düşünüyorlar....????

Site kurallarında BURASI İSLAMİ BİR SİTEDİR der.
Mezhepler arası aşağılamaları kabul etmezken yukarıdaki yazıları bu kurallara uygun da bulmuyorum...

Benim çok yakından tanıdığım bir aile var...
Kocası müslüman ,karısı hıristiyan. 3 çocukları var..
Ve çok mutlular...

Karı - koca arasındaki ilişkilerde farklı mezhep hatta farklı din
konusu evliliğin yürümesinde bir sorun teşkil etmesi,
bu mezhep veya din farkından değil....
EĞİTİM VE KÜLTÜR farklarından meydana gelir...

Bu gün ülkemizde çok miktarda sünni - alevi evliliği vardır ve
gayet normal bir şekilde devam etmektedir...

Selam ve dua ile....

Not: Ben Hanefi bir aileden geliyorum. İMAM-I AZAM hakkında
6-7 bölümlük detaylı bir yazıyı sitemize getirme hazırlığındayım..

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Hayirli Gunler,Hayirli sabahlar Yorgun kardesim..
Evet Elhamdullilah Musliman sünni mezhebindenim..
Yazilanlari iyi okumadan hemen balikla ma atlamissiniz yine.. insallah yuzmeyide biliyorsunuzdur...

Yukarida yazilanlari iyice okusaydiniz hic bir sekilde dışlama,aşağılama, olmadigini anlardiniz..
Biz Yaradilani Yaradan dan oturu insanlari, insan, kul olarak Elhamdullilah gorenlerdeniz..
Oyle olmazsa birak alevileri kayirmak.. Hiristiyan aileden gelen bir cocugu evladlik almazdim..
bundan otesi mi var..Onu da birakin Sokaktaki Loiser onlarin deyimi ile hic bir ise yaramiyan Yabanci genclik ile calisip onlara El uzadip arkadas olmazdim..

Neyse.. konu Disina cikmiyalim.. Soru Farkli bir mezhep, kulturden evlilik oldugunda ileride sorun yasanabilir mi endisesi idi?
Ben de yazdimki arkadaslik baska..EVLILIK baska....
Benim bir Cok Amerikali arkadasim var ama onlardan birisi ile Evlenirmi idim..HAYIR!!!ASLA!!!
Kendim gibi konusan, dusunen, seven, sayan Allah`a inanci olan bir cobani bir Amerikali Doktorda degismezdim..
hep onlarin milli, dini bayramlari,degerleri arasinda korkum odur ki kendi kisiligimi, inancimi
degerlerimi kaybedip kaybolmus bir ruh olabilirim...

insan Din, mezhep ayirimindan once farkliliklara bakardim..
Onlarin Hayatta bakis acisi, Aile kavrami, manevi degerleri..ile benim kendi degerlerim hep cakisirlardi..
ben kendi inancimi,kisiligimi, fitrattimi hic kimse icin degistirecek degilim...
bir insan ile Hayattimi birlestirecegim.. o her zaman bATI ya bakacak ben Dogu ya yani hic bir zaman ayni yone bakamiyacagiz ...Tamam EĞİTİM VE KÜLTÜR farkliliginda da haklisiniz..ama sadece o da yetmiyor siz hic tek bacakli bir masanin dengeli durduguna sahit oldunuz mu?

Benim Cok samimi Bosnali musliman arkadasim Doktor eside Israilli Yahudi Doktor..
ikiside cok iyi insan lakin birbiri icin Yanlislar..
cunku her seferinde Filistinde Yahudi-Musliman kavgasi olunca evlerinde gerginlik yasandi..
Onu da birakin Su an ogullari 21 yasinda uyusturucu muptelasi ve bir cok kez intihardan kurtarilmis zavalli bir insan..
Ve Ona psikolojik danismanligini yapmaktayim.. O yuzden bu gibi konularda en cok cocuklarin cektigini biliyorum..
Yahudiler Musliman diye Taciz ederler.. Muslimanlar da Yahiudu diye farkli bakarlar yani hic bir ortama tam anlami ile ait olamamis bir kaybolmus genc..
Ve Yillar sonra Gecen sene bu aile bosandi..daha fazla yurutemediler.. soylermisiniz bana Bu Cocuk kimdir?hem Yahudi tapinaginda hem camide buyumus iki ruhlu Canavar..

biraz konudan ayrildik neyse.. simdi Yukaridaki yazilanlari okusaydiniz gercek alevilere Karsi olmadigimizi lakin O Yoldan sapmis hz. Ali ra. iman edenler ile evlenmek caiz degildir diye

Dinin hukmu vardir..İslâm dininin bütün kesin hükümlerini kabul edip hiç birisini reddetmeyen kimsedir. Yani namaz oruç zekât hac abdest gusül
ve benzeri emirleriyle; zina içki faiz ve benzeri nehiyleri kabul edip onlara inanan kimsedir.
Ve zikredilen şeylerin tümünü veya bir kısmını kabul etmeyen kimse müslüman sayılmadığı gibi onunla evlenmek de caiz değildir.
Evlenme vaki olduğu takdirde evlilik hayatı gayri meşrudur. Bunun adı ister sünni olsun ister alevi olsun.

Dikkat ederseniz yine de yazimda Asla onunla evlen bununla evlen gibi evlilik gibi Ciddi mesuliyet alan bir konuda yine kendisini kendi imani, vicdani, akli ile yanliz birakmisimdir..
ama yine de diyorum Evlilik bir butun PAKET hallinde geliyor..sırıtık.:,
O pakettin icinden Sevdiginin yaninda Ailesi, akrabalari, sosyal cevresi,bakis acisi ,hayat gorusu, inanc ,egittim kulturu, manevi degerleri, yetistirilis tarzi, huyu, suyu, insanligi, gecmisi vs.. bunu da Unutmayin diyorum..
Selamet ile Hayra Kalin.. Sizin ile Sohbet Etmek her zaman guzel ve faydalidir.. cddvb..kzgnn..

YORGUN

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Saygıdeğer kardeşim,

insallah yuzmeyide biliyorsunuzdur...

Yüzme yarışmalarına katılacak kadar....:tamam:.

Yukarida yazilanlari iyice okusaydiniz hic bir sekilde dışlama,aşağılama, olmadigini anlardiniz..

Bakalım öyle mi..??

Aleviler,

Namaz kılmayan, oruç tutmayan, ibadet etmeyen, Kur'an'a uymayan, Allah'ın emirleri ve nehiyleri istikametinde hayatını yaşamayan, Peygamber'e tabi olmayan, O'nun izinden gitmeyen, camisi ve mabedi olmayan, camide ve mabette namaz kılmayan ve kıldırmayan bir Ali'ye, bir Hz Ali'ye iman ederler...

Aleviler imanca da çok derli toplu insanlar değildir...
Yani nikahın dahi sakıt olmasına da sebebiyet verebilir...

İslâm dininin bütün kesin hükümlerini kabul edip hiç birisini reddetmeyen kimsedir. Yani namaz oruç zekât hac abdest gusül ve benzeri emirleriyle; zina içki faiz ve benzeri nehiyleri kabul edip onlara inanan kimsedir.
Ve zikredilen şeylerin tümünü veya bir kısmını kabul etmeyen kimse müslüman sayılmadığı gibi onunla evlenmek de caiz değildir.

Güzel kardeşim,

Aleviliği daha fazla nasıl islam dışına atabilirdiniz...??
Bilmiyorum...

Sünni inanışın tüm gerekçelerini yazıyorunuz sonra buna uymayanlar müslüman değildir diyorsunuz...

Bu arada şu noktayı da belirmek gerekir ...

Türkiyedeki mülümanların % 80 e yakını sünnidir.
Sünni müslümanlar araında 5 vakit namaz kılanları
% 10-15 arasında olup %15 ten fazla olamdığı biliniyor.
Sünni müslümanlardan %40 a yakını alkol kullanır...

Sünni müslümanlar tek bir bütün müdür ??
Hayır... Nurcular,süleymancılar,Fetullahçılar,İsmailağacılar,
cüppeli Ahmetçiler,Aczmendiler gibi yüzlerce fırkaya bölünmüşlerdir.
Bu fırkalar içinde bir de Talibancılar var ki... Kendilerine tabi olmayan bir çok meşhur şahsiyetleri domuz bağı ile öldürüp gömdükleri emniyet teşkilatı tarafından meydana çıkarılmıştır...

Bunları anlatmamın nedeni Aleviler içinde de çeşitli guruplar olabilir, değişik dede dedikleri önderlere bağlı insanlar olabilir..

Ancak bildiğim kadarıyla Aleviler:
Allaha inanır,Kur'ana inanır, peygambere inanırlar..
Ancak peygamberimizden sonra vekili olarak sadece Hz. Aliyi
kabul ederler...

Netice olarak benim başlık yazıdaki hanımefendiye önerim...

Evli veya evlenecek insanların eğitim düzeyleri ve kültürleri
birbirlerini kabul edebilecek düzeyde ise..
Bir sünni ile bir Alevi kişini evlenmeinde hiçbir sakınca olmaz...
Birbirlerini tolere edebilecek seviyede iseler....

Kardeş Gönül,
Benim için de sizinle tartışmak aydınlatıcı ve öğretici..
Bilvesile selam ve saygılar.............

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
YORGUN kardesim yuzmeyi iyi bildiginize sevindim ben de 4 yasimdan beri yuzerim..
dışlama, aşağılama iftira yok sadece gercekler var!!
Hamd olsun Bugun ilim ayagimiza kadar gelmis okur arastirirsiniz..
dedigim gibi gercek aleviler ile bir sorunumuz yok.. Musliman olurken kelime-i sehadet getirilir degil mi..

"Ben şehadet ederim ki Allah’tan başka ilah yoktur.
Yine şehadet ederim ki Hazreti Muhammed (s.a.s.) Allah’ın kulu ve Peygamberidir.”

bunu iman edip tasdik etmiyen musliman degildir..
Musliman İslâm dininin bütün kesin hükümlerini kabul edip hiç birisini reddetmeyen kimsedir.
Yani namaz oruç zekât hac abdest gusül ve benzeri emirleriyle; zina içki faiz ve benzeri nehiyleri kabul edip onlara inanan kimsedir.
Ve zikredilen şeylerin tümünü veya bir kısmını kabul etmeyen kimse müslüman sayılmadığı gibi onunla evlenmek de caiz değildir...
tabii bunun ayrintilari var ehli kitap kiz veya erkek olma gibi ama bunlari simdi anlatip bu kardesimizin aklini karistirmak istemiyorum..
sizde haklisiniz aslinda gunumuzde Sunniyi de aleviyi de islama musliman olmaya cagirmak lazim..Yani islama emir ve yasaklari ile yasamaya...

Allaha inanır Kur'ana inanır peygambere inanırlar..
kabul ederler...bu gercek hz Aliyi Seven Aleviler

ote yandan Namaz kılmayan oruç tutmayan ibadet etmeyen Kur'an'a uymayan Allah'ın emirleri ve nehiyleri istikametinde hayatını yaşamayan
Peygamber'e tabi olmayan O'nun izinden gitmeyen camisi ve mabedi olmayan camide ve mabette namaz kılmayan ve kıldırmayan
bir Ali'ye bir Hz Ali'ye iman eden alevi olduklarini soyliyen cahil ve sapik bir firka vardir..
madem ki kardesimiz konuyu aydinlatmis,Allaha inan,ibadet ehli oldugunu da yazmis o zaman sorun ne?

Musliman olmus Amerikali bir bey ile Turk bir Kizin evliligini dusunun...ikisindede egittim ve kultur olmasina ragmen hep SIKINTILI, sorunlu olur..
cocuklarini tam islami bir sekilde yetistirmeye cok gayret edilir.. lakin onun kulturu ve hayatta bakis acisi ile aile ortami
ve Turk KIZIN farkli bir kultur ve aile ortamindan gelmesi cocuklarda hep bir celiski yasatir..
Cocuklari Hamd olsun iyi bir Musliman, iyi bir insan ama ne tam Amerikali nede tam bir Turk kizi olabilir..
Ne bir Amerikali ile evlenebilir nede bir Turk ile anlasabilir..
ama cocuklar malesef sorunu yasiyorlar..
hic bir zaman tam, butun olarak bir bir topluma, kulture, dine ait olamiyorlar.. Selametle kardesim Selametle ama dedigim gibi..
Her seyin HAYIRLISINI Allah tan dileyin...

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Allaha inanır,Kur'ana inanır, peygambere inanırlar..
kabul ederler...

Bildiğiniz sadece buysa bilmediğiniz daha çok demektir. Konuyu yüzeysel algılayıp aynı şekilde değerlendiriyorsunuz.

Aleviye karşı olan veya ayırım yapan yok. Aleviyim diyen kesimin istisnalar hariç hemen hepsi. İslamdan ve onu yaşamaktan bihaber olanlardır. Yazıya DİKKAT İstisnalar hariç diyoruz!!!!

Çoğunluk olan kesim dinsizliğin ve inançsızlığın adını alevilik koymuştur. Başbakanımızın da dediği gibi "Alevilik Hz Ali'nin yaşadığı gibi yaşamaksa Ben hepnizden çok aleviyim."

Fakat yine bugün ben aleviyim diyen kesimin çoğunluğu, gusül abdesti almaz, camiye girmez, alnını secdeye koymaz v.s uzar da uzar yani islam değildir.

Burada böyle kişilere dikkat çekiliyor. Yoksa İslamı yaşayan kişi ister ben aleviyim desin ister şii,ister caferi,ister maliki , ister sünni olsun kimse ayırım yapmaz.

Burada evlilik hakkında fikir soran bir kardeşe düşüncelerimiz aktarmaya birvesile yardımcı olmaya çalışılıyor. Konuyu Sünni-Alşevi tartışmasına çevirmeye gerek yok. Bu şekilde tartışmalar yüzyıllardır var.

Gülseda dündar kardeşim. Siz önce islamı iyice öğrenip yaşayın ki karar verebilesiniz. Siz islamı hayatınızda tatbik etmedikçe her söylenen söz havada asılı kalacaktır. İslamı yaşarsanız. içine girerseniz. Anlaşacağınız insanı hemen anlarsınız zaten kararsız kalmazsınız. Vesselam

YORGUN

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Bildiğiniz sadece buysa bilmediğiniz daha çok demektir. Konuyu yüzeysel algılayıp aynı şekilde değerlendiriyorsunuz.

Aleviye karşı olan veya ayırım yapan yok. Aleviyim diyen kesimin istisnalar hariç hemen hepsi. İslamdan ve onu yaşamaktan bihaber olanlardır. Yazıya DİKKAT İstisnalar hariç diyoruz!!!!

Çoğunluk olan kesim dinsizliğin ve inançsızlığın adını alevilik koymuştur. Başbakanımızın da dediği gibi "Alevilik Hz Ali'nin yaşadığı gibi yaşamaksa Ben hepnizden çok aleviyim."

Fakat yine bugün ben aleviyim diyen kesimin çoğunluğu, gusül abdesti almaz, camiye girmez, alnını secdeye koymaz v.s uzar da uzar yani islam değildir.

Burada böyle kişilere dikkat çekiliyor. Yoksa İslamı yaşayan kişi ister ben aleviyim desin ister şii,ister caferi,ister maliki , ister sünni olsun kimse ayırım yapmaz.

Burada evlilik hakkında fikir soran bir kardeşe düşüncelerimiz aktarmaya birvesile yardımcı olmaya çalışılıyor. Konuyu Sünni-Alşevi tartışmasına çevirmeye gerek yok. Bu şekilde tartışmalar yüzyıllardır var.

Gülseda dündar kardeşim. Siz önce islamı iyice öğrenip yaşayın ki karar verebilesiniz. Siz islamı hayatınızda tatbik etmedikçe her söylenen söz havada asılı kalacaktır. İslamı yaşarsanız. içine girerseniz. Anlaşacağınız insanı hemen anlarsınız zaten kararsız kalmazsınız. Vesselam

Kardeş Serdar,

Yukarıdaki yazınızın tamamına katılıyorum.
Yazdıklarınızın tamamı gerçeklerdir...

Ancak Ülkemizdeki Alevilerin genel durumunu anlatıyorsunuz...
Çok güzel de...

Bir de ülkemizdeki sünnilerin genel durumunu anlatsanız...

Sünnilerin ne kadarı 5 vakit namaz kılar..?
Ne kadarı arasıra kılar..?
Ne kadarı hiç kılmaz..?
Ne kadarı alkol kullanır...?

Aczmendiler, Talibanlar gibi sünniler...???

Selam kardeş...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Kardeş YORGUN sırıtık.:, burda bir terslik var ama hayirdir insallah...:tüüh:,
Mesele Sunni, aleviden cok imani bir meseledir...
Sünnilerin ne kadarı 5 vakit namaz kılar..kilmaz meselesi de degil..
Baskanimizin dedigi Sünni ve Alevileride islama cagirmaliyiz..
Namazı inkâr etmek başka, namaz kılmamak daha başkadır..
Bakin kardesim Musliman olmak icin sadece Laillahe illah..
Tevhid, vahdet,Allah'ü Teala'nın tek ve bir olduğunu iman etmek yetmiyor...oyle olsa Hiristiyanlarin bazilari da tek bir Allaha inaniyorlar..
ama Muhamed sav inkar ediyorlar..simdi onlar Musliman mi oluyorlar?
haa birde muhammed ur-rasulullah...vardir..
La ilahe illallah muhammed ur-rasulullah... Allah'tan başka ilah yoktur. Muhammed (sav) O'nun rasulüdür..

Alevilerden bir kismi Hz Ali ra. Ehli beyt degil de peygamberr olarak gordukleri icin veya Hiristiyanlar gibi hz Ali r.a. Allah gibi iman ettikleri icin sapmis bir firkadir diyoruz..
namaz oruç zekât hac abdest gusül ve benzeri emirleriyle; zina içki faiz ve benzeri nehiyleri kabul edip onlara inanan kimsedir.
Ve zikredilen şeylerin tümünü veya bir kısmını kabul etmeyen kimse heleki kelime-i Tevhiddeki Muhammed (sav) O'nun rasulüdür..u kabul etmiyen müslüman sayılmadığı gibi onunla evlenmek de caiz değildir...
Kelime-i Tevhid çok genel anlamları içerir ve hayatımızın her alanını, her fiilimizi, eylemimizi ve niyetimizi kapsar.
Kelime-i Tevhid'e göre yaşamalı ki sonunda ilahımız olan, tek ve bir olan mabudumuzun cennetine girip RIZA ve RAHMETTINE nail olabilelim insallah...

Allah'ım..! Kaldırmakta zorluk çekeceğim imtihanlardan sana sığınırım.
Beni ve sevdiklerimi dertlerin en zoruyla imtihan etme..!

YORGUN

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Tamam kardeşim

Aleviler müslüman değildir..Hıristiyanlar gibi din dışıdır..
Yalnız sünniler müslümandır....

Selam...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Kardeş YORGUN hemen kizmayin!!koparip hepsini ayni kefeye koymadan once..bir dinlenin isterseniz..
aslinda Sizin neden YORGUN oldugunuzu simdi daha iyi anliyabiliyorum..
çelişkiler, farkli fikir ve dusunceler.. tabi insanda da yeterli ilmi, Dini bilgisi olmayinca anlamaya calismaktan yoruluyor..
İslam denince akla problemler, çıkmazlar ve çelişmeler ,çelişkiler geliyorsa, inanin bunun sebebi İslam değil Müslümanlardır.
Müslümanlar Kuran’dan başka butun eser ve alimlerin goruslerine yer vermeye calisirken..
Temel olmadan gokdelenler kurmaya calismaktan yorgunuz..
İslam, ne bugünkü Müslümanların tavır ve yaşayışları,
ne İslam tarihinin şu veya bu dönemi, ne de İslam adına kaleme alınan şu veya bu kitabın anlattıklarıdır!! İslam Kuran’dır...
Kur`an tek ilahi Rehber iken biz Onu birakip kaybediklerimizi yanlis yerde aramaya baslayinca bulduklarimiz da bizi yanli fikir ve dusuncelere goturdu sanirim..
Cok dagittik kendimizi..Kur`an isiginda,golgesinde Topla Bizi Allahim!!

YORGUN

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Kardeş YORGUN hemen kizmayin!!koparip hepsini ayni kefeye koymadan once..bir dinlenin isterseniz..
aslinda Sizin neden YORGUN oldugunuzu simdi daha iyi anliyabiliyorum..
çelişkiler, farkli fikir ve dusunceler.. tabi insanda da yeterli ilmi, Dini bilgisi olmayinca anlamaya calismaktan yoruluyor..
İslam denince akla problemler, çıkmazlar ve çelişmeler ,çelişkiler geliyorsa, inanin bunun sebebi İslam değil Müslümanlardır.
Müslümanlar Kuran’dan başka butun eser ve alimlerin goruslerine yer vermeye calisirken..
Temel olmadan gokdelenler kurmaya calismaktan yorgunuz..
İslam, ne bugünkü Müslümanların tavır ve yaşayışları,
ne İslam tarihinin şu veya bu dönemi, ne de İslam adına kaleme alınan şu veya bu kitabın anlattıklarıdır!! İslam Kuran’dır...
Kur`an tek ilahi Rehber iken biz Onu birakip kaybediklerimizi yanlis yerde aramaya baslayinca bulduklarimiz da bizi yanli fikir ve dusuncelere goturdu sanirim..
Cok dagittik kendimizi..Kur`an isiginda,golgesinde Topla Bizi Allahim!!

Kardeş Gönül,

Daha ilk gün kendimi tanıtırken yazmıştım İNANÇ YORGUNLUĞUMU.....

ilk dini bilgilerim namaz ,oruç ailemden aldım.
Lise ve üniversite yıllarımda YÜCE ALLAHIN VARLIĞINI
Matematikte,fizikte,kimyada,biyolojide ,asronomide,
anatomide gördüm.

Sonra dinime merak sardım. Dinimi öğreneceğim ilk kitap şüphesiz ki KUR'AN-I KERİM idi...

Aziz kitabımı baştan sona ,her ayet üzerinde düşünerek anlamaya çalışarak 7-8 defa okudum.......

Sonra çok çeşitli dini kitaplar , dini yazılar okumaya başladım. Dini sitelere girerek bilgimi artırmaya çalıştım....

Ve gördümki.........
Yazılmış kitapların,yazıların çoğu kur'andan ayrılmışlar....

Serdar kardeş yazmıştı..
Sen bir çok dini siteden kovulmuşsun diye....
DOĞRUDUR....

Sitemizde yazmıştım..ATEİST siteden nasıl kovulduğumu..
Bazı dini sitelerden de kovuldum..
Nedeni KUR'AN-I KERİMİ okuyun..Ondan şaşmayın dememdi...

Bana vayyyy... Sen Kur'ancısın, en yalnız kur'an diyenlerdensin.... Sen kuraniyunsun.... diyerek....
Selam.....

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Kardeş Gönül,

Daha ilk gün kendimi tanıtırken yazmıştım İNANÇ YORGUNLUĞUMU.....

ilk dini bilgilerim namaz ,oruç ailemden aldım.
Lise ve üniversite yıllarımda YÜCE ALLAHIN VARLIĞINI
Matematikte,fizikte,kimyada,biyolojide ,asronomide,
anatomide gördüm.

Sonra dinime merak sardım. Dinimi öğreneceğim ilk kitap şüphesiz ki KUR'AN-I KERİM idi...

Aziz kitabımı baştan sona ,her ayet üzerinde düşünerek anlamaya çalışarak 7-8 defa okudum.......

Sonra çok çeşitli dini kitaplar , dini yazılar okumaya başladım. Dini sitelere girerek bilgimi artırmaya çalıştım....

Ve gördümki.........
Yazılmış kitapların,yazıların çoğu kur'andan ayrılmışlar....

Serdar kardeş yazmıştı..
Sen bir çok dini siteden kovulmuşsun diye....
DOĞRUDUR....

Sitemizde yazmıştım..ATEİST siteden nasıl kovulduğumu..

Bazı dini sitelerden de kovuldum..

Nedeni KUR'AN-I KERİMİ okuyun..Ondan şaşmayın dememdi...

Bana vayyyy... Sen Kur'ancısın, en yalnız kur'an diyenlerdensin.... Sen kuraniyunsun.... diyerek....
Selam.....
Değerli profösörüm bir ata sözümüz vardır bilirmisin? Ne idi o ata sözümüz? ????:bilmemm:.

ama siz bunun tam tersini yapıyorsunuz profösör kardeşim,
yani gördüğüm kadarıyla bazı konuları saptırıyorsunuz hele hele bu konuda, ben okadar inceledim burada meftun hocamızın yazısında mezhep kötülemesi, dışlaması göremedim, ki hocamız sadece detayları anlatmış hocamız diyorum çünkü meftun kardeşimiz üniversite hocası değil din görevlisidir bilginize...dayi;.:

YORGUN

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Değerli profösörüm bir ata sözümüz vardır bilirmisin? Ne idi o ata sözümüz? ????:bilmemm:.

ama siz bunun tam tersini yapıyorsunuz profösör kardeşim,
yani gördüğüm kadarıyla bazı konuları saptırıyorsunuz hele hele bu konuda, ben okadar inceledim burada meftun hocamızın yazısında mezhep kötülemesi, dışlaması göremedim, ki hocamız sadece detayları anlatmış hocamız diyorum çünkü meftun kardeşimiz üniversite hocası değil din görevlisidir bilginize...dayi;.:

Ekrem Kardeşim,

gördüğüm kadarıyla bazı konuları saptırıyorsunuz

Diyorsunuz....
Yazdıklarımı tekrar gözden geçirdim...
SAPTIRDIĞIM KONUYU bulamadım...

Belki de neyi saptırdığımı anlayamadım....
Bunu bir açıklarsanız ben de öğrenirim...

SELAM.....

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Ekrem Kardeşim,

Yazdıklarımı tekrar gözden geçirdim...
SAPTIRDIĞIM KONUYU bulamadım...

Belki de neyi saptırdığımı anlayamadım....
Bunu bir açıklarsanız ben de öğrenirim...

SELAM.....
Syn. profösör neyi saptırdığını tabiki göremezsiniz, çünkü madalyonun hep ters yüzüne bakıyorsunuz,
benim burada ifade ettiğim saptırma meftun hocamıza verdiğiniz ilk cevaptan ibarettir.

YORGUN

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Syn. profösör neyi saptırdığını tabiki göremezsiniz, çünkü madalyonun hep ters yüzüne bakıyorsunuz,
benim burada ifade ettiğim saptırma meftun hocamıza verdiğiniz ilk cevaptan ibarettir.

Sayın Ekrem kardeşim,

İlk cevabi yazımda ''YUKARIDAKİ İKİ CEVABİ YAZIYIDA TASVİP ETMİYORUM '' diye başlar ve Gönül kardeşin yazısından alıntılar yaparak devam eder....

Meftun hocanın yazısından da alıntı yapalım:

Aleviler,

Şimdi siz meftun hocanın bu beyanını tavip etmemi mi bekliyorsunuz....???

Tamam tasvip ediyorum...

.........

Selam kardeşim....

(((__meftun__)))

Kurallara Uymadı
Üyemiz
Yukarıdaki yazıyı tasvip ettiğimi söyleyemem.

Anlaşılan yukardaki yazıyı yazan kişiler sünni mezhebine mensup arkadaşlar olsa gerek...

Bir müslüman hangi mezhepten olursa olsun ,diğer mezhep mensuplarını, dışlamamalı, aşağılamamalıdır...

'' Ben sünniyim...Aleviler din dışı, şiiler müslüman sayılmaz veya müslüman değil..Sünnilikten başka tüm mezhepler islam dışıdır..'' Gibi fikir ve düşünceleri, mezhep karşıtlığını,
mezhep düşmanlığını tasvip etmiyorum...

Sünnilere göre aleviler veye şiiler din dışı da...
Aleviler veya şiiler sünnilerin gerçek müslümanlar olduklarını
mı düşünüyorlar....????

Site kurallarında BURASI İSLAMİ BİR SİTEDİR der.
Mezhepler arası aşağılamaları kabul etmezken yukarıdaki yazıları bu kurallara uygun da bulmuyorum...

Benim çok yakından tanıdığım bir aile var...
Kocası müslüman ,karısı hıristiyan. 3 çocukları var..
Ve çok mutlular...

Karı - koca arasındaki ilişkilerde farklı mezhep hatta farklı din
konusu evliliğin yürümesinde bir sorun teşkil etmesi,
bu mezhep veya din farkından değil....
EĞİTİM VE KÜLTÜR farklarından meydana gelir...

Bu gün ülkemizde çok miktarda sünni - alevi evliliği vardır ve
gayet normal bir şekilde devam etmektedir...

Selam ve dua ile....

Not: Ben Hanefi bir aileden geliyorum. İMAM-I AZAM hakkında
6-7 bölümlük detaylı bir yazıyı sitemize getirme hazırlığındayım..

Yorgun Kardes, mezhep hadisesine aynen ben de sizler gibi bakiyorum... Ben Hanefi olmama ragmen Hanefi'ler tarafindan pek de makbul görülmem bu anlayista oladugumdan mütevellit...
Elbet, temel referansimiz Kur'an ve bir de O'nun yaninda Sevgili Peygamberimiz'den bizlere rivayet olunmus sahih hadislerdir...
Bunlar bizlere semsiye olursa mes'ele bitmistir...
Biz Kur'an'dan ve Hdis'lerden anlamadigimiz hususlari da istedigimiz bir alime sorariz ve hayatimizi da sekillendiririz...
Ben Hanefi'ye sorarim, falanca da Safii'ye sorar, siz Yorgun olarak da Sia'ya ya da Muhammed BAKIR'a sorarsiniz hayatinizi mezhebi olarak sekillendirirsiniz ve asla da mezhep kavgasi yapmayiz...
Dolayisiyla, falanca kadin Sia imis ve falanca kadin da Hanefi imis, bir problem olmaz, evlenirler ya da dost ve arkadas olurlar, komsu olurlar hayatlarini devam ettirirler...
Yani, mezhebi algilamalar bizleri birbirimize düsman kilmamali... Evlenmez kilmamali... Komsusuzluk kilmamali... Dostluksuz kilmamali vs...
Aynen ben de böyle inaniyor ve düsünüyorum...
Cünkü merkezde Kur'an ve Sünnet vardir o bizler icin bütünlük semsiyeleridir...
Lakin söyle bir gercek de vardir...
Türkiye'de kendilerini alevi olarak ifade edenlerin büyük bir cogunlugu (100'de 99) bel ki de 100'de 100'ü sosyalist ve ateistir...
Ben bu tesbiti onlara hakaret amacli ifade etmiyorum... Böyle bir sey asla yapmam... Saygi da duyuyorum ama isin asli böyledir...
Sia müntesipleri var Türkiye'de Istanbul'da ve farkli vilayetlerde ve de Kars ve civarinda Caferiler var, Türkiye'mizde bunlara da Alevi deniyor...
Aslinda bunlar Alevi degillerdir... Bunlar Allah'a iman eden farkli mezhepten müslümanlardir...
Camileri vardir... Namazli, abdestli ve orucludurlar vs...
Bunu da ifade etmis olayim ve konumuza dönelim...
Elbet Türkiye'mizde Alevi'ler kendilerini bu sekilde tanimliyorlar, mes'ele yoktur saygi da duyuyorum...
Bunlar da ise, cami yoktur, Kur'an yoktur, namaz, abdest ve oruc yoktur vs...
Cünkü bu türden Alevi'ler Hz Ali'nin namaz kilmadigini, oruc tutmadigini, abdest almadigini ve Kur'an'i bir hayatla hayatini devam ettirmedigi inanci icersindedirler...
Buna da saygi duyuyorum öyle inaniyorlar ama bana sorarsaniy bütün bu cümleler Hz Ali'ye yalan ve iftiradir...
Mesela ben olacak ya Almanya'da bir 5 sene kadim... Görevli kaldigim mahalde cok Alevi'ler vardi ama onlarla öyle kontak kurabilmisim demek ki beni cemiyetlerine, cenazelerine, mevlitlerine ve sünnetlerine davet ederlerdi ben de orada konusma yapar, Kur'an okur ve de dua ederdim...
Sunni denilen cemeatten orada 40 seneden fazla ikamet edenler vardi bana derlerdi ki ilk defa senin görevinde böyle bir sey görüyoruz, sasirdik dediler..
Yani ben insanlari mezhebiyle degerlendirmem ama bir de isin, olayin gercek bir yönü de vardir orayi ihmal de edemem ifade ederim...
Beni bunlar bir cemiyetine daha davet ettiler... Alevi denilen topluluktan biri vefat etmisti, onun arkasinda Kur'an ve mevlit programi düzenlemisler beni de davet ettiler...
Ben de yanima 3 kisi daha aldim Kur'an ve Mevlit okuyacaklardan onlarla oraya gittim...
Gittim ama ilk defa bir seyle karsilastim... Kendi hoca gruplarini da getirmisler... Yani dede dedikleri o da bir iki daha dede yanina almis onlar da gelmis...
Ben dedim ki dedelere isterseniz programi baslatalim, nasil yapalim dedim, isterseniz siz programi sekillendiriniz ben de o sekil üzere programi icra eylerim dedim... Onlar da dediler ki siz programinizi icra ediniz biz sizlerden sonra kendi programimizi icra edecegiz dediler...
Bitirdik programimizi, bayagi da bir kalabalik var, konu Hz Ali'ye geldi, ve ben de güya iltifat ediyorum ama baltayi da tasa vurmusuz, dedim ki aslinda Hz Ali sevgisi ve saygisi ortak bir sevgi ve saygiyi ifade eder...
O'na benzemek...
O'na saygi duymak...
O'nun gibi namaz kilmak...
O'nun gibi oruc tutmak...
O'nun gibi ibadet etmek...
O'nun gibi cami merkezli olmak...
O'nun gibi namaz kildirmak ve ahlaka sahip olmak...
Daha da bir seyler saydim, iste dedim ortak yanlarimiz, ha ben de Sunni'yim ya da ha Alevi'yim pek bir sey fark etmiyor dedim ama demez olaydim...
Oradaki Dede'ler (Alevi Hocalar) dedi ki: Hocam yanlis düsünüyor ve yanlis seyleri ifade ediyorsunuz...
Ifade ettiginiz sekliyle Hz Ali sifatlanmamistir... Namaz kilmamistir, oruc tutmamistir ve ifade ettiginiz sekliyle de bir sifata bürünmemistir...
Daha bir cok seyler de ifade ettiler...
Bir sey diyemedim sadece sükut ettim ama su kadarini da söyledim:
"Bir hoca (dede) olarak bunlari sizlerden duymam biraz üzücü"
Kalabalik da onlarin bu konusmalarindan rahatsiz oldu ve yasi 80'e dayanmis bir Alevi sunu ifade etti...
Ben TIR soförüydüm dolasmadigim ülke kalmadi ama Türkiye'deki bizim Alevi'ler gibisini görmedim...
Bizler de ne namaz, ne oruc, ne cami, ne Kur'an, ne Allah hic bir sey yok... Inanclarimiz da böyle dedi...
Ya isin gercegi böyledir...
Ben bu duruma istinaden öyle bir cevap verdim...
Kur'an ve Sünnet'i semsiye edinen bir kadin, namazini kiliyorsa, orucunu tutuyorsa, haccina gidiyorsa, abdestini aliyorsa, camisi, Kur'an'i varsa, ibadetinde ise, kocasi da böyle bir Alevi ise bu durumdaki evlilikler de bir rpoblem olabilir dedim yarinlar adina...
Hepsi budur...
Hz Ali'yi Kur'an'dan ve Peygamber'den bu kadar uzaklastiran ve böyle inanan biri ile;
Hz Ali'yi Kur'an ve Peygamber'le örtüstüren ve bu iki degeri O'ndan ayri tutmayan biri ile;
Evlilik nasil olur nasil yürür basarabileni tebrik ederim...
Buyursun evlensinler...
Benim icin icin hic bir poblem yoktur..

NOT: Tekrar ifade ediyorum, yanlis anlasilmasin...
Türkiye'deki Aleviler ifade ettigim sekliyledir... Kimse gocunmasin ya da bu ifademi hakaret saymasin... Isin gercegi böyle...
Saygilar...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Selamun Aleykum Kardeş YORGUN..
Burasi islami bir Site dogru ama Burada konu biz ne Alevilere nede hiristiyanlara karsimiyiz degilmiyiz konusu degil...
Burada Kur`anin hukmu vardir...
Musliman olurken kelime-i sehadet getirilir degil mi..veya Musliman olanlar bizler Allah-in varligina, birligine sehadet eder Hz. Muhammed sav.Onun kullu,
Resulu,peygamberi ve Elcisi oldugunu iman eder Tasdik ederiz...

Yine şehadet ederim ki Hazreti Muhammed (s.a.s.) Allah’ın kulu ve Peygamberidir.”

bunu iman ve tasdik etmiyen musliman degildir..
sadece Allah-in varligina inanip da Hz. muhammed sav. Peygamberligini kabul etmiyenler muslimam olamiyorlar..

Lebbeyk Allahumme Lebbeyk.. (EMRET ALLAHIM yada EMIRLERINE amadeyim )seklinde dememiz gereken yerde
lebbeyk ya hüseyin Lebbeyk.. Lebbeyk Ya Ali diyenler sizce sirk uzerindemiler? Yoksa Halen
Yine şehadet ederim ki Hazreti Muhammed (s.a.s.) Allah’ın kulu ve Peygamberidir..

Bakin Kardesim Musliman İslâm dininin bütün kesin hükümlerini kabul edip hiç birisini reddetmeyen kimsedir.
Yani namaz oruç zekât hac abdest gusül ve benzeri emirleriyle; zina içki faiz ve benzeri nehiyleri kabul edip onlara inanan kimsedir.
Ve zikredilen şeylerin tümünü veya bir kısmını kabul etmeyen kimse müslüman sayılmiyor bu isterse Alevi ,isterse bektasi, isterse Sunni, isterse Sia, isterse hiristiyan olsun..fark etmiyor..
Sunnide bunlari iman edip Tasdik etmiyorsa Musliman degildiR!!
Hz Nuh as. Oglu evladi cani cigeri.. Kelime-i Tevhid getirip, iman etmedigi icin Musliman olarak Hakka kavusmadi..
demek ki millet, irk, soy, sop meselesi degil..Allahin varligina, birligine ve hz. Muhammed asv. Allahin Kullu, elcisi, peygamberi olduguna tasdik edip iman etmek gerekli kardesim...

YORGUN

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Ben yukarıda Aleviler için şunu söylemiştim:

Aleviler Allaha inanırlar...
Aleviler Kur'ana inanırlar..
Aleviler Peygambere inanırlar....

Aleviler camiye gitmeziler...
Aleviler cem evine giderler...
Cami toplanılan yer demektir .
Cem evide toplanılan yer demektir....

Aleviler sünnilerin kıldığı şekilde namaz kılmazlar..
Aleviler ibadet olarak cem ayini yaparlar....

İnternette yüzlerce alevi sitesi vardır..Girereniz ,görür ve
anlarsınız...

Burada önemli olan konu şudur...

Müslümanım diyen bir mezhep mensuplarının diğer meshep mensupşarını,tahkir ve tekfir etmesi...
Ben bunu anlıyamıyorum...
Böyle yapınca ne kazanıyoruz..
Karımız ne oluyor....Günaha girmekten gayrı....

Biz işimize bakalım...

ALLAHIN BİZE DOĞARKEN KENDİ NEFSİNDEN ÜFLEYEREK VERDİĞİ ,TERTEMİZ, PIRIL PIRIL RUHU...
ONA KİRLETMEDEN İADE EDEBİLME GAYRETİNDE OLALIM....

Selam ve dua ile....

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
selamünaleyküm, YORGUN kardeşim ben araya girmeyim diyorum fakat, sen ya yazılanları okumuyorsun veya okuduğunu anlamıyorsun.

Yukarıda Meftun kardeş 10 yaşında bir çocuğa anlatır gibi basit ve anlaşılır ifadelerle açık ve net olarak anlatmış, başından geçen bir olayı da eklemiş. Yani sen takmışsın bir at gözlüğü hiç bir yere bakmadan gitmeye çalışıyorsun.

Kimse kimseyi hakir görmüyor, tahkir etmiyor. Var olan ve ülkemizde yaşanan gerçekleri yazmışlar yazılanlar hep doğrudur. Sen hala tutturmuşsun mezhep mensuplarını tahkir ve tekfir falan diyip duruyorsun.

Bundan başka türkçe ifade yok ki kardeşim insanlar sana biz kimseyi tahkir etmiyoruz, hakir görmüyoruz, gerçek yaşananlar böyledir diyor. Sen hala aynı notayı çalıyorsun.

Güzel kardeşim kusura bakma ama senin yaptığına kör döğüşü derler. Ya çok bildiğinden ya da hiç bir şey bilmediğinden böyle yazıp çiziyorsun.

Alevilik araştırma merkezinin başkanı alevilik islam dışıdır diyor. Mezhep bile değildir diyor. Adamlar aleviliğin münferit bir din olduğunu idda ediyorlar sen hala mezhep mensuplarını falan filan diyorsun.

Buraya bir göz at alevilik bize göre muteber bir tarz değildir kardeşim. İyice araştırmadan savunma. https://www.islamiforumlar.net/serbest-kursu/25837-alevilik-islam-disi.html

YORGUN

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
selamünaleyküm, YORGUN kardeşim ben araya girmeyim diyorum fakat, sen ya yazılanları okumuyorsun veya okuduğunu anlamıyorsun.

Yukarıda Meftun kardeş 10 yaşında bir çocuğa anlatır gibi basit ve anlaşılır ifadelerle açık ve net olarak anlatmış, başından geçen bir olayı da eklemiş. Yani sen takmışsın bir at gözlüğü hiç bir yere bakmadan gitmeye çalışıyorsun.

Kimse kimseyi hakir görmüyor, tahkir etmiyor. Var olan ve ülkemizde yaşanan gerçekleri yazmışlar yazılanlar hep doğrudur. Sen hala tutturmuşsun mezhep mensuplarını tahkir ve tekfir falan diyip duruyorsun.

Bundan başka türkçe ifade yok ki kardeşim insanlar sana biz kimseyi tahkir etmiyoruz, hakir görmüyoruz, gerçek yaşananlar böyledir diyor. Sen hala aynı notayı çalıyorsun.

Güzel kardeşim kusura bakma ama senin yaptığına kör döğüşü derler. Ya çok bildiğinden ya da hiç bir şey bilmediğinden böyle yazıp çiziyorsun.

Alevilik araştırma merkezinin başkanı alevilik islam dışıdır diyor. Mezhep bile değildir diyor. Adamlar aleviliğin münferit bir din olduğunu idda ediyorlar sen hala mezhep mensuplarını falan filan diyorsun.

Buraya bir göz at alevilik bize göre muteber bir tarz değildir kardeşim. İyice araştırmadan savunma. https://www.islamiforumlar.net/serbest-kursu/25837-alevilik-islam-disi.html

Serdar kardeş,

Ben bu konuyu kapatıyorum...

Ancak şunu belirteyim ki Alevilik konusunu ,Anadoludaki alevilik tarihi dahil olmak üzere sizlerden daha iyi bildiğimi
bilmenizi isterim...

Selam kardeş.....

Üst Alt