Sübhane rabbiye'l-azim

suskun

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
60.gif

Sübhane rabbiye'l-azim ...

Her şey ama her şey canlı-cansız büyük-küçük her şey sana eğiliyor. Hürmetle eğiliyor yerlere kapanıyor.

Nereye baksam hangi tarafa yönelsem böyle; bütün varlıklar senin hükmüne boyun eğmiş rükû ediyor.

Adeta her şey dile gelmiş haykırıyor: “Gel sen de bize katıl! Eğil senin ve bütün varlıkların sahibine! Yoktan var edene eğil. Eğil ki O senin başını eğdirmesin seni kimseye zelil etmesin...”

Ne muhteşem bir nizam kurmuşsun Rabbim! Her zerreye damganı vurmuşsun. Görmek isteyenlere görünen duymak isteyenlere haykıran damgalar ve işaretler... Görmek istemeyenlere silinen duymak istemeyenlere dilsiz kesilen izler...

Ey Sevgili! En Sevgili! Hey Rabbim! Ufkumu aç göreyim gönlümü aç anlayayım perdeleri kaldır duyayım mevcudatın söylediğini varlıkların hallerini. Çünkü onları şekillendiren sensin; onları söyleten de sen!..

Denizlerden yükselttiğin bulutları seyrettim. Heybetle doğrulan bir pehlivan gibi göğe yükseliyorlar. Yükseldikçe gürleşiyor
virgul.gif
gürleştikçe sıra dağları andırıyorlar. Göklerde özgürce dolaşacaklarını sandım. Ama hayır! Anladım yolları çizilmişti. Mağrur başlarını itaatle eğdiler her biri yollarında yürüdüler.

İşte senin azametin karşısında damla damla yere kapanıyorlar. Sonra bir araya gelip derelere ırmaklara dönüşüyorlar. Aşkınla divane bir meczub gibi başlarını taşlara vura vura çırpınıyorlar. Tekrar bulut olup yükselmek için tekrar senin huzurunda eğilmek için...

Ve o damlalar :Ölü topraklara can oluyorlar can katıyorlar. O canla dirilen her şey delidolu bir delikanlı gibi gelişip serpiliyor. Sonra... sonra olgunlaşıyor başlarını büküyorlar.

İşte ekinler başaklar ağaçlar dağlar taşlar.... Her şey seni biliyor yüce huzurunda boyun eğiyor.

İşte yıldızlar gezegenler... Hepsi senin nuruna pervane. Dönüyor dönüyor itaatle sana rukû ediyor seni tesbih ediyorlar.

Kim demiş sadece insanoğlu rükû eder baş eğer diye! İşte zerreler kürreler insanlar melekler dağlar taşlar... Bütün varlıklar rukû ediyor. Bir an durmaksızın rükû ediyor senin yüceliğin karşısında eğiliyor.

Ey Sevgili! En Sevgili! Hey Rabbim! Bütün kainat senin huzurunda eğilirken bu ahenge benim de bilerek isteyerek katılmamı istedin.

“Namazı tam kılın zekâtı hakkıyla verin ve rukû edenlerle birlikte siz de rukû edin!” (Bakara 43) buyurdun.

“Ey iman edenler! Rukû edin secdeye kapanın. Rabbinize ibadet edin. Hayır işleyin ki kurtuluşa eresiniz.” (Hacc77) dedin.

Buyruğun başım üstüne Rabbim...

İşitiyor itaat ediyor huzurunda eğiliyorum Rabbim!

Beni başkalarına eğdirme!

Sana rukû etmenin hazzını bana tattır!

Rukû edenlerle birlikte huzuruna rukû ederek girmemi nasip eyle!

Sübhane Rabbiye’l-Azîm

Sübhane Rabbiye’l-Azîm

Sübhane Rabbiye’l-Azîm...

elifgibi

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Allah Razı Olsun Kardeşim
Sübhane Rabbiye’l-Azîm...

hacı anne

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Allah Razı Olsun Krd