ZULM (Zulüm):

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
ZULM (Zulüm):
Adâletsizlik, adâletin sınırını aşmak, başkasının hakkına tecâvüz etmek Bir şeyi kendi yerinden başka bir yere koymak, haksızlık
Allahü teâlâ Kur'ân-ı kerîmde meâlen buyurdu ki:
Allahü teâlâ kullarına zulm etmez, haksızlık etmez Onlar kendilerini azâba, acılara sürükleyen bozuk düşünceleri, çirkin işleri ile kendilerine zulm ve işkence ediyorlar (Nahl sûresi: 33)
Zulme mâni olarak zâlime de, mazlûma da yardım ediniz (Hadîs-i şerîf-Eşî'at-ül-Lemeât)
Allahü teâlâ buyurdu ki: "Ey kullarım! Ben kendi nefsime zulmü harâm ettim Onu sizin aranızda da harâm kıldım, birbirinize zulüm yapmayınız" (Hadîs-i kudsî-Nesâih-ul-İbâd)
Benden sonra ümmetim için üç şeyden korkarım İmâmların (devlet adamlarının) zulmünden, nücûma (yıldız falına) inanmaktan, kaderi yalanlamaktan (Hadîs-i şerîf-İhyâu-Ulûmiddîn)
Ey oğul! Şakîlerin (kötü kimselerin) alâmeti sende bulunmasın Bu alâmetlerin evveli zulm etmektir Zulüm üç kısımdır Birincisi Allahü teâlâya âsî olmak, ikincisi zulmeden kimselere yardım etmek; üçüncüsü kendi emri altında bulunanlara ezâ-cefâ etme k, onların ibâdet yapmalarına mâni olmak
Bu üç çeşit zulmü işleyenlerin varacakları yer Cehennem'dir (Süleymân bin Cezâ)
Her müslüman hem îmânını korumaya, kaptırmamaya çalışmalı, hem de Allahü teâlâya ve O'nun Peygamberine inanmayan kâfirleri sevmemelidir
Fakat sevmediklerine de kötülük ve zulüm yapmamalı, kâfirlere ve bid'at sâhiplerine tatlı dil ve güler yüz ile na sîhat etmelidir
Onların felâketten kurtulmalarına, seâdete kavuşmalarına çalışmalıdır (Hâdimî)
Sana zulmedeni affet Amelinle mağrur olmaktan sakındığın gibi, ilimle gururlanmaktan sakın Yakınının, fakirin ve komşunun hakkını gözet
Konuşmadan hoşlanmayanın yanında konuşma Mazlum kardeşine yardım et Zamânını iyi değerlendir (Harputlu Hacı Ömer Efendi)
Zımmîye yâni gayr-i müslim vatandaşa zulm etmek, müslümana zulm etmekten daha fenâdır Hayvana zulm, işkence etmek, zımmîye etmekten daha fenâdır (Alâüddîn Haskefî) Hâşâ zulm etmez kuluna Hüdâsı, Herkesin çektiği kendi cezâsı. (M Sıddîk Gümüş)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt