üç aylar neden özeldir

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
23 Nisan 2011
Mesajlar
3,345
Tepkime puanı
25
Malumunuz Üç Aylar geldi, peki biz üç aylara hazırmıyız? Üç Ayların fazileti, ehemniyeti, Regaip Kandili, Recep ayının neden özel olduğu hakkında nekadar bilgimiz var ?

Naçizane bu hususlar hakkında, Sağlam ve güvenilir bir kaynaktan istifade edip, mubarek Üç Aylar hakkında sizleri bilgilendirmek istedim..

İlk olarak Regaib ne demektir? bunun hakkında bilgi verelim..

Regâib, Arapca bir kelime olup “kendisine rağbet edilen, arzulanan, talep edilen şey” manalarını taşır. Bu geceye “Regâib” ismini melekler vermiştir.

Regaib, ihsanlar, ikramlar manasına da gelmektedir. Receb ayının ilk Cuma gecesine Regaib gecesi denir. Her Cuma gecesi kıymetlidir. Fakat bu iki kıymetli gece bir araya gelince, daha kıymetlenmektedir. Cenab-ı Hakk, bu gecede, müminlere, ragibetler (ihsanlar, ikramlar) yapar. Bu geceye hürmet edenler Allah’ın affına mazhar olurlar.

Bu kıymetli geceyi oruçla karşılayıp yine gündüzünü oruçla geçirmek çok faziletlidir. Bedîüzzaman Hazretleri bu gecede yapılan ibâdetlere 10 bin katıyla sevaplar verildiğini ifade eder. Bu geceyi namaz kılarak, Kur’ân okuyarak, salavât-ı şerîfeler getirerek, tevbe istiğfar çekerek, îmânî hakîkatleri okuyup dinleyerek en güzel bir şekilde değerlendirmeye çalışmak her mü’min için çok kârlı bir ahiret kazancına vesile olacaktır.

Sene içerisinde hem az hem çok kıymetli olan bu mübarek ay, gün ve gecelerden gerektiği şekilde istifade edip Allahın affını ve rahmetini kazanmayı Allah bizlere ihsan etsin..

Kaynak : Soru Sor Cevap Bul


Recep ayı niçin özeldir?

“Recep ayı Allah’ın ayıdır” ne demektir?

Allah’ın bazı günleri ve ayları diğerlerine üstün ve mübarek kılması O’nun (cc) “dilediğini seçer” olmasındandır. (Zadü’l meâd)

“Rabbin dilediğini yaratır ve seçer” (Kasas:68)

“Allah’ın, gökleri ve yeri yarattığı günden beri, ayların sayısı on ikidir. Bunlardan dördü, haram (hürmetli) olan aylardır.” (Tevbe: 36)

Allah’ın seçtiği dört aydan birisi de üç aylardan biri olan Recep ayıdır. Rasûlullâh (asm) buyuruyorlar: "Receb, Allâh’ın (cc), Şaban benim ve Ramazan ümmetimin ayıdır." (Aclûnî, Keşfu’l-Hafâ, 1/423)

Peygamber Efendimiz’e (asm) :

“Ya ResulAllah! Receb Allah’ın (cc) ayıdır ne demektir?” diye sorulduğunda şöyle cevap buyurmuşlardır:

_ Receb Allahu Teala’nın ayıdır. Çünkü Receb, Hakk’ın mağfiretine mahsus bir aydır. Bu ayda çarpışmaya izin yoktur. Bu ayda Allahu Teala peygamberlerin dualarını kabul etmiştir. Yine bu ayda Allah (cc) evliyasını düşmanların elinden kurtarmıştır. Bir kimse Receb ayında oruç tutsa Allah (cc) ona üç türlü mağfiret eder:

Geçmiş günahlarının tümünü affeder, ondan sonra ki hayatında onu korur ve o kişi mahşer yerinde susuzluktan emin olur. (Gunye)

Bediüzzaman hazretleri: “Her hasenenin (iyiliğin) sevabı başka vakitte on ise Receb-i Şerîfte yüzden fazladır. Şâ‘bân-ı Muazzamda üç yüzden ziyâdedir. Ramazân-ı Mübârekte bine çıkar ve cuma gecelerinde binlere ve Leyle-i Kadir’de (kadir gecesinde) otuz bine çıkar. (Şuâlar, 521) buyurmuşlardır.

Recep ayını seçkin kılan özellikler nelerdir?

• Receb ayı Allah’ın ayıdır.

“Recep ayında Allah’ın hiçbir kavmi gazabına uğrattığı duyulmamıştır. Zira Allah geçmiş ümmetlere sair aylarda azap etmiştir.” (Gunye)

• Receb ayı tevbe ayıdır

“Receb ayında Allah’a (cc) çok istiğfar edin; çünkü Allah’ın (cc) Receb ayının her vaktinde Cehennemden azat ettiği kulları vardır. Ayrıca Cennette öyle köşkler vardır ki, ancak Receb ayında oruç tutanlar girer.” Deylemi

• Receb ayı ibadet ayıdır

“Receb-i şerifin bir gün başında, bir gün ortasında ve bir gün de sonunda oruç tutana, Recebin hepsini tutmuş gibi sevap verilir.” (Miftah-ül-cenne)

“Recep, suyu sütten ak, baldan tatlı ve buzdan soğuk cennette bir nehrinin adıdır. Bu sudan sadece Recep ayında oruç tutanlar içebilir” İmam-ı Gazali

• Receb ayı mağfiret ayıdır

“Allah (cc), Receb ayında oruç tutanları affeder.” (Gunye)

• Receb ayı günahları terk etme ayıdır

Receb ayına “mutahhar (temizleyici)” denmesinin sebebi ise; bu ayda tutulan oruçların, hataların ve günahların temizlenmesine vesile olduğu içindir.

• Receb ayı, seçkin olanların ayıdır

Mübarek zatlar ancak Allah’ın rızasını her şeyden üstün tutan kimselerin Receb ayını değerlendirdiklerini söylemişlerdir.

• Receb ayı yardımlaşma ayıdır

“Bir kimse Recep ayında bir kulun sıkıntısını giderecek olsa Allah ona kıyamet günü Firdevs cennetinde gözünün görebildiği kadar uzunlukta büyük bir saray verir.” (Gunye)

• Receb ayı, şeytanın recmedildiği aydır

Receb ayı Şaban ve Ramazan ayları ile beraber mü’minlere eziyet ve sıkıntı vermemeleri için şeytanların taşlanıp kovulduğu aylardır.

Recep ayını nasıl değerlendirebilirim?

Receb ayında hayatımızı güzelleştirip Allah’a yaklaştıracak ne gibi kararlar alabiliriz?

Pek çok arkadaşımız mübarek üç aylar ve Receb ayının kıymeti vesilesiyle aldıkları çok güzel kararları bizimle paylaştılar. Onlara “Bu güzel kararları almanıza sebep olan en önemli şeyi bize söyler misiniz?” diye sorduk. "Receb ayının sadece Allah’ın seçkin kulları ve O’nun rızasını isteyenlerin değerlendirdiğini öğrenmek oldu" dediler. Biz de onların güzel niyetlerle aldıkları bu kararları sizinle paylaşalım. Ümidimiz o ki; “Hayra vesile olan hayrı yapmış gibi olur..”

• Receb ayının ilk gecesinde yani Regaib kandilinde üç ayların kıymetini bilerek geçirebilmem ve daha hayırlı bir insan olmam için dua edeceğim.

“Şu beş gecede yapılan dua geri çevrilmez: Regaib gecesi, Şabanın 15. gecesi, Cuma gecesi, Ramazan bayramı ve Kurban bayramı gecesi.” (İ.Asakir)

• Receb ayının başında, ortasında ve sonunda birer gün oruç tutacağım.

Receb-i şerifin bir gün başında, bir gün ortasında ve bir gün de sonunda oruç tutana, Recebin hepsini tutmuş gibi sevap verilir. [Miftah-ül-cenne]

Ramazan ayı dışında Allah rızası için bir gün oruç tutan, iyi bir yarış atının bir asırda alacağı mesafe kadar Cehennemden uzaklaşır. [Ebu Ya’la]

Meleklerin Regaib gecesinde gecenin bir bölümünde Recep ayında oruç tutanlar için rahmet ve mağfiret dileyerek dua ettikleri rivayet edilmiştir..

• Receb ayında her sabah kaldığımda ve akşam yatarken en az üç sefer istiğfar getireceğim.

“Receb ayında Allaha (cc) çok istiğfar edin; çünkü Allah’ın (cc) Receb ayının her vaktinde Cehennemden azat ettiği kulları vardır.” Deylemî

• Allah’ın razı olmadığını bildiğim ve aklımın ve vicdanımın da razı olmadığı bir kötü hasletimden vaz geçeceğim.

Receb ayına “mutahhar (temizleyici)” denmesinin sebebi ise; bu ayda tutulan oruçların, hataların ve günahların temizlenmesine vesile olduğu içindir.

• Receb ayında bir yetimin ihtiyacını karşılayacağım

“Bir kimse Recep ayında bir kulun sıkıntısını giderecek olsa Allah ona kıyamet günü Firdevs cennetinde gözünün görebildiği kadar uzunlukta büyük bir saray verir.” (Gunye)

• Kızdığım, kırıldığım ve kendisinin hakkımda pek de iyi düşünmediğini düşündüğüm bir arkadaşıma bu mübarek ayda güzel bir hediye alacağım.

• Kim olursa olsun bu mübarek ayda herkes için hayırdan başkasını dilemeyeceğim.

Çünkü Recep ayında duaların kabul edildiği gibi bedduanın da tuttuğu rivayet edilmiştir. Cahiliyet zamanında Araplar kendilerine zulmedenlere beddua etmeyi Recep ayına bırakırlardı. Recep ayında beddua ettikleri zaman, tutardı boş dönmezdi.

• Recep ayında her gün bir fetih suresi okuyarak âlem-i İslam’a dua edeceğim.

alıntıdır
 
Üst Alt