Sinir Krizi Geçiren Birine ilk Yardım Bilgileri

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
23 Nisan 2011
Mesajlar
3,344
Tepkime puanı
25
sinir krizi belirtileri, sinir krizi geçirmek, sinir krizi nasıl olur, sinir krizi anında yapılması gerekenler, sinir krizi nedir, sinir hastalıkları, histeri krizi, ağlama krizi

panikataknedir.jpg

Bayılmada önemli noktalardan biri, kişinin kusarak hava yolunu tıkamasıdır. Bu nedenle ambulans gelene kadar hastanın gözlem altında tutulması gerekir.

Bayılmalarda ve sinir krizlerinde önce baş geri çene yukarı yöntemiyle havayolu açılır. Solunum normal değilse “Temel Yaşam Desteği” uygulanır.

Bayılmalarda kusarak hava yolunu tıkaması riskine karşı, sinir krizlerinde ise yalnız kalacaksa hasta, iyileşme pozisyonuna getirilir.

Çeşitli tipleri olan iyileşme pozisyonunda, havayolunun açık olması, göğsün solunumu engelleyecek şekilde baskılanmaması ve kolun altta kalmaması anahtar noktaları oluşturur.

Hastaya iyileşme pozisyonu vermek

- Hastanın varsa gözlüğünü çıkarın.

- Yanına diz çökün ve iki bacağını düzgünce uzatın.

- Size yakın olan kolu yana açın, dirsekten yukarı doğru katlayın.

- Diğer elinin sırtını size yakın olan yanağına yaslayın, diğer elinizle size uzak olan bacağı dizden katlayın.

- Hastayı kendinize doğru çevirin.

- Üstteki bacağın kalçadan ve dizden kıvrılmış olmasına dikkat edin.

- Kafayı geri itin.

Sinir krizlerinde bütün bunlara ek olarak stres nedeninin ortamdan uzaklaştırılması gerekir. Örneğin; sinir krizi bir tartışma sonucu geldiyse tartıştığı kişiden uzaklaştırılır.

sinir krizi esnasında aslında kriz geçiren sinirlerimiz değil, adrenal bezlerimizdir. Yüksek oranda stres, bir sinir krizinin temel nedenidir. Stres, sadece bizi sinirlendiren, canımızı sıkan veya aşırı derecede heyecanlandıran olaylardan kaynaklanmaz. Günlük yaşantımızda meydana gelen birtakım alışkanlık değişimleri (beslenme veya uyku düzeni değişiklikleri gibi), bir yerden başka bir yere taşınma ve Hava değişimleri gibi birçok olay, stres sebebidir.

Stres nedeniyle, “GAS-Genel Adaptasyon (Uyum) Sendromu” adı verilen bir dizi fizyolojik değişim tetiklenir. Bu sendrom 3 aşama içerir: 1) alarm, 2) Karşı koyma, ve 3) Patlama.

Bu evrelerin her biri, böbreklerimizin üzerinde yer alan adrenal bezler tarafından düzenlenir. Adrenal bezlerin iç kısmına “adrenal medulla” adı verilir ve buradan Adrenalin ve noradrenalin hormonları salgılanır. Bu iki Hormon, vücudumuzun stres verici koşullar ile savaşmasına yardımcı olur. Adrenal bezlerin dış kısmı ise “adrenal korteks” olarak isimlendirilir ve bu bölgeden de çeşitli Hormonlar salgılanır. Kan şekeri ve vücutta Mineral dengesinden sorumlu olan bu hormonlar da, ağır stres koşulları altında, enerji ve kan içeriği sağlamaları yoluyla vücuda yardımcı olur. Bunlar, GAS sendromunun karşı koyma aşamasını teşkil eder. Stres belirli bir oranın üzerine çıktığında ise, sinir krizi dediğimiz olay meydana gelir. Burada gerçekleşen şey, patlama fazına ulaşma ve artık hormonların, vücudun kendi iç dengesini sağlayamaz olmaları durumudur. Vücuttaki enerji ve mineral dengesinin alt üst olması sonucu beyin, kalp, kan damarları, bağışıklık sistemi ve vücudumuzun diğer birçok bölgesi etkilenir. Bu tip bir patlama durumu, vücudun belirli bir bölgesinin veya vücudun tamamının güçsüz düşmesi ile sonuçlanır. Fizyolojik stres sonucu ortaya çıktığı bilinen hastalıklar arasında kanser, şeker hastalığı, otoimmün rahatsızlıklar, Astım, adet düzensizlikleri, artrit, kolit, ülser, kalp hastalıkları ve Depresyon sayılabilir.

Yaklaşan bir sinir krizinin belirtileri çoğunlukla yorgunluk, halsizlik, irritasyon, iştah azalması, kan basıncında kronik yükselmeler, şevk ve ilgi azalmasıdır.

Strese karşı egzersiz, meditasyon, masaj, düzenli uyku ve tatil gibi rahatlatıcı şeylerin yanı sıra; iyi bir dinleyici ile konuşma ve dengeli beslenme gibi koşullar da yardımcı olabilir. vitamin ve mineral kürleri de stres ile savaşmada yardımcı olacaktır. Stresli koşullar altında, vücut bol miktarda potasyum kaybeder. C vitamini ise, adrenal bezlere yardımcıdır. Bu tip vitamin ve Minerallerin vücutta eksikliği, strese karşı dayanıksız olmayı beraberinde getirecektir.
 
Üst Alt