zaman zaman ruhum daralıp, hiç bir şey yapamadığım dönemler oluyor

Mehmet1943

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Benim kafama bir soru takıldı! Yönetici Efsane kardaşimin bana verdiği 2.ci cevapta ; 'yanlış anlama yok, doğru anlamışsın ' diyor.Kafama bir soru takıldı. Bu İslamiforumlar.net sitesi TARTIŞMA platformu mu ? Biz şimdi burada TARTIŞMA yapmak içinmi bulunuyoruz ?.İçerik bumu yani,? Ben şöyle anlamıştım: Bu sitede ANLAYIŞ__GÖRÜŞ__FİKİR__AKIL__BİLGİ__DUYGU , vs..paylaşımı ve anlatımı yapılıyor. Doğrumu anlamışım.Çünkü ben tartışma yaparak ,zamanımı geçirmek istemiyorum.Araştırma,Allah(cc) ilmini öğrenme ,bilgiyi bulma peşindeyim.TARTIŞARAK değil PAYLAŞARAK.Tartışmadan kasıt Paylaşmaksa sorun yok.O zaman TARTIŞMAK kelimesinin yerine PAYLAŞMAK kelimesinin kullanılmasından yanayım.Çünkü bu ikisi (Tartışmak ve Paylaşmak) KARDEŞ olmaz.Yönetici Efsane kardeşimden bir cevap gelirse memnun olurum...(Not.Bu soruyu Efsane kardeşimin bana yukarıda gönderdiği ikinci cevap üzerine yazdım.)

Mehmet1943

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
....Bu değerli Hak dostunun ; 'Söyleyene değil,söyletene bak..demesi gerçeğin ta kendisi..Söyletenin, sizin varlığınızın ötesizde , uzaklarda değil, ben dediğiniz vehmi varlığınızın özünde, derununda, hakikatınızda var olan mutlak varlık olduğunu biliyorsunuz. (Sûphan Allah(cc) ) O mutlak varlık Allah(cc),her an dilediğini yapıyor.(Ayet) Bizden meydana gelen --şer ameller,--Nefsimizden,--Said ameller-- Allah(cc) tan diye biliriz.Önemli olan bizim Allahı bilmemiz.Ben tasavvuf yollu bigi ediniyorum ve sizlerden de ilim yollu açıklamalarını öğreniyorum.İki ayrı tarzda anlatılan hep aynı TEK e işaret ediyor.Sizin ifade ettiğiniz gibi,olayları,hadiseleri biz nasıl anlıyoruz,algılıyoruz?.. Ben de bu farkın farkındalığında olanlardan olmak istiyorum,Allah(cc) nasip ederse...Genede herşey NASİP...Bakalım, zamana bırakalım..

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Benim kafama bir soru takıldı! Yönetici Efsane kardaşimin bana verdiği 2.ci cevapta ; 'yanlış anlama yok, doğru anlamışsın ' diyor.Kafama bir soru takıldı. Bu İslamiforumlar.net sitesi TARTIŞMA platformu mu ? Biz şimdi burada TARTIŞMA yapmak içinmi bulunuyoruz ?.İçerik bumu yani,? Ben şöyle anlamıştım: Bu sitede ANLAYIŞ__GÖRÜŞ__FİKİR__AKIL__BİLGİ__DUYGU , vs..paylaşımı ve anlatımı yapılıyor. Doğrumu anlamışım.Çünkü ben tartışma yaparak ,zamanımı geçirmek istemiyorum.Araştırma,Allah(cc) ilmini öğrenme ,bilgiyi bulma peşindeyim.TARTIŞARAK değil PAYLAŞARAK.Tartışmadan kasıt Paylaşmaksa sorun yok.O zaman TARTIŞMAK kelimesinin yerine PAYLAŞMAK kelimesinin kullanılmasından yanayım.Çünkü bu ikisi (Tartışmak ve Paylaşmak) KARDEŞ olmaz.Yönetici Efsane kardeşimden bir cevap gelirse memnun olurum...(Not.Bu soruyu Efsane kardeşimin bana yukarıda gönderdiği ikinci cevap üzerine yazdım.)

selamün aleyküm, değerli kardeşim burası bir forum sitesi olduğu için, paylaşım da yapabilirsiniz, tartışma sözkonusu olduysa onada katılabilirsiniz. bu sitede 20000 e yakın sayıda paylaşım var bunların içide tartışmalar da mevcut...Yani siz isterseniz bağımsız olarak, istediğiniz bir konuyu paylaşabilirsiniz...Yada bir konu hakkında bilgi edinmek için, forumda arama yaparak o konu varsa paylaşımdan faydalanabilirsiniz... O konu yoksa siz araştırma yaparak eksik olan konuyu foruma ekleyerek başkalarının istifadesine sunabilirsiniz...

Sonuç olarak forum sitemizde islam çizgileri dahilinde paylaşımlar ve tartışmalar bulunmaktadır....

Mehmet1943

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Çok iyi açıklamışsınız,Serdar kardeş.. ben de çok güzel anladım..Çok doğru.Bu forumda başlıbaşına bir Dünya..Dünyada nasıl her şey yaşanıyorsa,bu sanal dünyadada yaşanıyor..Gerçek Dünya ve sanal Dünya Bibirinden ayrı,başka başka şeyler deyilki..Realist olmak lazım.Haklısınız.Şu anda bir eksiğimin daha farkına varıdım.Ve düzelttim kendimi..Teşekkür ederim..Hoşça kalın..

ferit

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Çok iyi açıklamışsınız,Serdar kardeş.. ben de çok güzel anladım..Çok doğru.Bu forumda başlıbaşına bir Dünya..Dünyada nasıl her şey yaşanıyorsa,bu sanal dünyadada yaşanıyor..Gerçek Dünya ve sanal Dünya Bibirinden ayrı,başka başka şeyler deyilki..Realist olmak lazım.Haklısınız.Şu anda bir eksiğimin daha farkına varıdım.Ve düzelttim kendimi..Teşekkür ederim..Hoşça kalın..
Allah razı olsun bencede forumların en büyük özelliği hem paylaşım hem tartışma ayrıca hem de fikir alışverişi gibi inmkanları sunmasıdır. Herkes istediği konuyu açabiliyor istediğine yorum ve cevap yazbiliyor, istediği tartışmaya katılıyor yada kendi bir taştırma başlatabiliyor

Mehmet1943

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Allah(cc)ismi ile işaret edilenin ,Allah(cc) ın ,Esmâ isimlerinin manâlarının beynimde , idrak ve kapasitem kadar , açığa çıkışını,seyir halindeyim,olaylar ve hadiseler adı altında..Senaryoyu yazan,nasıl takdir ettiyse öyle oluyor..Hiçkimse senaryonun dışına çıkamıyor..İsterse insan senaryoya itiraz etsin,bu niye böyle oldu ? diye ..Allah(cc) ım bu niye böyle oldu,sen bunu niye böyle yaptın diye..- 'Bu itiraz,gökyüzüne tüküren adamın tükürüğüne benzer,o tükürük gene döner kendi yüzüne gelir..' (Hakikat Allah(cc) .) Allah cümlemizi hakikata erenlerden nasip eylesin..

(...önemli olan oluşan olay ve hadisler değil, olaylara karşı bizim gösterdiğimiz tepki ve yaklaşım şeklidir..) Çok doğru,..Ancak bizimde doğru tepki ve yaklaşımı başarabilmemiz için,bilgi (ilim) gözlüklerine ihtiyacımız var.Bu yazılarda varsa eksiklerimiz tamamlıyoruz.Allah(cc) razı olsun..Gerçi,bilgi gözlüklerine ihtiyacı olmadanda doğru tepki ve yaklaşımı başarabilenler var.Onlar doğuştan Allah(cc) vergisi..Allah(cc) dilediğini yapar..

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Benim kafama bir soru takıldı! Yönetici Efsane kardaşimin bana verdiği 2.ci cevapta ; 'yanlış anlama yok, doğru anlamışsın ' diyor.Kafama bir soru takıldı. Bu İslamiforumlar.net sitesi TARTIŞMA platformu mu ? Biz şimdi burada TARTIŞMA yapmak içinmi bulunuyoruz ?.İçerik bumu yani,? Ben şöyle anlamıştım: Bu sitede ANLAYIŞ__GÖRÜŞ__FİKİR__AKIL__BİLGİ__DUYGU , vs..paylaşımı ve anlatımı yapılıyor. Doğrumu anlamışım.Çünkü ben tartışma yaparak ,zamanımı geçirmek istemiyorum.Araştırma,Allah(cc) ilmini öğrenme ,bilgiyi bulma peşindeyim.TARTIŞARAK değil PAYLAŞARAK.Tartışmadan kasıt Paylaşmaksa sorun yok.O zaman TARTIŞMAK kelimesinin yerine PAYLAŞMAK kelimesinin kullanılmasından yanayım.Çünkü bu ikisi (Tartışmak ve ) KARDEŞ olmaz.Yönetici Efsane kardeşimden bir cevap gelirse memnun olurum...(Not.Bu soruyu Efsane kardeşimin bana yukarıda gönderdiği ikinci cevap üzerine yazdım.)

Selamun Aleykum..Mehmet kardesim bende Tartışmak dan degil Paylaşmaktan, Paylaşilmaktan yanayim..
ama Tartışmakda islami edep ve insani saygi hurmet icinde olursa faydali olacagini dusunmekteyim..
tabiki tartisilacak konu var tartisilamiyacak konu var bu ince cizgiyide bilmek gerekli..
mesela gecenlerde bir konu acmistim..Para insani bozar mi?diye tabiki bu olaya herkesin bakis acisi, tecrubesi ve fikri farkli olabilirdi..
renkler,zevkler,bakis acisi her birimizin cook farklidir o yuzden bu konulari tartistigimizda aslinda bazen olayin goremedigimiz
yonunu kesf eder fark ederiz..
birde tartisilmiyacak akaid,imani konular var sadece oldugu gibi kabul ederiz.
gecenlerde bir kardesimiz hic bilmedigim guzel bir konu eklemisti...Kader konusunda tartismak tehlikeli mi diye..
Peygamber efendimiz sav. Eshabina Kader konusunda tartismalarini yasaklamis.. neden acaba diye ben de merak ettim insanoglu iste her yasaga ilgi duyuyor ve arastirma sonucunda bu konudaki yasagin ne kadar guzel oldugunu insanin dunya ve ahirettini, aklini ve ruh halini koruyabilmesi icin ne guzel koruyucu bir tedbir imis...

Resulullah efendimiz sav.efendimiz Geçmiş kavimlerin çoğunun kader noktasında sapıklığa düştüklerini ashabına hatırlatmış ve onları kaderin ince ve derin sırları üzerinde fazlaca durmaktan men etmiştir.

Yani, insan aklı sınırlı ve kayıtlı. İlâhî hakikatler ise mutlak, yani kayıtsız. Bu sınırlı akıl, kaderin o sonsuz hikmetlerini kavrayamıyor, anlayamıyor...
Çoğu tartışmalar da bu sahada cereyan ediyor. İşte, kaderin bu yönü hakkında ileri-geri konuşmak zarardan başka bir şey getirmiyor. Ve yasaklanmış!..

Mehmet1943

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Selamünaleyküm,çok güzel açıklamışınız,hiç karışık olmamış,gayet akıcı bir üslupla yazmışınız..Geçmişimize bakıp; keşke yapmasaydım demek yerine,iyiki yapmışım demek için ,bu keşkeleride yaşamamız gerekiyormuş,Allah(cc) ın takdirine göre, olması gerekenler oluyor. Onun için üzülmüyorum,tabi ki ders çıkartıyorum.Zaten sizde aynı şeyleri yazıyorsunuz.Müsadelerinizle küçük bir ilave:--Cenab-ı Hakk'ın biz kullara en güzel armağanlarından birisi,evlattır.Allah (cc) Kur'ân-ı Kerimde onları birer inci tanesine benzetmiştir: - 'Etrafında ebediyen yaşlanmayacak çocuklar dolaşır;onları gördüğünde ,saçılmış inciler sanırsın.'(İnsan,19) Meğer çocuğa yapılan yatırım,ne büyük yatırımmış..Şimdi daha iyi anladım,..

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Yönetici Efsane kardeşimden bir cevap gelirse memnun olurum...(Not.Bu soruyu Efsane kardeşimin bana yukarıda gönderdiği ikinci cevap üzerine yazdım.)
:.dost.Foruma yeni giriş yaptığım için bu kafanıza takılan soruya benim cevap vermeme gerek kalmamış sanırım, çünkü gerekli cevabı serdar ve gönül sızım kardeşim vermişler kendilerine teşekkür ederim allah razı olsun...

Ve mehmet kardeşim gördüğünüz gibi, hem kendi yazdıklarınız, hem benim yazdıklarım neticesinde şuanda bir tartışma konusu içindesiniz benimde size ima etmek istediğim buydu:)

hayırlı tartışmalarçook kommiik

Mehmet1943

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Efsane kardeşimin yazısına cecap.

Selamünaleyküm.Efsane kardeşim.Yukarıdaki cevabi yazınızı okudum.Gayet güzel,katılıyorum.Aynı fikirdeyim.Demekki çook komiikk yazılı cümleyi ,ben ,algı yanılması olarak,görmüşüm.Halinasyon gibi bişey herhalde.Bilmeden günah işlediysem Allah.cc affetsin.Sende hakkını helal et.Hoşça kal..

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Selamünaleyküm.Efsane kardeşim.Yukarıdaki cevabi yazınızı okudum.Gayet güzel,katılıyorum.Aynı fikirdeyim.Demekki çook komiikk yazılı cümleyi ,ben ,algı yanılması olarak,görmüşüm.Halinasyon gibi bişey herhalde.Bilmeden günah işlediysem Allah.cc affetsin.Sende hakkını helal et.Hoşça kal..
Vealeyna aleyküm selam mehmet kardeşim:.dost. hayırlı cumalar, hatasız kul olmaz takmayın kafanızı, olur böyle şeyler hakkım varsa helaldir

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Hakiki imanı elde eden insanda, dünyaya ve insana, eşya ve hadiselere ve karşılaşacağı her probleme karşı bakışında ve yaklaşımlarında olumlu bir psikolojik yatkınlık gelişir..
onemli olan olusan olay ve hadiseler degil!olaylara karsi
bizim gosterdigimiz tepki ve yaklasim seklimizdir...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Bu ruh sıkılmasının 2 hâli vardir..
1-Boşluktan
2-Yaralayıcı,üzücü bir olay yaşanmıştır ondan ötürü içi içine sığmaz patlayacak bir bomba halini alır insan.

Birincisine yapılacak şey belli boşlukları doldurmak madden ve manen.

İkincisinin çözümüde Manevi desteğimiz tabiki başta kuranımız, namazımız, ve tevekkül olmak, haktan gelene razı olmak isyan etmemek daha kötüsüde olabilirdi diye düşünmek ...
Can sıkıntısının en güzel tedavilerinden biride kişinin sevdiği bir işle uğraşması...
Fazla yapamıyoruz ama spor yapmak ta insanı rahatlatan bir unsurdur...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
depresyonruhhali.jpg

Bu ruh sıkılmasının 2 hâli vardir..
1-Boşluktan
2-Yaralayıcıüzücü bir olay yaşanmıştır ondan ötürü içi içine sığmaz patlayacak bir bomba halini alır insan.

Birincisine yapılacak şey belli boşlukları doldurmak madden ve manen.

İkincisinin çözümüde Manevi desteğimiz tabiki başta kuranımız namazımız ve tevekkül olmak haktan gelene razı olmak isyan etmemek daha kötüsüde olabilirdi diye düşünmek ...
Can sıkıntısının en güzel tedavilerinden biride kişinin sevdiği bir işle uğraşması...
Fazla yapamıyoruz ama spor yapmak ta insanı rahatlatan bir unsurdur...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
İnsan nefsini meşgul etmezse, nefsi insanı meşgul etmeye başlar

Peygamberimizin: "Rabbim beni bir an bile nefsimle baş başa bırakma!" şeklindeki duası ne kadar manidardır!

Bilinçaltı, Ruh denizimizin yüzeyi gibidir
Her zaman yakamozlar halinde göz kırpmaz, kimi zaman fırtınalar koparır, dev dalgalar halinde ruhumuzun sahillerini döver durur
Onu meşgul edecek bir konu veya iş bulamasak seytan bize is bulur ve ruhen daraltir bizi...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
3zrl4.jpg

kalbimize düşen hiçbir arzu ,acı,daralma,bunalma boşa değildir...
Ya Zihinsel ,fiziksel, duygusal hissi katılık,ya da vicdanimiz daraltiyordur bizi..
Ya da eksikliklerimiz bizi bize cagiriyordur..
insan bazen derki Allah Baş ağrısını vs, vs. yaratti aslinda ağrı da buyuk bir nimettir O ağrı olmazsa biz bizdeki gorunmiyen hastaligi
nasil anlar habercisi olup Doktora giderdik...?
Her seyin bir Sebebi hikmetti vardir..

Hümeyra

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Selamün aleyküm güzel konu açılmış banada melhem oluyorsunuz arkadaşlarım keşke konusuyla ilgili şu hadisi okuduğumdan beri bende keşke'yi hayatımdan çıkaranlardanım '' Peygamberimiz (a.s.m) insanları uyarıyor: Sakın! 'Keşke' demeyin!

Hz. Ebu Hüreyre anlatıyor: Peygamberimiz (a.s.m) şöyle buyurdu: “Kuvvetli (iman, azim, teşebbüs kabiliyeti bakımından güçlü) mümin, zayıf müminden Allah’a daha sevimlidir. Her birinde hayır vardır. Senin için (her iki dünyada) faydalı olan şeylere rağbet et; Allah’tan yardım iste, âcizlik/tembellik gösterme! Şayet başına bir musibet gelirse; “eğer şöyle yapsaydım, şöyle şöyle olurdu (veya; keşke şöyle yapsaydım, o zaman şöyle şöyle olurdu)” şeklinde bir şey söyleme! Bilakis şöyle de; “Bu Allah’ın takdiridir, o neyi isterse onu yapar.” Çünkü, “LEV” (eğer, şayet, keşke) kelimesi şeytanın işine yarar/iş yapmasına kapı açar.” (Müslim, kader, 34; İbn Mace, Mukaddime, 10; Ahmed b. Hanbel, 2/366, 370) ''
insanı tefekküre ve kadere ,rızasına uygun ,hükmünün dışına çıkılamayacağına götüren bir hadisi şerif...

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Yakın zamanda aile içi, beni yıpratıcı, ruhumu daraltan bir olay oldu o kadar çok yıpranmışım ki! hala ruhumdaki, kalbimdeki o koskoca boşluk duruyor! dahası hem bir tarafta boşluk, bir tarafta da acı var!
Bir haksızlık, bir kaba insan gördüğümde kalbimdeki o acı şiddetleniyor sanki, ruhum daralıyor, karanlık olur her yer içinden çıkamıyorum ruhumun karanlığından.......

Bir yolcu

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Selamünaleyküm. Bu forumdan çok faydalandım gerçekten. Allah hepinizden razı olsun. Sizin gibi güzel insanlardan ayırmasın bizleri. İçimiz ferahlıyor, kalbimiz genişliyor sanki..Allaha emanet olun. Hayırlı günler..

Üst Alt