Allahü Teala Beni yine yalnız bıraktı.

Allah'ın Kulu.

Kurallara Uymadı
Üyemiz
Katılım
11 Mart 2015
Mesajlar
24
Tepkime puanı
0
Allahü Teala Beni yine yalnız bıraktı.

Evet yanlış duymadınız gecemi gündüzüme kattım duam yine kabul olmadı.Şaşırdım mı hayır,zaten kabul olmuyordu.

Namaz kılmıyorum diye mi.Milyonlarca insan her gün Allah küfür ve kötü sözlerle dinini seçmiyor.Ben müslüman olduğum halde duam kabul olmuyor...
 

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Katılım
26 Temmuz 2011
Mesajlar
19,432
Tepkime puanı
181
Bismillâhirrahmânirrahîm

1, 2, 3. Kuşluk vaktine ve sükûna erdiğinde geceye yemin ederim ki Rabbin seni bırakmadı ve sana darılmadı.

Bir ara vahyin gelişi gecikti. Müşrikler: «Rabbi onu terketti, ona darıldı!» dediler. Bu konuşmalar ve sataşmalar Efendimiz’e (SAV) ağır geliyordu. İşte bu husus âyetlerle izah edildi.

4. Gerçekten senin için ahiret dünyadan daha hayırlıdır.

5. Pek yakında Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın.

6. O, seni yetim bulup barındırmadı mı?

7. Şaşırmış bulup da yol göstermedi mi?

8. Seni fakir bulup zengin etmedi mi?

9. Öyleyse yetimi sakın ezme.

10. El açıp isteyeni de sakın azarlama.

11. Ve Rabbinin nimetini minnet ve şükranla an.

Sadakallahulazîm..
 

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Katılım
3 Haziran 2014
Mesajlar
1,608
Tepkime puanı
47
Şaşırdım mı hayır,zaten kabul olmuyordu.
Namaz kılmıyorum diye mi? Milyonlarca insan her gün Allah küfür ve kötü sözlerle dinini seçmiyor. Ben müslüman olduğum halde duam kabul olmuyor...


Bu sözler senin vicdanının sözleri değil! bu sözler insanın damarlarında kan gibi dolaşan o melun şeytanın sözleri! sana bunları vesvese ve karamsarlıkla söyletiyor!

Uyan artık güzel kardeşim uyan! bu gidiş gidiş değil! senin kendine gelmen lazım!
Uyan, bu kötü kabustan uyan! bak seni iblis nasıl yönetmeye başlamış, nasıl da Allah'a isyan bayrağını çektiriyor! gör artık söylediğin sözlerin yanlışını....

Herkes kendisi bilir, inanan da inanmayan da...

Bizim dinimizde zorlama yoktur! sen dinini, rabbini biliyorsan, rabbinin dualarını karşılıksız koymayacağını da biliyorsundur! belki biraz daha vakti vardır, belki de o duan başka bir şekilde karşına çıkar, yada ahrette güzel bir şekilde karşılığını bulursun...

İlk yapman gereken; bence bir an önce tövbe et, isyan ettiğin için, Allah'ın rahmetinden ümit kesme, rabbimin güç yetiremeyeceği hiç bir şey yoktur...

Selametle......
 

karnator

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
26 Haziran 2015
Mesajlar
12
Tepkime puanı
0
Selamun Aleykum;
"Rahman”: İyilere de, kötülere de rahmet eden. Yani yarattıklarının hepsine merhamet eden.

“Rahim”: ise ahirette yalnız mü’minlere merhamet edendir. “Allah mü’minlere karşı çok merhametlidir” buyurur. (Ahzap 43)

Sizin sorunuzun cevabı aslında Esmaül Hüsna da yer alan şu iki güzel ismin anlamında yer alıyor. Yüce rabbimiz bu dünyada bütün yarattıklarına merhamet eder yani müslüman olsun veya olmasın hiç fark etmez. Herkes Allah'ın merhametinden nasibini alacaktır . Gördüğüm kadarıyla siz müslüman ehli bir müminsiniz bu yüzden bu dünyada hak etmediği şekilde zengin olan, namaz kılmayan, oruç tutmayan kısacası Allah'ı inkar eden kişilere kanmayın. Bu dünya fani olmakla birlikte ihtihan dünyası. Bizim için asıl önemli olan ahiret. Bu yüzden Allah rahimdir asıl mükafatımızı ebedi bir yer olan ahirette bizlere verecektir bundan hiç şüpheniz olmasın. Lütfen namaz kılıyorum hemen karşılığını göreyim diye bu dünyada fazla bir şey beklemeyin siz o namazla ahiretiniz için güzel bir temel atıyorsunuz. Şimdi ben size soruyorum mumin kardeşim ebedi olan ahireti ucu bucağı olmayan koskocaman bir okyanus olarak düşünün dünya ise bu okyanusun bir damlası bile değil. İnanın bende işsisim evlilik çağına geldim adım atamıyorum. Hangi kapıyı açsam üzerime kapanıyor sanki. Ama ben sürekli şunu tekrar ediyorum ya bu benim imtihanım ya da benim için hayırlı değilmiş deyip dua ediyorum. Allah yar ve yardımcınız olsun kardeşim selam ve dua ile...
 
A

Ayşe121

Kayıtsız
Misafir
Allah Sizi Duymuyor Gibi mi Hissediyorsunuz?

Esselamu Aleykum,

Namazlarına oldukça bağımlı ve camide her zaman ilk saflarda gördüğüm bir kardeşi tanıyorum. Hava ne olursa olsun (tipi, fırtına, kasırga..) her zaman camiye gelmesiyle biliniyordu. İlginç olan ise ne bir arabası, motoru var ne de otobüsle geliyor; yürüme dışında herhangi bir ulaşım aracı kullanmıyordu.
Ne olduysa o kardeşi camide görmeyeli birkaç gün geçmişti. Muhakkak hastalandı, ama gerçekten hastalanmış olması lazım diyerek onu ziyaret etmeye karar verdim.

Evine vardığımda kapısını çaldım ve açtı. Gülümsedim ve Esselamu Aleykum dedim.
Ne yapmaya geldin buraya manasında argo bir kelime kullandı.

Duyduğuma şok olmuş bir şekilde Ne oldu? dedim.

Ne istiyorsun? dedi.

Ona Uzun zamandır seni mescidde görmediğim için kontrol etmek istedim. dedim.

Gördüğün gibi yaşıyorum ve sağlıklıyım, geldiğin için teşekkürler şimdi hadi yürü. dedi.

Senin neyin var? dedim. Bir süredir tanıdığım bir kişi olduğundan belki yardım edebilirim diye bilmekte ısrar ettim. (Lütfen bu yaklaşımın kişiye özel olduğunu ve bazıları için işe yarayıp bazıları için yaramadığını unutmayalım.)

Tamam, benimle girişe (evinin aşağı katına) gel dedi.

Orada oturduk ve dedi ki: 6 aydır neredeyse bütün namazları camide kılıyordum. Hava durumu ne olursa olsun her zaman camiye gelip ilk safa geçiyordum. Gelebilmek için bir araba veya otobüs kullanmıyorum, tamamen yürüyerek geliyorum. Allah için yaptığım o kadar iş ve ibadetten sonra, her türden çeşit çeşit duaları yapmama rağmen geçen aylar içinde tek bir duam bile kabul olmadı. Bütün bundan sonra niye Ona ibadet edeyim?

Bunu duyduğum için şok olmuş ve çok üzülmüştüm. Ona Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellemin bir insanın dua ettiğinde ne olacağına dair hadisini duymadın mı? dedim. Ve sahih bir hadis olduğunu söyledim.

Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: Bir müslüman, istediği şey günah olmamak ve sıla-ı rahmi kesmeyi istememek şartıyla duâ ederse, kendisi için üç haslet meydana gelir

1. Allah dua edene dünyada istediğini verir.

Örneğin Allahım hastayım lütfen beni iyileştir. dersiniz ve Allah iyileştirir.

Allahım lütfen borcumu ödememe yardım et. dersiniz, işinizden bir avans alır veya daha çok para kazandıracak başka bir iş bulursunuz.

2. Veya başına gelebilecek herhangi bir musibet, dert ondan geri çevrilir.

Mesela, Allahım beni iyileştir dediniz ve Allah başınıza kanser gibi daha ciddi bir hastalık verecekti. Fakat duanız uğruna Allah kansere yakalanma belasını üzerinizden kaldırmış oldu.
O halde Allah benim duama cevap vermedi ve duamın bir faydası olmadı diyebilirsiniz. Aslında hayır, Allah duanızı cevapladı ve faydası da oldu. Fakat bunu bilmiyorsun. Belki de o duayı yapmamış olsaydınız kansere yakalanacaktınız. Öyleyse duanız hakikatte sizin için işleri kolaylaştırdı ve aydınlattı.

3. Allah mükâfatını cennete erteler.

Tamam, Allah ne bu dünyada duamı kabul etti ne de başıma gelebilecek bir musibeti kaldırdı. O zaman üçüncü seçenek ne? Allah cevabı ahirete erteler. Ve onun yerine sana Kıyamet Gününde bir mükafat verir.
Sahabe, Allah onlardan razı olsun, bunu duyduktan sonra O zaman biz de çok duâ ederiz, dediler. Bunun üzerine Peygamberimiz onlara ne cevap verdi? Hayır, abartmayın, Allahtan çok fazla şey istemeyin mi dedi? Hayır, aksine Peygamber Efendimiz (s.a.v.) de şöyle buyurdular: Siz isteyebildiğiniz kadar isteyin, çünkü Allahın rahmet hazinesi sizin istediklerinizden daha çoktur (Allah cevaplamaya devam edecek, O en cömert olandır, Allah ona dua edilmesini sever.)

Bu kardeşe bu hadisi duyduktan sonra ne olduğuna dair birçok güzel şey biliyorum. Ve asıl önemli olan SİZİN her Allaha yönelip yaptığınız duanın üzerine ne olduğunun hatırlatılmasından sonra ne hissettiğiniz. Siz de sahabenin hadisi duyduğunda heyecanlı olduğu kadar heyecanlandınız mı?
Bu 3 seçenekten en iyisinin Allahın sizin için en iyi gördüğü seçenek olduğunu unutmayın.

Allah sizi mükâfatlandırsın. Bu güzel hadisi arkadaşlarınızla ve ailenizle paylaşmaktan çekinmeyin.

Vesselamu Aleykum

Majed Mahmood
 

Hümeyra

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
9 Mayıs 2014
Mesajlar
1,176
Tepkime puanı
4
Selamün aleyküm dostlar;tüm kardeşlerim çok ama çok güzel cevaplar ile umarım gönlünüze ferahlık ,aklınıza ve vicdanınıza nur olmuştur duasındayım .Bu hafta sez3005 kardeşimin ardından burada yazan kardeşiminde ortak konuları dualarının kabulü konusunda ki tereddütleri ,sabırsızlıkları ve şeytanın onlara bu konuda verdiği vesveselere hepimiz şahit olduk din kardeşlerimizin elinden dualar ile nasihatlar ile emri maruf nehyi anil münker yaparak tutmaya çalıştık.

Ümitsizlik dinimizde yoktur, yasak edilmiştir, karşınızda küstüğünüz sizi yaratandır.Eğer ki dediğiniz gibi olsaydı sizi tek istediğinizi vermedi diye küstüğünüz Rabbiniz, size küsseydi gerçekten başınıza neler gelirdi? tahmin bile edemezdiniz kaldı ki o sadece size hayırlı olmayanı vermeyerek yine sizin iyiliğiniz için muamele yaparken insan oğlu yine nankörce'' eee ben diğer dinsizler gibi yapmadığım halde istediğimi vermedi ''demek diğer bütün nimetlerini hor görmek edep sınırlarını geçmiyor mu?Siz böyle yaptığınız sürece o yine size mühlet tanıyor ve dönmenizi Hakkı Hakikati anlamanız için bekliyor.Bizlere günahlarımız ve isyanlarımız karşısında hemen gazap etseydi dünyada kimse dinsiz kalmaz hatta hayatta kalamazdık.
Burası zevki sefa yeri değil kardeşlerim buraya gülmeye eğlenmeye vur patlasın çal oynasına gelmedik kulluk için geldik her şeyin bir ölçüsü,kaidesi var.....Bizlere akıl ve irade başımıza bir hal geldiğinde kul Allah cc emrinimi tercih edecek (iradesi ile) yoksa nefsinimi dinleyecek ve aklı ile Allah cc emrettiği yollarımı arayıp bulacak yoksa şeytanın verdiği aklımı tercih edecek diye kendisinin seçimini yapması beklenir.Bunun kaynağı Allah cc ''ben bilinmek istedim''demesidir.Kul sıkıntılarında irade ederek ,akıl ederek, ameli ve niyeti ile Allah cc yönelirse kurtuluşa Allah cc rızasına erenlerden olur.Tam tersi olur da isyan ederse,lanet ederse,istedim vermedi diye nankörlüğe sürüklenirse ,her derdin çaresinin din içinde kula faydalı olacak şekilde verildiğini öğrenip amel etmez ise düşmanının oyuncağı olur Allah muhafaza...
Şeytan fitneyi verir sonra'' ben senden değilim ben Allah'a inanıyorum''deyip kenara çekilir amacı seni yoldan çıkarmak isyan ettirip sana gülüp alay etmektir.Akıl insana burada lazım,insan ilim öğrenecek kendini düşmanın tuzaklarına karşı ilim ve iman ile kalkan oluşturacak.Her müslüman kadın erkeğe ilim öğrenmek farzdır.
Bu sözlerim önce kendime sonra din kardeşlerime hatırlatma ve bilmeyenlere ifade etmek idi ümidim birilerine bir kelimede olsa faydam olmasıdır.Selametle yerlerin ve göklerin sahibine emanet olun dostlar hayırlı cum'alar...
 

birsen

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
29 Haziran 2013
Mesajlar
115
Tepkime puanı
2
Yaş
24
Selamın aleyküm kardeşim. Sen diyosun ya hani Allah beni yalnız bıraktı duamı kabul etmedi diye, aslında öyle birşey yok baksana kardeşim sen derdini paylaşmışsın burada birbirinden güzel insanlar çok güzel yazılar yazmış eğer seni Allah yalnız bırakmış olsaydı dualarını kabul etmeyecek veya seni sevmemiş olsaydı senin burada derdini paylaşmana bunca güzel insanın sana ümit vermesine izin verirmiydi? Sen burdaki güzel insanların söylediklerine kulak ver. Emin ol herşey hallolur. :)
 

H@K@N

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
30 Ocak 2013
Mesajlar
102
Tepkime puanı
1
Düşün bir iş yeri açmışsın çalışanın işe gelmiyor gelse de saatlere,tertip ve düzene,emirlerine ve yasaklarına riayet etmiyor.Ne yaparsın ?

Birde gelmiş senden avans istiyor ?
Oda yetmiyor ne var patron diğer elemanlar çalıp çırpıyor biz en azından onu yapmıyoruz diyor.İki eksi bir + eder sanıyor.

Tabi işten kovarsın.Belki sözünde durmadı diye geldiği 3,5 günüde yok sayıp parasını da vermezsin.

Müslüman olabilmek için İslam dinini kabul etmek gerekir.İslam dinini kabul etmek için 5 şartını kabul edip yerine getirmelisin.

1 Şehadet etmek(dilin kesik olsa da kalben etsen kafidir)
2 Namaz kılmak(uykuda isen,unutmuş isen felçli veya fiziki şartların elverişli değil ise.)
-------------------
3 Zekât vermek ( kazancın varsa farzdır)
4 Oruç tutmak (sağlık sorunun ölüm veya kalıcı hasar tehlikesi varsa Müslüman bir doktor onay verirse farz değildir.)
5 Hacca gitmek (detaylı olmak ile birlikte maddi gücün varsa farzdır)

Eğer bir insan ezanı duyduğu halde bilerek namaz kılmıyorsa,dünyevi işler ona daha kolay gelip namaz zor geliyorsa,Buna göre hangi ilim adamı hangi hadise veya kur'ana dayanarak İslamın şartlarından biri olan namaz kılmak şartını şart olmaktan çıkarıp sadece keyfi namaz kılmayanları İslamın 5 şartından biri namaz kılmak olmasına rağmen İslam'a girdin ve sen Müslümansın nasıl diyebiliyor ?

Bunu muhalefet olsun diye söylemiyorum sadece bilgi büyüklerime soruyorum ?
 

Kelebk

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
23 Ağustos 2015
Mesajlar
99
Tepkime puanı
0
Merhabalar, Arkadaşım Rabbim sabredenlerin yanındadır, sen hep dua'nı yap asla isyan etme. Namazını da kıl, bak iyi olacak göreceksin.
 

hiclik

Kurallara Uymadı
Üyemiz
Katılım
4 Eylül 2015
Mesajlar
59
Tepkime puanı
0
Ey dünyalıktan mahrum kimse, zamana ve insanlara hoş görünmeyen ve onların bir yanda bıraktığı zavallı insan..

Ey sultanlar yanında hatırlanmayan ve dünya erbabı meclisinde ismi geçmeyen çaresiz adam..

Ey aç, cesedi çıplak, ciğeri susuzluktan yanmış bitkin..

Ey bütün ihtiyaçlarla sıkışan, kalbi darda kalan, gönlü kırılan, hiçbir maksadını yerine getiremeyen, gittiği kapıdan kovulan, mescit köşelerinde kalan, sokaklarda sürünmekle gününü geçiren adam..

Senin bu anlattığım hallerde:

– “Allah beni fakir etti, dünyayı elimden aldı. Beni perişan etti, terketti. Buğzetti. İşlerimi dağıttı. Hiçbir işimi yerine getirmedi. Bana ihanet etti. Dünyalık olarak yeter derecede mal vermedi. Şerefimi söndürdü. Padişahlar katında, arkadaşlarım arasında beni yükseltmedi. Halbuki başkalarına bol nimetler verdi, günleri geceleri o nimetler içinde geçer oldu. Halbuki hepimiz de Müslümanız. Babamız Adem, anamız Havva..Ben böyle olayım da onlar niçin öyle olsun?”

Gibi sözler sakın senin ağzından çıkmasın.

Senin bulunduğun hali anlatalım:

Bir defa Allahu Teâlâ’nın seni bu halde bırakması bir hikmeti icabıdır. Çünkü senin yaratılışında bir hürlük vardır. Allah tarafından sana sabır, rıza, muvafakat verilmiştir ki, bunlar en büyük nimetlerdir. Aynı zamanda iman, ilim, tevhid nurları sende vardır. İman ağacın daha eskimemiştir. Tohumları ve fidanları henüz çürümemiştir; kuvvetlidir, yaprağı boldur. Her gün dal salmakta, çeşitli gölgelik vermekte, ayrı ayrı yönlerden büyümekte ve meyve vermektedir. Senin çalı ile değnekle onu muhafaza etmene, büyütmene, beklemene lüzum yoktur.

Allah sana dünya işlerinde az, fakat rahat edeceğin şeyleri verdi. Ama ahirette hiçbir gözün görmediği, hiçbir kulağın işitmediği ve hiç kimsenin hatırına gelmeyen büyük nimetleri senin için hazırladı. Bunları orada sana çok bol olarak ihsan buyuracaktır. Ayet:

“Hiçbir nefis kendileri için öteki alemde hazırlananların neler olduğunu bilmez. Halbuki onları gayet mesrur edici şeylerdir. Yaptıklarına mükafat verilir…”

Bunun manası şudur:

Allah’ın emirlerine uydukları ve bu yolda devam ettikleri için bunlar kötülükleri bırakırlar. Allah’a teslim olur ve her işlerini O’na ısmarlarlar. İşte o büyük mükafata bu sebepten ererler..

Kaynak: Fütûh’ûl Gayb, syf. 92,93,94 / Abdülkadir Geylani (k.s)
 

gokhan22

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
8 Ocak 2015
Mesajlar
68
Tepkime puanı
2
Selamun aleyküm,
Ben zamanında namaz kılmazdım.Çok gezerdim, Allah (c.c) e derdim; neden onlarda var, bende yok diye! haşa sanki isyan eder gibi ama bir gün bir baktım değiştim, Allahım bana eş ve aş ver, şu olsun,bu olsun derken beş vakit namazın hepsinde istedim.
Şimdi evim,arabam,işim,eşim,evladım var ve mutluyum kardeşim. Allah en cömerttir, Allah en affedicidir, Allah en merhametlidir.
Gel sen şimdi tövbe eyle,kıl namazını, et duanı, Allah bir mutlak en cömerttir. Sana istediğini verir. Bu dünyada değilse ahirette verir. Kardeşim, Allah rızkını kestiği kulunun canını alırmış bunu unutma. Bende şimdi diyorum ki; ne mal, ne dünya, istediğim tek şey imanlı ölüm ve cennet, Allah nasip eder inşallah.
Kardeşim dua et sen, göreceksin karşılığını.
Allah yar ve yardımcımız olsun.
 
S

Sonsuza kadar yalnız

Kayıtsız
Misafir
Allah beni de yalnız bıraktı.. Her zaman yaptığı gibi. Allah, benim çok istediğim bir şeyi bana asla vermedi. Ben de bu koca kainatta yapayalnız olduğumu anladım.
 

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Katılım
22 Şubat 2011
Mesajlar
7,010
Tepkime puanı
419
Allah beni de yalnız bıraktı.. Her zaman yaptığı gibi. Allah, benim çok istediğim bir şeyi bana asla vermedi. Ben de bu koca kainatta yapayalnız olduğumu anladım.
Tövbe istiğfar et, imanını tazele. İmanın tehlikeye atmışsın bu sözle.
 
B

Biri

Kayıtsız
Misafir
Güzel söylüyorsunuz da 4 yıl boyunca her gün dua ettim. Hep hayal kırıklığı. Bizim de sabrımız belli bir yere kadar. Allah beni de yalnız bırakmış ve cehennemlik olmamızı dilemiştir. Evet, müslümanım , gereklerini yerine de getiriyorum. Beni sevmiyor, hepsi bu
 

Beyza1221

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
1 Haziran 2023
Mesajlar
20
Tepkime puanı
8
Yaş
22
Güzel söylüyorsunuz da 4 yıl boyunca her gün dua ettim. Hep hayal kırıklığı. Bizim de sabrımız belli bir yere kadar. Allah beni de yalnız bırakmış ve cehennemlik olmamızı dilemiştir. Evet, müslümanım , gereklerini yerine de getiriyorum. Beni sevmiyor, hepsi bu
Tam olarak ne istediniz de neyi vermedi Allah size? Belki siz kendiniz için hayırlı olanı dilemediniz kendiniz için kötü şeyler istediniz? Belki istediğiniz şeylerden daha güzelini verecektir? Belki de Allah size istediğiniz şeyleri vermedi ama başka nimetler verdi siz fark etmediniz? Siz Allah'ı terk etmediğiniz sürece o sizi terk etmez.
 
B

Biri

Kayıtsız
Misafir
Tam olarak ne istediniz de neyi vermedi Allah size? Belki siz kendiniz için hayırlı olanı dilemediniz kendiniz için kötü şeyler istediniz? Belki istediğiniz şeylerden daha güzelini verecektir? Belki de Allah size istediğiniz şeyleri vermedi ama başka nimetler verdi siz fark etmediniz? Siz Allah'ı terk etmediğiniz sürece o sizi terk etmez.
Ben bir talepte bulunmadım, bir musibeti başımdan uzaklaştırmasını diledim. Dünyadan hiçbir talebim yok, keza ahirette de bir beklentim yok, cehenneme gitmesem yeter. Sabır ve namazla 4 sene her gün dua ettim. Olmadı. Sabrım tükendi
 

Beyza1221

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
1 Haziran 2023
Mesajlar
20
Tepkime puanı
8
Yaş
22
Ben bir talepte bulunmadım, bir musibeti başımdan uzaklaştırmasını diledim. Dünyadan hiçbir talebim yok, keza ahirette de bir beklentim yok, cehenneme gitmesem yeter. Sabır ve namazla 4 sene her gün dua ettim. Olmadı. Sabrım tükendi
Böyle düşünmeyin. Eğer hayatınızda size zulmeden insanlar olmuşsa şunu bilin ki onlar aslında kendilerine zulmettiler. Çünkü ahirette onlardan öcünüzü alacaksınız ve sabrettiğiniz için mükafatlandırılacaksınız. Başınıza gelen kötü olaylara da üzülmeyin aksine sevinin bu dünyada başınıza gelen kötü olaylara sabretmeniz sizi günahlarınızdan arındırır ve ahirette alacağınız ecrinizi arttırır. Sonsuz yaşama doğru gidiyoruz, bu hayatta musibet geçen 4 yıl nedir ki? Kimi insan bir ömür acı çeker, ki o bir ömür bile ahiret hayatının yanında bir gün gibi kalır. İnancınızı kaybetmeyin, Rabbinize güvenin. Rabbiniz sizin için en doğru olanı bilir.
 
B

Biri

Kayıtsız
Misafir
Yazdıklarınız için teşekkür ederim, vaktinizi aldım. Açıkçası dua işi karmaşık bir süreç.

Allah önce matematiği ve formülleri yaratmıştır. Sonra biz insanları. Bu sebeple bütün evren o formüllerin gerektirdiği gibi işler, sapma olmaz. Bütün canlılar da genetik formüllerine göre işlerler. Yani bütün kodu yazan Allah, doğal olarak zamandan bağımsız her şeyi bilebilir. Bu matematiksel olarak mümkündür. Siz ne kadar dua etseniz de formüllerin tersine işleyen bir süreç gelişiyorsa duanızın gerçekleşme ihtimali yoktur. Şimdi "Allah dilerse olur" demeyin çünkü zaten Allah koyduğu formüllerle olmamasını dilemiştir. Bu sebeple duaların çoğu kabul olmaz. Ne yazık ki ben ve benim gibi bir çok insan kabul olacakmış gibi inanıp sonra hayal kırıklığı yaşıyor

"Sınav dünyası" sözüne gelince... Hz Adem ve Hz Havva yasak meyveyi yemeseydi biz şimdi cennette olmayacak mıydık? Eğer olacaksak bunca insanın çektiği çile Hz Adem ve Hz Havva'nın bir anlık hatasından mı kaynaklanmaktadır? Bunun karşılığını biz onlardan alacak mıyız?

Konular derin , çok vaktinizi almak istemem
 

Beyza1221

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
1 Haziran 2023
Mesajlar
20
Tepkime puanı
8
Yaş
22
Yazdıklarınız için teşekkür ederim, vaktinizi aldım. Açıkçası dua işi karmaşık bir süreç.

Allah önce matematiği ve formülleri yaratmıştır. Sonra biz insanları. Bu sebeple bütün evren o formüllerin gerektirdiği gibi işler, sapma olmaz. Bütün canlılar da genetik formüllerine göre işlerler. Yani bütün kodu yazan Allah, doğal olarak zamandan bağımsız her şeyi bilebilir. Bu matematiksel olarak mümkündür. Siz ne kadar dua etseniz de formüllerin tersine işleyen bir süreç gelişiyorsa duanızın gerçekleşme ihtimali yoktur. Şimdi "Allah dilerse olur" demeyin çünkü zaten Allah koyduğu formüllerle olmamasını dilemiştir. Bu sebeple duaların çoğu kabul olmaz. Ne yazık ki ben ve benim gibi bir çok insan kabul olacakmış gibi inanıp sonra hayal kırıklığı yaşıyor

"Sınav dünyası" sözüne gelince... Hz Adem ve Hz Havva yasak meyveyi yemeseydi biz şimdi cennette olmayacak mıydık? Eğer olacaksak bunca insanın çektiği çile Hz Adem ve Hz Havva'nın bir anlık hatasından mı kaynaklanmaktadır? Bunun karşılığını biz onlardan alacak mıyız?

Konular derin , çok vaktinizi almak istemem
Aslında konular derin değil, onu siz derinleştiriyorsunuz. Gerçek, hakikat aslında çok basitken onu biz karmaşıklaştırırız. Konu aslında çok basit: Dualarımız kabul olmuyorsa bir sebebi vardır, hiçbir şey sebepsiz gerçekleşmez. Ya yanlış şey için dua ediyoruzdur, ya da Allah sabretmemizi istiyordur. Ne kadar sabredersek, mükafatımız o kadar büyük olur. Bu dünya hayatı ahiret hayatının yanında 1 gün bile etmez, o yüzden bu dünyada sabrettiğimiz günleri çok görmemeliyiz. 2. sorunuza gelince, kimse kimsenin günahından sorumlu tutulmaz. Kimsenin günahı yüzünden burada değiliz , Allah bizim sınav olmamızı dilediği için bu dünyadayız.
 
B

Biri

Kayıtsız
Misafir
Sizin dediğiniz gibi olsun. Konular basit değil ancak siz basit cevaplar veriyorsunuz. "Allah öyle istedi" cevabının üzerine bir cevap olmuyor. Çünkü mantıken doğruluğunu ya da yanlışlığını ispat edemiyorsunuz.
Farklı düşünüyoruz, inşallah ahirette gerçek cevaplarını bulabileceğimiz bir ortam olabilir.

Sabır diyorsunuz, ben artık kıldığım namazdan bile haz alamıyorum. Hiçbir şeyden zevk alamıyorum. Ahiret diyorsunuz, beni heyecanlandırmıyor. Ama namazdan, Kur'an okumaktan vaz geçmiş değilim. Şimdi sabır ediyor muyum etmiyor muyum?
 
Üst Alt