Şeytan ayrıntıda gizlidir!

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Selamun aleyküm kardeşlerim,

Ne zamandır yazmak niyetinde olup ta toparlayamadığım bir konu bu!
Allah-ü teala bizi bir beşer olarak, aciz olarak yaratıp; imtihanımız için bize düşman olan nefs ve şeytan verip hayat mücadelesine başlamamızı sağladı..

Şüphesiz imtihanın sebepleri arasında şeytanın payı çok büyük!

Son zamanlarda gördüğüm kadarıyla; şeytan insanı gafil avlıyor, neye karşı zaafı varsa önce onu o yöne döndürüyor; ardından da zaafı yolunda o insanı harcıyor!

Şeytan insanı hep zayıf anında yakalar ve bastırır!
Örneğin;
Bir insan cinlere çok takıntılıysa korkuyorsa, devamlı uyurken, uyumaya çalışırken sürekli onu korkutuyor, acayip halüsünasyonlar gösteriyor, sürekli karamsar ruh haliyle dolaştırıyor!
Bir insan maddiyata çok düşkünse;
Maddiyat uğruna ailesiyle kavga ediyor, şans oyunu oynayacagım diye ekmek parasına dahi göz dikiyor!

Bir insan şehvetine düşkünse;
Devamlı gözü dışarıda oluyor, onu kendi evladı yaşındaki çocuklara dahi uygunsuz bir biçimde bakarken, konuşurken yakalıyorsunuz!

Bir insan eğer kendine düşkünse, bencilse;
Dünyada her şey onun istediği olmalı, onun istemediği bir şey ise kesinlikle yapılmamalı bunun için cıngar çıkartıp; kendi huzurunu da başkasının huzurunu da hiçe sayıp, hayatı zindan ediyor!

Evet kardeşim! bu listeyi daha çoooook uzatabiliriz.....

Şeytan ayrıntıda gizlidir, yaptığımız yanlışlara neyin sebep olduğunu öğrenmekle işe başlayabiliriz, ayrıntıya girmek her zaman bir olayın içinde kaybolduğunuzda size yol gösterir!

Yeter ki olaya doğru yerden bakmayı bilelim!

Kişi önce kendisiyle yüzleşmeli, hatasız, günahsız kul yok!
Hatasını kabullenmeyen ahmak kul vardır!

Allah hepimize sağlıklı, bilinçli ve imtihanını hayırlısıyla atlattığı hayırlı bir ömür nasip etsin....Amin...duaa..

tozduman

Moderatör
Moderatör
Aleyküm selam can kardeşim .
Öyle gerçekten , uyanık olmamız lazım..
Son zamanlarda bende şunu farkettim . Mutlaka biri beni kizidiriyor, düşüncesizlik yapıliyor, hadsizlik yapılıyor ,fesatlik vs sonra ben farkettim ki çok kızıyorum .
Kizdikca karşimdaki insanın negatif enerjisini alıyorum.
Sadece enerjisi mi ?
E tabi günaha da giriyorum .Allah affetsin beni ve tüm kardeşlerimi.
1,2,3 derken nereye kadar ? Allah ile aramdaki muhabbet den daha önemli değil. Düşünüp , kizmiyorum .
Kim ne yapıyor sa yapsın , hemen Allahın rizasini düşünup kendimi telkin ediyorum ve başarılı oluyorum :) Kendi ruh halim ve Ahiretim herşeyden mühim benim !
Uyanık olmamız lazım kesinlikle uyanık !

K

Kendinibulanadam

Kayıtsız
Misafir
99. Gerçek şu ki; şeytanın, inanan ve yalnız Rablerine tevekkül eden kimseler üzerinde bir hâkimiyeti yoktur.

100. Şeytanın hâkimiyeti, sadece onu dost edinenler ve Allah'a ortak koşanlar üzerindedir.

Üst Alt