Berat gecesinde neler yapılmalı? Berat kandilinde Nasıl ibadet edilir?

hüzün

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Mesajlar
417
berat kandili ne yapılmalı berat kandilinde yapılacak ibadetler berat kandilinde yapılması gerekenler berat kandilinde neler yapılmalı beraat kandilinde neler yapilir
Berat Gecesi yapılacak ibadetler

Bu gecede mümkün olduğunca kaza namazının kılınması daha isabetli olacaktır.

Berat Gecesi Duası

Peygamber Efendimiz Aleyhissalâtü Vesselam bu gece Rabbine şöyle dua etmiştir:
"Allahım, azabından affına, gazabından rızana sığınırım, Senden yine Sana iltica ederim. Sana gereği gibi hamd etmekten âcizim. Sen Kendini sena ettiğin gibi yücesin."11

Berat Duası

Bazı mâna büyüklerinin de şöyle bir duası vardır:
"Allahım, şayet ismimi saîdler defterine yazdıysan, orada sabit kıl. Şayet ismimi şakiler defterine yazdıysan oradan sil. Çünkü Sen buyurdun ki, 'Allah dilediğini
siler yok eder, dilediğini de sabit bırakır, Levh-i Mahfuz Onun katındadır."12
Bu idrak ve şuur içinde ihya edeceğimiz Berat Gecesinin hepimiz için hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Haktan niyaz edelim.

Berat Gecesi Namazı -I

Şaban ayının on beşinci gecesi kılınacak olan namaz ; yüz rekattır. Bu namazın her rekatında, Fatihadan sonra on kere ihlas süresi okunur. Yüz rekat kılan kişi bin defa ihlas süresini okumuş olur.
Bu namaza hayır namazı da denmiştir. Geçmiş büyükler bu namazı toplu halde cemaatle de kılmışlardır. Bu namazın çok fazileti olduğu gibi, hesaplanama-yacak kadarda çok sevabı vardır.

Hasan-ı Basri Rahmetullahı Aleyh'den gelen rivayete göre:
"Otuz sahabeden dinledim, bu namaz için şöyle dediler: "Her kim bu namazı, berat gecesi kılar ise. Allah-u Teala'nın yetmiş rahmet nazarı ona ulaşır. Her nazarda, kendisinin yetmiş ihtiyacı yerine gelir. Bunların en küçüğü, Allah-u Teala'nın mağfiretidir.

Berat Gecesi Namazı -II

Berat gecesi kılınan namazlardan biride iki rekat olarak kılınır.
Birinci rekatta Fatiha okunduktan sonra kısa bir sure okunarak rükuya gidilir. Rükudan doğrulur ve secdeye gidilir. Secdede uzun sure kalınır, bu konuda belli bir tahdit yoktur, ne kadar dayanabilirsen.
İkinci rekatta da aynı şekilde Fatihadan sonra kısa bir sure okunur. İlk rekatta olduğu gibi secdeye gidildiğinde yine uzun sure secdede kalınır. Gücünüzün yettiği kadar. Secdeden kalkılır tahiyatta okunacaklar okunur ve selam verilir. Selam ile birlikte eller dua için alemlerin Rabbine kalkar...
Bu namaz hakkında Hz. Aişe Radıyallahu An-hum'a validemiz, Resulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem'in şöyle buyurduğunu nakletmiştir.
-"Ya Aişe, bu gecenin nasıl bir gece olduğunu bilir misin? Bende
-"En iyisini, Allah ve Resulü bilir." Dedim. Şöyle buyurdu:
-"Bu gece şaban ayının yarısıdır. Dünya işleri ve kulların işleri bu gece Yüce Hakka arz edilir. Bu gece cehennemden azat edilenlerin sayısı; kelb kabilesinin koyunları sayısı kadardır. Bu gece bana izin verir misin"?
-"Olur" dedim. Kalkıp namaza durdu. Ayakta durması hafif oldu. Fatiha suresini okudu; sonra da küçük bir sure okudu. Gecenin yarısına kadar secdede kaldı. Daha sonra ikinci rekata kaktı. Ayakta iken, birinci rekatta okuduğu kadar bir şey okudu. Sonra yine secdeye vardı. Bu secdede dahi, tan yeri ağarıncaya kadar kaldı. Secdede o kadar kaldı ki, bunun için Yüce Allah ruhunu aldı sandım. Bana gelmesi uzayınca, kendisine yaklaştım. Hatta ayaklarına elimi sürdüm. Hareket ettiğini görünce rahatladım. Secdesinde şöyle dediğini işittim:
"Azabından affına sığınırım. Dargınlığından rızana sığınırım. Senden sana sığınırım. Şanın yücedir. Sen kendi zatını övdüğün gibi, seni övemem..."
Sonra kendisine sordum: "Ya resulullah, bu gece secdende bir şeyler okuduğunu duydum. Bunları daha önce okuduğunu hiç duymamıştım. Böyle demem üzerine, bana sordu: "Sen onları öğrenebildin mi"? Bu sorusuna karşılık: "Evet" deyince, şöyle buyurdu:
"Onları hem sen öğren, hem de başkalarına öğret."

Devamı için:
 

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Mesajlar
19,438
BERAT KANDİLİ
1- Bu gece ilk yapmamız gereken kuvvetli bir nefis muhasebesi ve ardından tüm günahlarımızdan ve kötü düşüncelerden sıyrılmış ihlaslı bir kalple Hakk’ın huzuruna varmak olacaktır.

2- Anne-babalarımızla dargınlığımız varsa gönüllerini alıp kandilleşmeliyiz..Şöyle ki Peygamber Efendimiz:”Allah Teala Şaban’ın 15.gecesi tecelli eder ve
anne-babasına asi olanlarla Allah’a ortak koşanlar dışında bütün kullarını bağışlar.”buyurmuşlardır.

3- Günü oruçlu geçirmeliyiz.Peygamber Efendimiz Berat Kandilinin gecesini ibadetle gündüzünü oruçla geçirmemizi tavsiye ediyor

4- Dostlarımızı ve akrabalarımızı ziyaret ederek Sıla- i Rahim de bulunmalıyız.

5- Bol bol kaza namazı kılmalıyız.

6- Kur’an-ı Kerim okumalıyız.

7- Berat Kandili günü imkanımız varsa ufak hediyelerle çocuklar sevindirilmeli ve sadaka vermeliyiz.

8- Bu gecede Allah’u Teala’dan çokça af dilemeliyiz.Zira Cenab-ı Allah o gece güneşin batmasıyla dünya göğüne iner ve şöyle der:”Benden af dileyen yok mu;onu affedeyim.Rızık isteyen yok mu;rızık vereyim.Şifa isteyen yok mu;şifa vereyim.”

9- Ayrıca bu gecede Salavat-ı Şerife de çok ça okunmalıdır.Zira Peygamber Efendimize Şefaat etme hakkı bu gecede verilmiştir.

10- Peygamber Efendimiz (sav) şöyle buyurmuşlardır:

“Şaban ayının 15.gecesinin ilk vaktinde Cebrail (as) bana geldi ;şöyle dedi:
Ya Muhammed,başını semaya kaldır.
Sordum. Bu gece nasıl bir gecedir?
Şöyle anlattı:
“Bu gece Allah’u Teala,rahmet kapılarında üçyüz tanesini açar.Kendisine şirk koşmayanların hemen hepsini bağışlar.Meğer ki,bağışlayacağı kimseler büyücü,kahin,devamlı şarap içen,faizciliğe ve zinaya devam eden kimselerden olsun.Bu kimseler tövbe edinceye kadar,Allah’u teala onları bağışlamaz.Gecenin dörttebirini geçtikten sonra,cebrail yine geldi ve şöyle dedi:”Ya muhammed başını kaldır.Bir de baktımki cennet kapıları açılmış.

Cennetin birinci kapısında dahi bir melek durmuş şöyle sesleniyor: ”Ne mutlu bu gece rüku edenlere.”
İkici kapıdan dahi bir melek durmuş şöyle sesleniyordu: ”Bu gecede secde edenlere ne mutlu.”
Üçüncü kapıda duran melek dahi durmuş şöyle sesleniyordu: ”Bu gece dua edenlere ne mutlu.
Dördüncü kapıda duran melek dahi şöyle sesleniyordu: ”Bu gece Allah’ı zikredenlere ne mutlu.”
Beşinci kapıda duran melek dahi şöyle sesleniyordu: ”Bu gece Allah korkusundan ağlayan kimselere ne mutlu.”
Altıncı kapıda duran melek dahi şöyle sesleniyordu: ”Bu gece müslümanlara ne mutlu.
Yedinci kapıda da bir melek durmuş şöyle sesleniyordu: ”Günahının bağışlanmasını dileyen yok mu ki,günahları bağışlansın.”
Bunları gördükten sonra Cebrail’e sordum:”Bu kapılar ne zamana kadar açık bırakılacak? Cebrail Şöyle dedi: ’Gecenin ilkinden, tan yeri ağarıncaya kadar’.
Sonra şöyle dedi: ’
Ya Muhammed, “Allah’ü Teâlâ, bu gece, Kelb kabilesinin koyunlarının tüylerinin sayısı kadar kimseyi cehennemden azad eder”.
 

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Mesajlar
19,438


Allah cc.cümlemizi bu geceyi ve her geceyi gerektiği gibi ihya edenlerden ve bu gece de affına mazhar olanlardan eylesin.(Amin...)
 

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Mesajlar
6,742
Berat geceniz mübarek olsun.
 

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Mesajlar
6,742
Bu gece Rasûlüllâh (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem)'e salevât-ı şerîfe okumayı ihmal etmeyelim. Rasûlüllâh (Sallallâhu Aleyhi ve Sellem)'in bu konuda şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir: "Beni hak Peygamber olarak gönderen Zât'a yemin olsun ki! Bu gece bana salevât okuyana tüm nebîlerin, rasüllerin, meleklerin ve insanların sevâbı ihsan edilir."
(Mişkâtü'l-envâr, el-Hobevî, Dürretü'n-nâsihîn, sh:250)

Bazı meşâyıhtan nakledildiğine göre: "Beraat gecesi şu salevâtı yüz kere okuyan kişi Rasûlüllâh (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem)'i rüyasında görme şerefine, dolayısıyla şefaatine nâil olur." (Mültekadât, Enîsü'l-celîs hâmişi, sh:204)
 
Üst Alt