ateistim ve Allah varsa ben cehenneme gitmem

Kitap Hırsızı

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Yorumların hepsini okumadım. Okuduklarım ise dalga geçermiş gibi cevap vermişler. Bir kaç kişi yerin de yorum yapmış kırmadan ve Üslublu bir şekilde.

Öncelikle herkesin düşüncesine saygı duyun. Arkadaşımız inanmıyor ise buna karşı ters tepki verip,İslamı öyle savunacaksanız,kusura bakmayınız ,böyle savunma olmaz. Evet bilmiyor ve inanmıyor. O zaman yardım edeceksiniz. Böyle ters tepki verip, dalga geçermiş gibi İslamı sakın savunmayın. Aksine onlara yardım edecek şekil de cevaplar verin. İslam dini hoş görü dinidir. İslam diyorsanız bunu uygulamayı unutmayın.

ofk.kara

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Dikkatinizi çekmek isterim.

Bu foruma yeni kayıt oldum ve ilk ilgimi çeken konulardan birisi de bu konu oldu,ama dikkat ettim,soruyu soran,ya da konuyu açan kişi başka hiç mesaj yazmamış.Öyle zannediyorum sadece yazıp tepkileri ölçmek istemiş olabilir.Belki de aradığı tartışma ortamını-ağır hakaretler ve küfürlerin bulunduğu bir ortam-bulamadığı için cevap yazma zahmetine katlanmamış olabilir, belki de daha sonra daha ağır bir konuyla karşımıza çıkabilir.Buradaki kardeşlerimizin ağır başlılıkla verdiği cevaplar için kendilerinden Allah razı olsun diyorum.Kardeşliğe devam vesselam.

tozduman

Moderatör
Moderatör
Bu foruma yeni kayıt oldum ve ilk ilgimi çeken konulardan birisi de bu konu oldu,ama dikkat ettim,soruyu soran,ya da konuyu açan kişi başka hiç mesaj yazmamış.Öyle zannediyorum sadece yazıp tepkileri ölçmek istemiş olabilir.Belki de aradığı tartışma ortamını-ağır hakaretler ve küfürlerin bulunduğu bir ortam-bulamadığı için cevap yazma zahmetine katlanmamış olabilir, belki de daha sonra daha ağır bir konuyla karşımıza çıkabilir.Buradaki kardeşlerimizin ağır başlılıkla verdiği cevaplar için kendilerinden Allah razı olsun diyorum.Kardeşliğe devam vesselam.
Hoşgeldiniz kardeşim. Hayırlı olsun üyeliğiniz.

Yekbu_tenebu

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Selamun aleyküm arkadaşlar. Ben henüz yeterince insanları tanımıyorum fakat tv ve internet aracılığı ile görmüş olduğum bazı şeyler beni derinden etkiliyor. Dinimizi gerçek anlamda hiç kimse bilmiyor. Türkiye'de yaşıyan müslüman gençler ve yetişkinler geçmişine bakmadan dünyanın rengine kaptırmış kendisini bu çok "nerden geldim nereye gidiyorum" diye düşünen yok. Aptal saptal hareket ve tavırlar sergiliyorlar. Insanların geçmişlerini, nereden geldiklerini bilmemeleri onlar için büyük bir eksiklik.
Bu "ateist" nickli üye kim amacı ne anlayamıyorum.
Bu konuyu açan kişi ya mantık dışı hareket ediyor yada bu güzel sayfaya çomak sokmak istiyor! Samimi olsaydı konusunun arkasında dururdu.
Tüm yorumları tek tek okudum. Takdir ettim sizi ama söz konusu kişi için boşa tüketmişsiniz nefesinizi.
Bu başlık için daha manidar birşeyler yazmak isterdim fakat öyle bir başlık ki hakaret etmemek için kendimi zor tutuyorum o yüzden cümle kurmaktan zorlandım.
Sizin gibi değerli insanların şu şahsa cevap vermesine konuyu yaymasına şaşırdım. Kimbilir nasıl bir serseridir de böyle bir nick ve konu seçmiş! Bir insan neye dayanarak böyle bir girişimde bulunuyor ve ortadan kayboluyor anlamıyorum.
Selametle.

tozduman

Moderatör
Moderatör
Selamun aleyküm arkadaşlar. Ben henüz yeterince insanları tanımıyorum fakat tv ve internet aracılığı ile görmüş olduğum bazı şeyler beni derinden etkiliyor. Dinimizi gerçek anlamda hiç kimse bilmiyor. Türkiye'de yaşıyan müslüman gençler ve yetişkinler geçmişine bakmadan dünyanın rengine kaptırmış kendisini bu çok "nerden geldim nereye gidiyorum" diye düşünen yok. Aptal saptal hareket ve tavırlar sergiliyorlar. Insanların geçmişlerini, nereden geldiklerini bilmemeleri onlar için büyük bir eksiklik.
Bu "ateist" nickli üye kim amacı ne anlayamıyorum.
Bu konuyu açan kişi ya mantık dışı hareket ediyor yada bu güzel sayfaya çomak sokmak istiyor! Samimi olsaydı konusunun arkasında dururdu.
Tüm yorumları tek tek okudum. Takdir ettim sizi ama söz konusu kişi için boşa tüketmişsiniz nefesinizi.
Bu başlık için daha manidar birşeyler yazmak isterdim fakat öyle bir başlık ki hakaret etmemek için kendimi zor tutuyorum o yüzden cümle kurmaktan zorlandım.
Sizin gibi değerli insanların şu şahsa cevap vermesine konuyu yaymasına şaşırdım. Kimbilir nasıl bir serseridir de böyle bir nick ve konu seçmiş! Bir insan neye dayanarak böyle bir girişimde bulunuyor ve ortadan kayboluyor anlamıyorum.
Selametle.
Aleyküm Selam.Bizde biliriz yerden yere vurmayi ama söz e degil ki öz e bakarız. Nihayetinde Allahın kulu dur. Farkındayız kardeşim:) Belkide ergen bir çocuktur:) Gün gelir sorgular bir bakmissinki Allah aşiğı olmustur kimbilir :) Allah affetsin diyelim. Allah Hidayet versin diyelim:)
Selam Ve Dua ile

Yekbu_tenebu

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Ergen nerden bilmemende dediğiniz gibi Allah ıslah etsin inşallah. Üniversite de cemaatçi arkadaşlarım vardı ve dine karşı olan insanların sırf onları düşürmek için ne tür yollara girdiğini gördüm ve o yüzden öfkeleniyorum böyle saçma kişilere

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
İnsanlar, Allah'a iman eder ya da etmez, iradelerinin bileceği bir şeydir ama insanın yaratılış fıtratı Allah'ın varlığını kabullenir.
Dolayısıyla, insan "fıtrat"ından öte lisanıyla Allah'ı yalanlar. Yani bir anlamda insan yalan konuşarak, yalan söyleyerek Allah'ı inkar eder. Çünkü "fıtrat" Allah'ı zaten kabüllenmiştir.
Nice ayetler şöyledir:
"Yalan söyleyerek (tekzib) Allah'ı inkar edenlere gelince."
Evet, elbet hiçbir insanın iradesine, aklına ve meyline karşı çıkacak değiliz, ona karşı zor kullanıcı değiliz, lakin insan, ki buna ateistler de dahildir, fıtratları, özleri ve kalpleri Allah'ı tasdik eder, onaylar. Ama onlar lisanlarıyla yalan söyleyerek Allah'ı inkar ederler.
Nice azılı kafirler, darda kaldıklarında, farkına varmadan dillerinin "Allah"ı anarak çözüldüklerine şahit olmuşlardır.
Bir de şu vardır:
Günümüzde her şeyin görülerek kabül edildiği mümkün de değildir. Nasıl bu gibi şeyleri inkar edemiyorsak Allah'ı da inkar etmemiz mümkün olmayacaktır.
Bir önemli husus da şudur:
Allahü Teala bizden kendisini görerek iman etmemizi bizden istemiyor. Gaybi olarak kendisine iman etmemizi bizlerden istiyor:
"O iman edenler "gayba" iman ederler..."
Fıtratlarıyla Allah'ı tasdik edenler, lisanlarınız da doğruyu ifade etsin, yalan konuşmasın!
Selam ve Dua ile.

S@nem

Kurallara Uymadı
Üyemiz
İman görmeden inanmak durumudur zaten. Görmediğiniz, bilimsel olarak varlığı kanıtlanmamış bir figüre inanmama bilincinin doğal sonucu ateizm'dir.

Firariyim

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Bütün ilimler Allahındır fekat bilime inanır insanlar

S@nem

Kurallara Uymadı
Üyemiz
Bilim inanmak-inanmamak gibi herkese göre değişen açık kapı bırakmaz aslında.

Mesela yerçekimi kanunu vardır ve bunu herkes tartışmasız olarak kabul eder.

Allah ise, akıl yoluyla kendisine ulaşılmasını ister. Allah'ın varlığını laboratuvar ortamında kanıtlayamazsınız. Allah'ı görmeden varlığını kabul etmek, iman etmek durumundasınız. Umarım ikisi arasındaki farkı anlatabilmişimdir.

baharçiçeği

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Kime dilerse hikmeti ona verir; şüphesiz kendisine hikmet verilene büyük bir hayır da verilmiştir. Temiz akıl sahiplerinden başkası öğüt alıp-düşünmez. (2/269)

De ki: "Size Allah'ın hazineleri yanımdadır demiyorum, gaybı da bilmiyorum ve ben size bir meleğim de demiyorum. Ben, bana vahyedilenden başkasına uymam." De ki: "Kör olanla, gören bir olur mu? Yine de düşünmeyecek misiniz?" (6/50)

Kavmi onunla çekişip-tartışmaya girdi. Dedi ki: "O beni doğru yola erdirmişken, siz benimle Allah konusunda çekişip-tartışmaya mı girişiyorsunuz? Sizin O'na şirk koştuklarınızdan ben korkmuyorum, ancak Allah'ın benim hakkımda bir şey dilemesi başka. Rabbim, ilim bakımından her şeyi kuşatmıştır. Yine de öğüt alıp-düşünmeyecek misiniz?" (6/80)

Bu, Rabbinin dosdoğru yoludur. Öğüt alıp düşünmesini bilen bir topluluk için ayetleri böyle birer birer açıkladık. (6/126)

Şüphesiz sizin Rabbiniz, altı günde gökleri ve yeri yaratan, sonra arşa istiva eden, işleri evirip-çeviren Allah'tır. Onun izni olmadıktan sonra, hiç kimse şefaatçi olamaz. İşte Rabbiniz olan Allah budur, öyleyse O'na kulluk edin. Yine de öğüt alıp düşünmeyecek misiniz? (10/3)

Bu iki grubun örneği; kör ve sağır ile gören ve işiten gibidir. Örnekçe bunlar eşit olur mu? Yine de öğüt alıp-düşünmeyecek misiniz? (11/24)

"Ey kavmim, ben onları kovarsam, Allah'tan (gelecek azaba karşı) bana kim yardım edecek? Hiç düşünmez misiniz?" (11/30)

Yaratan, hiç yaratmayan gibi midir? Artık öğüt alıp-düşünmez misiniz? (16/17)

Böylece biz onu, Arapça bir Kur'an olarak indirdik ve onda korkulacak şeyleri türlü şekillerde açıkladık; umulur ki korkup-sakınırlar ya da onlar için düşünme (yeteneğini) oluşturur. (20/113)

Onlar, yine de o sözü (Kur'an'ı) gereği gibi düşünmediler mi, yoksa onlara, geçmişteki atalarına gelmeyen bir şey mi geldi? (23/68)

"Allah'ındır" diyecekler. De ki: "Yine de öğüt alıp-düşünmeyecek misiniz?" (23/85)

O, gece ile gündüzü birbiri ardınca kılandır; öğüt alıp-düşünmek isteyenler ya da şükretmek isteyenler için. (25/62)

Allah; gökleri, yeri ve ikisi arasında olanları altı günde yarattı, sonra arşa istiva etti. Sizin O'nun dışında bir yardımcınız ve şefaatçiniz yoktur. Yine de öğüt alıp-düşünmeyecek misiniz? (32/4)

De ki: "Size bir tek öğüt veriyorum: "Allah için ikişer ikişer ve teker teker kıyam etmeniz, sonra düşünmeniz. Sizin sahibiniz (veya arkadaşınız olan Peygamber)de hiç bir delilik yoktur. O, yalnızca sizi, şiddetli bir azabın öncesinde uyarandır." (34/46)

O, size ayetlerini gösteriyor ve sizin için gökten rızık indiriyor. İçten (Allah'a) yönelenden başkası öğüt alıp-düşünmez. (40/13)

Onlar için öğüt alıp-düşünmek nerede? Onlara, açıklayan bir elçi gelmişti. (44/13)

Artık onlar, kıyamet-saatinin kendilerine apansız gelmesinden başkasını mı gözlüyorlar? İşte onun işaretleri gelmiştir. Fakat kendilerine geldikten sonra öğüt alıp-düşünmeleri onlara neyi sağlar? (47/18)

Öyle olmasa, Kur'an'ı iyiden iyiye düşünmezler miydi? Yoksa birtakım kalpler üzerinde kilitler mi vurulmuş? (47/24)

Andolsun Biz Kur'an'ı zikr (öğüt alıp düşünmek) için kolaylaştırdık. Fakat öğüt alıp-düşünen var mı? (54/17,22,32,40)

Andolsun, ilk inşa (yaratma)yı bildiniz; ama öğüt alıp-düşünmeniz gerekmez mi? (56/62)

Allah ayetlerde de görüldüğü gibi iman edenle etmeyeni ayıt etmek için zatını doğruda göstermez ancak onun varlığına birçok delil vardır bunu da ancak akıl sahipleri, düşünen kişiler bilir. İman etmeyenler Allah'ın varlığını bilmediklerinden değil bildikleri halde hoşlarına gitmeyeceği için iman etmekten yüz çevirirler, bakın Kur'an'da bu yüzden inkarcılar için kafir kelimesi kullanılır. Kafir Arapça kefere kökünden gelir anlamı örtmek demektir yani kafir de örten demek yani gerçeği bildiği gördüğü anladığı halde gerçeğin üstünü örtendir, aslında aklınız Allah'ın varlığını kabul ediyor ama sadece inat etmek istiyordur.

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
"İnsanların çoğu fasıktır (kafirdir)" Allahü Teala her daim doğruyu ifade eder, amanne.

Peygamberler'den daha güzel bir şekilde gönderilen Dini tebliğ edebilen var mıdır, yoktur değil mi?

Dolayısıyla, iman kişinin hür iradesiyle Allah'ı kabüllenmesidir.

Kabüllenmeyecekmiş kendisi bilir, biz gene de anlatmaya çalışacağız burası da ayrı.

İnsanın yaratılış fıtratı Allah'ı tasdik eder ama insanlar dilleriyle Allah'ın varlığını yalanlarlar.

Meselenin inceliği burasıdır.

Bir yolcu

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Konuyu açan kardeş.. Burada yazılanlar sana. Okuman ümidiyle.. Ben de diyorum ki senin bir kalbin var mı? Var diyorsun. Ben de yok diyorum. Hayır var diyorsun. Ben yine yok diyorum. O zaman çıkar masanın üstüne koy diyorum. Koyamıyorsun. Ama hala var diyorsun. Var ama koyamıyorum. Onun tüm kalbinle varlığını biliyorsun ama Koyamıyorsun. İnanmak için gözden önce kalbin ile görmen gerek. Onu görmek istersen mutlaka görürsün. Sana kendini gösterir. Rabbim hidayet versin.

Üst Alt