Şizofrenide Depresyon

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
23 Nisan 2011
Mesajlar
3,345
Tepkime puanı
25
Apati(Çevre ile anormal derecede ilgisizlik, duygusuzluk, kayıtsızlık.), psikomotor retardasyon(İşlevlerde yavaşlama) ya da ajitasyon(Kişinin etrafa saldırganlığı, aşırı aktivitesi ile karakterize durum. ), kilo kaybı ya da artışı, iştah değişiklikleri uykusuzluk, aşırı uyku, ümitsizlik, tekrarlayan ölüm düşünceleri, başat belirtilerdir. Ancak hemen belirtelim ki, bu belirtiler nöroleptiklerin yarattığı etkiler-den güçlükle ayrılır.

Ayırıcı tanıda güçlük çıkartan diğer önemli bir faktörde negatif şizofreni belirtileridir. Negatif belirtileri, depresif belirtilerden ayırmak gerçekten güçtür ve ancak uzun süreli takiple ve tedavi-den tanıya gidilerek bir ayrım yapılabilir.


Foul ve Bedford (1975)'a göre psikiyatrik semptom ve belirtilerde hiyerarşik bir düzen vardır. Alttaki belirtiler görülmeden, üsttekilerin ortaya çıkması güçtür .


Organik Beyin Hastalığına ilişkin semptomlar

Şizofreniye özgü Semptomlar

Afektif Bozukluk Belirtileri

Nörotik Bozukluk Belirtileri

Nonspisifik Psikolojik Belirtileri

Bu durumda şizofren bir hastada, anksiyete, depresyon gibi özgün belirtiler üzüntü, gerginlik, başağrısı ve irritabilite gibi özgün olmayan belirtiler görülmeden ortaya çıkmamaktadır.


Şizofrenide, depresyon üç şekilde ortaya çıkabilir:

A) Mevcut şizofreni semptomlarına depresyon kliniği eşlik eder ve hastanın psikozu ortadan kalksa bile bir süre daha depresif belirtiler sürer.

B) Hastanın psikozunun ortadan kalkmasından çok kısa bir süre önce depresif belirtiler görülmeye başlar. Depresyon giderek şiddetlenir, psikoz ortadan kalkmış ve yerine bütünüyle depresyon kliniği oturmuştur. Bir süre sonra depresyonda kendini sınırlar ve ortadan kalkar.

C) Psikoz tamamen kaybolur, hasta hastaneden taburcu edilir, aradan bir süre geçer, fakat aynı yılın içinde depresyon ortaya çıkar. Diğer iki tipten farklı olarak bu tipte psikoz ile depresyon arasına bir interval girmiştir.Burada önemli nokta, tedavi altındaki şizofren hastalarda, akinezi ile birlikte giden akinetik depresyon diyebileceğimiz bir tablonun yukarıdaki depresyon tiplerinden ayrılmasıdır. Akinetik depresyon tek doz antikolinerjik ilaçla ortadan kalkar.

alıntı
 
Üst Alt