Vertigo Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

kameLya

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Mesajlar
13
Vertigo Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?
Bir çoğumuzun belki de ismini bile ilk defa duyduğu vertigo, genel olarak baş dönmesi ile hareket ve denge duygusunun yitirilmesi demektir. Hatta sadece göz kararması ile de ortaya çıkabilir. Vertigo, nöroloji bölümüne sık başvurulan şikâyet arasında yer almaktadır. İnsanın başının birden dönmesi akla, beyinde bir sorun olduğunu getirir. Fakat gerçek öyle değildir. Çoğu zaman kendiliğinden düzelen ve altında önemli bir hastalık bulunmaz. Yalnız bu, bütün baş dönmelerinin ve denge kayıplarının önemsiz olduğu anlamına gelmez. Araştırma yazımızda vertigo rahatsızlığı ile ilgili bilmeniz gereken her şeyi bulacaksınız.

Vertigo Belirtileri nelerdir?

Vertigonun en sık karşılaşılan belirtisi baş dönmesi, kulak çınlamasıdır. Vertigo çok şiddetli olduğunda hastalarda gözlerde sıçrayıcı hareket, bulantı ve kusma, ayakta duramama şeklinde belirtiler de olabiliyor. Sonuçta insanın ayağının altından yer kayıyormuş gibi hissetmesi veya bir yana kayma gibi belirtilerle devam eder.

Vertigo Neden Meydana Gelir?

Vücudumuzun denge ve hareket halinde kalmasını sağlayan organlarımız kulak ve beyinciktir. Bu sebeple, bu organlarımızda meydana gelen bir arızada vertigo hastalığı oluşmaktadır. Göz, kulak ve beyincik organımıza bağlı olarak meydana gelecek muhtemel rahatsızlıkları sıralayalım.

İç kulakta bulunan denge organı ile ilgili bir rahatsızlık.

Meniere hastalığı: İç kulakla ilgili bir rahatsızlıktır. Genelde baş dönmesinin yanı sıra bulantı, kusma ve kulak çınlaması eşlik ediyor. Atakların tekrarı halinde işitme kaybı olur.

Beyin sapı- beyincik birleşme bölgesindeki bir tümör gelişiminde vertigo meydana gelebilir. Çünkü bu bölgede denge siniri bulunur ve tümörün bu sinire baskı yapması sonucu ortaya çıkabilir.

Multiple Skleroz (MS) hastalığı.

Kalp hastalıkları.

Ağır kansızlıklar.

Metabolik bozukluklar.

Boyun kemiklerinde bozulmalar ve kireçlenmeler de beyin sapı ile beyinciği besleyen damarları sıkıştırarak vertigo yapabiliyor.

Bazı psikiyatrik.

Yaşlı ve birçok hastalığı olanlar, (özellikle diyabet gibi)

ÜSYE (üst solunum yolu enfeksiyonları) sonrası iç kulak tutulumu.

Vestibüler Nörinit (İç kulaktaki denge ile ilgili sinyalleri beyine ulaştıran sinirin iltihaplanması)

Kronik orta kulak iltihaplarının iç kulağa yayılması (labirentit)

Menenjit veya diğer ateşli hastalıkların içkulağı etkilemesi.

İç kulakta veya iç kulak sinirindeki tümöral hastalıklar.

Yukarıda sayılanlardan da anlaşılacağı gibi hastalığın kaynağının büyük çoğunluğu kulağa bağlı olan rahatsızlıklardır.

Vertigo Tanısı nasıl konuyor?

Hekimin yapacağı bir dizi tetkik gerekiyor. Beyin görüntülemesi (MR) çekilebilir, kulak-burun-boğaz(KBB) muayenesi ve odiyometrik(işitme ilgili) testler yapılarak ve kan tahlilleri gibi incelemeler yapılarak anlaşılabilir.

Vertigonun Tedavisi

Vertigo genellikle başka bir hastalığın habercisidir. Bu nedenle öncelikle asıl hastalık tedavi edilmelidir. İlaç ve tedavi süreci hastalığa göre uygulanmalıdır. Tümörler hariç kulağa bağlı baş dönmeleri kısa yâda uzun zamanda kendiliğinden ortadan kalkmaktadır.

Vertigo, beyin damar hastalığı, MS, beyin tümörü, boyun kemiklerinde kireçlenme gibi hastalıklarla ilişkili ise bu hastalıklara yönelik özel tedaviler uygulanıyor. Bu amaçla doktorunuz ayakta yada yatarken hatta yürürken bazı testlere tabi tutacaktır. Doktorunuz tedavi sürecinde size baş dönmesini azaltmak için vereceği bazı hareketler de bulunmaktadır.

Vertigo İçin Şifalı Bitkiler

Her derdin dermanı doğada mevcut olduğu gibi vertigo' nun da şifası doğada verilmiştir. Vertigo için şifalı bitkiler Isırgan Otu ve Sarı Ballıbaba bitkileri şeklinde sıralanır. Sarı Ballıbaba bitkisini çay demler gibi demleyip içerseniz baş dönmelerinizin azalacağını göreceksiniz.
 

Dinyolunda

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Mesajlar
32
Vertigo Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?
Vertigo, dönmek anlamına gelen kabaca baş dönmesi ve hareket duyusunun yitirilmesi diye açıklanan bir rahatsızlıktır. Vertigo, bir hastalık değildir; ancak altta yatan bir hastalığın belirtisidir. Bütün toplumlarda çok sık görülür. Hafif baş dönmesi, denge kaybı, çok şiddetli, hastayı yataktan kaldıramayacak türlerde klinik vakalar görmek mümkündür. Hasta sarhoşluk hissi duyabilir, uzun vadeli olarak korku ve depresyonun hakim olduğu görülür. Vertigo önem verilmesi gereken bir durumdur ve hemen uzman bir hekime başvurmak gerekir.

Vertigo belirtileriniz varsa Kulak-Burun-Boğaz hastalıkları veya bir Nöroloji uzmanına danışmak en doğrusudur. Baş dönmesi için uygulanan tetkiklerden herhangi bir sonuç alınamamışsa başka bir sorun olup olmadığının anlaşılması için doktorunuz başka branşlara görünmenizi isteyecektir.

Tetkikler yapılırken, öncelikle sık olarak odyometri denilen test uygulanır ve tomografi veya manyetik rezonans tetkiki yapılır. Bazı kan testleri de istenebilir. Ancak bu tür vakalarda hiçbir tetkikte olumsuz bir şey görünmeyebilir.
 
Üst Alt