Hipersomnia - Aşırı Uyku Uyuma

NiDa

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Hipersomnia - Aşırı Uyku Uyuma

Hipersomnia aşırı uyku uyuma ve aşırı gündüz uyku gereksinimleri ile kendini gösterir. İnsomniaya göre daha nadir görülmektedir. Hipersomniaya narkolepsi yol açabilmekte ve madde kullanım bozukluğu da hipersomniada etken olarak karşımıza çıkmaktadır. Hipersomnia normal uyku-uyuma düzeninin bozulması ile ortaya çıkar. Birey uyanık kalabilmek için çaba sarfeder kısa süreli bile olsa yatağa girerek uyumalar ve normal kalınan sürenin dışında yatakta kalma ile kendini gösterir.

Hipersomnia belirtileri

· Hergün uyku zamanlarının uzaması en az 1 ay boyunca süren uyku hali
· Aşırı uykulu olma durumu
· Hipersomnianın bir genel tıbbi durum ya da kullanılan bir ilaçın yan etkisinden bağımsız olarak ortaya çıkması
· Hipersomnianın mutlaka bir beyin sendromuyla ortaya çıkmaması
· Aşırı uykulu olma durumu kişinin mesleki ve toplumsal düzenini bozmaktadır.

Tedavisi

Hipersomnia genetik özellikler taşımaktadır. Tedavisi mümkün olan Hipersomnia tedavisinde sabah ve ya akşam uygulanacak amfetamin gibi uyarıcı ilaçlar kullanılmaktadır

ölüm meleği

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Merhaba,ben uyumayı vakit kaybı gibi görsemde, kendimi engelliyemiyorum.Sabahları yataktan kalkamıyorm.bütün gün beynim uyuşmuş gibi dolaşıyorum.Bundan nası kurtulurum.Bilgi verirmisiniz lütfen

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Merhaba,ben uyumayı vakit kaybı gibi görsemde, kendimi engelliyemiyorum.Sabahları yataktan kalkamıyorm.bütün gün beynim uyuşmuş gibi dolaşıyorum.Bundan nası kurtulurum.Bilgi verirmisiniz lütfen

MERHABA CEVAP VE BİLGİ KONUNUN İÇİNDE VAR ZATEN,
Hipersomnia genetik özellikler taşımaktadır. Tedavisi mümkün olan Hipersomnia tedavisinde sabah ve ya akşam uygulanacak amfetamin gibi uyarıcı ilaçlar kullanılmaktadır.

Bu gibi hallerin altında başka hastalıklarda olabilir, yapılabilecek tek şey kontrol ettirmektir sanıyorum...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Selamun aleykum ölüm meleği kardesim nikkinizi ilk gunden beri merak etmisimdir..hikmetini yazarsaniz sevinirim..
Bu uyku problemi olan yaziniz da beni biraz tebbesum ettirdi..
niye mi?merak etmeyin sizde bu hastalik yok!sırıtık.:,
fakat farkli bir sey oldugunu dusunmekteyim..Su Anda Radyoda ney dinliyorum Yuregim agliyor sanki..iste insan bedeni de bazen boyle sessiz cigliklar ile gece uyuyamadiginda sabahlari da ayaga kalkamiyacak kadar kendini yorgun hissediyor..
bu size verdigim YAZIMI uyku bozuklugunuz var mi bir okuyun lutfen ve ne anladiginiz buraya yazarsaniz ben de bu yaziniza neden tebessum ettigimi yazar isterseniz ins. biraz muhabbet edebiliriz..Sakin haa amfetamin gibi uyarıcı ilaçlar kullanılmayin.. aliskanlik bagimlilik yapar onun yerine olaylara bakis acinizi ve icinde bulundugunuz durum,sartlar..hayat sekil ve semalini uyku kalkma yeme icme duzenini degistirin bence.. <!-- google_ad_section_end -->

https://www.islamiforumlar.net/bunl...-bozuklugunuz-var-mi-kendinizi-test-edin.html

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Hakiki imanı elde eden insanda, dünyaya ve insana, eşya ve hadiselere ve karşılaşacağı her probleme karşı bakışında ve yaklaşımlarında olumlu bir psikolojik yatkınlık gelişir..
onemli olan olusan olay ve hadiseler degil!olaylara karsi
bizim gosterdigimiz tepki ve yaklasim seklimizdir...<!-- google_ad_section_end -->

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
"ben uyumayı vakit kaybı gibi görsemde,"
iyilik melegi kardesim bu sozunuz aklima takildi..
eger uyumak vakit Kaybi olsa idi Rabbim Yaratirmi idi sanirsiniz..
uyumak...yemek icmek gibi insani bedensel, fiziksel bir ihtiyacidir..
Ben gece uyumadigimda ertesi gunu cok gergin olup cocuklarimin yetimlerimin HAKKINA girebilirim.. hem belli bir saate belli bir olcude uyumak Rabbimin bizlere bir nimetidir...
Zaman öyle bir şeydir ki, akışı durdurulamaz, geçmişi telafi edilemez... dogru ama uyumak bir ihtiyac luksumuz degil..
ama gunduzleri asla yatamam.. duramam.. uyuyamam...
Hayatta başarılı olanlar, zamanı iyi kullananlardır.
zaten Kur an da Duha ve Asr suresinde Rabbim Vakit ile yemin etmesi beni zaten hep dusunduruyordu..neden?
Zamannin kiymetini bilip yerinde kullananlar basarili da olmuslardir..Eyvallah...
Peygamberimiz (s.a.v.) kıymeti pek bilinmeyen iki nimetin önemine dikkat çekmek üzere şöyle buyurmuştur:
“İnsanların çoğunun kıymetini bilmediği iki nimet vardır:Bunlar;sıhhat ve boş zamandır..”
ama insan bedenin temel ihtiyaci olan yiyecek ve uyumasini da ihmal ederse o bedenin Hakki vebali altinda kalmaz mi?
Gecenlerde Hastahanedeyim organinizi bagislamak istermisin diyen bir Arkadasima baktim ve beni bir gulme tuttu..dfgtnsırıtık.:,
yahu kimin organini kime bagisliyorsun.. Bu organlarin Sahibi benmiyim ki Ben den istiyorsunuz,, ben sadece belli bir sure faydalanmak icin kullanan bir kiraciyim Asil Sahibi var iken ben bagisliyorum demeye Haya ederim.. Ya Hu.. dedim..gidin basimdan...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Tekasür suresinin sekizinci ayet-i kerimesinde, “Sonra o gün (kıyamet günü) her türlü nimetten mutlaka hesaba çekileceksiniz” buyurulmaktadır. Bir hadis-i şerifte de şöyle buyuruluyor:
“Ademoğluna kıyamet günü şunlar sorulmadıkça asla yerinden ayrılmaz:
• Ömrünü nerede ve ne şekilde geçirdiğinden,
• İlmi ile ne yaptığından,
• Malını nerede kazanıp nereye harcadığından ve
• Bedenini nerede yıprattığından” (Tirmizi,no: 2419)
Yapılan araştırmalar,insanların çoğunun ömürlerini pek de verimli kullanmadıklarını ortaya koyuyor.

iyilik melegi kardesim bizler uykudan degil de gereksiz yaptigimiz seylerden kisalim ins. Ben de dahil.. inanin buraya her yazdigimi ilk once kendi nefsime soylemekteyim.. Selamet ile Hayra Kalin.. Oglusum ile bisiklet surmeye gidecegiz.. ufakligim ile o kadar cook oynarim ki o saatleri bile ins. niyet Ettim Allah RIZASI icin bir yetimin gonlunu almaya diyerek niyet ederim.. kim bilir belki de Rahman olan Rabbim bu oyun saatlerimi de nafile ibadet yerine sayilmasini nasip edebilir.. Fakirin umudu..var.. Gayrisi Rabbimin Takdiri ve Hukmu ben Onun kulluyum..elimden baskasi gelmez..Ya Hu....

ölüm meleği

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
nickimin bi hikmeti yok aslında ölümdende korkarım olumsuz bi insan olduğum için yazdım heralde.uyku problemine gelince sonuç uyurgezerlik ve uyku apnesi çıktı

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
nickimin bi hikmeti yok aslında ölümdende korkarım olumsuz bi insan olduğum için yazdım heralde.uyku problemine gelince sonuç uyurgezerlik ve uyku apnesi çıktı
guzel kardesim, iyilik melegi kardesim..bence gelin su nikkinizi degistirin..simdi siz sizde parasomnia oldugunu mu dusunuyorsunuz..lutfen cevrenizde en yakin olan bir Uyku Bozuklukları Kliniği. Araştırma merkezine gidin..bir kontrolden gecin derim.. ama ben yinede bu uyku duzensizligin sizde farkli nedenlerden olduguna inanmaktayim..
Mesela ben uzuldugumde..sarsildigimda..birine cok kizdigimda sinirlerim Emosyonel (duygu) gerginliklerde geceleri hic uyuyamam anca sabaha dogru biraz uyuklarim ve kalktigimda vucudum cook yorgun, bitkin olurum.. yani dinlenmis yatarim yorgun kalkarim..

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
affedersiniz Size kucuk bir itirafda bulunabilirmiyim iyilik melegi?

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
İnsanlar arasında en büyük fark, düşüncelerini, hislerini, nasıl yönlendirdikleri,ve olaylara gosterdikleri etki ve tepkidir...ilginç::.
kimisi en ufak olayda sanki dunyanin sonu gelmistir gibi olumsuz bakarlar asabi,sinirli davranip ve sonunda panik atak yasarlar..dfrt..
İnsanların hayatlarını olumsuz yönde etkilemekten hoşlanmıyorum...
Kendimde aynı şekilde, hayatımı olumsuz etkileyebilecek olan insanlardan da mümkün olduğunca uzak dururum..sırıtık.:,
negatif veya sürekli olumsuz bir kişi ile de uzun zaman geçirmek istemem.. cunku hayatımı olumsuz etkileyebileceklerinden korkarim..:tamam:.

ölüm meleği

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
İnsanlar arasında en büyük fark, düşüncelerini, hislerini, nasıl yönlendirdikleri,ve olaylara gosterdikleri etki ve tepkidir...ilginç::.
kimisi en ufak olayda sanki dunyanin sonu gelmistir gibi olumsuz bakarlar asabi,sinirli davranip ve sonunda panik atak yasarlar..dfrt..
İnsanların hayatlarını olumsuz yönde etkilemekten hoşlanmıyorum...
Kendimde aynı şekilde, hayatımı olumsuz etkileyebilecek olan insanlardan da mümkün olduğunca uzak dururum..sırıtık.:,
negatif veya sürekli olumsuz bir kişi ile de uzun zaman geçirmek istemem.. cunku hayatımı olumsuz etkileyebileceklerinden korkarim..:tamam:.
Hayatım çocukluğumdan beri çok zorlu geçiyor.Ben kimim, ne için yaşayorum,amacım ne hiç bi fikrim yok.ayrıca iylik meleği bana hiç yakışmadı iylik yapmak istemiyorm ve sevmiyorum neden mi çünki insanlar bunu haketmiyor.

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Hayatım çocukluğumdan beri çok zorlu geçiyor.Ben kimim, ne için yaşayorum,amacım ne hiç bi fikrim yok.ayrıca iylik meleği bana hiç yakışmadı iylik yapmak istemiyorm ve sevmiyorum neden mi çünki insanlar bunu haketmiyor.
Anladımki sizde benim yaşadığım birçok olayları yaşamışsınız,ki insanlara iyilik yapmak istemiyorsunuz:imkansiz:.
Bir zamanlar hatta bu foruma gelene kadar bende senin gibi düşünüyordum kardeşim ama yanılmışım, çünkü birilerine yaptığımız iyiliğin karşılığında hernekadar kötülük görsekde hiç farketmez, Allah(c.c) bizi bizden daha iyi biliyor.

İYİLİK YAP AT DENİZE, KUL BİLMEZSE MALİK BİLİR.. Bunu sakın unutmaqqww..k

Ve Mevlana'nın Şu Yedi Öğüdünü asla unutma

1. Cömertlik ve yardım etmede akarsu gibi ol.

2. Şefkat ve merhamette güneş gibi ol.
3. Başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol.
4. Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol.
5. Tevazu ve alçak gönüllülükte toprak gibi ol.
6. Hoşgörülülükte deniz gibi ol.
7. YA OLDUĞUN GİBİ GÖRÜN, YA GÖRÜNDÜĞÜN GİBİ OL.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Çölde giden yolcu aç-susuz perişan halde birini görür...
Ona suyundan verirkarnını doyurur. Adam kendine gelir gelmez kendisine yardımda bulunan yolcuyu etkisiz hale getiripsoyup soğana çevirir. Üstelik atını da alıp kaçmaya başlar...
Ardından yolcu bağırır: ''Suyumu verdim sana helal olsun. Yemeğimi verdim helal olsun. Elbiselerimi atımı aldın helal olsun. Ama bir konuda hakkımı sana helal etmeyeceğim. Benim iyilik yapma duygumu benden aldınişte bunu sana helal etmeyeceğim haram olsun'' der.

Hayatımızın her alanında yardıma ihtiyacı olan insanlara aldatılmışlığın vermiş olduğu ızdırap yüzünden .yardım etmeden önce bir kere düşünür hatta yardım etmekten kaçınır hale geldik...
Böylece yaşamda önemli ve en güzel duygulardan birisi olan paylaşma ve iyilik yapma duygusunu yitirdik..

Bize ne oluyor.?
Merhamet duygularımıza ne oluyor.?

Oysaki iyilik yapmanın erdem olduğu bize aşılanmıştı.Günümüzde ise iyilik yapmak garip karşılanır oldu hatta yapılan iyiliğin altında başka şeyler aranmaya başlandı
İyilik yapmak neden .

aptallık saflık enayilik budalalık ahmaklık olarak algılanıyor.?
Bize yapılan iyi niyetle yapılan yardımları neden suistimal ediyoruz?

İyilik yapmak aslında herkeste olması gereken insanların mutlu olmasını sağlayan özelliklerden birisidir. İyilik hem iyiliği yapanı hem de bu iyilikten nasiplenenleri mutlu eder. Suya atılan taşın etrafında oluşan halkalar misali yayıla yayıla genişler ve yeni iyiliklere ortam hazırlar. Mutlu olabilmek için gizli yaşam kanunları vardır. Bu kanunlardan birisi de verme yasasıdır. Verebilen ve bundan zevk alan bunu isteyerek yapan insan mutlu olur...artik iyilik yapmadigimiz icin mi hep MUTSUZ ve RUHEN hastayiz...
Kardesim Siz yinede iyilik yapin bence O iyiligi insanlarin HAK edip etmediklerini RAbbim bilir.. ama O iyiligi onlar icin degil Kendiniz iyi bir insan oldugunuz icin yapin..
unutmayin her insan anca kendi karaketer ve kisiligi olcusunde hareket eder...
Selamet ile Hayra Kalin..

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Size bu yazimi yazarken.. zamaninda cok canimi yakmis bir Kardesim tel da aradi..ve arabasinin bozuk oldugunu yarin ise onemli bir randevusu oldugunu
onu arabam ile goturup ve ingilizce turkce tercumanlik yapabilirmisin diye rica etti.. ben de insAllah tabiki goturup o meseleyi de hal edebiliriz ..
deyince Hanimda Ben arabanizin gaz parasini da verecegim dedi.. Ben de sag ol dedim ama Arabam gaz dolu..
O da yine Tessekur ederken aslinda sesindeki ezikligi hissettim..
Hamd olsunki Rabbim bir iyilik yapma firsattini verdi...

ölüm meleği

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Size bu yazimi yazarken.. zamaninda cok canimi yakmis bir Kardesim tel da aradi..ve arabasinin bozuk oldugunu yarin ise onemli bir randevusu oldugunu
onu arabam ile goturup ve ingilizce turkce tercumanlik yapabilirmisin diye rica etti.. ben de insAllah tabiki goturup o meseleyi de hal edebiliriz ..
deyince Hanimda Ben arabanizin gaz parasini da verecegim dedi.. Ben de sag ol dedim ama Arabam gaz dolu..
O da yine Tessekur ederken aslinda sesindeki ezikligi hissettim..
Hamd olsunki Rabbim bir iyilik yapma firsattini verdi...
İylik yapmanın ne kadar güzel, beni ne kadar çok mutlu ettiğinin farkındayım.ama her iylikten sonra başıma kötü bir olay galiyr sonrada o iyliği yaptığım için pişman oluyorum.hy..İnsanların gözünde saf,fazla iyi niyetli ve geri zekalı durumuna düşüyorum.kendimi çok yorgun ve yaşlı hissediyorum.ne yapıcağımı şaşırmış durumdayımUzgunnn

Firariyim

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Bismillah, Siz yaptığınız iyilik ve işleri Allahın rızası için yaptıktan sonra insanların düşünceleri o kadar da önemli değildir. Biraz sizin hüsnü kuruntunuz olabilir o düşünceler. Dayanağınız ve mesnediniz kuran-i kerim olduktan sonra niyetiniz ve hicretiniz Allahın rızası ise, Rabbim katında razı olunmak tan güzel hiçbir şey olamaz. Yeter ki Rabbimiz bizden razı olsun insanlar razı olmamış ne fark eder ki.
Niyet amelden daha değerlidir, çünkü amel ancak niyetle bir değer ifade eder. Hayrın tamamı güzel niyette toplanmıştır. Hayır, olarak işlememiş olsa da niyetin sevabı vardır. Niyeti fesattan kurtarmak; amelden daha değerlidir.
Son günlerde fazlaca düşünmeme sebep olan bir konudan bahsetmek istiyorum. İnsanlar bazen hayatı olumlamadan, yaşamadan öğrenemiyor. Bir hadis var ; iman etmeden cennete giremezsiniz, birbirinizi gerçek manada sevmeden iman etmiş olmasınız. Fakat ifrat ve tefrit mesafesini de iyi ayarlamamız gerekiyor. Buda başka bir hadis ; Sevdiğine sevgide ileri gitme ilerde düşmanın olabilir, düşmanına düşmalıkta ileri gitme ola ki dostun olabilir. Mümin gerçektende denge insanı olmalı…

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Her şeyden önce yardım, sırf Allah rızasını kazanmak için, O bizden bunu istediği için, O’nun vaad ettiği mükâfatı umarak yapılmalı.

Peygamber Efendimiz’in yoluna uymak, O’nun Sünnet’ini yerine getirmek, böylece üzerimizdeki hakkını bir nebze ifa etmek ve onun şefaatine nail olmak için yapılmalı.

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Tutsaklıktan gerçek anlamda kurtulmak istiyorsanız; arkanıza hiç bakmadan sadece ilerleyiniz. Bütün bıraktığınız gemileri, tutunduğunuz zihnin dallarını ve gerekçelerini ayırt etme kılıcınızla kesiniz.

Yolunuzun kendisi ve Eylemin kendisi OL’unuz.
Hiç bir şey için hayıflanmayınız, acımayınız emeklerinize, basitçe bırakınız gitsinler. Hepsinin arkasında bizleri eski paradigmaya bağlayan korkularımız bulunmakta ve illuzyonu sürdürmektedir.
Hiçbirisine tamah etmeyiniz.
Bazen bir An gelir insanın kendisini de bağışlaması gerekir. Kendinizi sonsuza kadar bağışlayınız. Ve seviniz.
Seviniz ki içinizdeki “O” yücelsin ve görünüşe çıksın.
Hasat mevsimidir. Varlığınızın hayrı için; Kendi kendinizi hasat ediniz.
KENDİSİNE HAYRI OLMAYAN İnsanın hiç kimseye “hayrı” OL’amaz.

Bütün Alemlerde ve Evrenlerde Birtanecik ve yeğane OL’duğunuzu unutmayınız.

İnsan yeter ki “İNSAN” olduğunu bilsin başka hiçbir şeye ihtiyacı yoktur.
(alıntı)

Yazarı, nekadar doğru söylemiş, bizler herşeye rağmen insan olduğumuzu bilelim..

Üst Alt