Çok İstenilen Bir Şeyin Olmaması

DenizdeBirGemi

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Herkes hayatında bir şey istemiştir. Ya olmuştur ya da olmamıştır. Olan sevinmiş, olmayan da belki de unutup gitmiştir.

Benim bu konuda kafam çok karışık. 3 seneden beri çok çok istediğim bir şey var. Bu şey aklıma geldiğinde içime bir şey oturuyor sanki. Ama olmadı bugüne kadar.

O istediğim şey hayatta sürekli karşımda duruyor. Her seferinde bakıp iç geçiriyorum. Kimi zaman kötü kötü rüyalar görüyorum ve kendimi ağlarken buluyorum. Artık gözyaşlarımı tutamıyorum çünkü. Şu foruma bu yazıyı yazarken gözümden yaş geliyor. Bu sabah da kötü bir rüya gördüm. O çok istediğim şeye bir başkası sahip oluyordu ve sabah uyandığımda kendimi yine ağlarken buldum. En sonunda başkalarına danışmaya karar verdim belli ki bir yerde yanlış yapıyorum.

Allah'a sürekli dua ediyorum. Olmuyorsa hayırlı olmadığındandır. Sen en iyisini bilirsin her zaman diyorum. Olsun ben yine de şunlara sahibim. Ondan daha değerli şeylere sahibim diye şükrediyorum. Daha kötü dertlerim olabilirdi. Ya şu olsaydı ya bu olsaydı diyorum. Şükürler olsun dediğimin hala arkasındayım. İsyan etmiyorum hiç. Farkında olmadan da ettiysem Allah'ım affetsin beni.

Derdimin aşkla meşkle alakası yok. Şükürler olsun o daha kötü bir acı. Hastalık ya da ölüm değil. Bunlara her gün şükrediyorum. Ama bu içimdeki şey bir türlü geçmiyor. Olmayacaksa hayırlı olmadığındandır. Ama bu içimdeki yangın neden var hala. Neden aklıma geldiğinde boğazıma düğüm atılıyor? Neden hala gözyaşlarımı tutamıyorum. Neden hayatta bu sürekli karşımda? Belli ki bir imtihan içindeyim. Allah'ım eğer olmuyorsa hayırlı kılmadığındandır. Ama şu içimdeki nefsi terbiye et. Artık istemesin. Hayatta yüzüme vurulmasın. Madem olmuyor ne olur sabrını ver bunun. Daha fazla rüyalarıma girmesin. Daha fazla gözyaşı dökmeyeyim diye, yalvararak dua ediyorum.

Yüzde yüz bu bir imtihan ve ben ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Sürekli bir şeylerden umut ediyorum. Geçmişte elimden geleni de yaptım. Bu duaların üzerine içimin yanması, rüyalar fazlaştı. Daha çok hassaslaştım. Günlük hayatıma da yansıyor bu artık çok durgun bir haldeyim. Bu istek ile ilgili en azından böyle dediğimde ertesi gün o dediğimle ilgili bir aksilik oluyor. Ne olur yardım edin. Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Ve bu benim içimi yiyip bitiriyor. Canım şu an bile öyle acıyor ki. Sabahki rüya ve benim yerime tanımadığım bir insanın sahip olması... Bu hissi Allah düşmanımın başına vermesin.

tozduman

Moderatör
Moderatör
Selâmün Aleyküm kardeşim.
Evet olmuyorsa vardır bir hayır.
Ama olsun istiyorsun hayırla olsun .
Ama olmuyor . Ağlıyorsun olmuyor ,dua ediyorsun olmuyor . Yanlış Nerede? nerede hata yaptin ? Acaba yeterince emek verdin mi ? Dua mi eksik oldu ? Sorular ,gücü yetmeyen cevaplar .. O cevaplar hiç yetmeyecek ,o sorular da hiç bitmeyecek. Doğru yerdemıyım yanlış mı ?
Belkide başından beri en doğru yerdesin. Yapacak bişey kalmayınca;
Kabullenmek bulunduğun şartları degistiremeyince! bulunduğun şartı güzelleştirmek,bazen böyle olmak daha iyidir.
Elindekilerin kıymetini bilip ,Hayırlarin yolunu beklemek , bu da insana güzel gelir.
En güzel çözüm , Bu dünya geçici ,ımtihan üzereyiz. Bugün o istediğin yerde olsan ne olur olmasan , Mühim olan dünya da geriye bıraktıgin ,insanlara iyilik onlara yardimci olabilmek ,insan olabilmek. " insan kalabilmek "
İnsanların birbirleriyle olan yarısına katılmak yerine , Ahireti düşünüp ,ebedi hayata hazirlanmak en doğrusu . İstediğin şeyi elde ettiğinde yine eksik olur birseyler .
Yine bir arayış ,yine bir sizi ..

Kocaman dünyaya sigamiyoruz yetinemiyoruz ya . Bazen kendime oturup şaşırıyorum. Kendimde dahil tüm insanların yarışi ne içindir bu yarışma ..
Bu ego ,bu kibir, nefs,tutku nedir bende ki ?
İlla orada olmam gereken bir yer var ise oda " Allah cc bana emrettiği seccade dir"
İlla uymam gereken bir kitap var ise oda Kurani Kerim dir.
Geriye birsey kaldı mı ?
Yine kalmadı ..
Yine yolun başı ve sonu aynı .
Yine huzurun ve saadetin yeri aynı.
Güzel kardeşim ,kendini üzüp sitem etme , kendine ağlama , olmuyorsa olmasın ..
Olacağı var ise olur. Dünyalik birsey için üzülme .
3 günlük dünya da, bizi bu hale getiren yarış sistemi, yerin dibine Batsın.
Sen her daim Allah ile aranı hoş tut.
Nasılsa dünya da herşeye sahip olsan da ,O herseyden güzel ,onsuz olmaz.
Bugün olsa yarın yine olmaz.
Selametle kardeşim.

Allahim beni sensiz bırakma ..
Seni isteklerim için değil ,seni beni yaratan olarak seviyorum. Senden hayırlı bir ömür , Ahirette ve dünyada iyi hal istiyorum. Allahım senden şifa istiyorum.
Sana layık kul olabilmeyi istiyorum. Amin ecmain

DenizdeBirGemi

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Ben de artık kabullendim. Allah'ım olmuyorsa hayırlı kılmadığındandır diyorum. Ben kesinlikle isyan edemem ki. O kadar derdime derman olan Allah'a sırf bu yüzden kızamam ki. Ne kadar istersem isteyeyim olmuyorsa bu da Allah'tandır. Ben artık kabullendim. Benim derdim şu

Ben her gün rüyalar görüp her sabah gözyaşları içinde uyanıyorum. Önceden bu kadar değildi. Bu sabah yine gördüm. Yine gözyaşları içinde uyandım. Ben sadece bu olmadan yaşayabilmek istiyorum. Onun sabrına sahip olmak. Kabullendim ki ben. Ama hayat her dakika yüzüme vuruyor. Yaramı deşiyor. Kabullendiğim halde yapıyor bunu. Ben de her seferinde şükrediyorum yine de sahip olduklarıma. Ama içimi yakıyor bir kere. Her gün her gün daha da artıyor. Dün öyle bir olay oldu ki iyice yıkıldım. Olmasını istediğim şeye bir başkası sahip olsun diye kendi ellerimle o imkanı verdim. Vermek zorunda kaldım. Ama o am niyeyse bir şey hissedemedim. Hani boş boş bakarsınız ya ne ağlayabilir ne de gülebilirsiniz. Ben dün isteğim şey için olması imkansız cevabını aldım. Ve başkasının sahip olması için o imkanı ona vermek zorunda kaldım.

Allah'ıma hala şükrediyorum. Daha büyük derdim yoksa o da Allah'tandır. Şükürler olsun. Ben illa olsun diye dua etmiyorum ki. Allah'ım ne olur nefsimi terbiye et diye ediyorum. Çünkü bunlar hep nefs biliyorum. Belki de daha çok üzülmem için şeytanın oyunları. Bilmiyorum. Ama tek bildiğim ben artık daha bunun için üzülmek, her gün rüyalar görmek istemiyorum. İşte merak ettiğim de bu benim. Ben nerede yanlış yapıyorum da nefsim terbiye olmuyor ve bu olaylar bitmiyor.

nurlusima

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Derdinizi gerçekten çok merak ettim

G

Gull255

Kayıtsız
Misafir
Mrb kardeşim sanki benim içimi okuyup yazmışsın. Merak ettiğim bir nokta var. O istediğinize kavuştunuz mu yoksa olmamasının hayrını gördünüz mü? Yani şuan ki durumunuzu merak ediyorum.

Y

Yaralı1

Kayıtsız
Misafir
Merhaba Kardeşim senin olayının aynısı bendede var ama benimki sevda ve artık dayanılmaz bi durum aldı kendime hakim olamıyorum sürekli beynim onu düşünüyor kalbim acıyor inanınki istemiyorum düşünmeyi ama çıkıp kendi geliyor çook uzun zaman sabır dedim vardır bi yolum dedim duayı eksik etmedim hergün nasibim dedim ama hiç olmadı olmuyorda bi çözüm bi çıkış bulamıyorum sanki hapsoldum eğer sen bi çıkış yolu bulduysan banada yardım et

Kayıtlıüye

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
İstediğiniz bir şey olursa bir hayır vardır.Olmazda bin hayır vardır.(Mevlana hazretleri). Her insanın istediği ama olmayan bir şeyler vardır. Genel olarak dert dedikleri de böyledir. Allah sevdiği kullarına dert verir. Hayatta her şey istediğimiz gibi olmaz. Bu da hayatın bir kuralıdır. Bazı şeyleri zamana bırak. Hakkında hayırlısı olmasını dileyip, Allah'a tevekkül et. Yapacak başka bir şey yok. Herşeyi zaman gösterecektir.

F

Feb

Kayıtsız
Misafir
Aynen öyle.. Benim durumunda aynı.. Açıkça söyliyim benimki sevda meselesi.. Yıllar önce ağlaya ağlaya Allah tan yalvara yakara istediğim insana gün geldi kavuştum.. Allah duamı kabul etmişti.. Belki de kabul olmuş en güzel duamdı.. Düşünebiliyormusunuz? Deli gibi sevdiğiniz insanın size bahş edilmesini? Bundan daha büyük saadet olurmuydu.. Olamazdı.. Ama işin aslı öyle değil.. Meğer imtihanımmış da haberim yokmuş.. Onca zaman geçti ve ben hala bu imtihanı çekiyorum.. Kaybolan 5_6 senememi yanayım, başkasını sevememeyemi yanayım.. Hala ızdırabını çekiyorum ve benimde tek istediğim bu düşüncelerden kurtulmak unutmak rahat uyuyabilmek stres yapmamak.. Onu istemiyorum gelsin istemiyorum sadece huzur istiyorum ama olmuyor.. Allah başka dert vermesin

Intruder

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Aynen öyle.. Benim durumunda aynı.. Açıkça söyliyim benimki sevda meselesi.. Yıllar önce ağlaya ağlaya Allah tan yalvara yakara istediğim insana gün geldi kavuştum.. Allah duamı kabul etmişti.. Belki de kabul olmuş en güzel duamdı.. Düşünebiliyormusunuz? Deli gibi sevdiğiniz insanın size bahş edilmesini? Bundan daha büyük saadet olurmuydu.. Olamazdı.. Ama işin aslı öyle değil.. Meğer imtihanımmış da haberim yokmuş.. Onca zaman geçti ve ben hala bu imtihanı çekiyorum.. Kaybolan 5_6 senememi yanayım, başkasını sevememeyemi yanayım.. Hala ızdırabını çekiyorum ve benimde tek istediğim bu düşüncelerden kurtulmak unutmak rahat uyuyabilmek stres yapmamak.. Onu istemiyorum gelsin istemiyorum sadece huzur istiyorum ama olmuyor.. Allah başka dert vermesin
Bir şeyi ne kadar çok istediyseniz, o istediğiniz şey sizin imtihanınız olur. Bunun nedeni, Allah sizin için en hayırlısını vermişken, Allah'ın takdirine rıza göstermeyip o isteğiniz şeyde ısrar etmeniz. Aslında bu kula ceza gibi gözükse de ceza değildir. Allah o kimseye bunun aracılığı ile irşâd etmek istemektedir. Ta ki Allah'ın takdirine rıza gösterinceye kadar.. Ne zaman Allah'ın takdirine rıza göstermeye başlarsanız işte o zaman sizin için bu imtihan kazanılmış olur ve sonraki soruya geçilir..

Hepimiz bir imtihanın içerisindeyiz. İmtihanın amacı kişiyi cezalandırmak değil, o soruya doğru cevap verinceye kadar kişiyi o soruyla meşgul etmektir. Hani dersiniz ya bunlar hep beni mi bulur diye.. İşte o soruyu bir türlü geçemediğiniz için sürekli aynı şeyleri yaşarsınız. Herkesin sorusu kendisine özgüdür.

Allah'ın kulda en çok istediği şey, yaratıcısına güvenmesi ve O'nun takdirine rıza göstermesidir. Birini mi çok mu istediniz, yıllarca Allah'a bunun için dua mı ettiniz hatta Allah'a sitem mi ettiniz, işte sizin istediğiniz şey olacak olursa büyük imtihanlara hazır olun.. Çünkü hangi şeyi Allah'tan çok sevdiyseniz, sizin imtihanınız o şey iledir.

Peki böyle bir durumda, bu imtihanı geçebilmek için kul ne yapmalıdır. Öncelikle akıntıya karşı yüzmeyi bırakmalıdır. Yani kendisini Allah'ın takdirine bırakmalıdır. O benim için en doğrusunu bilendir demelidir. Nasıl ki ilk başta Allah'ın takdirine rıza göstermediniz, o şeyi verdiği için de yine aynı şeyi yapmamalısınız. Bu inceliği çok iyi anlamalısınız. Bu sizin için bir imtihan olsa da yine o şey Allah'ın takdiri olmuş olur. Böyle yapmayıp o kişiden ayrılmayı isteseniz ve sonunda da ayrılsanız sizin için her şey güzel mi olacak sanıyorsunuz.. Yine Allah'ın takdirine rıza göstermediğiniz için aynı soruyla bu kez daha ağır bir şekilde karşılaşacaksınız.. Çünkü soruya doğru cevabı verene kadar sürekli o şeyle yüzleşirsiniz..

O'nun takdirine razı olmadığız için Allah'tan af ve mağfiret dilemeli ve Allahım ! Benim için her neyi vermişsen veya her neyi vermemişsen ben bundan dolayı senden razıyım şeklinde dua etmelisiniz.. Bunu ilk zamanlar dilde söylersiniz.. Bu sözü ne zaman kalben söylemeye başlarsanız, işte o zaman Allah sizin için bu imtihanı geçti diye yazar ve sonraki soruyu önünüze koyar.. O şeyle olan imtihan kalktığı için Allah ikinizin kalbine yeniden sevgi ve muhabbeti koyar..

Derman arardım derdime, derdim bana derman imiş
Bürhan sorardım aslıma, aslım bana bürhan imiş

Üst Alt