• Forumda Rüya yorumu YAPILMIYOR! Mesaj göndermeyiniz! Mesajınız silinir!

Sabah namazına uyanmak için ne yapmalıyız?

WTRQ-7

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Sabah namazına uyanmak için ne yapmalıyız?
Selamun aleyküm. Rabbimin rahmeti bereketi üzerinize olsun. Benim bir derdim var ki bir türlü çare bulamıyorum. Uzun zamandır sabah namazlarına kalkamiyorum. Normal olarak tüm namazlarimi kilan bir insanim ama bu birkaç aydır bir türlü uyanamiyorum. Özellikle bu son 3-4 ay. 1 gece kalksam 4-5 gün kalkamaz oldum. Bu ara yoğun bir çalışma içindeyim. 1 hafta sonra sınavım var ona çalışıyorum. Her gece zikrimi çeker namazimi kılıp duamı ederek uyurum. Ama bu son zamanlar bu sorun iyice arttı ve vicdanen rahat değilim. Her gece dua ediyorum Allah'im senin izninle uyanayim namazimi kilayim diye. Artık yüzüm kalmadı dua etmeye. Vicdanen çok rahatsizim huzursuzum. Ard arda alarmlar kurulu birini duymuyorum. Allah rızası için bana dua edin. Varsa bir tavsiyeniz söylerseniz sevinirim. Allah razi olsun hepinizden.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Aleykümselam,

1-Bir şeyde başarılı olabilmek için onun lüzumuna ve ehemmiyetine inanmalıyız. Lüzumuna inandığımız ölçüde gevşek davranmayız. "Gevşeklik göstermeyiniz, mahzun da olmayınız, inanıyorsanız mutlaka üstünsünüz."(5)ayeti bu hususu anlatır.

2-Uykunuz çok ağırsa, olabildiğince akşam yatsıdan sonra erken yatmalısınız. Tok karnına yatmamaya çalışmalısınız. Çok yumuşak ve çok sıcak yere de yatmamaya azamî gayret göstermelisiniz. Bu hususlara riayet etmeden kazaya kalan sabah namazı için, 'uyuya kalmışım' diye mazeret ileri sürmek geçerli olmaz.

3-Sabah namazına kalkabilmek için her türlü tedbiri almalısınız. Efendimiz(S.A.V.) Hz.Bilal'i kaldırması için nöbetçi bırakmışlardır.

4-Sabah namazına kalkmayınca başımıza gelecek felaketleri düşünmeliyiz.
a-o gün akşama kadar işlerimiz ve günümüz bereketsizleşir.
b-o gün baş ağrısından ve ruhî sıkıntıdan kurtulamayız.
c-öbür alemde de kim bilir ne cezası vardır diye düşünmeliyiz. Korkup kendimizi zorlatarak sabah namazına kalkmalıyız.

5-Yatarken muavezeteyni yani felak-nası, ayet-el kürsîyi vs. okuyarak yatmalıyız. Kendimizi sabah namazına kalkmak için şartlandırmalı ve kurgulamalıyız. Saati kaça kurduğumuzda çaldığı gibi sizde kendinizi saat kaçta kalkacağınızı kurgulayıp, şartlandırınız. Dünyevî mühim bir işimiz için istediğimiz zamanda uyanabildiğimizi dikkate alacak olursanız; "O gün bizi Allah'ın(c.c) zimmeti altına alacak sabah namazı içinde her halde istediğimiz saatte uyanacağız."

6-Sabah namazına kalkabilmek için, çok içten gelen dualarla dua etmelisiniz. Allah (C.C.) samimî duaları reddetmeyecek, kabul edecektir.

7-Çalar saat veya telefonun uzun zilini kullanmalısınız. Gerekirse aralıklarla çalan saat kullanmalısınız. Çalar saatleri az uzaklara koymalısınız, ta ki yerinizden kalkma mecburiyetinde kalasınız. Yakınınızda çalarsa kapatıp, uykuya devam etme tehlikesi ve ihtimali olabilir.

8-Sizi sabah namazına kaldırması için yanınızda kalan, namaza kalkabilen birisinden uyandırması için rica etmek veya telefonunuzu çaldırması için rica etmelisiniz.

Alttaki linki de okuyabilirsin.

https://www.islamiforumlar.net/namaz/31964-sabah-namazina-kalkamama.html

Üst Alt