Sokrates ve Hz.İsa arasındaki benzerlikler

Rüya Tabircisi

Moderatör
Moderatör
Rüya Tabirleri
Mesajlar
825
Esselamu Aleyküm,

o benzerlikler:

1.İmamı Rabbaniye göre, İsa ve Platon aynı devirde yaşamıştır. Unutmamak gerekir ki, Sokrateste Platonun devrinde yaşamıştır.

2.Yahudiliğe göre İsa bir filozoftu. Sokrateste filozoftu.

3.Sokrates kendisine vahiy geldiğini iddaa ederdi. İsaya da vahiy gelirdi.

4.Kaynaklar, Sokratesin tek tanrıya inandığını ve ondan vahiyler aldığını söyler. İsada Tek Tanrılıydı ve ondan vahiy alırdı.

5.Sokrates şehir tanrılarını, çok tanrıyı ve putları reddeder. İsada öyle.

6.Sokrates, bahane sonucu idam edilir. Aslında, bir çocuk bile anlar ki, sırf Tek Tanrıya inandığı için idam edildi. Hristiyanlığa göre, İsa idam edilip yeniden diriltildi. Müslümanlıktaysa, o değil bir havarisi idam edildi. Sonuçta, ikisininde sonunun idam olacağı planlanmıştı.

7.Sokrates, tek tanrıya inanmanın yanı sıra, insanları da buna davet etmiştir (kaynaklarda öyle geçer). Unutmamak gerekir ki, İsa da tek tanrıya inanmanın yanı sıra, insanları da buna davet etmiştir.

8.Ayrıca, Sokrates bazı Müslümanlara göre peygamberdir. İsanında peygamber olduğuna şüphe yok.

9.6-da dediğim gibi, Sokrates bir bahane sonucu idam edilir. Kuşku yokki, İsayı da bahaneyle idam etmeye kalkıştılar.

10.İsa ve Sokrates kimilerine göre aynı kişidir.

Yalnız, aslında aynı kişi değillerdir.

bunlardan başka daha da çok benzerlikleri olmalarının yanı sıra, bir kısım farklılıkları da var. Buda onların aynı kişi olmadığına bir delildir.

Örnek verelim, İsa beytlehemde dünyaya geldi. Ayrıca Nasıralı olduğu söylenir. Sokratesse Yunan filozofudur. Ayrıca yaşayış yerleri farklıdır, doğum yerleri de öyle.
 
Üst Alt