Takıntı ve sıkıntılara mani olamıyorum

tosyam

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Esselamü Aleyküm Muhterem Hocalarım. Bir yerden zikir dersi aldım. Ama beni kalp yerine Nefs-i natıka dan başlatmış. Yanında bir gün bayram namazı hutbesi çalışırken olumsuz yönde bende bir gariplik oldu. Beni övücü bir cümle söyledi. Kalbimde hafiften bir düşünce belirdi. O övücü cümleyi tekrarladı. Bu sefer gelen düşünce alenen belirdi. Ondan sonra düşüncelerime sahip olamadım. Daha sonra açık film seyrettim. Rahatsızlandım.

İçime küfür geliyor. Mani olamıyorum. Şeytan altımı,solumu ve tepemi kapladı. Başlangıç bu şekilde oldu. 27 senedir çalışıyorum. Bir türlü kurtulamıyorum. Duaları okuyorum. İyiye doğru giderken İnsanlar benden rahatsız oluyorlar. Hareketle değil. Manevi olarak. Bu seferde beni etkiliyorlar. Benim etkilenmem hastalanmam demek. İki ara bir derede kaldım. Beni etkileyenler basiret sahibi kimseler. Bununda farkındayım. Her insan değil. Şimdi ise içime gelen düşünce beni yıkıyor. Mesleğe İmam-hatip olarak başlamıştım. Bırakmak zorunda kaldım. Kalbim mi değim vücudum mu taş kesti. Duaları okurken beynimde çözülmeler oluyor. Ama ben kalbimi istiyorum. Allah rızası için yardımcı olursanız sevinirim.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Ve aleykum Selam kardesim Allah cc. Yar ve yardimciniz olsun..
Nefs-i natıka dediginiz seyleri ben anlamiyorum belki Bedir Agbimiz yarin ins. Size cevap yazabilir.. ama bildiklerimi Sizin ile paylasmak isterim..

İmâm-ı Gazâlî hazretleri buyurdu ki:
Her insana musallat olan en az bir şeytan vardır.
Şeytanın vereceği vesveselerden korunmaya çalışmalıdır! Hadîs-i şerîflerde buyuruldu ki:
(Kanın damarlarda dolaştığı gibi şeytan da insanın vücûdunda dolaşır. Açlıkla [az yemekle oruç tutmakla] onun yollarını daraltın!) [Buhârî]
(Şeytan kalbe vesvese verir. Allahü teâlânın ismi söylenince kaçar. Söylenmezse vesveseye devam eder.) [Ebû Ya'lâ]
Vesvese duâ ederek zikrederek azalır ve yok olur.
Bunun için bilhassa günâh işleme meyli olduğu zaman hemen Allahı hatırlamaya onu anmaya çalışmalı istigfâr salevât ve duâ okuyarak şeytanı uzaklaştırmaya çalışmalıdır!
Günâhlara tevbe etmelidir! Şeytanın vesvesesinden ve sıkıntılardan kurtulmak için hergün şu duâyı okumalıdır:
(Yâ Allah-ür-rakîb-ül-hafîz-ür-rahîm. Yâ Allah-ül-hayy-ül-halîm-ül'azîm-ür-raûf-ül-kerîm. Yâ Allah-ül-hayy-ül-kayyüm-ül-kâimü alâ külli nefsin bimâ kesebet hul beynî ve beyne adüvvî!) [Kitâbürrahme fittıbb-i velhikme]
Tevbeyi geciktirmemeli

Bilhassa kırk yaşını geçince tevbeyi hiç ihmâl etmemelidir. Hadîs-i şerîfte (Şeytan kırk yaşını geçtiği hâlde tevbe etmiyen için "Bu artık kolay iflâh olmaz" der) buyuruldu. (İ.Gazâlî)
Onun için hemen tevbe etmeli şeytanı uzaklaştırmaya çâresiz hâle getirmeye çalışmalıdır.
Hadîs-i şerîfte buyuruldu ki:
(İnsan yolculukta devesini zayıflatabildiği gibi mü'min de şeytanını zayıflatabilir.) [İ.Ahmed]
Kötü şeyler düşünerek kötü yerlere giderek şeytana yardımcı olmamalıdır! Hadîs-i şerîfte (Koru etrafında dolaşan oraya düşebilir) buyuruldu. (Buhârî)
Harâm işlemeye niyet edip Allahtan korktuğu için vazgeçen günâha girmez.
Nefse ve şeytana uymayıp Allahü teâlâya itâ'at ettiği için büyük sevâba da kavuşur.
O harâmı işlemeyişi Allah korkusundan değil de insanlardan utandığı için ise böyle düşüncenin de günâh olduğunu söyleyen âlimler vardır.
Ba'zı âlimler ise yalnız kalbe gelen şeylerden dolayı suâl ve azâb olmayacağını bildirmişlerdir. Hadîs-i şerîfte buyuruldu ki:
(Kalbe gelen kötü şey söylenmedikçe ve buna uygun hareket edilmedikçe affolur.) [Beyhekî]
Kibir hased gibi şeyler böyle değildir. Çünkü bunlar zaten kalb ile olur.
Şeytanın kalbe giriş yerlerinden biri de Allahü teâlânın zâtı hakkında düşündürmek şüpheye düşürmektir.
İnsanların en ahmağı zekâsına en çok güvenendir.
İnsanların en akıllısı da suçu kendinde arıyan ve bilmediklerini âlimlere soran kimsedir. Hadîs-i şerîflerde buyuruldu ki:
(Şeytan vücûda girerek "seni kim yarattı" diye sorar. O kişi "Allah yarattı" dediği zaman "O'nu kim yarattı" diye vesvese verir. Böyle bir vesveseyle karşılaşan kimse "Ben Allah ve Resûlüne îmân ettim" desin!) [Buhârî]
(Allahın yarattığı şeyleri tefekkür edin fakat zâtını tefekkür etmeyin. Yoksa helâk olursunuz.) [Ebûşşeyh]

Böyle vesveseler âlimlerde olmaz. Câhil olanlar ise böyle şeylerle meşgûl olmamalıdır! Câhillerin böyle konular hakkında konuşması hırsızlık etmekten daha kötüdür.
Çünkü âlim olmayan din hakkında konuşursa sapıtabilir hattâ küfre düşebilir.
Bu yüzme bilmeyen kimsenin yüzenleri görüp ben de yüzerim diyerek denize atlamasına benzer.
Vesvese îmândandır
İbâdetleri yapıp îmânıma bir zarar gelir diye korkanın ve (günâhlarım çoktur ibâdetlerim beni kurtarmaz) diye düşünenin îmânı kuvvetli demektir. (Bezzâziyye)
İbâdetle meşgûl olup fıkıh bilgilerini öğrenmeye çalışan kimseye Allahı dirilmeyi Cenneti ve Cehennemi inkâr etmek gibi düşünceler gelmesi onun îmânsız olduğunu göstermez.
Aksine onun îmânlı olduğunu gösterir. Meyveli ağaç taşlandığı gibi şeytan da îmânlı olanlara saldırır. Hadîs-i şerîfte böyle vesveselerin îmândan olduğu bildirilmiş (Vesvese îmânın tâ kendisidir) buyurulmuştur. (Râmûz)
İmâm-ı Rabbânî hazretleri buyuruyor ki: Eshâb-ı kirâmdan birkaçı kötü düşüncelerden vesveselerden şikâyet edince Resûl aleyhisselâm bunlara (Bu vesveseler îmânın olgun olmasındandır) buyurmuştu.
Kötü vesveselerin gelmesine sebep îmânın kâmil olmasıdır.
Böyle vesveseler birçok kimsede olabilir. Îmânım gitti diye şüpheye düşmemelidir! Böyle düşüncelere önem vermemelidir! Her zaman Allahü teâlâyı anmaya çalışmalıdır!
asagidaki konuyu okursaniz ins. olayi daha iyi idrak edebilirsiniz..

https://www.islamiforumlar.net/gonu.../25621-kotu-dusuncelerden-kurtulamiyorum.html

tosyam

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Essemamü aleyküm Hocalarım.Bedir abiden cevap bekliyorum.Hayırlı akşamlar

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
gubatimideniz.jpg

Aleykum Selam kardesim Ben Bedir Agbiden haber degil kendisini bekliyordum..bir turlu gelemez oldu...
bunda da vardir bir Hikmetti ..artik ins. YARINA kaldi...
Gün doğmadan neler doğar demişler. Âh sabâh ola hayır ola ..

Ahh bu TAKINTI..Saplantı-zorlantı bozukluğu daha çok küçük yaşlarda başlıyor; ancak 18-25 yaşlarında yoğunlaşıyor.
hastalığının bilinen tek bir nedeni yok. Kesin bilinmemekle birlikte hem biyolojik hem de psikolojik nedenleri olabileceği söyleniyor.
OKB’ye yol açan bir gen bulunamamış ama hastalığın;
Beyinde kimyasal haberci görevi üstlenen serotonin seviyesinde düşmenin bu hastalığa neden olduğu belirtiliyor.

Sorumluluk duygusu yüksek olan çabuk endişeye kapılan gergin içe dönük karamsar aşırı titiz mükemmeliyetçi kontrollü kuralcı ayrıntıcı
ve kusursuzluk arayan kişilik yapısındakilerde daha fazla görülebiliyor.
takıntı bir tur girdaptir!! kendinizi o girdapa ne kadar kaptırırsanız o kadar batarsınız ilk belirtilerde ondan kurtulmaya ve kafaya takmamaya çalışın
kendinizi bir kere bıraktınızmı ne yazık ki kurtuluş çok zor olur...

Genclere hep bu sozu soylerim; Sevgi ile Takıntıyi karistirmayin!!
bütün psikoljik hastalıkların ileri boyuttaki hali intihara gebedir.. neticede psikolojik hastalıklar ölüme her an yakın durur..
Takıntıya Takılmıyanlardan olmamiz dilegi ile...

BEDİR MUHAMMED ALİ

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
ALLAHIN RAHMETİ ÜZERİNİZE OLSUN. SEVGİLİ KARDEŞİM YAZINIZI GÖNÜL SIZIM KARDEŞİMİN MESAJI İLE YENİ FARK ETTİM. ALLAH NASİP EDERSE BU KONU HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİMİ YARIN YAZICAM KENDİNİZİ ÜZMEYİN ALLAH KİŞİLERİ ESMALARI İLE TECELLİ OLUP BİR ŞEKİLDE TERBİYE EDEREK DOĞRUYA VE TEVHİDİ YAŞAMAYA DAVET EDER. AEO

BEDİR MUHAMMED ALİ

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM.

ALLAHIN SELAMI VE RAHMETİ ÜSTÜNE OLSUN TOSYAM KARDEŞİM.
İNSAN YARATILIŞ MAKSADINI VE BEDEN ARZINDA İNSANA HİZMET EDEN AZALARININ KURANDAKİ MANALARINI BİLMEDİKÇE HAYATIN İÇİNDE HATALARA NEFİS ,KALP,VE AKIL KAPISI DAİMA AÇIKTIR.

YAZDIKLARINIZA GENEL MANADA CEVAP YAZMAYA ÇALIŞICAM. ŞÖYLEKİ İLİM ALLAHA AİTTİR. ALLAH RAHMAN VE RAHİM ESMALARIYLA BESMELEYE TECELLİ OLUR . BESMELEDE BU TECELLİYİ İDRAKI AÇILARAK SEMAYI DÜNYAYA GELEN ADEMLER VE HAVVALAR YAŞAR.

HAYATIN İÇİNDEKİ BU YAŞANTIDA.İNSAN BEDENİNDE AKIL ,NEFİS VE KALP BEDENİNDE SANA HİZMET EDEN 3 MELEK GİBİDİRLER. İNSAN AHLAKİ OLARAK YÜKSELE BİLİR VEYA DÜŞE BİLİRDE . BU İNİŞ VE ÇIKIŞTA SANA YARDIM EDECEK SADECE SENİN VUCUDUNDAKİ SEMALARDA ALLAHIN SENİ YARATIRKEN SANA LÜTFETTİĞİ PEYGAMBERLERİN MAKAMLARININ HAKİKATINI İDRAK ETMENDİR..

SANA SENİN AKLIN, SENİN KALBİN ,SENİN NEVSİN YARDIM ETMEDİKÇE HAYATIN İÇİNDE AKIL HAYAL ALEMİNE NEVSİN O HAYAL ALEMİNDEKİ YANLIŞ DÜŞÜNCELERİ YAŞAMAYA KALBİN PİŞMAN DAHİ OLSA O NOKTADA AKIL VE NEVSİN İLE YAŞAMAYA MECBURDUR.ÇÜNKİ AYNI BEDEN ARZINDA O BEDENİN ÜÇÜDE AZALARIDIR.

ÇARE ŞUDURKİ SEN İYİLİK VE KÖTÜLÜĞÜN ARASINDA ÇİLEHANEYE GİRMİŞ İLMEN KURANIN HAKİKATINDAN HABERSİZ . AKIL VE NEVSİN SENİ SÜRÜKLİYEREK GÖTÜRDÜKLERİ SIKINTILARA KALP MAKAMINDAN ALLAHA SIĞINARAK KENDİNİ BEDEN KABRİNDE KURTARMAYA ÇALIŞAN BİR MAZLUMSUN.

MAZLUMLAR ALLAHIN KORUMASI ALTINDADIR VE MAHVİRET KAPILARI ONLARA SONUNA KADAR AÇIKTIR.NEDENMİ SANA ÖĞRETİLEN İLİMLER ZAHİRDİR VE SEN HİÇBİR ZAMAN BATİNİ MANASINI YAŞAYAMADIN. ÖRNEK NEVSİ NATIKA VEYA SENİN ANLICAĞIN ŞEKİLDE NEFSİN BİR MAKAMINDAN ZİKİR ALDIN .BU ZİKİR SENDE HAYATIN İÇİNDE DÜŞTÜĞÜN GİBİ YÜKSELMENEDE SEBEP OLA BİLMESİ İÇİN.ZİKİRDEN FİKİRE ,FİKİRDEN MÜŞAHADEYE GEÇMEN GEREKİYORDU.ZİKİR ,FİKİ VE MÜŞAHADE ÜÇ AYRI MAKAMDIR.

BİZİM SENİNLE BU KONUYU ÇÖZÜP YOL ALA BİLMEMİZ İÇİN . SANA BEDENİNİ TANITIP YARATILIŞTAKİ ALLAHIN MAKSUDUNU ANLAYA BİLMEN İÇİN ÖNÜMÜZDE UZUN BİR YOL VAR YANİ ZAMANA İHTİYAÇ VAR.

BEDENİ ŞU ANDA İKİYE BÖLELİM ARZ VE ARŞ YÜZ CEMALİNİZ ARŞTIR. BOĞAZDAN BAŞLAYIP AYAKLARINIZA KADAR İNEN BÖLÜM ARZDIR. ARŞ RUHU İNSANI ARZ RUHU HAYVANI TEMSİL EDER.

ARŞIN VE ARZIN ARASINDA 7 SEMA VARDIR FUSSİLET SURESİ AYET 12 -FEKAZAHÜNNE SEBA SEMAVATI RABBİN SANA HİZMET EDEN 7 SEMAYI SANA LUTFU İLE TAKTİR KILDI.

1-ALAK ,2-NEFİS ,3-KALP4-SIR 5-RUH ,6-HAFA 7-KALP İLE SIR IN ARASINDA PERDE İLE ÖRTÜLEN AKILDIR. İŞTE BEDENİNDE ARŞ VE ARZININ ARASINDA HABERSİZ OLARAK İNİŞ VE ÇIKIŞ YAŞADIĞIN ANA TABLO.

SEN BU TABLODA 1-Cİ SEMA ALAKA İNDİĞİNDE ŞEHAVİ DUYGULARI VEYA AÇIK FİLİMLERE YÖNELİRSİN NEDENMİ İLİM VE KURANIN HAKİKATINDAN HABERSİZ OLDUĞUN İÇİN YEDİĞİN İÇTİĞİN BESİNLER ÇOK HIZLI BİR ŞEKİLDE SURET GİYE BİLMEK İÇİN NEFSİNİ BAS EDEREK KALBİNİ O HATAYA SÜRÜKLER . BUNUN KURTULUŞU BESMELE KAPISINDA SENİ SEVEN BİR EŞLE BİRLEŞMENDİR.

BAZENDE ALLAHA YALVARIR ZATINA OLAN AŞKI MUHABBETİNİ YAŞARSIN BURDAKİ OLAYSA RUH SIR VE KALBİN NEVSİN PİŞMANLIĞINDAN AKILA GÖTÜRÜLÜŞÜ VARDIR . AMA O SANA YARDIM EDECEK KAPI SANA AÇILDIĞINDA SEN KALP MAKAMINDA OLDUĞUNU İDRAK EDEMEZSİN BU MAKALEDEKİ MAZLUM MANASI HABERSİZ VE GÜNAHSIZ ANLAMINDADIR. KONU GÜZEL VE GENİŞ BU KADAR KISA BİR ZAMANDA ANCAK BU KADAR YAZA BİLDİM İNŞALLAH GENE YAZIŞIR VE YOLUMUZA DEVAM EDERİZ .HAKKINI HELAL ET AEO İNŞALLAH FAYDALI OLMUŞUMDUR .ÇOK BÜYÜK BİR İLİM VAR DERYALARDAN BİR DAMLA OLARAK DÜŞÜN BU SATIRLARI İLMİN SAHİBİ ALLAHTIR.

tosyam

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Esselamü aleyküm O zaman bekardım ama şimdi evliyim.Benim isteğim hastalığa bir reçeteniz olacak mı?

Üst Alt