Uyku Bozukluğunuz var mı? Kendinizi test edin!

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Uyku Bozukluğunuz var mı?
Kendinizi test edin!
Bazı şikayetleriniz var ama bunların ne kadar ciddi belirtiler olduğundan emin olamıyor musunuz?

Aşağıda sunduğumuz test ile kendinizi hemen test edebilirsiniz.

Aşağıda yer alan maddeleri "Evet" ya da "Hayır" olarak cevaplayın.

1- Hatırlamadığım halde bana uykum sırasında horladığım, tıkandığım veya oluyor, nefesimin durduğu söyleniyor.

2- Yüksek tansiyonum var

3- Gece boyunca kalp çarpıntısı veya kalp atışlarımın teklediğini hissederek uyandığım oluyor

4- Gece iyi uyuduğum halde gün içerisinde kendimi uykulu hissediyorum.

5- Otomobil kullanırken veya iş yerimde aşırı uyku ihtiyacı hissediyorum.

6- Sabah uykudan yorgun uyanıyorum ve zaman zaman uyandığımda baş ağrısı da oluyor.

7- Gün içerisinde karşı koyamadığım uyuklama nöbetlerim oluyor.

8- Uykuya dalarken veya uyanırken rüya benzeri ses yada hayaller görüyorum.

9- Uyanınca birkaç dakika vücudumu hareket ettiremediğim anlar oldu.

10- Kızdığımda, şaşırdığımda veya korktuğumda aniden uykuya daldığım oluyor.

11- Gece boyunca kol ve bacaklarımda atmalar olduğu, yanımdakini tekmelediğim söyleniyor.

12- Uyumak için uzandığımda bacaklarda sık sık karıncalanmalar hissediyorum.

13- Gece sık sık bacak kramplarıyla uyanır ve bundan kurtulmak için ayağa kalkıp yürüme ihtiyacı hissederim

14- Sık sık ürkütücü, kötü rüyalardan rahatsız oluyorum.

15- Uykum sırasında yürüdüğüm, konuştuğum veya dişlerimi gıcırdattığım söyleniyor.

16- Çalışma programım değiştiğinde ya da uçak yolculuklarından sonra kendimi yorgun ve uykulu hissediyorum.

Verdiğiniz Cevaplar Ne Anlama Geliyor?

Eğer 1' den 6'ya kadar olan sorulara iki veya daha fazla "evet" dediyseniz, sizde uyku apnesi olabilir. Uyku apnesi, gece uyku esnasında kişinin yüzlerce defa nefesinin durduğu, ciddi kalp-solunum problemleri yaratarak hayatı tehdit edebilen bir hastalıktır. Mutlaka tedavi edilmelidir.

Eğer 7-10 numaralar arasındaki sorulara iki veya daha fazla "evet" dediyseniz, sizde narkolepsi (gün içinde önüne geçilmeyen uykuya dalma) adı verilen tıbbi bir rahatsızlık var demektir.

Eğer 11-12 ve 13. sorulara "evet" dediyseniz, "periyodik bacak kasılmaları veya huzursuz bacak sendromu" olarak bilinen durum olabilir. Kan üresini yükselten hastalık durumlarında ya da bazı norolojik hastalıklarda bu durumlar ortaya çıkabilir. Tedavi edilmediği taktirde uykusuzluğa neden olur.

Eğer 14-15 ve 16. sorulara cevabınız "evet" ise, sizde parasomnia adı verilen uyurgezerlik, uykuda konuşma, gece kabusları veya diş gıcırdatma belirtileriyle ortaya çıkan rahatsızlık söz konusu olabilir.

melek4545

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Eğer 1' den 6'ya kadar olan sorulara iki veya daha fazla "evet" dediyseniz, sizde uyku apnesi olabilir. Uyku apnesi, gece uyku esnasında kişinin yüzlerce defa nefesinin durduğu, ciddi kalp-solunum problemleri yaratarak hayatı tehdit edebilen bir hastalıktır. Mutlaka tedavi edilmelidir.

Emeğine sağlık kardeşim

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Begendiginize sevindim.. bu konuyu ve her konuyu actigimda ardinda muhakak bir sebebim ve bir olay bir hikaye vardir...
malesef gunumuzde bir cok insanimiz gece sabaha kadar tv. internet.. telefon.. yok bilmem ders calisanlar vs. derin uyku doneminde uyumuyorlar sabah ezanindan sonra yatiyorlar malesef.. bu insanlar Cin degil ki kardesim..
“Allah O'dur ki size geceyi, içinde istirahat etmeniz için (serin ve karanlık); ... “O, karanın
ve denizin karanlıklarında kendileri ile yol bulasınız diye sizin için yıldızları yaratandır."buyurmaktadir..

Kendi koruyuculugunu yaptigim universite ogrenci KIZLARIMA gece 1 den sabah 5 ekadar uyuma zorunlulugu vardir..
yarin cook buyuk imtihanlari oldugunda Sabah namazini kilip dinlenmis.. sakinlesmis bir beyin ile ders calistiklarinda masallah bulbul gibi herseyi ezberliyor.. hatirliyor..
sunger gibi beyinleri emiyor...
Bir cok sorunlu insan issiz.. gucsuz.. sorumsuz.. butun gece ama sadece bir gece degil aylarca geceleri uyumuyor gunduzleri uyumak ile uyku duzenlerini kendileri bozmus.. asabi insanlardir..
Uykusuzluk insanin en hassas uzvu olan beyni ve kalbini etkiler.. o yuzden bu konuyu yazmaya karar verdim...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Zaman, başından sonuna kadar insan ömrünü sınırlayan bir çerçeve olmakla birlikte gerçek şudur ki, dünya ve ahiret huzurunu sağlayacak kazançlar, imkân ve fırsatlar zaman gibi bir hazine ile mümkün olabilmektedir...
Hayat doğmak, yaşamak ya da ölüp yok olmaktan veyahut manasız ve gelişi güzel yaşamaktan ibaret değildir...
oyuzden gecenin..ve gunduzun mana ve kiymetini bilelim... Yüce Rabbimiz bu gerçeğe şöyle dikkatlerimizi çekmektedir: “Biz göklerle yeri ve aralarındakileri, eğlence ve boşuna iş yapanlar olarak yaratmadık. Ancak bunları hak için yarattık; fakat onların çoğu bilmezler. O fasıl günü bütün insanların azap vaktidir.”
(Duhan: 44/38-40)
Hz peygamber (sav) de “Hiçbir kul, kıyamet gününde, ömrünü nerede tükettiğinden, ilmiyle ne gibi işler yaptığından, malını nerede kazanıp nerede harcadığından, vücudunu nerede yıprattığından sorulmadıkça bulunduğu yerden kıpırdayamaz.
”( Kütüb-ü sitte 14/374-375)
Hakiki mümin zamanını en iyi değerlendirendir. ..
gecesini degerlendirmeyi bilmeyenler gunduzlerini de ziyan ederler...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Uykusuzluk toplam uyku saati olarak değil yeterli süre ve kalitede uyku alamayarak sabaha tazelenmiş kalkamama olarak tarif edilmektedir...
Misal olarak günlük uyku ihtiyacı 4 saat olan ve 4 saat uykudan sonra sabah tazelenmiş olarak kalkan birisi uykusuzluk çekmemektedir...
Oysa 10 saat uyku ihtiyacı olan birisi 8 saat uyuduktan sonra rahatlamıyorsa uykusuzluk içindedir...

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
1- Hatırlamadığım halde bana uykum sırasında horladığım, tıkandığım veya oluyor, nefesimin durduğu söyleniyor. (evet)

2- Yüksek tansiyonum var (hayır)

3- Gece boyunca kalp çarpıntısı veya kalp atışlarımın teklediğini hissederek uyandığım oluyor
(hayır)

4- Gece iyi uyuduğum halde gün içerisinde kendimi uykulu hissediyorum.
(evet)

5- Otomobil kullanırken veya iş yerimde aşırı uyku ihtiyacı hissediyorum.
(hayır)

6- Sabah uykudan yorgun uyanıyorum ve zaman zaman uyandığımda baş ağrısı da oluyor.
(evet)

7- Gün içerisinde karşı koyamadığım uyuklama nöbetlerim oluyor.
(hayır)

8- Uykuya dalarken veya uyanırken rüya benzeri ses yada hayaller görüyorum.
(hayır)

9- Uyanınca birkaç dakika vücudumu hareket ettiremediğim anlar oldu.
(evet)

10- Kızdığımda, şaşırdığımda veya korktuğumda aniden uykuya daldığım oluyor.
(hayır)

11- Gece boyunca kol ve bacaklarımda atmalar olduğu, yanımdakini tekmelediğim söyleniyor.
(hayır)

12- Uyumak için uzandığımda bacaklarda sık sık karıncalanmalar hissediyorum.
(evet)

13- Gece sık sık bacak kramplarıyla uyanır ve bundan kurtulmak için ayağa kalkıp yürüme ihtiyacı hissederim
(hayır)

14- Sık sık ürkütücü, kötü rüyalardan rahatsız oluyorum.
(hayır)

15- Uykum sırasında yürüdüğüm, konuştuğum veya dişlerimi gıcırdattığım söyleniyor.
(evet)

16- Çalışma programım değiştiğinde ya da uçak yolculuklarından sonra kendimi yorgun ve uykulu hissediyorum. (soruyu es geçtim benimle ilgisi yokxxzzl..)

Verdiğim Cevaplar Ne Anlama Geliyor?

Eğer 7-10 numaralar arasındaki sorulara iki veya daha fazla "evet" dediyseniz, sizde narkolepsi (gün içinde önüne geçilmeyen uykuya dalma) adı verilen tıbbi bir rahatsızlık var demektir.

Eğer 11-12 ve 13. sorulara "evet" dediyseniz, "periyodik bacak kasılmaları veya huzursuz bacak sendromu" olarak bilinen durum olabilir. Kan üresini yükselten hastalık durumlarında ya da bazı norolojik hastalıklarda bu durumlar ortaya çıkabilir. Tedavi edilmediği taktirde uykusuzluğa neden olur.

Eğer 14-15 ve 16. sorulara cevabınız "evet" ise, sizde parasomnia adı verilen uyurgezerlik, uykuda konuşma, gece kabusları veya diş gıcırdatma belirtileriyle ortaya çıkan rahatsızlık söz konusu olabilir.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Selamun Aleykum
gordugunuz gibi sizde 1den 6`ya kadar da 3 evet var olduguna gore..
Allah Bilir ama sizde uyku apnesi olabilir...
bu ciddi bir kalp veya solunum hastaligi sorunu olabilir..
bunun nedenleri ise.. fazla kilo..hareketsizlik..sigara..dengesiz beslenme ve kapali havada uzun sure kalmaniz olabilir..
belli bir yastan sonra her insanin gunde belli yuruyusler yapmasi ve hafif gidalar almasi gereklidir..
ins. bir daha Doktora gittiginizde bu yonlerinizi doktorunuza soyleyin...bu tedavi edilmezse ileride nefes darligi ile karsilasabilirsiniz...
Uyumak için uzandığımda bacaklarda sık sık karıncalanmalar hissetmeniz ise gun boyu hareketsizliginizden olabilir..
boyle hissediginizde bacak hareketleri yapmalisiniz..veya bisiklet surebilirsiniz..kan dolasimi belli bir yasta cok onemlidir..
Allah korusun hareketsizlik belli bir yastan sonra eklem kemiklerinde kireclemeye yol acabilir...
dişlerin gıcırdamak sinirsel..sakin ve SABIR ile huzur ile yataga giderseniz daha az olacaktir ins..
Gordugumuz kadar solunum yollarindaki rahatsizliktan baska hic bir uyku rahatsizliginiz yok Elhamdullilah..
Eğer 1' den 6'ya kadar olan sorulara iki veya daha fazla "evet" dediyseniz, sizde uyku apnesi olabilir.
Uyku apnesi, gece uyku esnasında kişinin yüzlerce defa nefesinin durduğu, ciddi kalp-solunum problemleri yaratarak
hayatı tehdit edebilen bir hastalıktır.Mutlaka tedavi edilmelidir....
insanlar bu tedaviyi sadece ilac ile oyle kolay saniyorlar..ahh kardesim ahh hic bir hastalik sadece ilac ile tedavi edilemez..
bu tip hastaliklar..fiziksel dedikleri..yani biraz da bizim elimizde..
dengeli saglikli beslenme..dengeli uyuma..dengeli ruh halimiz olmali.. her gun belli bir yastan sonra kisa yuruyusler..
acik havada bol oksijen ve gunese ihtiyacimiz var..
mesela kolestrol hastalari butun sifayi ilactan beklerler onlar daha cooook bekler...

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Açıklamanız için allah razı olsun hocam duaa..
çok şükür sağlığım sıhatim yerinde fakat biryerde uzun süre oturduğum zaman (pc) kalkınca tabiki ufak tefek rahatsızlıklar kendisini gösteriyor tabi
+ azgın karadenizin mis gibi havası ciğerlerimde dolaşıyor elhamdulillah...!

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Açıklamanız için allah razı olsun hocam duaa..
çok şükür sağlığım sıhatim yerinde fakat biryerde uzun süre oturduğum zaman (pc) kalkınca tabiki ufak tefek rahatsızlıklar kendisini gösteriyor tabi
+ azgın karadenizin mis gibi havası ciğerlerimde dolaşıyor elhamdulillah...!

affedersiniz ama siz yazdigimi anlamamissiniz sanki..bu ciddi bir kalp veya solunum hastaligi sorunu olabilir..
bunun nedenleri ise.. fazla kilo..hareketsizlik..sigara..dengesiz beslenme ve kapali havada uzun sure kalmaniz olabilir..
belli bir yastan sonra her insanin gunde belli yuruyusler yapmasi ve hafif gidalar almasi gereklidir..

doktora gorundugunuzde bu yukarida evet dediginiz sorulari sorunlari doktorunuza danisin dedim..
aslinda laf aramizda bizim halkimiz hep ben turp gibiyim der fakat beden dilleri aksini soyler..
rah. Annem hep derdi ki KIZIM her insan ilk once kendine yardim etmeli..kendini sevmeli..saymali..yerini ve degerini bilmeli..
Sen kendini sevmez..korumaz yardim etmesen Sana Allah tan baska hic kimse Sana yardim edemez..
saglicak ile Hayra ve saglikli kalin..

Üst Alt