• Forumda Rüya yorumu YAPILMIYOR! Mesaj göndermeyiniz! Mesajınız silinir!

Üveysilik zikri ile ilgili bilgi verirmisiniz

Buket01

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Selamın aleyküm hayırlı sabahlar hocam. Üveysilik zikri ile ilgili bilgi verirmisiniz.
Bir insanın üveysi olması için kapanması şart midir yada 5 vakit namaz kılması.
Allah nasip ederse namaz kılmaya ve üveysilik yoluna girmeye gönüllüyüm ama kapalı değilim icimden kapanmak gelmiyor, belki zamanla onu da yaparım tabii allah nasip ederse ama merak ettim üveys olmak için kapanmak şart midir.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Aleykümselam kardeşim. Üveysilik dediğiniz şey uydurmadır. Kuran-ı Kerim ve Efendimizin s.a.v sünletlerinde böyle şeyler yoktur. Uzak durun derim. Zikir çekmek istiyorsanız. Peygamberimizin tavsiyelerine bakın, Kuran-ı Kerim okuyun. Size çeşitli şeyler vaadedenlere inanmayın. Ayrıca namaz ve tesettür müslüman olmanın ve müslüman olarak yaşamanın esasıdır. Rabbimizin emridir. Önce buna değer verip uygulamak yerine, üveysilik denen şey için "namaz ve kapanmak şart mıdır" demeniz doğru olmaz.

Bakın size aşağıda benzer bir soruya verilmiş cevabı ekliyorum, okuyun lütfen!

Şimdi ben size şunu söylemek isterim. Bizim dinimiz bellidir. Haramlar helaller bellidir. Farzlar, sünnetler hepsi açık ve nettir. Rabbimizin bizden istedikleri bellidir. Siz islamın gereklerini yerine getirdiniz, bunları eksiksiz yaptınız da bu yol size yetmedi mi ki kendinize başka yol arıyorsunuz!

Yani kısaca demek istediğim şu dur ki; Üveysi dedikleri şeyi olmadan önce, Rabbimizin istediği ölçülerde nasıl müslüman olabiliriz ona bakalım derim. Kuran ve sünnette bulunmayan işlerle uğraşmayalım. Bir müslümana yetecek herşey Kuran ve sünnette vardır. Başka yol aramaya, kolaydan cennet kapısı aralamayı vaad edenlerden medet ummaya gerek yoktur.

Dinimizle-islamla ilgili bir sorunuz varsa, bildiğimiz kadar cevaplamaya çalışalım. Ama sorduğunuz sorunun dinimizle bir alakası yok. Kuran ve sünnette bir delili yok. Dolayısı ile de verilecek bir cevap yoktur.

Resulu Ekrem efendimizin şu sözünü de unutmayın:

"Size iki şey bırakıyorum. Bunlara uyduğunuz müddetçe asla sapıtmayacaksınız: Allah'ın Kitab'ı ve Resulünün sünneti".

Muvatta, Kader 3, (2, 899)

Üst Alt