Van Kahvaltı kültürü

ceylannur

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
2 Eylül 2011
Mesajlar
3,872
Tepkime puanı
37
KAHVALTI KÜLTÜRÜ

Türkiye'de sadece Van'a özgü olan ve kentin ara sokaklarına dağılan kahvaltı salonları, yerli ve yabancı ziyaretçilerin büyük ilgisini çekiyor. "Ben seninle bir gün Van'daki kahvaltı salonunda... Olma ihtimalini sevdim...'' dizeleriyle sanatçı Yılmaz Erdoğan'ın şiirine yansıyan Van kahvaltıları, Van mutfağında önemli yer tutuyor. Beslenmede önemli yeri olan ve uzmanlar tarafından da en önemli öğün olarak değerlendirilen kahvaltıyı, Van'da kendine has özellikleri ile yaşatan kahvaltı salonları, sabahın ilk ışıkları ile birlikte büyük hareketlilik kazanıyor.


Günün ilk saatlerinden akşama kadar açık olan kahvaltı salonları, yaz ve kış aylarında yerli, yabancı ziyaretçiler ile Vanlı esnafın akınına uğruyor. Kentin ara sokaklarına dağılan, bulunduğu sokaklara canlılık getiren kahvaltı salonları, çorba ve pastahane ürünlerinin yer almadığı menüsüyle büyük ilgi görüyor.


Otlu peynir, karakovan balı

Bölgeye özgü otlardan yapılan otlu peynir, cacık, tereyağı, karakovan balı, kaymak, tahin, pekmez, gül reçeli, sucuklu yumurta, tereyağında yumurta, piyes yumurta, melemen, zeytin, yoğurt, süt ve çaydan oluşan mönüsüyle müşterilerine farklı lezzet sunan kahvaltı salonları son dönemde kentin turizm değerleri arasında da yerini alıyor.
 
Üst Alt