Evlenmek İsteyip Evlenememek

nurlusima

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
iyi akşamlar gönül sızım bekar bır bayanım evlenemedıgım için çok üzülüyorum. Herkes yuva kurarken ben sadece bakıyorum kendımı dunyadan soyutlanmıs bır kenara atılmıs ve cok yalnız hıssedıyorum. Genıs bır cevrem yok bırkac arkadasım var cok cekıngen bır ınsanım özellıkle erkeklere karsı. Ne yapmalıyım kısmetımdemı yok yoksa ben mı becerıksız bır ınsanımhy..

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
iyi akşamlar gönül Dostum, Kendinizi kimseye kıyas etmeyin. Siz sadece sizsiniz. Sizin kaderiniz de sizin için özel yazılmıştır. Vakti gelince evlenirsiniz...Dert ederseniz şeytana çanak tutarsınız.
Araştırmanıza devam edin, yapmanız gereken budur. Dua etmeyi de ihmal etmeyin...

Sizinde bildiğiniz gibi dünya imtihanlar ile dolu ve her insanın imtihanı başka.
Tabi ki her insanın bir evliliğe ihtiyacı vardır ve hakkıdır da. Lakin bu konu kader ve kısmettir. Bu konuda samimiyet ile Rabbimize istekte bulunmalısınız. Bununla birlikte neyin sizin için daha hayırlı olduğunu da yalnızca yüce Mevla’mızın bildiğini aklınızdan çıkarmayınız.

Bizde size dua ediyoruz. Yüce Mevla’mız size hayırlı bir eş nasip eylesin. Tabi bu konuda sizde gayretli olmalısınız ve kusursuz bir eş değil kusurlarını örtebileceğiniz bir eş adayı nasip olduğu taktirde de bu konuyu değerlendirmelisiniz.

Evlilik İslam dininin büyük tavsiyelerindendir ve hayırlı bir evlilik ile inancınızı daha iyi bir şekilde yaşayabilirsiniz. Moralinizi yüksek tutmalısınız ve her şeyin bir zamanı olduğunu hatırlamalısınız.Her şeyin hayırlısı..

nurlusima

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
ALLAH razı olsun gönül sızım duaların için

Hümeyra

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
''Bir işin sonunu sabırla beklemek ibadettir.''Hz Musa ve Hz Hızır as yürüyüşünü tefsir eden Necmettin şahin böyle ifade etmiş,bende sizin gibiyim nurlusima kardeşim daha önce çok ve yanlış dua etmemin meyvelerini acı acı yedim şimdi dua ederken bile korkuyorum her şeyi Allah cc bırakmayı öğrendim buda büyük nimet bir müsibet bin nasihatten efdaldir oldu benim ki:)
Tekrar şimdi Allah korkusu olan biriyle evlilik yapmayı istiyorum ama şimdilik olmuyor anladım ki zamanı var Allah cc o vakit gelince karşılaştıracak ve hayırlısını verecek inşallah çünkü teferruatı değil hayırlısını istemeyi öğrendim teferruata girince yanlış çok oluyor bizim için hayırlısını bilene işi havale et en kolay ve emin yol sonucu mutlaka hayırla ve selametle bitecektir kardeşim endişe etme sabır et inşallah...:)

Zümrüdü Anka

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Hümeyra abla sana bir sır vereyim mi ?

"Allah'ım gönlümde olanı hakkımda hayırlı eyle, hakkımda hayırlı olana gönlümü razı eyle."

Hz.Ali (r.a)

Ben artık bu duayı ediyorum çünkü bu duada bütün püf noktalar bulunuyor; tavsiye ederim.

Selam ve dualarım ile sendende dua beklerim ,hiç bir şeyin ulaşamadığı yere duaların ulasır.

Selametle...

Hümeyra

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Allah razı olsun Ahmet kardeşim edeceğim inşallah senin tavsiye ettiğin ile dua edeceğim.

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
iyi akşamlar gönül sızım bekar bır bayanım evlenemedıgım için çok üzülüyorum. Herkes yuva kurarken ben sadece bakıyorum kendımı dunyadan soyutlanmıs bır kenara atılmıs ve cok yalnız hıssedıyorum. Genıs bır cevrem yok bırkac arkadasım var cok cekıngen bır ınsanım özellıkle erkeklere karsı. Ne yapmalıyım kısmetımdemı yok yoksa ben mı becerıksız bır ınsanımhy..
Selamun aleyküm güzel kardeşim, dert etme dua et, derdinden büyük ALLAH var çünkü.....
Vakitsiz çiçek açmaz! her şeyin bir zamanı var BEKLE..
?⤵

nurlusima

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Selamun aleyküm güzel kardeşim, dert etme dua et, derdinden büyük ALLAH var çünkü.....
Vakitsiz çiçek açmaz! her şeyin bir zamanı var BEKLE..:tamam:.

Ab-ı hayat ALLAH razı olsun kardeşim zamanı geçti diye şeytan ümitsizliğe düşürüyor ( 30 yasındayım) ve beni hep yeniyor:(

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Güzel kardeşim; ümitsizlik, şeytanın en iyi SİLAHIDIR...
Ayrıca ümitsizlik kafirlerin meziyetidir ve onlara yakışır!!

Elhamdülillah Müslümanız ve mümin asla ümitsiz olmaz...
Rabbine şükret, senin durumundan da kötü halde olanı vardır, sakın isyan etme kardeşim, boş kuruntular edinip sakın ha! şeytanı sevindirme....

Allah'a emanet olasın..

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Allah evlilik ayetinde "evlendiriniz" der, dua edin demez...

Ve evlilik işini Allahü Teala müslümanlara emreder ve müslümanlar da, salih erkeklere saliha kadınlar; saliha kadınlara da salih erkekler ararlar, bulurlar, onları tanıştırırlar, görüştürürler ve bu ameliyeyi sıklıkla yaparlar...

Dua edip, etrafta bir hareket olmazsa, yapacak bir şey yoktur, bekar öleceksiniz demektir...

Etrafın, akrabaların, hısımların, müslümanların, evlilik konusundaki, cehdleri, çalışmaları, gayretleri de bir "DUA"dır ki zaten...

Ağlamayana süt yoktur...

İyi evlilikler...

Hümeyra

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
''Allah evlilik ayetinde "evlendiriniz" der, dua edin demez...''
Evet ihvan bey bu ayeti teferruatı ile bilmiyordum bu yıl katıldığım Kur'an kursunda öğretmenim öğretti bakın evleniniz demiyor Allah cc evlendiriniz diyor yani vesile olacak birilerinin olması gerekiyor bu karışık zamanımıza kadar herkeste hep birileri aracılığı ile yani görücü usulü ile evlenmiş ne boşanma, ne kavga gürültü olmuş.Şimdi ise insanlar aracı olmaya da korkuyor ''kötü olunca bizden biliniyor'' diye velhasıl kelam ben etrafıma da niyetimi uygun şekilde belirttiğim de bu tepki ile karşılaştım kimsenin kimse umurunda değil biz duamız ve Rabbimizle ona ümidimizle baş başayız elhamdülillah Kur'an'a göre baştan beri yaşayan bireyler toplumlar olabilseydik zaten her şey her düzen tıkır tıkır işlerdi kimse bir şeylerden bu derece muzdarip olmaz, bu kadar şer ekilip hayır bekleme durumunda kalmazdık.

nurlusima

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Allah evlilik ayetinde "evlendiriniz" der, dua edin demez...

Ve evlilik işini Allahü Teala müslümanlara emreder ve müslümanlar da, salih erkeklere saliha kadınlar; saliha kadınlara da salih erkekler ararlar, bulurlar, onları tanıştırırlar, görüştürürler ve bu ameliyeyi sıklıkla yaparlar...

Dua edip, etrafta bir hareket olmazsa, yapacak bir şey yoktur, bekar öleceksiniz demektir...

Etrafın, akrabaların, hısımların, müslümanların, evlilik konusundaki, cehdleri, çalışmaları, gayretleri de bir "DUA"dır ki zaten...

Ağlamayana süt yoktur...

İyi evlilikler...
selamun aleyküm ihvan kerdeş içimi kararttın sağol Uzgunnn ALLAH içinizdeki bekarlara söyleyin evlensınler demıyor zaten içinizdeki bekarları evlendirin diyor gerçi günümüzde görücü usulu pek kalmadı insanlar kendı kendılerını evlendiriyorlar ama ben çok seçici bir insanım ne bana ulaşanları ne de yakın çevremin buldukları kişileri kendime uygun bulmadım aradıgım ozellıkler bır arada kımsede yok aradıgım ozellıkler:ahlak , dindarlık ,eğitim ,fiziksel uyum, kişilik uyumu bunların hepsini bir arada bulamadım.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
İyi evlilikler...
bekarların içini kararttınız sağol olun.
etrafta bir hareket olmazsa, demek ki İş Başa Düştü!biraz kendinize çeki-düzen verip evlenmek istediğiniz kişide, aradığınız vasıfları beklentilerinizi aza indirip Allah rızasını ilke edinip davranmaya başlıyacaksınız..
evlenilecek kişiye ne çok özellikler yüklüyorsunuz acaba hepsi sizde, bizde var mı....?
güzel ahlak,sağlam iman,anlayış,inşaallah herkesin gönlüne göre versin Rabbim..

Ey realite, objektif gerçekci mantık nerdesin Ya HU.

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
''Allah evlilik ayetinde "evlendiriniz" der, dua edin demez...''
Evet ihvan bey bu ayeti teferruatı ile bilmiyordum bu yıl katıldığım Kur'an kursunda öğretmenim öğretti bakın evleniniz demiyor Allah cc evlendiriniz diyor yani vesile olacak birilerinin olması gerekiyor bu karışık zamanımıza kadar herkeste hep birileri aracılığı ile yani görücü usulü ile evlenmiş ne boşanma, ne kavga gürültü olmuş.Şimdi ise insanlar aracı olmaya da korkuyor ''kötü olunca bizden biliniyor'' diye velhasıl kelam ben etrafıma da niyetimi uygun şekilde belirttiğim de bu tepki ile karşılaştım kimsenin kimse umurunda değil biz duamız ve Rabbimizle ona ümidimizle baş başayız elhamdülillah Kur'an'a göre baştan beri yaşayan bireyler toplumlar olabilseydik zaten her şey her düzen tıkır tıkır işlerdi kimse bir şeylerden bu derece muzdarip olmaz, bu kadar şer ekilip hayır bekleme durumunda kalmazdık.

Ayette geçen "Ve Enkihuu..." "Nikahlayınız (evlendiriniz)" ifadesinin "görücü usulü"yle de bir ilgi ve alakası yoktur. Ayeti ifade ederken böyle bir şey de aklımdan geçmedi açıkçası. Yani "evlendiriniz" ifadesi bir anlamda İslam toplumuna ve İslam devletine bekarları evlendirme hususunda onları da sorumlu tutmuştur, mükellef tutmuştur. Dolayısıyla, yerine göre anne babalar, yerine göre akrabalar, yerine göre İslam toplumunun her bir neferi ve yerine göre de devlet, bekarların evlendirilmesi hususunda mükellef tutulmuştur.
Demişsiniz ki haklı olarak, İslam toplumunun neferleri öyle bir hale gelmiş ki, kimse kimseye güvenemiyor. Dolayısıyla, evlilik konusunda da öyle. Bir kızı bir erkeğe tavsiye edeceksiniz, ya da bir erkeğe bir kızı tavsiye edeceksiniz haklı olarak çekiniyorsunuz.
İşte neden böyle hale geldik..? Bunda da biz suçluyuz, biz birilerine güvenemiyoruz ama birileri de bizlere güvenemiyor,
Burada İslam'ın bir suçu yok ki..! Suç bizler de, İslam diyoruz ama yaşantımız, sözlerimiz, asabiyetimiz, ahlakımız, karakterimiz değerlerimizle taban tabana zıt.
Böyle bir toplumda evlilik de zordur ve diğer İslam'ın emirlerini ihya etmek de zordur.
Ama dediğim gibi İslam suçlu değildir.
Maalesef bizi geçmişimizden kopardılar, böyle bir şey istiyorlardı, hemen hemen başardılar gibi...
Bekarlarımıza İslami evlilikler dilerim, evli olanlarımıza da İslami bir hayat dilerim...

Maşallah, yorumlarınız orijinal ve spesifik ve İslam'ın ruhuna da uygun.
Bilinmeyenleri ve pek de konuşulmayanları, kendinize has güzel üslubunuzla iyi tasavvur ediyorsunuz, teşekkür ederim.

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
selamun aleyküm ihvan kerdeş içimi kararttın sağol Uzgunnn ALLAH içinizdeki bekarlara söyleyin evlensınler demıyor zaten çokk kommikk içinizdeki bekarları evlendirin diyor gerçi günümüzde görücü usulu pek kalmadı insanlar kendı kendılerını evlendiriyorlar ama ben çok seçici bir insanım ne bana ulaşanları ne de yakın çevremin buldukları kişileri kendime uygun bulmadım aradıgım ozellıkler bır arada kımsede yok çokk kommikk aradıgım ozellıkler:ahlak , dindarlık ,eğitim ,fiziksel uyum, kişilik uyumu bunların hepsini bir arada bulamadım:imkansiz:.

Müslüman müslüman kardeşini üzmez. Her fiil ve ameliye de ona karşı her daim "emin" olandır müslüman. Dolayısıyla, "iç karartma ameliyesi" aklımdan geçmedi.
Burada yapılan yorumları ve verilen cevapları sadece kendiniz için düşünmeyiniz, üyelerimizin dışında da bu sayfalara gelip yazılanları okuyan kardeşlerimiz vardır. Biz yorumlarımızda onları da baz alıyoruz. Yani sizin şahsınızda "genel"e de kelam etmeye çalışıyoruz.
"İyi bir seçiciyim" demenin karşılığı şudur sanırım. Peygamberimiz'in mübarek kelamında vurgulanan 5 özelliğin de erkekte havi olmasıdır,
Din merkezde olmak kaydıyla,
Güzel olacaktır,
Zengin olacaktır,
Gerek kendisi ve ailesi "asil" olacaktır,
Yine gerek kendisi ve gerekse ailesi "soyca" iyi olacaktır...
Diyeceksiniz ki hayır...
Dini güzel olsun yeterli... Bunda da en ince ayrıntıları kollayabilirsiniz, doğrudur, çok ince ve hassas detaylara girmek, evliliği zorlaştırır, yanlış anlamayınız yanlış bir şey yapmıyorsunuz ama evliliği zorlaştırır ve evlilik yaşını yükseltir.
Mesela bir arkadaşım var, 60 yaşında, Tıp doktoru, avukat, hanımefendi nice tesettürlü kapalı kadınlar bulundu, ama evleneceği kadın, illaki boylu olacakmış, mavi gözlü olacakmış, ince ve narin olacakmış, beyaz tenli, tertemiz ve masum ve sevecen yüzlü olacakmış, kibar, asile ve görgülü olacakmış, aşk kadını olacakmış, 35 ya da 38 yaşlarında olacakmış ve hiç evlenmemiş olacakmış.... Olacakmış da olacakmış...
Ne oldu yaş 60, zenginlik o biçim, JEEP'e bin 300.000 TL'lik olsun, tek dolaş tek yaşa...
Böyle yani...
Bu arkadaş "Ben neden evlenemiyorum bende muska mı var?" diyor,
"Sen de muska falan yok, büyü falan da yok, "sen önce şu aklını bir değiştir" diyorum... Daha ne diyeyim...

NOT

Erkekler de kadınlar da çok çok çok seçici olabilirler... Bu günah değildir... Seçsinler en deruni manada...

Evlenemiyorlarsa "Ben neden evlenemiyorum" falan da demesinler diyorum...

Duacıyım, kimsenin kalbini karatmam asla günahtır...

En kısa zamanda hassasiyetlerine uygun tertemiz, asil, adam gibi adam bir beyefendi kapınızı çalar...

Allahü Teala yardımcınız olsun...

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
bekarların içini kararttınız sağol olun...:tüüh:,cddvb..
etrafta bir hareket olmazsa, demek ki İş Başa Düştü!biraz kendinize çeki-düzen verip evlenmek istediğiniz kişide, aradığınız vasıfları beklentilerinizi aza indirip Allah rızasını ilke edinip davranmaya başlıyacaksınız..
evlenilecek kişiye ne çok özellikler yüklüyorsunuz acaba hepsi sizde, bizde var mı....?sırıtık.:,

Ey realite, objektif gerçekci mantık nerdesin Ya HU....:bilmemm:.

acilangul1

Evlenmek Allah'ın bir emridir. Bu ameliyeyi yerine getirmek, İslam toplumunun yardımıyla da mümkün olabilir, kız ya da erkeğin direk birbirlerini görmeleri ve beğenmeleriyle de olabilir, her ikisi de haram değildir.
Biz buna bir şey demiyoruz ki.
Bekar erkek ve kadınlar için, toplum gayretini yapar olmaz da, kız bir beyefendi bulabilir ya da erkek bir hanımefendi bulabilir mümkündür, onlar da evlenirler.
Çok seçicilik de haram değildir evlilikte ama bu seçicilik ya evlilik yaşını yükseltir ya da kişiyi bekar da kılabilir.
Bizler nasibimizi arayacağız, hem de hiç durmadan, çevre arayacak, toplum arayacak...
"Ben de var mı?" derken "Vardır" demedim ki ben...
Ben aramıyorum ki, o arkadaş söylemiş onu sanırım ben değil.
Ya zaten kimse zorla evlenmez ki,
Kadın, talip olduğu erkeği değerleriyle uyuşturmaz evlenmez, normaldir...
Bazen de erkek, talip olduğu kadını değerleriyle örtüştürmez, evlenmez...
Bunlara bir şey demiyoruz ve kalp falan da karartmıyoruz...

Allah bekarlarımıza tertemiz eşler nasip eylesin...

nurlusima

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
bekarların içini kararttınız sağol olun.
evlenilecek kişiye ne çok özellikler yüklüyorsunuz acaba hepsi sizde, bizde var mı....?

Ey realite, objektif gerçekci mantık nerdesin Ya HU.
Selamün aleyküm gönül sızım yorumuna bakılırsa benım gerçekçi olmadığımı düşünüyorsun. Duruma açıklama getirmek istiyorum.Beğenilmediğim hiç olmadı. Beğendiğim ve beni beğenen kişiler ahlak yoksunu idi. Fiziksel olarak beğenmediklerim ise ahlaklı, seviyeli, eğitimli ve dindar kişilerdi. bazı kişilerde herşey uyumlu iken aile sorun çıkardı. Dualarında banada yer vermeni isterim.

nurlusima

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Müslüman müslüman kardeşini üzmez. Her fiil ve ameliye de ona karşı her daim "emin" olandır müslüman. Dolayısıyla, "iç karartma ameliyesi" aklımdan geçmedi.
Burada yapılan yorumları ve verilen cevapları sadece kendiniz için düşünmeyiniz, üyelerimizin dışında da bu sayfalara gelip yazılanları okuyan kardeşlerimiz vardır. Biz yorumlarımızda onları da baz alıyoruz. Yani sizin şahsınızda "genel"e de kelam etmeye çalışıyoruz.
"İyi bir seçiciyim" demenin karşılığı şudur sanırım. Peygamberimiz'in mübarek kelamında vurgulanan 5 özelliğin de erkekte havi olmasıdır,
Din merkezde olmak kaydıyla,
Güzel olacaktır,
Zengin olacaktır,
Gerek kendisi ve ailesi "asil" olacaktır,
Yine gerek kendisi ve gerekse ailesi "soyca" iyi olacaktır...
Diyeceksiniz ki hayır...
Dini güzel olsun yeterli... Bunda da en ince ayrıntıları kollayabilirsiniz, doğrudur, çok ince ve hassas detaylara girmek, evliliği zorlaştırır, yanlış anlamayınız yanlış bir şey yapmıyorsunuz ama evliliği zorlaştırır ve evlilik yaşını yükseltir.
Mesela bir arkadaşım var, 60 yaşında, Tıp doktoru, avukat, hanımefendi nice tesettürlü kapalı kadınlar bulundu, ama evleneceği kadın, illaki boylu olacakmış, mavi gözlü olacakmış, ince ve narin olacakmış, beyaz tenli, tertemiz ve masum ve sevecen yüzlü olacakmış, kibar, asile ve görgülü olacakmış, aşk kadını olacakmış, 35 ya da 38 yaşlarında olacakmış ve hiç evlenmemiş olacakmış.... Olacakmış da olacakmış...
Ne oldu yaş 60, zenginlik o biçim, JEEP'e bin 300.000 TL'lik olsun, tek dolaş tek yaşa...
Böyle yani...
Bu arkadaş "Ben neden evlenemiyorum bende muska mı var?" diyor,
"Sen de muska falan yok, büyü falan da yok, "sen önce şu aklını bir değiştir" diyorum... Daha ne diyeyim...

NOT

Erkekler de kadınlar da çok çok çok seçici olabilirler... Bu günah değildir... Seçsinler en deruni manada...

Evlenemiyorlarsa "Ben neden evlenemiyorum" falan da demesinler diyorum...

Duacıyım, kimsenin kalbini karatmam asla günahtır...

En kısa zamanda hassasiyetlerine uygun tertemiz, asil, adam gibi adam bir beyefendi kapınızı çalar...

Allahü Teala yardımcınız olsun...
Selamün aleyküm ihvan kardeş demek istediğini anladım. Bu yaşa geldiysen kendını de sorgula diyorsun. Lakin kalpler Allahın elinde değil midir?Beni çok seven benimde sevdiğim biri çıksa idi olurdu. Allahın izni ile tabiki buda kader değil midir?

Hümeyra

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Bu durumun bizler için sınav olma ihtimalini de düşünmek gerekiyor nur kardeşim insan çok istediği şeylerle sınav edilir değil mi?

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Selamün aleyküm ihvan kardeş demek istediğini anladım. Bu yaşa geldiysen kendını de sorgula diyorsun. Lakin kalpler Allahın elinde değil midir?Beni çok seven benimde sevdiğim biri çıksa idi olurdu. Allahın izni ile tabiki buda kader değil midir?

Öyle bir şey demedim.
Bendeniz, Kur'an Kursları'nda büyüdüm, İmam Hatip Lisesi'ni haremlik selamlık ekseninde okudum, bir zaman geçti kısmen haremlik selamlık sayılır, fakülteyi de böylece bitirdim, bitirince, bizde var olan şey sadece Kur'an ve Sünnet'ti... Kur'an ve Sünnet'i güzel olsun, gerisi önemli değildi lakin çevre bozuk, çevre hayadan yoksun, kızlar, kadınlar, boşananlar, kocası ölenler caddede, sokakta cirit atıyor,
Diyeceğim o ki, kadınlarımızın da erkeklerimizin de bu hal ruhunu, aklını ve zihnini ister istemez bozuyor,
Kur'an ve Sünnet merkezde olmak kaydıyla daha farklı yelpazelerden de bakmak gerekliliğini düşünüyorum, siz de öyle yapıyorsunuz,
Ben sizleri takdir ediyorum, ediyorum ama, böyle kardeşlerimizin evlilikleri de ya "birden" oluverir ya da evlilikler uzun bir döneme de yayılabilir, sizinki de böyle olmuş.
Merkeze Kur'an'ı ve Sünnet'i alın, alın ama, hadiste ifade edilen dört maddeyi de düşünün derim...
Selamlar efendim,
Allah, hadiste ifade edilen güzellikleri şahsında toplayan bir beyefendi nasip eylesin sizlere...
Amin...

Üst Alt