Yalovaya nasıl gidilir

ceylannur

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
2 Eylül 2011
Mesajlar
3,872
Tepkime puanı
37
Yalova, coğrafi konumu itibariyle İstanbul, İzmit ve Bursa İllerine yakın bir İldir. Karayolu, denizyolu ve havayolu imkânları ile diğer illere bağlı olan Yalova, ulaşımda, coğrafi konumu ve belirli merkezlere olan yakınlık gibi birçok avantajlara sahiptir.
Karayolu Ulaşımı
Yalova, karayolu bağlantıları ile komşuları olan Bursa ve Kocaeli İllerine bağlıdır. Yalova’da gerek ilçelere olan bağlantılar, gerekse komşu illere olan bütün bağlantılar asfalt yollarla sağlanmaktadır. Yalova’nın güneyinde yer alan Bursa İli ile olan karayolu bağlantısı, Samanlı dağlarının

üzerinden geçmesi sebebiyle hem virajlı, hem de inişli-çıkışlıdır. Oldukça işlek olan bu yolun standartlarını arttırmaya ve genişletmeye yönelik çalışmalar devam etmektedir. Yalova-Bursa bağlantısı ile Yalova’dan, İç Anadolu Bölgesinin yanında, Ege ve Akdeniz bölgelerine de ulaşmak mümkündür. Yalova-Kocaeli karayolu bağlantısı ise, Yalova’nın aynı zamanda İstanbul’a ve İç Anadolu’ya açılan diğer önemli bağlantısıdır.
Yalova İl sınırları içinde mevcut karayolu ağı toplamı 334 kilometredir. Bu ağın 90 km.si devlet yolları, 179 km.si köy yolları meydana getirmektedir. Yol ağının 288 kilometresi asfalt, 43 kilometresi stabilize ve 3 kilometresi ise tesviye nitelikli yoldur.

Yalova’nın çevre İl ve İlçelere uzaklığı
Yalova – Bursa 69 km
Yalova – Gemlik 43 km
Yalova – Orhangazi 21 km
Yalova – Karamürsel 30 km
Yalova – Gölcük 50 km
Yalova – Kocaeli 63 km
Yalova – İstanbul 174 km


Yalova’nın ilçelerine uzaklığı
Yalova – Altınova 27 km
Yalova – Armutlu 51 km
Yalova – Çınarcık 16 km
Yalova – Çiftlikköy 4 km
Yalova – Termal 12 km


İlçelerin birbirine olan uzaklığı
Altınova – Armutlu 78 km
Altınova – Çınarcık 43 km
Altınova – Çiftlikköy 23 km
Altınova – Termal 39 km
Armutlu – Çınarcık 35 km
Armutlu – Çiftlikköy 55 km
Armutlu – Termal 39 km
Çınarcık – Çiftlikköy 20 km
Çınarcık – Termal 4 km
Çiftlikköy – Termal 16 km


Denizyolu Ulaşımı
Yalova, bir kıyı ili olması sebebiyle denizyolu ulaşımına açık olup, denizyolu ile genellikle İstanbul- Yalova arasında, şehir hatları yolcu vapurları ve deniz otobüsleri ile sadece yolcu taşımacılığı, feribot seferleri ile yük, yolcu ve araç taşımacılığı yapılmaktadır. Yalova’dan İstanbul ve Kartal’a düzenli ekspres ve deniz otobüsü seferi yapılmaktadır.

Ayrıca,
Yalova – Yenikapı
Yalova – Pendik
Topçular – Eskihisar vapuru seferleri yapılmaktadır.
 
Üst Alt