Sünnetin kaynağı Kurandır

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Katılım
22 Şubat 2011
Mesajlar
7,012
Tepkime puanı
419
Hiç kimse peygamber sünneti ve hadislerini bir kenara itemez. Zira Kuranı Kerim gayet net bir dille Hz. Resulullah'ın (s.a.v) söz ve amellerinin Müslümanlar için hüccet (kesin delil) olduğunu belirtmiş ve o hazretin sünnetinin, İslam'ın anlaşılması ve İslam hükümlerinin belirlenip, ortaya çıkmasını sağlayan bir kaynak olduğunu vurgulayarak Haşr suresinin 7. ayetinde şöyle buyurmuştur Peygamber size ne (emir) verirse alın (emre uyun ve uygulayın). Sizi neden sakındırırsa artık ondan sakının ve Allah'tan korkun.

Ahzab suresi 36. ayette açıkça şöyle buyrulmaktadır:

Allah ve Resulü bir işe hükmettiği zaman, mümin olan bir erkek ve mümin olan bir kadın için kendi işlerinde seçim hakları yoktur. Kim Allaha ve Resulüne isyan ederse, artık gerçekten o, apaçık bir sapıklıkla sapıtmıştır.
Hz. Resuli Ekrem'in (s.a.v) mübarek sünnetine önem vermeyenler gerçekte bizzat Kur'an'a önem vermemektedirler. Ancak Hz. Resulullah’ın (s.a.v) sünneti de elbette muteber ve güvenilir yollarla belirlenmiş olmalıdır o hazretin buyurduğu iddia edilen her sözün, hiçbir inceleme ve araştırmaya tabi tutulmaksızın hemen kabul edilemeyeceği de apaçık ortadadır.

Hz. Ali'nin şu buyruğu bu konuya yeterince açıklık getirici niteliktedir Henüz Hz. Resulullah'ın (s.a.v) hayatta bulunduğu günlerde o hazrete nice yalanlar isnad ettiler, o kadar ki hazret bu hususta bir hutbe okumak zorunda kalarak Bana, bilerek yalan isnad edenler, ateşteki yerlerine hazırlansınlar! buyurdular.
 
Üst Alt