Sınav Günü Oruç Tutmayıp Kaza Etsem Olur Mu ?

belkibirgün

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Benim gibi merak eden bir çok arkadaşım adına şunuda sorayım. Ayın 5 de ve 20 de sınavımız var ikisi de ramazana denk geliyor. Oruç tutup tutmama konusunda her kafadan bir ses geliyor, sizce o günlerde tutmasak bir mahsuru var mı? Ben tutmayı düşünüyorum ama ailem tutma diye diretiyor. Günah yazılır mı? Tutmasak. Hayırlı geceler.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör

Hayırlı geceler, Oruç hükümlerinin anlatıldığı Bakara suresi 183-186. ayetleri mutlaka bir mealden okumanızı tavsiye ederim. Orada sadece hasta ve yolcu olanların oruçlarını tutmayıp kazaya bırakabilecekleri bildirilmiştir.
Zor işlerde çalışanlar, öğretmen ve öğrenciler ne hasta sınıfına girer ne de yolcu…
Zaten orucun hikmetlerinden biri de her türlü şart ve ortam altında kişilerin Allah’ın emirlerini yerine getirip getirmeyeceklerinin belirlenmesidir.
sahur vakti güzelce yemeğini ,meyvani, tatlini, hurmani ,kuru Üzümlerini yersin!!bol bol suyunu , çayını içersin vitamin varsa alirsin Allah(c.c) nin izniyle Bir şey olmaz....

Bu dünya, imtihan dünyasıdır. Bu bilinçle sınavlarınızı bahane ederek Ramazan orucunuzu tutmazlık etmeyiniz. Dinimizin oruç ibadetindeki kolaylık prensibi, yukarıda da belirtildiği gibi hasta ve yolcuları kapsamaktadır. Yoksa oruç tutmak istemeyen herkes kendince haklı bir sebep bulabilir ve kolaylık prensibinden yararlanabilirdi.

Siz orucunuzu tutarak Allah’ı razı ediniz ki Allah da size yardımcı olsun. Rabbim Size ve Sizin gibi yıllardır atama bekleyip ter döken tüm meslektaşlarınizin da da yardımcısı olsun.

ama yinede herkes kendi halini ve durumunu bilir !!Allah cc. yar ve yardimciniz olsun..ama bir psikolog olarak oruç tutmak sınavı etkilemiyor olumsuz etkileyen faktörler;Sizlerin yaşayacağı telaş, panik ve tedirginlik,aşırı heyecan ,korku,Kaygı,kendinize olan güvensizlik,kafa karışıklığı bunlarin öğrenme ve başarı ,sınav üzerinde olumsuz etkisi vardır...

Tamamen vicdani bir mesele başkalarının tavsiye ve yönlendirmelerine değil de akıl ve vicdanınıza danışın derim..
.

belkibirgün

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Allah razı olsun tavsiyeleriniz için.işallah Allahın izniyle geçen yıl tuttuğum gb Rabbimin izniyle bu yıl da tutmak nasip olur.arkadaşlarıma da iletecem söylediklerinizi onlara kalmış bişey.bu arada ayın 6 dan 20 kadar yokmuşsunuz.Allah yolunuzu açık etsin dualarınızda bize de yer verirseniz çok mutlu olurum.Allahaa emanet olun...

belkibirgün

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
öncelikle Allahın selamı herkezin üzerine olsun.bu yazıyı okuyanlardan küçük bir ricam olacak.cumartesi 2 ve ayın 20 de de 1 toplamda 3 sınava gircem kadromu almak için.Allah rızası için bana dualarınızda yer verirmisiniz çok zor bir sınav elimden geldiğince çalıştım bi emek vermeye çalıştım gücümün yettiğince.gerisi takdir Allah işallah hayırlısı olur benimde benim gb girecek arkadaşlarım içinde.gönül hocam özellikle sizden de istiyorum duanızı.burda birçok soruma yanıt verdiniz Allah sizden razı olsun.çok iyi geldi şimdiye kadar yazdıklarınız.Allaha emanet olun.hayırlı geceler...

belkibirgün

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Allahın selamı herkezin üzerine olsun.gönül hocam biliyorum yok Allah yolunu açık etsin varsa yardım edecek sitede bişey sorcam.ben şimdi bu sınava girdim zamana bak düne kadar dua istiyodum geldi geçti de.neyse benim sınavım 3 tanedeydi ikisine girdim ve çok da iyi geçmedi bende çok üzüldüm yemeden kesildim 2 gün.daha sonra çok üzüldüm sirkelendim kendime geldim şükür. ben ne yapıyorum dedim kendime vardır herşeyde bir hayır diyip oturup Yaradana dua ettim çok.ama çokta üzüldüm sonra acaba günaha girdim mi diye elimde olmadan sadece üzüldüm emek verdim ve o sınavın böyle ağır gelmesi beni de benim gibi br içok arkadaşımı da üzdü. sizden ricam acaba bu kadar çok üzüldüğüm için günaha girdim mi.Allaha emanet olun.

belkibirgün

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Selamün aleyküm, ben daha öncede yazmıştım ama kimseden bir cevap gelmedi. Gönül hocam siz geldiniz madem yine size yüklenmiş gibi olucam hakkınızı helal edin ama zor bir durumdayım. Benim sınavım beklediğimden kötü geçti, daha sonuçlar açıklanmadan çevre baskısı başladı ve bu beni çok üzüyor. Sürekli birileriyle karşılaştırılıyorum ailem tarafından. Falan kişi şu puanı aldı atamasını aldı gibisinden. inanın elimden geldiğince gücümün yettiğince emek vermeye çalıştım ama olmayınca da olmuyor. Elimden ne gelir ki Yaradan yazmamışsa ama çevreden o kadar çok soran olunca yemeden içmeden kesildim kimseyle konuşamaz oldum, sadece oturup ağladım. Bunun için de içim hiç rahat değil kendimi günahkar hissediyorum. Dünya işleri için bu kadar kendimi yıprattığım için. Ben elimden geldiğince dua edip tesbihat çektim ama üzülmekten de alıkoyamadım kendimi. Ne yapacağımı bilemez bir haldeyim ne olur bana yardımcı olun. Yaradana karşı kendimi mahçup hissediyorum, günahkar hissediyorum. Allah sizden razı olsun.Rabbim yar ve yardımcınız olsun işallah...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Ve Aleykümselam Gönül Dostum başkaları ne diyor diye kendini Yıpratma !!inan değmez...
elinden geldiğince gücünün yettiğince emek vermeye çalıştın mı çalıştın ama olmayınca da olmuyor.
"vermezse Mabud Neylesin Sultan Mahmud" herşey nasip meselesi!Her şey kaderle takdir edilmiştir, kısmetine razı ol ki rahat edesin..ve kendine gel kendine...

Biliyormusun Hayattan ne öğrendim sıkıntı ,dert, sorunlar anında sabırla ve Dua ile Allah'a içten yönelenler en sonunda netice de selamette erenlerden olduklari...
Sıkıntı ,dert, sorunlar anında kendi nefislerine, Öfkelerine yenilenler fiziksel ,ruhsal sağlığını kaybediyor ve büyük hatalar yapıyorlar...bunu UNUTMA...

Kainattaki her şey, her hadise, ya bizzat güzeldir.Ya da neticeleri itibariyle güzeldir. Allah (C.C.) her türlü Yarattığı her şey hikmetlidir ve hikmetsiz fiilden münezzehtir. Kıssadan,tecrübeden Hisse ..

duaa..

hkn/

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Gönül sızım,

İnsanlara sabırlı olmayı tavsiye etmen, kişiliğinin olgunlaştığını gösterir. Kişiliği olgunlaşmış olanlar, sıkıntılı durumlarda sabrederler sarp yokuşu aşarken zorluklara karşı pes etmez dayanıklılık gösterirler, Allah'ın yazdığından başkası başımıza gelmez, elimizde olanla ne çok seviniriz ne de başımıza gelenlere çok üzülürüz ve biz zaten ona döndürüleceğiz derler, diğerlerine de sabrı tavsiye ederler. Böyle tutum içinde olanlar kişiliği olgunlaşmış olan kimselerdir.

Ancak yazdıklarını okuyup geçmeye benim gönlüm razı olmadı. Yazdıklarından kaderci bir anlayış içerisinde olduğunun izlenimini aldım. Yanlış anlamazsın umarım ama bence ''kader meselesi'' üzerinde bir çalışma yap. Şeytanın insanları doğru dinden saptırmakta en çok çaba sarf ettiği meselelerden biri de yanlış kader inancıdır. Lütfen bu yazdıklarımı göz ardı etme ve üşenme...

Sana kader şudur şu şekilde inanacaksın demiyorum, sadece yaratılmış olana fıtrata bak ve Kur'an'a bak artık bundan sonra nasıl inanman gerektiği sana kalmış...

Yardımcı olur umuduyla bir kaç tavsiyem olacak,

04.07.2014 tarihinde Yükselen Sözler Programına konuk olan Mustafa İslamoğlu'nun Kadercilik üzerine yaptığı bir konuşma var. Yüzeysel bir konuşma derine inmeden yapılmış... Önce bunu bir izle istersen sonra,

Abdülaziz Bayındır hocanın ''kader'' üzerine yaptığı bir çalışma var, süleymaniye vakfı sitesinde Kur'an Dersi bölümünde bu meseleyle alakalı bir çok video var, orada daha detaylı bilgiler de var...

Bu kişilerin söylediklerine inan demiyorum, inanmak ile yükümlü olduğun Kur'an'dır, bu kişilerin söylediklerini fıtratın ile Kur'an'ın ile değerlendir diyorum ve Allah'dan seni doğru olana iletmesi için dua ediyorum.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Selamün aleyküm hkn/ Kardeşim
kişiliğimin olgunlaştığını Hâl-Ene inanmiyorum..
Biz asla kemâle eremiyeceğiz, amma ermek için ölene kadar çalışacağız. Kim kemâle erdim derse, işte o, onun zevâli olmuştur..
insaniz beşeriz, şaşarız!!ama Hamd olsun !Tövbe kapısı ölene kadar açık..
kaderci bir anlayış içerisinde olduğum bu kaderci kelimesi cok geniş boyutlu bir mesele..
kadercilik;herşeyi kadere bırakan, kendi hareket ve eylemlerinin sonucu değiştirmeyeceğine inanan ve hayatını kendi yaşamayıp önceden programlanmış bir bilgisayar oyunu tadında yaşama durumudur..yurdum insanının vazgeçemediği hastalıklarından biridir..

ama bu Kardeşimiz diyor ki;"inanın elimden geldiğince gücümün yettiğince emek vermeye çalıştım "yani elinden geleni yaptiktan sonra ama olmayınca da olmuyor diyor..
Benim Kızım Tıp fakültesine girmek için gece gündüz çalıştı ,2 sene düştü.Deprasyona girdi,ama zamani gelmeden giremedi..

Dini konularda Ilim Ehli birisi değilim ancak kendimce,kaderimce ,kabımca, idrakımca Rabbimin nasip ettiğince yazip,anlatiyorum..
Hani Derler Ya "ÖZÜN" Neyse "SÖZÜN"de O Olsun Diye,"BEN" de Diyorum ki; "ÖZÜ" Olmayanın Söyleyecek "SÖZÜ"de Olmaz misali..

burada yazdıklarımın bir Çoğu kendi hayat tecrübem...
Sabırlı olmak veya sabırsız davranmak insana ne kazandırır, neler kaybettirir bunu en Çok da kendim yaşadım...
sabırsız olmak insani ruhsal olarak olumsuz etkiliyor deprasyona giriyorlar ...

"vermezse Mabud Neylesin Sultan Mahmud" herşey nasip meselesi!Her şey kaderle takdir edilmiştir, kısmetine razı ol ki rahat edesin ben buna inaniyorum
ama dediğiniz kimseleri internette bulur dinlerim inşaAllah...Mevlâ görelim neyler/ Neylerse güzel eyler”
Selametle..

acilangul1

hkn/

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Ve Aleykum Selam Gönül sızım kardeşim,

Lütfen beni yanlış anlama ben kesinlikle sana karşı saygısızlık yapmak niyetiyle senin bilgini inancını tenkit edecek bir niyetle bunları yazmadım. Eminim ki bilgin de samimiyetin de benden kat kat fazladır.

Bir müminin bir mümini uyarmasından daha doğal ne olabilir? Kader inancındaki yanlışlıklar ne yazık ki insanları ya isyana ya şirke götürür. Ben de açıkçası biraz korktum ve seni uyarmak istedim ama sen bana gereken izahı yapmış oldun...

Kusuruma bakma,

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
aycicegi.jpg

Ve Aleyküm selam hkn/ Kardeşim ,Yok estağfirullah niye yanlış anlayayım..samimiyettinize kalben inaniyorum..Bir müminin bir mümini uyarmasından daha güzel ne olabilir ki..
"Kendiniz için istediğinizi,din kardeşiniz için istemedikçe imanda kemale ermiş sayılmazsınız.''
Hz.Muhammed Mustafa s.a.v

gulqx.gif

belkibirgün

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
selamün aleyküm gönül hocam.hocam Allah razı olsun sizden cevabınız için yazdıklarınız gerçekten iyi geliyo Rabbim sizinde gönlünüze göre versin işallah.dualarınızda ne olur bizede yer verin kalbi temiz birisiniz.işallah bi sınavım kaldı açıklanmmayan hayırlısıyla onun sonucu iyi gelirse burda gelip ilk haber vereceğim kişilerden biride siz olacaksınız.Rabbim benim gibi yıllardır atama bekleyip emek vern her öğretmen arkadaşıma bu yıl atanmayı nasip etsin işallah aminnn.Allaha emenet...

Üst Alt