Soba Zehirlenmelerine Karşı Uyarı

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
23 Nisan 2011
Mesajlar
3,345
Tepkime puanı
25
İzmir İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'de bilgisizlik, yanlış kullanım ve ihmal yüzünden soba, şofben ve baca zehirlenmelerinin hemen hemen her yıl kış aylarında, özellikle alçak basınçlı havalarda tehlikeli boyutlara ulaştığı, onlarca kişinin karbonmonoksit gazından zehirlendiği bildirildi.


Karbonmonoksitin renksiz, tatsız, kokusuz, yanıcı, zehirli bir gaz olduğu, vücuda solunum yoluyla girdiği, doğrudan kana geçerek oksijen alımını engellediği ve ölüme yol açtığı ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Isıtma amacıyla kullanılan her tür soba ve ocakta yanma sırasında meydana gelen karbonmonoksit zehirlenmeleri, sıklıkla kapalı ortamlarda açık ocaklar, bacası çekmeyen soba, şofben, bacasız gaz sobalarında yakıtın iyi yanmaması nedeniyle meydana gelir. Karbonmonoksit kaynaklı zehirlenmelerde, kısa sürede tıbbi müdahale yapılmazsa, zehirlenmeler ölümle sonuçlanabilir. Gaz zehirlenmelerine karşı vatandaşların dikkatli olması ve gerekli önlemlerin alınması üzücü sonuçların önüne geçecektir.''

ALINACAK ÖNLEMLER

Açıklamada, zehirlenmelere maruz kalmamak için alınacak tedbirler şöyle sıralandı:

''Kullanılan her türlü ısıtma cihazının kalite belgesi olmalı. Kullanılan yakıt, standartlara uygun olmalı. Aşırı doldurulan sobanın duman yolu daralacağı, soba içinde düzensiz ısı dağılımı nedeniyle de baca çekişi azalacağından, soba yakılırken aşırı doldurulmamasına dikkat edilmeli. Sönmekte olan sobaya asla tutuşması güç yakıtlar konulmamalı. Yatmadan önce sobaya kesinlikle yakıt konulmamalı. Gece yatarken mutlaka soba veya gazlı sobalar tam olarak söndürülmeli. Sobanın bulunduğu yer sürekli havalandırılmalı.

Lodos esintisinin etkili olduğu süre boyunca gerekmedikçe soba yakılmamalı. Yanmakta olan soba yatmadan önce mutlaka söndürülmeli. Zehirlenen hastaya kesinlikle hiçbir şey yedirmemeli, içirilmemeli. Ortaya çıkabilecek acil sağlık sorunlarında derhal 112 Nolu telefondan Acil Yardım Servisi aranmalı.''


alıntı
 
Üst Alt