Tokat tarihi yerleri - Hanlar Hamamlar

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Mesajlar
9,150
Taşhan
Tokat Taşhan 1614 - 1630 yıllarında 4220 metrekare alan üzerine yapılmış büyükbir Osmanlı şehir hanı. Merkez Gaziosmanpaşa Caddesi üzerinde bulunan han kuzey güney konumunda kesme taş ve tuğladan dikdörtgen ve ikikatlı olarak inşa edilmiş. Zemin katın dış cephesinde 26 iç kısmında 43 olmak üzere 69 oda birinci katta ise 46 oda var. Doğan Bey Vakfı'naait olan hanın dış cephesindeki odalar Tokat esnafına kiralanmıştır. 2006'da yapılan restorasyonda Taş Han'ın iç kısmındaki odaların sıva döşeme tesisat ve kapı pencere doğramaları tamamen yenilenmiştir. Restorasyonu kısa süre önce tamamlanan Taş Han'ın el sanatlarıkültür turizm ve ticaret merkezi haline getirilmesi hedefleniyor.

Tokat Valiliği ve Turizm İl Müdürlüğü çalışmaları ile Taşhan'ın kapıları kapanmamak üzere açıldı.Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan restorasyonu sonrası tarihi el sanatlarına yönelik kiraya verilen Taşhan'a esnaflar birer birer doldurmaya başladı. Tokat'ın el sanatları arasında öneme sahip ahşap oymacılık bakırcılık tahta baskı yazmacılık yöresel yemeklerin satılacağı Taşhan'ın yerli ve yabancı turistlerin gözde mekanlarından biri olması bekleniyor.
 

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Mesajlar
9,150
Ali Paşa Hamamı

Tokat İl merkezi, GOP Bulvarı üzerindedir. Ali Paşa külliyesinin bir yapısıdır.
Ali Paşa, Kanuni Sultan Süleyman’ın oğlu Şehzade Beyazid’in damadıdır. Beyazid babasına isyan ettiği için öldürülmüş, damadı Ali Paşa da II. Selim zamanında Söngüt Çayırında (Söngüt Köyü) idam edilmiştir.

1572 yılında Ali Paşa tarafından yaptırılan Ali Paşa Külliyesi'nin parçasıdır. Kadın ve erkek bölümlerinin bulunduğu yapı, çifte hamam tarzındadır. Klasik Osmanlı hamam mimarisine çok güzel bir örnektir.
 
Üst Alt