Sureleri okurken harfleri yanlış telaffuz etmek

Ersay

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Arkadaşlar selamın aleyküm, 3 tane sorum olacaktı.
1-)Fatiha'daki '' siradal'' deki i sesini Türkçedeki i gibi okumak namazı bozar mı? Doğrusunu öğreniyorum, inşallah
2-)Tahiyattaki' 'İbadillahi'' kısmındaki ilk boğazdan i harfi gibi bazı boğaz harfalerinğ çıkaramazsak veya kötü çıkarsak namaza zarar verir mi?
3-)Bu konuyu bilhassa sormak istiyorum çünkü Fatiha dışındaki hatalar namazı bozmaz diyenler var. Yanlış hatırlamıyorsam İmam Şafi'de bu görüşeteydi. Bu konu hakkında detaylı bilgisi olan var mı? Rica ediyorum mana değişikliği bozar demeyin onu ben de biliyorum, mesela Ettehiyatü duasından sonraki yanlış okumalar namazı bozmuyor. Bunun gibi hangi kısımlarda ne namazı bozar detaylı bilen var mı? Bir de namaza yeni başladım bunu da beyan etmem gerekir kanımca. Saygılarımla...

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Aleykümselam sorduğun konular namazı bozmaz. Kaç yaşındasınız kardeşim siz?

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Allah hayırlı ömür versin, yeni başladıysan ufak tefek hatalar mutlaka olur. Doğrusunu öğrenmeye çalışman çok iyi birşey. Çünkü baştan yanlış öğrenirsen öyle gider. Ancak bu durumu vesvese haline getirme çok sıkıntı çekersin. İnternette birçok videolar ve ses kayıtları var onlar dinle devamlı, kısa sürede başarırsın, kendinden bu işin senelerce eğitimini almış kişilerin performansını bekleme ama yapamam diye de sakın düşünme... bir süre sonra ortalama bir seviyeye ulaşırsın, merak etme. Devamlı sure ve duaları dinlemen ve biraz gayret sarf etmen yeterli olur sanırım. Vesselam

Üst Alt