• Forumda Rüya yorumu YAPILMIYOR! Mesaj göndermeyiniz! Mesajınız silinir!

Sadakanın bir ölçüsü var mıdır ve "acımak" ile ilgili soru

tevekkulyolcusu

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Selamünaleyküm hayırlı günler, yakın akrabama sadaka vermek istiyorum içimden geliyor ama bu vereceğim sadakanın maddi değeri olarak bir sınırı var mıdır yoksa gönlümden ne koparsa mı vermeliyim? Bir de "Acıma, acınacak hale düşersin." sözü hakkında ne düşünüyorsunuz? Bir Müslüman yardıma ihtiyacı olan birine yardım ederse ona acımış mı olur?

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Aleykümselam kardeşim, insan gücü kadar sadaka verebilir. Ne verirsen elinle o gelir seninle, yani sınır yok. O"Acıma, acınacak hale düşersin." Bu sözün islami bir tarafı yok, islamın özüne uymaz kimbilir kim uydurmuştur. Acımak, merhametli olmak demek zaten. Merhamet olmasa olmaz. Ancak Müslüman yardım ederken Allah c.c nün rızasını öncelikli olarak gözetir.

Kayıtlıüye

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Islâm dini akrabalara iyilik emreder. Yardıma muhtaç olan bir akrabana yardım etmek güzel bir şeydir. Yerdekilere merhamet edene, göktekiler merhamet eder. Ama sadaka verdiğin kişilerin bu sadakaya ihtiyacı olup olmadığının önemi vardır. Eğer maddi durumun iyi ise sadaka ver ihtiyacı olan akraban var ise. Acınacak durumda olanlara acımak bana göre sakıncalı değil. Ama sınırını iyi bilmek gerekli. Bazı kişilerde ettiğini buluyor. Mesala öyle olduğunu biliyorsan çok acıma. Her şeyin bir sınırı vardır. Ölçülü olduğun sürece sorun yok.

Üst Alt