Topuklu ayakkabılar nasıra yol açar

Elifgül

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
25 Temmuz 2011
Mesajlar
7,319
Tepkime puanı
117
Topuklu ayakkabılar nasıra yol açar

Bu yıl yine yüksek topuklu ve sivri burunlu çizmeler göz alıyor! Özellikle nakışlı, desenli ve renkli çizmeler tüm kadınları büyülüyor. Doğrusunu isterseniz, kışın hiçbir kıyafeti çizmesiz tamamlamayı düşünemiyoruz. Boyumuzu daha uzun ve genel silüetimizi daha ince gösteriyorlar. Bu kadarla da bitmiyor, özellikle şık bir çizme giydiğimizde kendimize güvenimiz artıyor.

* Dar yüzlü ayakkabılar başımıza dert açar! Tabii madalyonun bir de diğer yüzü var. Sivri burunlu, uzun ve ince topuklu ayakkabılar ve özellikle çizmeler, aslına bakarsanız ayaklarımızı çok yorar. Ayağı öne itip parmakları sıkıştırır ve cildimizin hava almasını güçleştirirler. Çizmenin yüzü dar olunca, tırnaklarımızın şekli bozulabilir ve deforme olup batabilir. Ayrıca kan dolaşımı ciddi şekilde sıkıntıya girer. Varisleri olanlar, bu tip ayakkabıların yanından bile geçmemelidir. Topuklar yüzünden duruşumuz bozulur, bacaklarımız ve sırtımız yorulur, dizlerimiz zorlanır, belimiz ağrır. Sürtünme ise nasırlara yol açar.

NAZıK DAVRANIN

* Nasır bir hastalık değildir: Nasır bir hastalık sayılmaz. Cildimiz, baskıya veya sürtünmeye maruz kaldığında, kendini korumak için çoğalır ve kalınlaşır. Buna nasırlaşma deriz. Oldukça sevimsiz ve can sıkıcı bir sonuç olsa da, nasırlaşma derinin iyi niyetli bir savunma tepkisidir. Nasırlaşan cilt, bizi kendine karşı daha nazik davranmaya davet eder. Ama ağrısı ve hoş olmayan görüntüsü ile başımıza dert olur!

* Nasırlar genellikle, ayaklardaki kemik çıkıntıları üzerinde gelişir. Büyüklüğü bezelye kadardır. Nasırın ortasında sert bir öz oluşur. Bu öz, derinlere doğru sivri uçlu bir uzantı yapar. Çevresinde geniş ve sarı renkte kalın bir tabaka gelişir. Nasır bir yere değinde ve üzerine baskı uygulandığında ağrır. Bu ağrı nemli ortamlarda artar. ıki çeşit nasır vardır...
* Sert nasırlar: Ayak parmaklarının sırtında ve ayak tabanında oluşur.
* Yumuşak nasırlar: Ayak parmaklarının arasında çıkar. Yumuşaklar genelde beyaz olur. Ağrısı diğerlerinden fazladır. Genelde mantarla karıştırılır.
Alıntı.
 
Üst Alt