Cünüp olarak oruç tutulur mu?

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Cünüplük halinde oruç tutulabilir mi? Cünüpken oruç tutulur mu? Gusülsüz oruç tutmak caiz midir? Cenabet olarak oruç tutulur mu?

Sahura kalktığımızda rüyalandığımızı, cünüp olduğumuzu anlarsak gusül abdesti almadan sahuru yapabilir oruca niyetlenebilirmiyiz? Veya geceden cünüp olarak uyuya kalıp sahur vaktinde yıkanmadan niyetlenirsek ve gün boyu gusülsüz olarak oruçlu olsak iftardan sonra gusül abdesti alsak o günkü orucumuz geçerli olur mu?

Dinimizde oruca cünüp olarak başlamaya ruhsat verilmiştir. Sahur vaktinde cünüpsek ve yıkanmaya vakit yoksa yani imsak vakti girmek üzereyse; Yemeğimizi yer ve normal olarak oruca niyetleniriz. Ancak bu ruhsatı suistimal etmemek lazım. Oruca başladıktan yani imsak vaktinden sonra gusül abdestini alıp oruca temiz olarak devam etmek gerekir. Yani oruçluyken gusül abdesti alabiliriz.

Oruca cünüp olarak başlayıp bu şekilde cünüp olduğunu bile bile oruç tutmak doğru olmaz. En kısa zamanda temizlenmek lazım. Müslüman namaz vaktini geçirecek kadar cünüp dolaşmaz.

uykudacunupolmakorucubozarmi.jpg

Oruçluyken rüyalanırsak (ihtilam olursak), uykudan kalktığımızda cünüp olduğumuzu anlarsak orucumuz bozulur mu?

Bu şekildeki istemdışı cünüplük halinde oruç bozulmaz. Kalkıp gusül abdesti alır ve oruca devam ederiz. Yine namaz vaktini geçirmemek lazım. Ancak orucum nasıl olsa bozulmadı diyerek gusülü ertelemek doğru olmaz.

Oruç ibadeti son derece önemli bir ibadettir. Özellikle genç kardeşlerimiz bu Mübarek ayın ve oruç ibadetinin önemini çok iyi anlayıp gereken saygıyı ve önemi göstermeliler. İstimna (Kendini elle tatmin) gibi alışkanlık yapan, kişiyi ruhsal bunalımlara sürükleyebilen, ileriki yaşlarda dahi etkisinde kalabilecekleri kötü alışkanlıkları varsa özellikle bu Mübarek ayın hikmetlerinden istifade yoluyla bu kötü alışkanlıktan kurtulma çabası göstermeleri kendi yararlarınadır.

Gusül abdestinin nasıl alındığını bilmeyen genç kardeşlerimiz varsa mutlaka hemen buradan öğrensinler! Gusül abdesti her insana ömür boyu lazımdır ve müslüman asla cünüp olarak dolaşmaz.

Hasan aydın

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Oruçken cünüp olunca oruç bozulur mu?

Oruçken uykumda bişeyler gördüm uyanınca cünüp olmuştum saat sabah 7:45 gibi namazımı falan kılamıyorum orucuma bişey olmuş mudur ve oruç iken gusül Nasıl alıcam.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Oruçken uykumda bişeyler gördüm uyanınca cünüp olmuştum saat sabah 7:45 gibi namazımı falan kılamıyorum orucuma bişey olmuş mudur ve oruç iken gusül Nasıl alıcam.
Uykuda ihtilam olmakla oruç bozulmaz, gusül alıp orucuna devam edebilirsin. Oruçlu iken gusül alırken ağız ve burundan su kaçırmamaya dikkat etmek gerekir. Yani normal zamandan biraz daha dikkatli almak gerekir.

Hasan aydın

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
abdesti Nasıl alıcam da aha gün bitti

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
abdesti Nasıl alıcam da aha gün bitti
El insaf, gusül abdesti nasıl alınır diye yazsan internete her yerden öğrenirsin.

Buradan bakabilirsin;

Üst Alt