Sivas İlindeki Kaplıcalar

canısı

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Mesajlar
110
Ortabucak Çermiği (Şarkışla)
Sivas Şarkışla ilçesine 30 km. uzaklıktaki Ortabucak Köyü’nde bulunan bu kaplıcanın suyu çok kükürtlüdür. Bu su içilmemekte, yalnızca banyo uygulamasında yararlanılmaktadır.

Kaplıca suyunun romatizma ve deri hastalıklarına iyi gelmektedir. Kaplıcanın çevresinde tesisler bulunmaktadır.


Alaman Çermiği (Şarkışla)
Sivas ili Şarkışla ilçesi Alaman Köyü yakınında bulunan bu çermik il merkezine 113, ilçe merkezine de 34 km. uzaklıktadır. Çermiğin suyu bol kükürtlü olduğundan içilmemekte, yalnızca banyo uygulaması yapılmaktadır.

Kaplıcanın suyu romatizma ve deri hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. 1960 yılından sonra kaplıca çevresinde bazı tesisler yapılmıştır.


Akçaağıl Çermiği (Suşehri)
Sivas Suşehri ilçesi, Akçaağıl Köyü yakınlarında, Kelkit Çayı’nın güneyinde bulunan bu kaplıcanın çeşitli hastalıklarının tedavisinde iyi etki yaptığı bilinmektedir. Kaplıca çevresinde tesisler bulunmaktadır.

Ilıca Çermiği (Yıldızeli)
Sivas Yıldızeli ilçesinde bulunan bu çermik il merkezine 55, ilçe merkezine de 9 km. uzaklıktadır. Bu çermiğin suları böbrek taşlarının düşürülmesinde etkilidir. Kaplıcanın suyu banyo ve içme olarak kullanılmaktadır. Bu kaynaktan alınan sular gazoz ve maden suyu olarak da değerlendirilmektedir.

Sıcak Çermik (Merkez) - Sivas
Sivasl il merkezine 31 km. uzaklıkta, Sivas-Ankara karayolu üzerinde bulunan Sıcak Kaplıca ilin önemli bir termal kaynağıdır. Burası 1960’tan sonra gelişmiş, 1968-1980 arasında sıcak su havuzları ile tesisler yapılmıştır. MTA’nın yaptığı çalışmalarla sıcak su kaynağı 800-1000 m. derinlikten çıkarılmaktadır.

Kaplıcanın suyu 33 ile 75 derece arasında değişmektedir. Kimyasal analizinde flüorür içeren kalsiyum, magnezyum, sodyum sülfat, hidrokarbonat ve karbonat klorür bulunmaktadır. Bu kaplıca suyunun romatizma, sinir sistemi, solunum yolu, sindirim sistemi, metabolizma bozuklukları, böbrek ve idrar yolları, kan dolaşımı adale ağrıları, kadın hastalıklarının tedavisine iyi geldiği bilinmektedir


Soğuk Çermik (Merkez) - Sivas
Sivas il merkezine 20 km. uzaklıkta Soğuk Çermik Vadisi’nde bulunan bu kaynağın sıcaklığı sıcak çermiğe göre çok daha düşüktür. Suyun sıcaklığı ortalama 28 derece olup, aynı zamanda içilmektedir. Bu yüzden de Soğuk Çermik olarak isimlendirilmiştir.

Çermiğin suyu renksiz ve kokusuz olup, romatizma, mide, bağırsak, safra kesesi, deri ve sinir hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.
 
Üst Alt