Yoncalı kaplıcaları - Kütahya

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Mesajlar
6,709
Kütahya'nın batısında yer alan Yoncalı kaplıcaları merkeze 16 km. uzaklıktadır. Altyapısı ve çevre düzenlemesi tamamlanmış olan Yoncalı Kaplıcaları 17.09.1993 tarihinde "Termal Turizm Merkezi" ilan edilmiştir. Kaplıca suları 42 C derece sıcaklıkta olup bikarbonatlı sular grubuna girer. Kalsiyum magnezyum ve kükürt içeren kaplıca suları muhtelif hastalıklara iyi gelmektedir. Ayrıca parafin banyosu seliluit tedavisi vb. uygulanmaktadır. Yoncalı Termal Turizm Merkezi'nde S.S.K'ya ait 200 yataklı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi bulunmaktadır. Kaplıca merkezinde 73 oda ve 180 yatak kapasiteli 4 yıldızlı Yoncalı TÜTAV Termal Otel ve kür merkezi ile 4'er kişilik 37 2'şer kişilik 20 apart Belediye belgeli otel ve moteller 4 hamam 3 kapalı 2 açık havuz bulunmaktadır.

Yoncalı Termal Suyunun Özellikleri
Kaynak Çıkış Sıcaklığı 40-44 derece ve toplam mineral konsantrasyonu 417,37 mg/lt olan suyun tavsiye edilen Banyo ve İçme Kürleri şeklindeki Uygulamaları

Suyun içilmesi Kemik erimesi (Osteoporoz) rahatsızlıklarında yardımcı tedavi unsuru olarak kullanılır. Florür içerdiği için kemiklerin ve dişlerin kuvvetlenmesini sağlar. (0-7 yaş çocukların fazla içmemesi tavsiye edilir.)
Günde 2 sefer 10-20 dakika arası suya girmek şeklinde ki banyo kürlerinde 10-20 gün uygulama tavsiye edilmekte olup daha kısa uygulamalarda da fayda sağlanabileceği belirtilmektedir.
Kronik dönemdeki kas iskelet hastalıklarının tedavisinde yardımcı ve tamamlayıcı tedavi unsurudur.
Spor yaralanmalarında,
Ortepedik operasyonlar sonrasında,
Romatizma,
Kireçlenme,
Kemik kaynaması,
Siyatik,
Cilt Hastalıkları ve
Genel stres bozukluklarında
yardımcı tedavi unsurudur.
uzun süre hareketsiz kalma durumlarında mobilizasyon çalışmalarında
Celebral Palsy (Beyin Fonksiyon Eksiklikleri) gibi hastalıklarda rehabilitasyon amacıyla kullanılır.
Böbrek, karaciğer ve prostad rahatsızlıklarında, Kadın hastalıklarında iyileştirici özelliği bulunmaktadır.

Dinçlik ve moral aşıladığı için gençlik suyu diye nitelenmektedir.
 

mehmetyilmaz

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Mesajlar
1
Selamun Aleykum,

Kütahya Yoncalı'da bulunan AY IŞIĞI pansiyonda dört gün kaldık, oldukça kötü bir tatil geçirdik. Bu pansiyonda odalar çok dar, musluklardan akan su sarı renkli oldukça kötü bir kuyu suyuydu. Bizle kimse ilgilenmedi ve pansiyonu kiraya veren kişi sürekli bahaneler üreterek bize herhangi bir çözüm sunmadı.

 
Üst Alt