Sporcuların antrenman programları

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Mesajlar
6,674
Sporcuların antrenman programları

ANTRENMAN PROGRAMLARI

1- Öncelik sporcu hangi amaçla ve vücudun neresini çalıştırması gerektiğini belirlemeli.
2- Amaca yönelik çalışmalar belirlenen program dahilinde olmalı.
3- Setler arası ve başka bir istasyona geçiş süresine tam uyulmalı.
4- Setler arası aktif (çalışılan bölgeyi yumuşatma ve nabzı düşürme egzersizi) dinlenme, istasyonlar arası pasif (yumuşatıcı ve nabız düşürücü hareketlerden sonra oturma veya yatma veya hafif hareketler) dinlenme yapılır.
5- Antrenman ve set süresi en azdan ve en kolaydan başlayarak artırılmalı.
6- Setler ve istasyon arası dinlenme süresine uyulmazsa; süre azlığında çabuk yorulma, dinlenme süresi gereğinden fazla olursa soğuma ve enerji kaybı olur.
7- İstasyon çalışmalarında aletlerin müsayit olmasına dikkat edip başka çalışanın set arasına girilmemeli.

ISINMA EGZERSİZLERİ
1- Önce genel ısınma yapılır, sonra amaca yönelik (hangi kas çalışması ve nasıl bir hareket serimiz varsa ona yönelik ısınma) ısınma yapılmalı.
* Genel ısınma süresi : 5 dakika
* Amaca yönelik ısınma 10 dakika

A – Genel ısınma:
Yürüme, hafif koşma, çöküp kalkma, kol ve bacak savurma, açma – germe, esnetme ve boyun ekleminden başlayarak eklem ta ayak bileğine kadar çevirme yaparak eklem genişliği sağlama. Açma germe yaparak kasları ve lifleri ısındırma vb.

B – Özel ısınma:
Bu ısınma amaca yönelik ısınmadır. Yapılacak antrenmanda hangi kaslar ve hangi bölge çalışacaksa ona yönelik ısınma yapılır. Genel ısınmadan sonra bu ısınmada biraz daha dozaj artırılır ve açma germe savurma sayı seriliği artırılır.

2- Antrenman sonrası soğuma hareketleri yapılır. Bu hareket yavaş ve yüklenimi daha hafiftir ve tamamen dinlenmeye yöneliktir. Yorulan kas guruplarına hafif hafif esnetme, açma ve germe yapılır.
 
Üst Alt