zaman zaman ruhum daralıp, hiç bir şey yapamadığım dönemler oluyor

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
bir kotuluk,haksizlik, gunah ,vicdanimi rahatsiz eden olaylar yaparsam cok daraliyorum...
cok daraldigimda da namaz kilar,zikir ceker, tovbe eder ve Haksizlik yaptigim insan dan helalik isterim...
hemen bir iyilik, guzelik bir masum insan veya cocugu sevindirmeye calistigimda ruhum sanki bir ic cekisi ile icinde daraltan bir seyi sanki disa savurdugunda bir nebze rahatlarim...
Haksizliga ugradigimda ise.. sadece O kisiyi Rabbime havale ederim...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Bu konuyu yazarken aklima deprasyon da olan kardeslerim geldi aklima...
Beyinde karaciğer böbrek gibi bir organdır ve oda hastalanabilir,kimyası dengesi bozulur,bu durumlarda ilaç tedavisi gerekir...
Bu tip ağır çözülmelerde de yine beyin kimyasını düzenleyen ilaçlar, dış dünya ile sınırlı da olsa bir uyum sağlanması için oldukça önemli bir yol alınmasını sağlar.
Madalyonun diğer yüzü ise,yıllarca ilaç kullandıkları halde neden bir türlü iyileşemediklerine anlam veremeyenler.
Nedeni,bu insanların kafa yapısı yada yaşam tarzı değişmemiştir....
Kendilerini mutsuz eden faktörleri değiştirmek için hiç bir şey yapmamış olmalarıdır.....
Sadece ilaç kullanmak ve ilaçlara bir noktada büyüsel bir anlam yüklemek...
kullandıkça bütün sorunların ortadan kalkacağını düşünmek..cok yanlistir..
ic ve dis dunyamizi duzeldikten sonra da ilaclarin destegi ile de ins..ic daralmamiz ve deprasyon..gececektir...insallah...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Nasreddin Hoca'nın sağlıklı, her zaman neşeli haline gıptayla bakan birisi:

— Hoca'm, maşAllahın var, yüzünden kan damlıyor. Neşenden hiçbir şey kaybetmiyorsun, demiş, bunun sırrı ne?
Hoca o babacan tavrıyla:
— Sır filan değil, demiş, Lokman Hekim'in öğüdünü tutuyorum:
Ayağını sıcak tut, başını serin.
Kendine bir iş tut, düşünme derin. islikcalan.:tamam:.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Bu ruh sıkılmasının 2 hâli vardir..
1-Boşluktan
2-Yaralayıcı,üzücü bir olay yaşanmıştır ondan ötürü içi içine sığmaz patlayacak bir bomba halini alır insan.

Birincisine yapılacak şey belli boşlukları doldurmak madden ve manen.

İkincisinin çözümüde Manevi desteğimiz tabiki başta kuranımız, namazımız, ve tevekkül olmak, haktan gelene razı olmak isyan etmemek daha kötüsüde olabilirdi diye düşünmek ...
Can sıkıntısının en güzel tedavilerinden biride kişinin sevdiği bir işle uğraşması...
Fazla yapamıyoruz ama spor yapmak ta insanı rahatlatan bir unsurdur...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Selamun Aleykum bazen ruhum daralip bunaldigimda
İnşirah Suresini manasini bilerek ve dusunerek okurum..

Anlamı:
Biz senin göğsünü açmadık (basiyretini genişletmedik) mi?.. Belini büken yükü üzerinden almadık mı?
Nâmını yükseltmedik mi?
Kesinlikle her güçlükle beraber bir kolaylık vardır..
Hiç şüphesiz her güçlükle beraber bir kolaylık vardır.
Öyle ise, işlerinden kurtulunca diğerine başla; Rabbine yaklaş!..

Allahu ekber...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Hayat başlı başına bir zorluktur ve hiç bir zorluk çekmeden, zorluklara göğüs germeden başarıya ulaşma şansı yoktur ..
Bu Ayet-i kerimeler insanın, zorluklar karşısında kolaylık sağlayacak sabır gücünün geliştirilmesini ve aynı zamanda mutlaka..
meşgul edilmesini isterken, aslında, hayatta insanın yararına olabilecek şeyleri istemiş olmaktadır
Hayatta karşılaşılan bütün zorluklar karşısında, yetişkinlerde ortaya çıkan çoğu psikolojik rahatsızlıkların temelinde de aslında,
zamanında yeterince sabır eğitimi almamış olmalarının bulunduğunu ve boş zamanları değerlendirme alışkanlığını edinmemiş olduklarını
söylemek yanlış olmasa gerektir ..
Bu ayetler bize, insanın "Psikolojik hastalıkları" konusunu düşündürmektedir..
Anliyana...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
insirah sürenin başında işaret edilen ve bütün nefis-ruh hastalıklarına, kişilik ve davranış bozukluklarına ana dosya durumunda olan "Sadr" darlığından kurtulup inşiraha kavuşmak için pratik bir çözüm önermektedir:

Sadece Rabbe yönelmek, zorluklarla mücadele etmek ve hayatımızda nefis hesabına bir boşluk bırakmamacasına, insanlığa yararlı olacak hayırlı hizmetlerde koşturmak..gerekir velhasili kelam...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
İşimizde veya insanlara yararlı bir çalışmada sırtımıza yüklenen kas ağrıları ve yorgunluklar, boş oturmakla ruhumuzda oluşan boşluklardan sızan sıkıntı ve üzüntü ile oluşan rahatsızlıkların ağırlığından fazla olmayacaktır!
Tam tersine yorgunluk veren her hizmetten haz ve huzur hissedeceğimiz konusunda kuşku yoktur
Çünkü külfet ne kadar çok olursa nimet o oranda artar..

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
İnsan nefsini meşgul etmezse, nefsi insanı meşgul etmeye başlar

Peygamberimizin: "Rabbim beni bir an bile nefsimle baş başa bırakma!" şeklindeki duası ne kadar manidardır!

Bilinçaltı, Ruh denizimizin yüzeyi gibidir
Her zaman yakamozlar halinde göz kırpmaz, kimi zaman fırtınalar koparır, dev dalgalar halinde ruhumuzun sahillerini döver durur
Onu meşgul edecek bir konu veya iş bulamasak seytan bize is bulur ve ruhen daraltir bizi...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Hakiki imanı elde eden insanda, dünyaya ve insana, eşya ve hadiselere ve karşılaşacağı her probleme karşı bakışında ve yaklaşımlarında olumlu bir psikolojik yatkınlık gelişir..
onemli olan olusan olay ve hadiseler degil!olaylara karsi
bizim gosterdigimiz tepki ve yaklasim seklimizdir...

Mehmet1943

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Gönül Sızım,Hayırlı sabahlar..Yazdıklarını bir solukta okudum.Mükemmel..Ben de zaman zaman okuyup öğrendiklerimi yaşarken hata,yanlış v.s..yapıyorum.Ve çok üzülüyorum.Başkaları bana haksızlık yapınca gene üzülüyorum..Ben hata yapınca üzülüyorum,bana karşı hata yapılınca üzülüyorum,yani hep üzülüyorum.Sizin bu yazdıklarınızı okuduktan sonra;-'Ben yanlış yapıp sonrada üzülürsem Kemalattanmış,yani hatamın farkına vardım,kendimi düzeltip olgunlaştım.Niye üzüleyim,hatamı telafi edebiliyorsam sorun kalmadı diye düşündüm.Karşımdaki bana karşı hata yaparsa gene niye üzüleyim, diye düşündüm.Ben hak etmedimki,o kendini düzeltsin.Sizin dediğiniz gibi Allah(cc) a havale ederim..İşte muhakkik ve düşünen insan olma yolunda atılan adımlardan biriside ilim ve iman nurlarını edinmek..Ben bu forumda ,bunları buluyorum..Kendimi geliştiriyorum.. Bu ilmi bize ulaştıranlardan da ulaşmasına vesile olanlardan da Allah(cc) razı olsun.(Zaten Allah(cc) RIZA göstermeden hiçbir iş olmaz ,kişinin yaptığından önce Allah(cc) ın RIZASI ,sonra yaptıklarımız geliyor,anlamında düşünerek,'Allah razı olsun diyorum..) Allah(cc) a emanet olun.Hoşça kalın..

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Ayet zorluklar karşısında sıkışıp kalmış bu gibi insanların ruhlarına, adeta nefes alacak bir menfez açmakta,
"Kimsesiz ve çaresiz değilsin, kesinlikle bir çıkış yolu var, her güçlüğün içinde bir kolaylık var, vazgeçme, zorluğu huzura çevirmeye çalış!" mesajını vermektedir

O kadar ki, şayet İnsan ümidini yitirmese, o insan o kolaylığı bulamasa bile, kolaylık gelip onu mutlaka bulacaktır
Ayet bu konuda teminat vermekte, Allah kefil olmaktadır...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Çocukluğumuzda büyüklerimizin öğrettiği çok hoş bir dua vardı, yatarken mutlaka okurduk: "Rabbi yessir velâ tüassir Rabbi temim bil-hayr!"

"Rabbim! kolaylaştır, zorlaştırma! Hep hayırla sonuçlandır!"…Meğer ne müthiş bir motivasyon cümlesiymiş!

ayni zamanda bu benim ilk ogrendigim dua idi..

Bir de anlamını bilerek şuurla söyleyebilseydik!
Siz çocuklarınıza bu çaplı anlamlarıyla bu duayı öğretin

der bu fakir...

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Gönül Sızım,Hayırlı sabahlar..Yazdıklarını bir solukta okudum.Mükemmel..Ben de zaman zaman okuyup öğrendiklerimi yaşarken hata,yanlış v.s..yapıyorum.Ve çok üzülüyorum.Başkaları bana haksızlık yapınca gene üzülüyorum..Ben hata yapınca üzülüyorum,bana karşı hata yapılınca üzülüyorum,yani hep üzülüyorum.Sizin bu yazdıklarınızı okuduktan sonra;-'Ben yanlış yapıp sonrada üzülürsem Kemalattanmış,yani hatamın farkına vardım,kendimi düzeltip olgunlaştım.Niye üzüleyim,hatamı telafi edebiliyorsam sorun kalmadı diye düşündüm.Karşımdaki bana karşı hata yaparsa gene niye üzüleyim, diye düşündüm.Ben hak etmedimki,o kendini düzeltsin.Sizin dediğiniz gibi Allah(cc) a havale ederim..İşte muhakkik ve düşünen insan olma yolunda atılan adımlardan biriside ilim ve iman nurlarını edinmek..Ben bu forumda ,bunları buluyorum..Kendimi geliştiriyorum.. Bu ilmi bize ulaştıranlardan da ulaşmasına vesile olanlardan da Allah(cc) razı olsun.(Zaten Allah(cc) RIZA göstermeden hiçbir iş olmaz ,kişinin yaptığından önce Allah(cc) ın RIZASI ,sonra yaptıklarımız geliyor,anlamında düşünerek,'Allah razı olsun diyorum..) Allah(cc) a emanet olun.Hoşça kalın..
S.A. MEHMET KARDEŞİM HATASIZ KUL OLMAZ, AMA ESAS ÖNEMLİ OLAN HATAMIZI ANLAYIP ONU ENKISA SÜREDE TELAFİ ETMEMİZDİR, HATA YAPSAMDA, VEYA BAŞKASI SİZE KARŞI HATA YAPSADA ÜZÜLMÜYORUM DİYORSUNUZ HAYIR BU DEDİĞİNİZE KATILMIYORUM MUTLAKA ÜZÜLDÜĞÜNÜZ BİR NOKTA VARDIR VE HATA YAPTIĞIMIZI ANLADIĞIMIZ ANDA AH KEŞKE YAPMASAYDIM, VEYA KARŞIMDAKİ KİŞİYİ ÜZMESEYDİM DEDİĞİNİZ,DE İŞTE SİZİN ÜZÜLDÜĞÜNÜZ AN BUDUR,

BİR ATASÖZÜNÜ HATIRLATMAMDA FAYDA VAR BU SADECE SİZE DEĞİL BÜTÜN DİN KARDEŞLERİMİZ İÇİN,DE GEÇERLİDİR,

BÜYÜK LOKMA YE AMA SAKIN BÜYÜK LAF SÖYLEME...!qqww..k

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör

Tessekurler ama ben bu yazilarimi yazdigimda bizde gece 11 idi sizde sabah idi..
yani anliyacaginiz Turkiye bizden 7 saat ilerdesiniz...
yazdiklarinizdan oldukca hassas duyarli bir insan oldugunuzu anlamaktayim..
ama Masa/Allah hayat tecrubeniz ve yasadiklariniz sizi her gun olgunlastiriyor gelistiriyor bunu da anladim...
saden iki gunu bir olan ziyandadir buyuruyor sevgili peygamber efendimiz..
hata, yanlis ve eksiklerimizden ders alabiliyorsak buda Rabbimin buyuk bir nimettidir!

"'Ben yanlış yapıp sonrada üzülürsem Kemalattanmış,yani hatamın farkına vardım,kendimi düzeltip olgunlaştım...
Niye üzüleyim,hatamı telafi edebiliyorsam sorun kalmadı diye düşündüm...
Karşımdaki bana karşı hata yaparsa gene niye üzüleyim, diye düşündüm.Ben hak etmedimki,o kendini düzeltsin.Sizin dediğiniz gibi Allah(cc) a havale ederim.." aynen yazdiklariniza katiliyorum...
"Rabbim! kolaylaştır, zorlaştırma! Hep hayırla sonuçlandır!"
amin...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
S.A. MEHMET KARDEŞİM HATASIZ KUL OLMAZ, AMA ESAS ÖNEMLİ OLAN HATAMIZI ANLAYIP ONU ENKISA SÜREDE TELAFİ ETMEMİZDİR, HATA YAPSAMDA, VEYA BAŞKASI SİZE KARŞI HATA YAPSADA ÜZÜLMÜYORUM DİYORSUNUZ HAYIR BU DEDİĞİNİZE KATILMIYORUM MUTLAKA ÜZÜLDÜĞÜNÜZ BİR NOKTA VARDIR VE HATA YAPTIĞIMIZI ANLADIĞIMIZ ANDA AH KEŞKE YAPMASAYDIM, VEYA KARŞIMDAKİ KİŞİYİ ÜZMESEYDİM DEDİĞİNİZ,DE İŞTE SİZİN ÜZÜLDÜĞÜNÜZ AN BUDUR,

BİR ATASÖZÜNÜ HATIRLATMAMDA FAYDA VAR BU SADECE SİZE DEĞİL BÜTÜN DİN KARDEŞLERİMİZ İÇİN,DE GEÇERLİDİR,

BÜYÜK LOKMA YE AMA SAKIN BÜYÜK LAF SÖYLEME...!qqww..k

"HATA YAPSAMDA, VEYA BAŞKASI SİZE KARŞI HATA YAPSADA ÜZÜLMÜYORUM DİYORSUNUZ HAYIR BU DEDİĞİNİZE KATILMIYORUM MUTLAKA ÜZÜLDÜĞÜNÜZ BİR NOKTA VARDIR VE HATA YAPTIĞIMIZI ANLADIĞIMIZ ANDA AH KEŞKE YAPMASAYDIM, VEYA KARŞIMDAKİ KİŞİYİ ÜZMESEYDİM DEDİĞİNİZ,DE İŞTE SİZİN ÜZÜLDÜĞÜNÜZ AN BUDUR,"

sadece uzulmek yetmiyor efendim insan hatasini anlayip kendini duzeldikten sonra..
ve uzdugunuz sevdiginiz kisi ile konusup, helalik aldiktan sonra Allah Kerim..
bunda da Rabbimin bir hikmetti vardir deyip hatalarimiz ile barisip daha guzel olmak .olabilmek icin insan kendini duzeldikten sonra bence o konuda daha fazla uzulmesine, takilmasina gerek yok.. cunku takilirsa.. insani ruhsal bozukluguna goturebilir..

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Hakiki imanı elde eden insanda, dünyaya ve insana, eşya ve hadiselere ve karşılaşacağı her probleme karşı bakışında ve yaklaşımlarında olumlu bir psikolojik yatkınlık gelişir..
onemli olan olusan olay ve hadiseler degil!olaylara karsi
bizim gosterdigimiz tepki ve yaklasim seklimizdir...

bizde iletisim bozuklugu anlama ve anlasilma eksikligimiz var...
iste bunu bir cozebilsek bir cok psikolojik sorunumuz da kendiliginden hal olurdu diye dusunmekteyim..
hep ben hakliyim..hep ben hep ben dersek..empati olmadan karsimizdaki insani anliyamadigimizicin ruhen bunalim yasamaktayiz...

Mehmet1943

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Cümleten iyi akşamlar.. Okuduklarımdan yanlış anlaşıldığımı anladım. Üzülmem ile ilgili açıklamam ;' Gönül sızımın ve Türkiyedeki okuduğum kitaplardan,TV.lerdeki eğitici yayınlardan ,öncesine ait ve sonrasına ait öğrendiklerimi,anlatmak,paylaşmak içindi.' Zaten olayı,Gönül Sızım fevkalade aydınlatmiş.. Benimde,müsadenizle okuduğum kitaplardan çok küçük bir alıntıyı paylaşmak istiyorum. Ben hayatımdan öğrendiklerimden sonra -KEŞKE- kelimesini çıkardım.Öğrendiklerime göre geçmişte olmuş,bitmiş (olumlu veya olumsuz) olay, Allah(cc) ın RIZASI__TAKTİRİ ve HÜKMÜ_ile yani KADERDE meydana gelmiştir. Burada KEŞKE kelimesinden anladığım şu; Geçmişte yaşadığım bir olaydan İbret veya örnek alıp,bu günümde ve gelecekte akıllıca neler yapabilirim. Üzülürüm tabi kalp kırdıysam. Tamiri varmı bimiyorum. Ancak telafi yollarını ararım. En iyisi hiç kalp kırmamaya çalışmak.. Zaten tasavvuf un amacıda bu değil mi? 'Kainata sığmam,kulumun kalbine sığarım..'demiş Allah(cc).. Ya,o kulunun kalbine girmişse Allah(cc),ben o zaman ne hallere düşerim, düşünmek bile istemiyorum.. Sürçü lisan ettiysem,affola.. Allah(cc) cümlemizin MUİYN i olsu.Hoşça kalın..

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Cümleten iyi akşamlar.. Okuduklarımdan yanlış anlaşıldığımı anladım.
Estafullah kardeşim yanlış anlaşılmadın bilakis duygularınızı, düşüncelerinizi gayet güzel ifade etmişsiniz.cfbrvo
bende o konuda şahsi düşüncelerimi yazdım, yanlış anlamak söz konusu değil, lütfen yazdıklarımızı siz yanlış anlamayın çünkü burası bir tartışma platformu isteyen fikirlerini yazmak konuyu kardeşlik duygularıyla tartışmakla serbesttiracilangul1

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Selamun aleykum aynen yazdiklariniza katiliyor ve yazimi cok guzel de anlamis oldugunuzu fark ettim..
insan beser sasar, isyan,hata ve yanlislar yapar...
Ben de hayatımdan öğrendiklerimden sonra -KEŞKE- kelimesi ile vakit kaybini ve duygu yuklu yuregimi korumaya calisiyorum..
cunku gecmisi artik degistiremem..ama gecmisten ibret alip gelecekte ins. bir daha ayni hatayi yapmamak elimizde olabilir...Kissadan HISSE alabilmek te Rabbimin guzel lutuflerinden dir!
Öğrendiklerime göre geçmişte olmuş,bitmiş (olumlu veya olumsuz) olay , Allah(cc) ın RIZASI__TAKTİRİ ve HÜKMÜ__ile yani KADERDE meydana gelmiştir...
Takdiri ilahi idi...olay vuku bulabilmesi icin sebepler Rabbimin kattindan gelmekte idi...
gecenlerde bir haksizliga ugrayip cok kizip biraz ileri gittigimde..Bir Hak dostu sunu soylemisti...
artik olan oldu..geri donus yapamazsin ve o sozleri soylemen altindada Rabbimin bir SIR ve hikmetti vardir.. soyliyene degil Soyletene bakmali diye...
ve aradan biraz zaman gecince anladim ki Bu sevgili Hak Dostu hakli idi..
KEŞKE kelimesi insani zarar vermekte oldugunu dusunmekteyim buda benim sahsi dusuncemdir..
KEŞKE gecmisimde sevdiklerimin kiymetini daha iyi bilseydim diye aglayip, sizlar iken bir gun su an dunyamda olan sevdiklerime de yeterince sevgi, ilgi dostluk gostermedim diye tekrardan KEŞKE lerin olmamasi icin KEŞKE-lersiz bir hayati secmeye calisiyorum.. Anliyana...
ya bu cook karisik oldu ayni KEŞKE lerde bogulan yuregim gibi..

Üst Alt