Zina yaptım çok pişmanım

gülen yüz

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Selamun aleykum. Ben sevdiğim erkekle zina yaptım çok pişmanım. Tövbe edersem temiz olabilir miyim? Teşekkürler hayırlı günler.
Uzgunnn

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Aleykum Selam..Sizin durumunuzda olan bir arkadaşim vardi ona ilk sorduğum değdi mi..?değer mi idi.. ?
Bir Anlik heves icin dünya ve ahirettini karartmaya değer mi idi..?h.z Meryem gibi tertemiz iken şimdi kendini nasil hissediyorsun...?

"Berbat diyordu her aynaya baktiğimda .....
benim düştüğüm yanlışlara hiç kimsenin düşmesini istemem!!Allahın huzuruna böyle iğrenç bi vaziyette çıkmak ...kahrediyor beni...
Yaptığım Zinaya Tövbe Ediyorum Ama İçim yine Rahatlamıyor.." diyordu..

Zina Günahı Bağışlanır mı?Tövbe eder ve bir daha dönmezsen bağışlanır mi bunu ancak Rabbim bilir...
Fakat olduktan sonra ise tek yapılabilecek, tövbe istiğfar etmek, bir daha aynı hataya düşmemektir...

İnsan hem iyilik hem de kötülük yapmaya uygun yaratılmıştır. Onun için zaman zaman isteyerek veya istemeyerek günahlara girebiliyor.
Bu konuda Kur’anı Kerim de, “Allah, kendisine şirk koşulmasının dışındaki istediği kimselerin bütün günahlarını bağışlar."
Nisa Süresi,48;116” buyurarak hangi günah olursa olsun affedebileceğini bildirmektedir.
Canı gönülden ,samimiyet ile yapılan tövbenin Allah tarafından kabul edileceği ifade edilir.

Allah’u Teala, “Ey iman edenler, nasuh tövbe ile tövbe edin ki Allah da sizin kabahatlerinizi affetsin ve altlarından ırmaklar akan cennetlerine koysun.”
Tahrim Suresi,8 buyurarak yapılan tövbelerin kabul edileceğini beyan eder.

Ayette geçen nasuh tövbe ise şöyledir:
1-Allah’a karşı günah işlediğini bilerek, bu günahtan dolayı Allah’a sığınmak ve pişman olmak.
2-Bu suçu işlediği için üzülmek, Yaratıcıya karşı böyle bir günah işlediğinden dolayı vicdanen rahatsız olmak.
3-Bir daha böyle bir suça dönmeyeceğine dair bir karar içerisinde olmak.
4-Kul hakkını ilgilendiriyorsa onunla helalleşmek.

Bir hadiste Peygamberimiz şöyle buyurmuş. Nasuh tövbe şudur:
-Günahlara pişmanlık.
-Farz ibadetleri yapmak.
-Zulüm ve düşmanlık yapmamak.
-Kırgın ve küskünlerle barışmak.
-Bir daha o günaha dönmemek üzere karar vermek.

İnşallah bu şartları yerine getirirsek Allah’ın tövbelerimizi kabul edeceğinden ümitli oluruz.

Ancak insan her zaman korku ve ümit içerisinde olmalı. Ne ibadetlerimize güvenip övünebiliriz. Ne de günahlarımızdan ümitsizliğe düşebiliriz.
Ben çok iyiyim, bu işi hallettim demek ne kadar yanlışsa; ben bittim, beni Allah kabul etmez demek de o kadar yanlıştır.
Ayrıca, suçunu anlayıp tövbe edip, Allah’a sığınmak da büyük bir yüceliktir!!
Allah cc. Sizi ve Sizin durumunuzda pişman olup , Tövbe eden kullarini af etsin...amin.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Ve Aleykum selam...Bir bayan olarak siz, vermemeniz gereken tavizleri vermişsiniz. Her şeyden önce şahsiyetinizi korumamışsınız.
Hiçbir insan sizin sevdiğiniz gibi sevilmez, o derece gönül bağlanılmaz. Bunları yaparken çok yanlış yapmışsınız.
Onun kaba ve yanlış tutumları onun dosyasında kalır; siz kendi durumunuzu inceleyin.
Öyle veya böyle, şimdi yapmanız gereken şudur:
ilk önce;Canı gönülden ,samimiyet ile tövbe edin!!Sonra da Hiçbir şey olmamış gibi yaşamaya devam edin. zamani geldiğinde İyi bir evlilik yollarını araştırın.

Şeytan sizi birinci tuzağına düşürdü. Şimdi de o tuzağın esefi ile ömrünüzü heder ediyor.
Bırakın şeytanı, işinize bakın. Kendinizi ibadete verin, hayatın anlamını çıkarın. Bir zaman sonra her şeyin değiştiğini ve kendinizi boşuna helâk ettiğinizi göreceksiniz
.
Bundan sonrasını da yanılarak geçirirseniz bu, sizin bilerek kendinizi yok etmek istediğinizi,helâk olmak istermisiniz ?
İşinize bakın, peşinden ölmeye değecek bir insan yoktur.

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Nasuh Tövbesi Et Bir Daha Yapmayacağına

Nasûh Tövbesi Nedir?

Nasûh, nush kökünden mübalağa kipidir. Çok öğüt veren demektir. Tövbe, çok öğüt verici olarak nitelendirilmiştir.
Yani sahibine, günahı bırakmasını öğütle yen, onu günahtan kurtaran sadık bir tövbe ile tövbe ediniz, Allaha dönünüz demektir.
O halde nasûh tövbesi; hemen günahı terk etmek, geçmişte olanlara pişman olmak, gele cekte günah işlememeye karar vermek ve üzerinde bulunan her hakkı sahibine ödemek demektir. (İbnül-Kayyım, Medâricüs-Sâlikîn, Kahire trs, I, 356.)

Efendimiz (s.a.s.), nasûh tövbesini; Kulun işlediği günahtan pişmanlık duyması, Allaha tam rucu edip, tıpkı sütün memeye dönmediği gibi, kişinin tekrar günaha dönmemesidir. (Ahmed b. Hanbel, Müsned, 1/446) şeklinde tanımlamıştır.

Gazalî, nasûh tövbesini tanımlarken şunlara yer vermiştir: Nasûh tövbesi yapan lar, tövbe edip ölünceye kadar tövbesinde duranlardır.
Bunlar geçmişteki eksiklerini tamamlar ve bir daha günaha dönmeyi hatırdan bile geçirmezler, zelle ve sürçmeler müs tesna.
İşte tövbede istikamet budur. Günahların sevaplarla değiştirilip hayırlarda müsabaka edenler bu tür tövbe sahipleridir.
(Gazalî, İhyâ, IV, 78.)

Zina Eden Kimse Tevbe Etse Affedilir mi?

Zinanın hükmü İslam Dininde açıktır Suçunu Hakim'in huzurunda dört defa ayrı ayrı itiraf ederek cezanın verilmesini isteyen veya dört şahidi bulunan birisi hakkında karar verilir
Şayet bu insan evli ise recm cezası, yoksa bekar bir insan için verilecek karar recm değildir, yüz değnek sopa vurulur Fakat suçunu itiraf etmeyen veya yaptığı bu fiili kimse görüp şikayet etmemiş ise bu insanın yapacağı tek şey günahından dolayı pişmanlık gösterip bir daha yapmamak üzere tövbe etmektir
Ayrıca böyle bir suç işleyen kimse suçunu itiraf etse bile şu anda bunun cezasını uygulayacak bir merci yoktur
Geriye iki şey kalıyor Biri kul hakkıdır Varsa helalleşmek gerekir Diğeri de Allah hakkı için tövbe, istiğfar etmek ve bir daha o günaha girmemektir
İnsan hem iyilik hem de kötülük yapmaya uygun yaratılmıştır Onun için zaman zaman isteyerek veya istemeyerek günahlara girebiliyor
Bu konuda Kuranı Kerim de, Allah, kendisine şirk koşulmasının dışındaki istediği kimselerin bütün günahlarını bağışlar(Nisa Süresi,48;116) buyurarak hangi günah olursa olsun affedebileceğini bildirmektedir Kitaplarımız da canı gönülden yapılan tövbenin Allah tarafından kabul edileceği ifade edilir
Nitekim Allahu Teala, Ey iman edenler, nasuh tövbe ile tövbe edin ki Allah da sizin kabahatlerinizi affetsin ve altlarından ırmaklar akan cennetlerine koysun (Tahrim Suresi,8) buyurarak yapılan tövbelerin kabul edileceğini beyan eder

Ayette geçen nasuh tövbe ise şöyledir: 1-Allaha karşı günah işlediğini bilerek, bu günahtan dolayı Allaha sığınmak ve pişman olmak 2-Bu suçu işlediği için üzülmek, Yaratıcıya karşı böyle bir günah işlediğinden dolayı vicdanen rahatsız olmak 3-Bir daha böyle bir suça dönmeyeceğine dair bir karar içerisinde olmak 4-Kul hakkını ilgilendiriyorsa onunla helalleşmek

Bir hadiste Peygamberimiz şöyle buyurmuş Nasuh tövbe şudur: -Günahlara pişmanlık -Farz ibadetleri yapmak -Zulüm ve düşmanlık yapmamak -Kırgın ve küskünlerle barışmak -Bir daha o günaha dönmemek üzere karar vermek İnşallah bu şartları yerine getirirsek Allahın tövbelerimizi kabul edeceğinden ümitli oluruz
Ancak insan her zaman korku ve ümit içerisinde olmalı Ne ibadetlerimize güvenip övünebiliriz Ne de günahlarımızdan ümitsizliğe düşebiliriz Ben çok iyiyim, bu işi hallettim demek ne kadar yanlışsa; ben bittim, beni Allah kabul etmez demek de o kadar yanlıştır Ayrıca, suçunu anlayıp tövbe edip, Allaha sığınmak da büyük bir ibadettir

Kaynak: Sorularla İslamiyet

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Allah.c.c afedicidir, yeterki tövbe etmesini bil ve tövbeni unutup birdaha yapma.

Gerçi Allah c.c. her nekadar af etsede, neticede atı alan üsküdarı geçtihmmnn

BEDİR MUHAMMED ALİ

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Yaratılan her insan allah katında el kuddüs olarak doğar.
Allah kendisi tertemizdir ve yarattıklarınında temiz olmasını dileyendir.

Temiz olmak hakkın rıza kapısında tecellilere razı olmaktır. Insanlarsa nefislerinde rıza kapısında bitip tükenmek bilmeyen hırs ve arzularıyla hayatın içinde savaştadır.

Dillerimiz kılıçlar kadar keskin.kalplerimizse ilahi olan sevgiye muhtaçken.akıllarımız hakimlik noktasında asliyetimizdeki çaresizliğin içinde boğuşan nefislerimizi unutup.
Halkiyetin içindeki kalplere gerçekten yol göstermek isteniyorsa . Yaralı gönüllere ve günahın içinde olduğunu idrak eden ruhların üzerine allahın el muhaymin esmasını örtün ve es sabır kapısına davet edin.

Hz muhammedle hz allahın arasındaki perde hz cebraildir.

Hz allahla ile hz cebrailin arasındaki perde hz azraildir

aeo el bais

K

Kayıtsız Üye

Kayıtsız
Misafir
Zina

Zamanında zina yaptım ve bazı resimlerim var. Beni arada sırada tehtit ediyor. Ben her yerden bana ulaşmasını engelledim. Dua ediyorum sürekli. Dinen bu durumda ne yapmam gerekiyor. Namazimi kılıyorum artik her namazda af diliyorum. Icimdeki kötü hoş gitmiyor. Ne yapmam gerekiyor.

mutsuzveguclu

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
zina yaptım çok pişmanım boğuluyorum?

Zina yaptım çok pişmanım. Bundan önce 2 sevgilim oldu 17 yaşındaydım, ikisinde de bakireliğim dışında herşeyi yaşadım uygunsuz fotoğraflarım bile var lütfen eleştirmeyin zaten çok pişmanım. Şimdi 22 yaşındayım ciddi bir ilişkiye başladım ona bekaretimi bile verdim neden yaptım bilmiyorum yakında evlenecektik ama ona bu yaşadıklarımı hiç anlatmadım. Sonra eski sevgililerimden gitmiş öğrenmiş herşeyi ve beni terketti. Şimdi yaptığım her şey için çok pişmanım bu kadar günahın altından nasıl kalkacağım diye gece gündüz ağlıyorum tövbe etmeye utanıyorum, namaz kılmaya utanıyorum. Rabbim beni affeder mi bilmiyorum çok kötü biriyim ben çok berbat işler yaptım hayata nasıl devam ederim bu yükle bilmiyorum lütfen bana yardımcı olun. :(

Rüya Tabircisi

Moderatör
Moderatör
Rüya Tabirleri
zina yaptım çok pişmanım boğuluyorum?

Zina yaptım çok pişmanım. Bundan önce 2 sevgilim oldu 17 yaşındaydım, ikisinde de bakireliğim dışında herşeyi yaşadım uygunsuz fotoğraflarım bile var lütfen eleştirmeyin zaten çok pişmanım. Şimdi 22 yaşındayım ciddi bir ilişkiye başladım ona bekaretimi bile verdim neden yaptım bilmiyorum yakında evlenecektik ama ona bu yaşadıklarımı hiç anlatmadım. Sonra eski sevgililerimden gitmiş öğrenmiş herşeyi ve beni terketti. Şimdi yaptığım her şey için çok pişmanım bu kadar günahın altından nasıl kalkacağım diye gece gündüz ağlıyorum tövbe etmeye utanıyorum, namaz kılmaya utanıyorum. Rabbim beni affeder mi bilmiyorum çok kötü biriyim ben çok berbat işler yaptım hayata nasıl devam ederim bu yükle bilmiyorum lütfen bana yardımcı olun. :(
Rabbim beni affeder mi diye sormak günahtır, çünkü Rab affedici olduğunu söyler buna inanmamak olmaz.
Şirk dışında tüm günahlar affedilir.
Allah katında şirkten sonra en büyük günah olduğu söylenir zinanın, yine de Allaha samimi kalpten tövbe etmek gerekir, Allah affedicidir, tabii ki affeder.
Seviyorum evlenicem diye elaleme bekareti vermek hiç doğru davranış değil. Bilhassa zina yapmayı normal bir davranış gibi gören kişilerle de sevgili olmak doğru davranış değilde neyse.

Halid

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Mesele eleştirilmeniz mi şimdi? Bir eleştirinin herhangi bir insan tarafından yapılmasının şu durumda sizin için ne önemi var? (Hoş; biraz aklı olan hiç kimse de sizi eleştirmez zaten. Çünkü kim büyük konuşursa, ben bunu asla yapmam derse, onu yapma ihtimali çok yüksektir ve gör görüp kınadığı şeyi yaşar insan...) Tekrar size gelirsek; beni kınamayın derseniz, sizin pişmanlığınız hala olgunlaşmamış bir pişmanlık demektir. Çünkü sizin işiniz öncelikle Yaradanla aranızdaki bir mesele. Ondan utanın, insanlardan değil... Tövbe edin. Tövbe edince kesinlikle bağışlanırım diye düşünmeden ancak Allah’tan da umudunuzu kesmeden yapın bunu. Samimiyetle tövbe edin ve aynı günah çukuruna bir daha düşmemeye özen gösterin. Namaz kılın. Dua edin. Fakat bunları işlediğiniz günahların karşılığıymış gibi yapmayın. Bir kul olarak herkes ibadetlerini yapmak zorunda zaten. Ve “ilişkiye başlama” durumlarından da vazgeçin. Hayırlı bir kısmet isteyin kendinize. Daha çok gençsiniz. Önünüzde güzel bir ömür vardır inşallah. Ve Allah yardımcınız olsun.

Üst Alt