Zoruma gidiyor..

Gunesim

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Selamun aleykum,

Hayirli geceler

Ben gecen sene okuyordum ama yanlis bir secim yapmistim ve evdeki sorunlardan dolayida kafam darmadagim oldu okulu biraktim ara verdim calistim yaklasik 1 sene para kazandim ve yeni bir karar aldim. Gecen sene allahtan hep hayirlisini istedim kafam cok karisikti ve sonunda bir karara varabildim ailemin yardimi ilen. Simdi okuyorum yine sectigim meslegi cok seviyorum ama 2 tane sinavimi alamadim persembe gunu son sansim var birde haftaya carsamba..
Cuma gununede bir sinavim vardi ama orda yazilimda bir hatami yapmisim onun icin sinava giremicem..
Onunda tekrari haziranda..
Suana kadar cok guzel notlar aldim, ama cok kararsizim. Eve geldim agladim.. Keyfim yok, umudumda kalmadi korkuyorum cesaretim yok yapamicam gibi geliyor. Birde sinifimda birtane arkadas var durmadan laf catiyor iyki ben hepsini almisim gibisinden vsvs..
Biktim neden yani ne gerek var sonra bugun bana diyorki belki baska meslek secsen daha iy olur senin icin.
Cok zoruma gidiyor birde hep ben ona odevimi yoluyorum benim sayemde basariyor ama kabulenmiyor..

Neyapacagimi bilmiyorum..
Nasip..

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
safe_image.php

Aleykum selam kardesim Hos geldiniz evet bugun benim de bir sey cok zoruma gitti..Sindiremedim daha dogrusu o yuzden zamana biraktim..
Zoruma mi gitti zor mu geldi bilemedim..

"Mümin bir delikten iki kere geçmez."
Kardesim Siz kendinize ve geleceğinize bakin! konsantre olun.. yapamam.. edemem gibi bahaneler ile kendinize olan guveni kaybedersiniz
hayatta basarili olamazsiniz...
ilk once kendinizi ve Düşünceleriniz değiştikçe geleceğiniz de değişir...
Allah cc. Yar ve Yardimciniz olsun..

Gunesim

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Haklisiniz. Benim sorunumda orda kendime guvenim yok hicbir konuda.. Hep herseye yapamam edemem dedim halende diyorum.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Kendinize olan güven nasıl kazanılır?

1. Önce bütün olumsuz tecrübeleri unutun. Durup dururken güveniniz yitirmeniz, basarisizlik duygusunu yaşamanız bundan olabilir. O yüzden ilk adim olarak geçmişteki bütün kötü deneyimleri yok edin. Beyninizden silin gitsin!

2. Kendinizle iletişiminiz çok önemli. ”Sen bunu yeneceksin” gibi cümleler kurmayın. Yani kendinize iç sesinizle “sen” diyorsanız bu sorundur. İlk olarak kendinizle “iletişim”e geçip, “ben bunu yaparım” seklinde cümlelerle işe başlayın.

3. Erteleme olayına bir son verin. Bir şeyi sonlandırmayıp, yarım bırakma, başarılı olamama korkusuna dayanabilir. “Şu an” yapacağınız ne varsa “hemen simdi” yapın.

4. Kesin olarak istediğiniz şeyin ne olduğunu düşünün. Tam olarak neyi, ne kadar, nerede ve nasıl elde etmek istiyorsunuz? Bunu dakikalarca düşünüp, o çok istediğiniz şeye odaklanın.

5. Çevrenizi iyi gözlemlediniz mi? Basarili ve mutlu insanlar genellikle “Çözüm”e odaklıdır. Bu insanlar yüzde 20 problemlere, yüzde 80 çözümlere odaklanır.
Bazı sorunlar aslında sizin “büyüttüğünüz” kadar değil.
Siz ona “odaklandıkça” o büyüyor, büyüyor ve çözülmez bir hale geliyor.

6. “Evet” ve “hayır” lara dikkat. Hiç kimse size istemediğiniz bir şeyi yaptıramaz. Bazı insanlara da hayır demeyi öğrenin. Hoşlanmadığınız bir mekana sizi götürmek isteyen arkadaşınıza karşı rahatlıkla ” hayır” kelimesini kullanın.

7. Geleceği “belirsiz” bırakmayın. Planlayın. O gerçekleştiğinde neler hissedersiniz, sürekli bunu düşünün. Artık o ideale, o “plan”a nasıl ulaşacağınızı düşünün ve kendinizi orada hayal edin sık sık. Örneğin işyerinizde “şef” mi olmak istiyorsunuz? Sürekli bunu nasıl gerçekleştireceğinizi düşünmenin ve bu anlamda somut olarak neler yapabileceğinizin ötesinde, o görevi “hayal” edin. Kendiniz orada, bir toplantıda iken hayal kurun örneğin.
Hayaliniz güçlendikçe, tutumlarınız da değişecektir. Örneğin, o işte şef olmak için önce dil mi bilmeniz gerekiyor. Farkında olmadan ayaklarınız sizi bir bir hafta sonu kursuna doğru götürecektir.

8. Geleceği planlamak kendinize güveni, kendinize güvenmek de size bazı “formüller” de getirecektir.

9. Bir de, “olumlu” anlam içeren kelimelere dikkat edin. Olumsuz olarak beyninize yerleştirdiğiniz cümleler size baskı yapar. Orada “beslenir” ve daha güçlü olarak geri dönebilir”.

10. Hayatınızı yönlendirin. Ne eksikse yaşamınızda ona kanalize olun.
Haydi size kolay gelsin..

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Haklisiniz. Benim sorunumda orda kendime guvenim yok hicbir konuda.. Hep herseye yapamam edemem dedim halende diyorum.
aawwe..Deme kardeşim, ben yapamam edemem demeqqww..k sakın pes etme herzaman üstüne git cesaretli ol, yapamayacam dediğin işin üstüne üstüne git yapacam de, ben bunu yaparım, ben bunun üstesinden gelirim de.
bak sana canlı bir örnek göstereyim, işte o örnek şu anda yazısını okuduğun kişi yani benvvcc..
Ben uzun yıllar uçak hariç denizde yüzen karada yürüyen araç (kamyon, otobüs vs. ) kullandım yani mesleğim şoförlük
Ben radyo tv tamircisi değilim ama bozulursa tamir ederim,
ben su tesisatcısı değilim ama evimde şıp şıp damlayan bozuk musluk yok,
ben inşaat ustası değilim ama gerektiği zaman duvar örer beton dökerim,
ben fayans ustası değilim ama evimde fayansları ben döşedim,
ben terzi de değilim ama gece gündüz makas elimden düşmüyor:imkansiz:.
gördüğün gibi allah'ın izniyle ben bunların hepsini yapabiliyorum, neden? çünkü içimde yapamam edemem diye bir şey yok kafama koyduğumu illa ya yapacam ya yapacam.
Ammaaa buyaşıma kadar yapamadığım birtek şey var oda nedir biliyormusun? OKUYAMADIM KARDEŞİM OKUYAMADIMUzgunnn
Ne demek istediğimi sanırım anlatabilebilmişimdirilginç::.

Üst Alt