Çocuklarımız Geleceğimiz

lizbon

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
çocuğunuza onu sevdiğinizi söyleyin sevginizi belli edin, ona küçük küçük sorumluluklar verin, diğer çocuklarla yarıştırmayın kjıyaslamayın, onun kendine ait bir kişilik kendine özgü bir şahsiyet olduğunu belirtin hissettirin, fikirlerine saygı gösterin, kendine olan özgüven duygusunun gelişmesine yardımcı olur , asla bir yanlış yaptığında onu suçlayıp azarlamayın karşınıza alıp konuşun doğru ve yanlışı gösterin ama azarlamadan yaptığı yanlışın neden olduğunu açıklayın nedenini bilsin,bir şeyin yapılmasını istediğinizde geçici anlık kurallar koymayın,sağladığınız bu tutarlılık sayesinde çocukta doğru olan davranış şekli gelişecektir ....

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Toplum içerisinde gençlikte ahlaken bir kırılma varsa, bunun sebebi aile içerisinde çocuklara karşı ilgisizliğin hakim olmasıdır.
Anne ve babalar olması gereken haliyle çocuklarını düşünmüyorlar!

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Çocukların ileriye yönelik kendi şahsiyetlerinde oturmuş ahlak, haya, edep ve ibadet eksenli kimliğin oluşturulması elbet ailede başlar ve ailede verilir. Bunda bir sorun yoktur.
Sevgili Peygamberimiz de çocuklarda 7 yaşlarına dikkat çekmiş namaz gibi diğer ibadetleri yerine getirmeleri noktasında o ibadetlerle ilgili bilgi ve malumatın 4, 5, 6 yaşlarında verilmesi gerektiği üzerinde durmuş ve aynı zamanda, ahlak, haya, edep eksenli o yaştaki çocukların anlayacağı bir fiil ve kavil üzerinden de donanımlı hale gelmeleri noktasında baba ve anneleri uyarmıştır. Dolayısıyla müslüman anne ve babalar buna titizlikle riayet etmek durumundadırlar.
Diyelim onlar buna riayet ettiler ve anne ve babalar çocuklarını bu eksende yetiştirdiler. Bu eğitim aileye yönelik bir durumdur.
Bir de devletin alacağı görev de vardır, o da şudur:
Aile efradının İslam eksenli yetiştirdikleri çocukları, ahlak, haya, edep, ibadet, kulluk, Kur'an ve Hadis güzelliği noktasında, kısacası iman ve İslam eksenli, koruma ve kollama görevidir.
Devlet caddeye egemense, sokağa egemense, okula, eğitim kurumlarına, iş sahalarına yani kendi bünyesinde bulunduğu her alana egemense o alanlar içersinde ailelerin İslam ahlakı ekseninde güzelleştirdikleri çocuklarını koruyup kollayacak her türlü tedbiri alacaktır.
Buradaki tedbir erkek ile kadınlar arasına örülecek kalın duvarlardır.
Kur'an bu hususu "yaklaşmayınız!" şeklinde emir buyurmuş ve yasaklamış, Peygamberimiz de uygulamada, erkeklerle kadınların; kadınlarla erkeklerin iç içe olmamaları gerektiği üzerinde durmuş ve onları bundan men etmiş ve kendisi de kadınlarla iç içe olmadığı gibi, evinde dahi gözleri görmeyen erkek sahabilerin huzuruna hanımlarının çıkmamaları gereği üzerinde durmuş ve bunu harfiyyen uygulamıştır.
İşte devlet dediğimiz makenizmada bu bağlamda ailelerin İslam eksenli yetiştirdikleri çocuklarına sahip çıkacak onları ahlaksızdan koruyacaktır.
Eğitimini, okullarını, iş yerlerini, kurumlarını, çalışma sahalarını, kısacası bulunduğu her alan ve noktayı genel olarak erkeklerle tanzim edecek, özel olarak da kadınları bir amele mesabesinde, aylıkçı ya da günlükçü çalışan kadın mesabesinde değil, fisebilillah merkezli bazı yerlerde istihdam edecek o alanlarda da kadınları erkeklerden tamamen ayıracaktır.
Sevgili Peygamberimiz bunu ikame etmiş, diğer halifeler de Peygamberimiz'in izini takip etmiş hatta Hz Ömer bazı fitnelere dikkat çekmiş hiçbir kadının tanınır halde sokağa ve caddesine çıkmasına müsade etmemiştir.
Bir de şu vardır, İslam yabancı bir erkekle yabancı bir kadının, hiçbir meşru gereklilik yokken konuşmasını da "aklen" sorgulamış, böyle bir şeyin icrasının da "israf" olduğunu ifade etmiş ve arkasından da, "Ve enkihu..." (nikahlanınız, nikahlayınız!!) emrini vermiş ve bu ameliyeyi de bir anlamda farz kılmıştır.
Olabilir, bir erkek bir kadınla beraber olmak ister; bir kadın da bir erkekle beraber olmak ister, bunlar fıtridir, normaldir, işte İslam da tam burada "nikahlanmayı" emir buyurmuş zaten farz olarak da hükme bağlamıştır.
Yani İslam, akli olarak akil olan insana akil gerekçe sunar ve bir anlamda şunu ifade eder:
"Sen neden haram olanı işliyorsun? Sana zaten emrettim evlenmeyi, evlen ve helal olarak değil gezmeyi tozmayı, giriniz odanıza, bir yatağı da paylaşınız ölünceye dek, isteğinizi, arzunuzu helal yoldan ikame ediniz..!"
İşte İslam böyle bir emrinden dolayı da yabancı erkeklerle yabancı kadınların bir araya gelmelerini, buluşmalarını, parkta, bahçede, sokak ve caddede beraberce dolaşmalarını yasaklamış, haram kılmış, büyük günah saymış ve hukuk olarak da dünyada da bu ameliyeyi yasaklamıştır. Gördüğü takdirde İslam erkeğe de kadına ceza verir ve şiddet uygular. Asla müsade etmez.
İşte işin bu alanı devletindir. Devlet bu hali İslam'ın güzide evlatlarına en güzeliyle arzedecektir.
Toparlayacak olursak, İslam,
Aileye çocuklarla ilgili sorumluluğunu emreder..! O görevini ikmal edince,
Devlete de, bu çocukları caddende, sokağında, okulunda ve sorumlu olduğun her bir alanda koru ve kolla erkeklerle aralarına kalın duvarlar ör... Bunu da devlete emir buyurur...
Yine devlete, kadınları ve erkekleri öyle bir sistem kur ki, onlar erken yaşlarda (gerektiğinde, 15, 16, 17, 18 vs.) evlenebilsinler. Aile saadeti kurabilsinler... Onlara bu hali hazırla sana emrediyorum, der...
Sonra da İslam, sen devlet olarak görevini yaptın ama halan birileri günah işliyorsa onları değerlerimle cezalandır, der...
Böyle güzel bir ortamda illaki, gene de hayasızlıklar olabilir ama, bu hal istisna bir hal olur.
Yani böyle bir ortamda 100 kişiden 5'i hayasızlık yaparsa,
Hayasızlığa kapı aralayan bir sistem de ise, 100 kişiden 5'i temiz kalır 95'i de hayasızlık içersinde boğulur gider...
İşte günümüzdeki devlet İslam'ın bu hassasiyetinden fersah fersah uzaktır.
Gözleriniz ne görüyor..? Ben ifade etmiyeyim...

Netice:

Böyle sistemi kurmak bütün müslümanlara bir emirdir. Her bir müslüman bu görevinin bedelini Allah'a arzedecektir.
Dualarımla...

Hızır_Edep

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
değerli dostlar Allahı selamı üzerinize olsun..Siteye yeni katıldım paylaşılanlar gerçekten çok güzel ve değerli.Benimde 4 yaşında bir kız evladım var bu devirde onu nasıl korur ve güzel yetiştiririm endişesindeiym maalesef.Geçen gün evdeki tableti alıp saçma bizim kültürümüzle ilgisi olmayan çocuk çizgi filmlerini izlediğini gördüm tablete benim 10 yaşındaki yeğenim internetten indirmiş bu çocuk dizilerini.Kısaca bana tavsiye edebileceğiniz güzel dini içerikli çocuklara yönelik siteler varsa çok memnun olurum inşaAllah..Cevaplarınız beklemekteyim.

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
değerli dostlar Allahı selamı üzerinize olsun..Siteye yeni katıldım paylaşılanlar gerçekten çok güzel ve değerli.Benimde 4 yaşında bir kız evladım var bu devirde onu nasıl korur ve güzel yetiştiririm endişesindeiym maalesef.Geçen gün evdeki tableti alıp saçma bizim kültürümüzle ilgisi olmayan çocuk çizgi filmlerini izlediğini gördüm tablete benim 10 yaşındaki yeğenim internetten indirmiş bu çocuk dizilerini.Kısaca bana tavsiye edebileceğiniz güzel dini içerikli çocuklara yönelik siteler varsa çok memnun olurum inşaAllah..Cevaplarınız beklemekteyim.

Arkadaşlar diziler noktasında sizlere bilgi verirler benim malumatım yok bu hususlarda ama şu kadarını söyliyeyim,
Cadde, sokak, okul, mahalle aha görüyoruz İslam açısından, Kur'an açısından hoş olmayan bir cadde, bundan mütevellit siz (biz) anne ve babalara büyük görevler düşmektedir, yapacağınız şey çocuklarınıza, İslam ahlak, haya ve edebini kazandırmak, ibadet ehli güzel ve temiz insanlar olarak onları yarınlara hazırlamaktır, ki bu güzellikten hem Kur'an razı olsun ve hem de o Kelam'ın Sahibi Yaratan Rabb'im'iz razı olsun...
Allahü Teala yar ve yardımcınız olsun.
Allahü Teala bütün anne ve babalarımıza bu eksende yardım eylesin, onları güçlü ve kuvvetli kılsın... Amin...

nesrin

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Hayırlı günler.
Bu yazılanları okurken, annemi düşündüm. 7 kardesiz.annem sevgisini gosterebilen biri degildir. Annemin başımızı okşadigini, bizi öptügünü hiç hatırlamam. küçükken bi hata yaptığımızda ilk yaptığı sey bizi dövmek yada hakaret etmek olurdu. Annemi eskiden hiç anlamazdım. Onu hep suçlardim. Ama artık kızgınlígım geçti. Şunu anladim benim annem kötü biri değil, ama dünyanın en kötü annesi bile olsa, onlarin hakkını zor öderiz.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Hayırlı günler,nesrin 7 çocuğun içinde bulunan ve imkanları kısıtlı olan bir kadın, bir annenin içinde bulunduğu ortam ve ruh halini biz bilemeyiz..
kim bilir onun da kendince bir derdi, sorunu, sevgisizlik, ilgisizlik ,tatminsiz olduğu noktalar var olabilirdi.. nedersin...?
BİR İNSANI YARGILAMADAN ÖNCE GEÇMİŞİNE VE İÇİNDE BULUNDUĞU DURUMA BAKALIM ..

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Hayırlı günler.
Bu yazılanları okurken, annemi düşündüm. 7 kardesiz.annem sevgisini gosterebilen biri degildir. Annemin başımızı okşadigini, bizi öptügünü hiç hatırlamam. küçükken bi hata yaptığımızda ilk yaptığı sey bizi dövmek yada hakaret etmek olurdu. Annemi eskiden hiç anlamazdım. Onu hep suçlardim. Ama artık kızgınlígım geçti. Şunu anladim benim annem kötü biri değil, ama dünyanın en kötü annesi bile olsa, onlarin hakkını zor öderiz.

Ben de babamı düşündüm, biz de 5 kardeşiz, 5'i de aynı görevi icra ediyor, babamdan yediğim (yediğimizin 5 kardeş de dahil) dayağın haddi hesabı yoktur, dayak doğru bir şey mi, eğri ya da doğru, artık yedik ve iş bitti, o çağlarıma bakıyorum, hak vermiyor da değilim o da kendince, İslam eksenli çocuklar yetişsin derdindeydi, bundan mütevellit Kur'an öğretimi ekseninde pek ziyade disiplinli zaafiyetlerimiz noktasında da hiç acıması tutmayan bir dayağın sahibiydi, ki anlatamam...
Ne desem ki...
Onu seviyorum... Başka da bir şey söyleyemiyorum... Allah onu cennetlik kılsın... Amin...

Hümeyra

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Selamün aleyküm dostlar hayırlı sabahlar;nesrin kardeşim kendi annemin halini hatırlattınız bana ,benim annem aslında her kadının içinde olan şefkate sahipti sadece yaşadıklarından dolayı duvarlar örmüştü şimdilerde o şefkatini torunlarıyla ve bizle paylaşabiliyor,biz de küçük iken sizin gibi anne şepeşillesikzgnn.. ile büyüdük oysa çocuk aklımızla annemin psikolojisini anlayamıyor ona kızıyordukdfrt.. aklımız erip annemin davranışlarının sebeplerini(babamın alkol alışkanlığı,bizim rızkımızı kumara yatırması,annemin babannem ile iletişimsizliği,genç yaşta 3 evlada birden sahip olması v.s) anlamaya başlayınca bu sorumlulukların bir tanesinin bile bir kadının dünyasının yıkılmasına yada alt üst etmesine ,duygularını dışa kapatıp zorluklarına karşı böyle bir kalkan oluşturmuş olmasına sebeb idi, şimdi çok iyi anlıyorum ne kadar güçlü kadın imiş aslında o sorumlulukların altında ezilse de tek eksik kalan tarafı çocuklarına sevgisini göstermek konusunda tolerans tanımamış olması,hangimiz hangi işimizi tam yerine getirebiliyoruz ki oda annelerimizin mavi boncuğu olarak kalıversin.Biliyorum ki biz sevgiyle yaklaşınca onlarda yumuşayıp kalplerini kucaklarını açıyorlar nede olsa onlarda birer kadın,birer anne...acilangul1 Selametle Allah cc emanet kalın.mrhbba..

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Çocuklarımıza, anne ve babalar sahip çıksınlar, onları İslam'ın güzelliğiyle yarınlara hazırlasınlar ama "eğitim" ailede verilen bir şey değil ki sadece,
Hangi an ve zaman olursa olsun eğitim'de çevre faktörü de önemlidir. Yani çevre ile aile arasında bir fark yoktur eğitim noktasında.
O halde, devlet ve aile kaynaşmalıdır, beraber düşünmelidirler.

Hızır_Edep

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Arkadaşlar diziler noktasında sizlere bilgi verirler benim malumatım yok bu hususlarda ama şu kadarını söyliyeyim,
Cadde, sokak, okul, mahalle aha görüyoruz İslam açısından, Kur'an açısından hoş olmayan bir cadde, bundan mütevellit siz (biz) anne ve babalara büyük görevler düşmektedir, yapacağınız şey çocuklarınıza, İslam ahlak, haya ve edebini kazandırmak, ibadet ehli güzel ve temiz insanlar olarak onları yarınlara hazırlamaktır, ki bu güzellikten hem Kur'an razı olsun ve hem de o Kelam'ın Sahibi Yaratan Rabb'im'iz razı olsun...
Allahü Teala yar ve yardımcınız olsun.
Allahü Teala bütün anne ve babalarımıza bu eksende yardım eylesin, onları güçlü ve kuvvetli kılsın... Amin...
Değerli dostlar uzun aradan sonra tekrar merhaba ,Allahın selamı üzerinize olsun.Ben evlatlarımızın gönül rahatlığıyla hem oyun oynayıp hemde dini bilgilerini geliştirebilecekleri bir kaç sitede oyunlar buldum müsadelerinize sığınarak linklerini vermek istiyorum ki çocuklarımız istifade edebilsinler inşaAllah;

Bu oyunları gönül rahtlğıyla evlatlarımız oynayabilir diye düşünüyorum.Mesela caillou yu çok seven minik kızım müslüman caillou oyununa bayıldı.
Cenab-ı Allah yar ve yardımcınız olsun.

YÖNETİM/UYARI: Dışarıya link vermiyoruz!

https://www.islamiforumlar.net./oyun/abdestal.swf

Üst Alt