Sıyırmamak için Allah'a sığının

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
islamitedavi.jpg

İlaç tedavisi gören insanların sayısı her geçen gün artıyor. Elbette hastalıklar karşısında insan tedavi olacak. Ancak benim bahsettiğimi ilaçlar fiziksel hastalıklar için kullanılan ilaçları değil.
Ruh hastalıkları, yada psikolojik rahatsızlıklar olarak tanımlanan hastalıklar yüzünden kullanılan ilaçlardan bahsediyorum.
ABD ve Avrupa’nın yıllardır gündeminde olan psikolojik hastalıklar, son yıllarda ülkemizde de gözle görülür biçimde arttı. Hem de her yaş grubunda.

“Nereye gidiyoruz?” diye sormamız gerektiğini düşünüyorum. “Niçin bu hale geldiğimizi?” araştırmak zorundayız. Daha da önemlisi hepimiz bunun üzerine düşünmek zorundayız.

“Dert insanı hasta eder” deriz hep. Ancak bu yanlış bir anlamadır.
Her derdi olan hasta olsa vay halimize! İçinizde derdi olmayan var mı? “Dünyada derdi olmayan iki insan varmış, biri henüz doğmamış, diğeri de rahmetli olmuş!”

Dert insanı hasta etmez! Derdini dert etmek insanı hasta eder. Bu ikisi arasındaki farkı anladığımız zaman, bizi hasta eden şeyin derdimiz değil kendimiz olduğunu daha iyi anlarız..

Peygamberlerin hayat hikayesini bilmeyen yoktur. Biliyor olmak başkadır, üzerine düşünmek başka…
Biz biliyoruz fakat düşünmüyoruz. Peygamberler tarihi tam anlamıyla çileler tarihidir. Her Peygamberin ayrı bir sıkıntıyla imtihan edildiğini anlamak zorundayız.

Kimi peygamberler oğluyla imtihan edilmiş, kimisi babasıyla, kimisi de eşiyle.
Bazılarının hayatında çok büyük hastalıklarla verilen mücadele dikkatimizi çekiyor, bazılarının ihanetle imtihan edildiğini görüyoruz.
Çile, acı, kazanma, kaybetme, horlanma, dışlanma, alay edilme gibi aklınıza dert adına ne geliyorsa hepsini Peygamberlerin hayatında göreceksiniz.

Alemlere rahmet olarak yaratıldığına inandığımız Peygamberimiz Muhammed Mustafa (sas)’in hayat hikayesini hepimiz biliriz ama üzerine düşünmeyiz.
Dünyaya gelmeden babasını, kucuk yaşında annesini kaybetmiş. Hem öksüz hem yetim büyümüş.
Kendisine hem annelik hem babalık yapmaya çalışan dedesini de çocuk yaşta kaybetmiş.

Yaşadığı toplum tarafından dışlanmış, horlanmış taşlanmış. Eşini kaybetmenin acısını da yaşamış.
Bir anne veya babanın bu dünyada yaşayabileceği en büyük acı olarak tanımlanan evlat acısını da yaşamış. Hem de tam beş defa. Beş çocuğunun da ölümünü görmüş. Evlatlarını toprağa vermiş. Bahsettiğimiz kişinin yaratıcının en sevdiği kulu olduğunu hatırlamak zorundayız.

Bunları hepimiz biliyoruz. Ama dedim ya düşünmüyoruz!
Düşünmüyoruz ki Allah (c.c.) en sevdiği kulları olan Peygamberlerini bile acı ve çileyle imtihan ediyorsa beni / bizi niye imtihan etmesin?
Alemlere rahmet olarak yarattığı Peygamberine bile torpil yapmıyorsa bana / bize niye torpil yapsın?

Her sıkıntıda depresyona girer hale geldik. Dünyanın imtihan dünyası olduğunu unutuyoruz bazen. En ufak sıkıntı da depresyona giriyoruz....
İman, en büyük imkandır..unutmayiniz..
Allaha sığının. Allaha sığınmazsak kafayı sıyıranların sayısı her geçen gün daha da artacak.
Sıyırmamak için Allah cc. sığının!
Alinti.

sükut76

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Aslında sistemin kurallarına ters düşüldüğünde ortaya yine sistemin kuralları doğrultusunda sonuçlar çıkıyor. Bizim hissi yaklaşımlarımız bu sonuçları değiştiremiyor. Kişi depresyon halinde iken şeytani telkinlere en açık hale gelebiliyor. Hissi yaklaşımların bir faydası asla olmaz, Sünnetullah'a göre sorunu çözmekten başka çıkış yolu yok.Bir yerde bir söz okumuştum, Varlığın tek'liğini idrak etmekten zor olanı Sünnetullah'ı idrak etmektir. Kalem yazmış kurumuş. İyiliğin karşılığı iyilik, kötülüğün karşılığğı kötülük. Saygının karşılığı saygı. İlk önce insan kendisi ile kendisinin arasındaki muhabbet ve alışverişin de bu SünnetuAllah ile cereyan ettiğini fark edebilirse olaylar değişiyor. İşin en temelinde Şirk batağı var aslında. Sünnetullah'ta şirk'e yer yok ve hadislerde görmüşsünüzdür af ta yok.

HZ Mevlana'nın bir sözü vardı;

Başına ne kötülük geldiyse bu ''ben'' yüzünden geldi O zaman kaç o ''ben'' den.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Dert insanı hasta eder” deriz hep. Ancak bu yanlış bir anlamadır.
Her derdi olan hasta olsa vay halimize! İçinizde derdi olmayan var mı? “Dünyada derdi olmayan iki insan varmış, biri henüz doğmamış, diğeri de rahmetli olmuş!”

Dert insanı hasta etmez! Derdini dert etmek insanı hasta eder. Bu ikisi arasındaki farkı anladığımız zaman, bizi hasta eden şeyin derdimiz değil kendimiz olduğunu daha iyi anlarız..

HZ Mevlana'nın bir sözü vardı;

'Başına ne kötülük geldiyse bu ''ben'' yüzünden geldi O zaman kaç o ''ben'' den.<!-- google_ad_section_end --> '
Aynen..biz deprasyona girmiyoruz ki bizler hiic deprasyondan cikmiyoruz ki girelim...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
insanlık acınacak halde ama acıma duygusunu hala taşıyan kaç kişi var bilemiyorum...
gidişat malesef çok kötü ,zaman eline geçirdi bizleri ,sorgulamadan anlamadan yaşamadan gidiyoruz...
nefes alışımız bile ağırlaşmaya başladı, dünya üzerimize üzerimize geliyor,koca dünyaya küçücük bedenlerimizle sığamıyor taşı toprağı parayı hayatı paylaşamıyoruz(sanki bize aitmiş gibi)!
zor geliyor yaşamak çünkü var olan ilahi Kurallar
üzerine kurallar koyuyor hatta var olanları insanların beyninden çıkarmaya yaşamlarından atmalarına yardımcı olunuyor...
deprasyondan kurtulsak da kendi vicdanimizda hep takili kaliyoruz..
sonumuz hayr olsun inşALLAH

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Dert insanı hasta eder” deriz hep. Ancak bu yanlış bir anlamadır.
Dertsiz insan var mi ki? Dertler birer imtihan gelir gecer..ama ruhsal sagligimiz bir bozulursa icinden cikmamiz yillar alirr ve halen izi kalir bunu UNUTMAYIN...
Seytana, vesveseye ACIK KAPI birakmamak icin her daim Allah a siginalim...

Mihrimah

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Zaten ALLAH dan baska siginicak gidicek kapimizmi var derdi veren sabrinida veriyo sükürler olsun bazen o dertler her ne kadarda cok agir gelsede zaman zaman kedini belli etsede Allahim sana sigindim senden yardim dilerim sonsuz kapin var yardim et Yarabbi demekden baska caremizmi var sanki hep öyle yapiyorum inaniyorumki bana bu cani veren nefesi veren rizkimi veren Rabbim derdiminde dermanini elbet vericek ama günü var bana göre cok büyük bir imtihandayim hani deriz ya hep Allahim bize evlatlarimizin acisini yasatma Rabbim kimseyede yasatmasin cünkü cok agir Mevlam sevdigi kuluna böyle agir imtihanlar verirmis diye duymustum bilemem ne kadar dogrudur ama demekki beni cok seviyo :)

Cahiliyet dönemimde cok isyan ederdim nerdesin niye görmüyomusun beni derdim neden derdim neden bu aci neden ama bu kadarda olmazki derdim gözyaslarim yanaklarimi yakardi

Simdi ise sükrediyorum sabrediyorum vardir bi bildigi güzel Rabbimin diyorum Allahim affetsin o isyanlarim icin cok pismanim:(

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Zaten ALLAH dan baska siginicak gidicek kapimizmi var derdi veren sabrinida veriyo sükürler olsun bazen o dertler her ne kadarda cok agir gelsede zaman zaman kedini belli etsede Allahim sana sigindim senden yardim dilerim sonsuz kapin var yardim et Yarabbi demekden baska caremizmi var sanki hep öyle yapiyorum inaniyorumki bana bu cani veren nefesi veren rizkimi veren Rabbim derdiminde dermanini elbet vericek ama günü var bana göre cok büyük bir imtihandayim hani deriz ya hep Allahim bize evlatlarimizin acisini yasatma Rabbim kimseyede yasatmasin cünkü cok agir Mevlam sevdigi kuluna böyle agir imtihanlar verirmis diye duymustum bilemem ne kadar dogrudur ama demekki beni cok seviyo :)

Cahiliyet dönemimde cok isyan ederdim nerdesin niye görmüyomusun beni derdim neden derdim neden bu aci neden ama bu kadarda olmazki derdim gözyaslarim yanaklarimi yakardi

Simdi ise sükrediyorum sabrediyorum vardir bi bildigi güzel Rabbimin diyorum Allahim affetsin o isyanlarim icin cok pismanim:(

Merak etmeyin kardesim o gafilligi sadece Siz yapmadiniz bu gunahkar kardesinizde ayni hatayi yapmis ve hatasindan donmus biri...
İnsan,cok acı cektigi zaman ne konustugunu bilmiyor.. ama Rabbim Rahman ve Rahim olan kullunun o an icinde bulundugu o muazzam acıyı bilmedigini mi saniyorsun... ?

"Üzülme bir yandan korku bir yandan ümidin varsa iki kanatlı olursun,tek kanatla uçulmaz zaten..
üzülme sopayla kilime vuranın gayesi kilimi
dövmek değil , tozu almaktır.. Allah sana sıkıntı vermekle tozunu
kirini alır,niye kederlenirsin...
üzülme taş,taşlıktan geçmedikçe
parmaklara,yüzük olamaz,yüzük olmayı dileyen
taş,ezilmeyi,yontulmayı göze almalıdır..."
RUMİ

Yaşadığımiz, acılar,isyanlar hepsini bazen düşünuyorum yaptığım hatalardan ders çıkartarak bugune geldigimi soylesem inanirmisiniz?
Yani beni ben yapan gecmisimdeki acılardan olgunlasmam dir...

Yaşamım Hamdım,Ahmak tim,Nefsimin esiri idim, piştim, yandım ve etrafima mum gibi simdi işik saldim....

zeyno

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Ben antidepresanlar kullandım zamanında. Kesinlikle çözüm değil. Hatta ilaç tedavisi kesildiğinde insanı daha da batağa sürüklüyor. Kendi psikolojisini düzeltmek birazda insanın kendi elinde. Şimdi işler istediğim gibi gitmese de kendimi çok fazla yıpratmamaya çalışıyorum. Gözlerimden yaşlar süzülsede 'Rabbim sen böyle istediysen mutlaka hayır vardır. Kulun için kötü olanı istemezsin.' diyorum. Allah'a sığınmaktan daha güzel ve daha emin birşey olabilir mi şu hayatta ...

zeyno

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Hak şerleri hayr eyler
Zannetme ki gayr eyler
Arif an'ı seyr eyler
Mevla görelim neyler
Neylerse güzel eyler...

Sen Hakk'a tevekkük kıl
Teslim ol ve rahat bul
Her işine razı ol
Mevla görelim neyler
Neylerse güzel eyler...

Deme şu niçin şöyle
Yerindedir ol öyle
Bak sonuna seyr eyle
Mevla görelim neyler
Neylerse güzel eyler... (İbrahim Hakkı)

Bu ilahinin ilk kıtasını her bunalmaya başladığımda içimden söyerim :) İyi geliyor bana :)

Üst Alt