Çok dertliyim

Bithap

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Ben 29 yaşında evlenmek üzere olan bir erkeğim. Ancak benim bu evlilik meselemin gelişme sürecinde öyle detaylar var ki yere göğe haykırdım ama bir Allah'ın kuluna fısıldayamadım bile. Bir kelime kaçsa ağzımdan hayatım biter ama burada ismimi söylemek zorunda olmadığımdan açık açık yazacağım herşeyi.

Ben de her müslüman erkek gibi nasibimi sokakta veya okulda değil, büyüklerimizin, abilerimizin aracılığıyla görücü usulüyle aradım. Uzun bir süre olumlu bir sonuç alamadım ancak bu sene nisan ayında babamın çok eski ve samimi bir arkadaşına ulaştı mevzu. Kendisi Türkiye'nin öbür ucunda oturuyor. Kısacası aramızda 1000 küsür km yol var.

Neyse, babamın bu arkadaşı bana yardımcı olmak istedi ve birini buldu. Buldu dediğim aslında kendi evliliğinden üvey kızı olan (dinen baba mesabesinde oluyor zaten bildiğiniz gibi) hanımefendiyle tanıştırdı beni. İlk başta telefondan resimler alındı verildi tabi o arada resimler geldiğinde babam yanıbaşımda benim yazacağım cevabı bekliyordu ama resmi görür görmez kızı çok beğendiğini söyledi ve ben de o arada olumlu cevap yazdım telefonda. Ancak telefonda gördüğüm resimde birşey dikkatimi çekmişti, hanımefendi zayıf, mimyon görünümlü duruyordu ve benim de en istemediğim şeydi bu. Birincisi bunun telefondaki bir resim olması ikincisi de islami usullere uygun bir giyim tarzında böyle şeylerin çok belli olmuyor olması sebebiyle olumlu cevap yazdım. Yalnız bu konuda içim içimi kemirmeye başladı.

Birkaç gün sonra daha henüz yüz yüze görüşme olmamışken babama bu konuyu açtım ve babam da arkadaşıyla artık konuşarak işleri ilerlettiğini, buradan geri dönmenin zor olduğunu söyleyerek "bunu söylemek için biraz geç kalmadın mı?" dedi. Ben de biraz çekinik karakterli olduğum için babama karşı gelemediğimden sustum. İnanın şu an hala içimde bunun sancısı var. 1-2 hafta geçince yüz yüze görüşme oldu tabi bu arada ilk resimler paylaşılmadan önce babamın arkadaşı telefonda benimle uzun uzun yazıştı. Bana sorular sordu. Kendisi de islami yönden son derece ileri seviyede, çok bilgili ve şeriatı resmen yaşayan ve ailesine yaşatan biri olduğu için biraz da onun karşısında sönük kaldım ve her dediğine olumlu cevaplar yazdım. Bunun sonucunda da yüz yüze görüşmeye kadar geldi iş.

Bu görüşmede hanımefendiyle bir süre konuştuk, bende kendisine karşı bir his oluşmamasına rağmen babamın arkadaşı yani kızın velisi olan büyüğümüz bana "Ben kişilerin birbirine karşı his duymamaları gibi şeylere inanmıyorum. Evlilik gerçekleştiğinde herşey yolunu bulur." mealinde bir söz söylediği için bu görüşmeden sonra da her ne kadar bu hanımefendiye karşı gönlümde en ufak bir hareketlenme olmasa da "iyi olur, hayırlı olur inşallah" dedim ve buradan sonra aile büyükleri, babamla hanımefendinin üvey babası devreye girdiler. Zaten babamla beraber konuşuyorlardı ama buradan ötesinde babam da bana "Buradan sonra dönüş artık ölümdür. Yani buradan sonra kimsenin vazgeçtim deme şansı yok, ancak Allah göstermesin bir ölüm olur o zaman deriz ki nasip değilmiş. Bunun haricinde bunun dönüşü yok." dedi.

Ve bu şekilde söz nişan derken bugüne kadar geldik ve benim içimdeki bu sancı, istemediğim ve ahlakı ne kadar güzel olursa olsun nefsimin ısınmadığı biri ile evlenmek üzereyim. İçim acıyor çok kötüyüm çok! İnanın bu evliliği durdurmak için yapabileceğim hiçbirşey yok. Hızla gelen trenin karşısına geçip elinle raydan çıkarmaya çalışmak gibi. Ne yapmalıyım? Ne olur bir akıl verin.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Merhaba kardeşim keşke daha ilk günden kendi hayatınızın kontrolunu, dizginleri başkalarına vermese idin...
nefsinin ve kalbinin ısınmadığı biri ile evlenmek, bir ömür geçirmek hem kendine , hem o insana yazık edersin...beğenmediğin biri ile uzun yıllar bir arada olamazsın zaten eninde sonunda bir yerde kopar....

ben de zamanın da nasibimi sokakta veya okulda değil, büyüklerimizin, abilerimizin aracılığıyla görücü usulüyle aradım.ve birini bana tavsiye ettiler midemin hazm etmediği bir tip idi olmaz dedim!! tipini beğenmediğimin karakterini merak etmedim doğrusu...:tüüh:,

Hiç kimse dış görünüşünü beğenmediği bir insanla olmak istemez. Olsa bile kafası kolay kolay karışabilir. Aralarda istisnalar da vardır tabi. Ama birçoğumuz böyleyiz ve bu her iki cins için de geçerli, Acı ama gerçek.hmmnn

Tip insanı çeker kişilik tutar diye düşünüyorum aynı yemek gibi bir yemeğin görünüşü ya iştahı açar veya kapatır ..evlilik sadece ilim, bilim, , ailem istiyor,akıl ,mantık işi değil..!gönül ,sevgi, sevmek işi...
bari Bir şeyler hissetmek lazım ya, en azından sevebileceğine dair bir şeyler olmalı içinde, Yoksa mutsuzluk, kasvetli bir evlilik hayır getirmez...

Eş seçiminde güzellik mi, ruh güzelliği mi?
Halk arasında lafa gelince, “fizik güzelliği önemli değil, ruh güzelliği önemli” deriz.
malesef;İstatistiklere göre delikanlıların kızlarda aradıkları özelliklerin başında “fizikî güzellik” geliyor.

Aynı şekilde, kızlar da erkeklerde “yakışıklılık” arıyorlar.
Kim ne derse desin, insanın hayatında “güzelin ve güzelliğin” çok büyük etkisi var. Bu duyguyu göz ardı edilemez.
Evlenecek gençler, yanlış da olsa ilk bakışta güzelliğe bakıyorlar.Ruh güzelliği ve diğer davranışlara sonraki safhalarda sıra geliyor.

Ne fizik güzelliği, ne de ruh güzelliğini bir tarafa bırakılamaz.İkisinden de vazgeçilemiyor.
Bu iki “özel ve güzel duygu” insan hayatının her safhasında vardır..
Kişinin fizik güzelliği ile diğer özellikleri arasında bir karar verebilmesi kendi tercihi olmali...

"İnanın bu evliliği durdurmak için yapabileceğim hiç birşey yok"
buna inanmıyorum

O hanımefendi ile konuşun onu kırmadan münasip , samimi bir dil ile ona ne hissediğinizi söyleyin..O sizin ne hissediğinizi bilse sizin ile evlenmez zaten...kim bilir belki o da aynı hislerde...evlenmeden ona karşı samimi olun yoksa hayatiniz boyunca ne onu mutlu edebilirsiniz nede kendinizi...Evlilik karşılıklı beğeni üzerine de kurulmalıdır..

Elbette bayanlar açısından kendisi ile görüşülüp ayrılması olumsuz bir durumdur ama gelecekteki huzur dikkate alındığında onun açısından da iyi olur, Şimdiki küçük yaralar yarın büyük olacaktır..

Unutmayalım ki, ilişki nasıl başlarsa öyle de devam eder, her şey başlangıç enerjisinde,Bir şey nasıl başlarsa genellikle öyle de devam eder..

Her Şeyin Hayırlısı ALLAH 'tan hayırlısını isteyin ..
HZ.ALİ'nin bir sözü var Allahım kalbimdekini hakkımda hayırlı eyle,hakkımdakinide gönlüme razı eyle ...selametle..

duaa..

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Selamun aleyküm kardeşim, hayatta "ölüm"den başka her derdin çaresi vardır...Nefes aldığın sürece hayatta hiç bir şey için geç kalmış sayılmazsın!...

Öncelikle ablamın da dediği gibi; keşke hayatının otokontrolünü başkalarına teslim etmeyip, buna müsaade etmeseydiniz! bu kişi babanız dahi olsa!

Çünkü; insan sevmeden mutlu olamaz! Gönül işlerinde aslında kimsenin karışmasına izin vermemek lazım, tamam fikrini sorarsın, istişare edersin ama bi yere kadar! sonuçta evlendiğin insanla bir ömür sen yaşayacaksın başkaları değil!
Amacım seni kırmak, sana bir şeyler öğretmek vs. değil, haddim de değil! sadece olaya biraz daha başka pencereden bakmaya çalışıyorum..

Allah, insanoğluna bir "nefis" vermiş ki; güzel olan, gönlünü hoş eden şeyleri sever, evlilikte bire bir nefisle alakalı...

İnsan eşini nefsiyle sever, tamam huy da önemli lakin, yolun en başında maalesef huydan ziyade güzelliğe önem veriyoruz, bu bizim elimizde değil aslında çoğu zaman, ilk intiba, ilk etkileşim her zaman önemli kardeşim..

Senin yaşın evlilik için tam ideal, hele bir de erkek için tam uygun bir yaş...Ben çekingen karakterliyim demişsin...
Bu evlilik işinde, çekingenlik sana bir şey kazandırmaz, aksine kaybettirir, 29 yaşında bir erkek ne istediğini bilir ve hayatını gayet güzel bir şekilde yönetebilir, bence o çekingenlik kabuğunu kıramazsan daha çok şeyler kaybedeceksin hayatta..

Selametle... Allah yardımcın olsun, hakkınızda her şeyin hayırlısı olur inşallah...

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
İstişarede güzellik vardır. Sizler de sevin ama sevdiğiniz hakkında etrafın istişaresi de önemlidir. Ne gelin hanımın ne de damat beyin ailesine meydan okumasına razıyım. Hoş değildir. Erkekler ve kızlar evliliğe aileleriyle yol almalıdırlar. Evleneceğiniz kızı beğenmediğinizi ailenize ifade ediniz.

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Selamün aleyküm hayırlı sahurlar cümleten.
Gönül sızım adminim ve Ab-ı Hayat kardeşime katılıyorum velakin Bithap kardeşimiz, aralarında 1000 klm,lik mesafe ve karşı tarafın islami yönden son derece ileri seviyede, çok bilgili ve şeriatı resmen yaşayan ve ailesine yaşatan biri olduğu nu belirttiğine göre gerçekten bu işten Allah korusun ölüm olmadıktan sonra vaz geçmek mümkün değil çünkü bizde yok ama doğuda halen töre var.
Benim Bithap kardeşime diyeceğim şudur; Karamsar olma kardeşim ben inanıyorumki evlendikten sonra bu düşüncelerin değişecektir. DOĞU İNSANI BİRBİRİNE ÇOK BAĞLIDIR ve MİSAFİRLERİNE HİZMETTE KUSUR ETMEZLER.

Doğu insanı dedim, çünkü ben 1983. 85 yıllarında otobüste çalışırken haftada iki kez (istanbul bayburt arası) 2000 klm yol gider gelirdim, bu nedenle kız tarafının doğuda olduğunu tahmin ettim.(yanılmışta olabilir(miy)im)

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Zararın,hatanın neresinden dönülse kârdır
Zarar, bir şeyin ya da bir olayın yol açtığı çıkar kaybı veya kötü sonuçtur. Eğer zarar-ziyan devam ediyor ve önü alınamıyorsa, yapılan işi hemen kesmekle daha fazla zarardan kurtulmuş, zarardan kurtulmakla da kâr etmiş olursunuz.

Bir yolcu

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Selamünaleyküm bir haftadır giremedim siteye. Bu kardeşiniz iyi değil depresyon geçiyor. İçinden çıkamadığım şeyler var kafam çok dolu bi türlü boşaltamıyorum. Sürekli aklım ve kalbim arasındayım. İyi dee Lütfen dualarınızı esirgemeyin. Bir yolcu dualarınızı bekliyor. Selametle
...

Bir yolcu

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
İyi değilim yazacaktım yanlış olmuş. Hayırlı geceler. Allaha emanet olun.

Üst Alt