Veli parasıyla sekreter tuttular

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Veli parasıyla sekreter tuttular
İstanbul'daki bazı okullarda, müdürlerin velilerin parasıyla kendilerine sekreter tuttukları, memur çalıştırdıkları ortaya çıktı. Skandalı saptayan müfettişler, okul aile birliği paralarının heba edildiğini belirterek il milli eğitimi uyardı.

e2e74a171fde392a50f37622473e5f.jpg

İstanbul'da okulların ihtiyaçları ve okul aile birliği kanalıyla alınan kayıt paraları tartışılırken bir skandal daha patladı.

Akşam'ın haberine göre, İstanbul'da bazı okul müdürlerinin okul aile birliği parasıyla kendilerine sekreter tuttukları belirlendi.

Skandal, Milli Eğitim Bakanlığı müfettişlerinin başka bir denetim için okulları gezdikleri sırada tesadüfen ortaya çıktı. Müfettişlerden Gülten Akgün ile Seyfettin Cevval; birçok okul müdürü kaynak bulamamaktan, yetersiz kaynaktan şikayet ederken, bazı okul müdürlerinin ise okul aile birliği parasıyla kendilerine sekreter tuttuklarını, memur çalıştırdıklarını tespit etti. Müfettişler tespitlerini bir yazıyla İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bildirdi. Müfettişler uyarı yazısında 'Yıl boyunca soruşturma, inceleme ya da diğer görevler için ziyaret ettiğimiz bazı okullarda, okul aile birliği kaynakları kullanılarak ihtiyaç olmadığı halde ücretli sekreter ve memur çalıştırdığı görüldü. Okul aile birliği kaynaklarının kullanımı mevzuatla belirlenmiştir. Kaynak israfının önlenmesi amacıyla il genelinde önlem alınsın' diye görüş beyan etti.

Olayın üzerine İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, okul müdürlerinin, okul aile birliği aracılığıyla çeşitli görevler için eleman istihdam ettiğini doğrularken, sekreter olarak mı yoksa memur olarak mı çalıştırdıklarını bilmenin mümkün olmadığını belirtti. Bu arada müfettişlerin uyarısında adı geçen okul müdürleri de İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nce incelemeye alındı.

(((__meftun__)))

Kurallara Uymadı
Üyemiz
Geçen gün usu'l ve füru'm bir öğrenci için okula gittim... Okulun Fen Bilimleri Bölümü'nde eğitim görmesi için... Dediler aile birliğine önce uğra... "Oraya neden uğrayacağımı biliyorum, her türlü bağış yasak değil mi?" dedim, onlar da "öyle ama"nın arkasında bir sürü ıvır ve zıvır şeyler söylediler... Ben de buyrun bir 50TL vereyim, ne okulu ne öğrencisi, iki bardak çay içersiniz...
Maal esef böyle bizdeki düzen...
Ne bileyim her bir insanın başına polis dikilmez, münferiden insanlar doğru ve dürüst olmalılar...
Avrapa'da devletler bu baglamda neferlerini eğitmişlerdir...
Biz ise o noktaya bir türli gelemedik...

Üst Alt