• Forumda Rüya yorumu YAPILMIYOR! Mesaj göndermeyiniz! Mesajınız silinir!

Rüyada Ölünün Dirilmesi

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
rüyada ölünün konuşması, rüyada ölüyle konuşmak, rüyada ölüm görmek, rüyada ölüyü diri görmek, rüyada ölünün mezardan çıkması, rüyada dirildiğini görmek, islami rüyada ölenin dirilmesi, rüyada ölmüş kişiyi diri görmek
Rüyasında bir ölünün bilhassa güleryüzle dirildiğini gören, sevinir.

Vefat etmiş babasının güleç yüzle ve temiz elbiseyle dirildiğini gören; arzusuna kavuşur, makam sahibi olur, işleri düzelir. Aksi ise iyi değildir.

Validesinin dirildiğini gören, feraha çıkar.

Ölmüş karısının yaşadığını gören, fakirliğe düşer. Vefat etmiş oğlunun yaşadığını gören, düşmanını affeder. Kızının dirildiğini gören, üzüntüden kurtulur.

Vefat etmiş oğlunun yaşadığını gören kadının, kızı olur. Kızının yaşadığını gören kadın, erkek doğurur.

Erkek kardeşinin yaşadığını gören kadının, kayıp kimsesi gelir.

Bir ölüyü dirilten, bir kafirin müslüman olmasına vesile olur.

Ölmüş kız kardeşinin yaşadığını gören kadın, zaaftan kurtulur. Kuvvetlenir.

Cabir'ül Mağribi diyor ki: Babasının yahut annesinin güleç yüzle dirildiklerini gören, kusur işler. Kız kardeşinin dirildiğini gören, çok mes'ut olur. Amcasının veya dayısının dirildiğini görenin, şanı yüce olur.

Dostlarından birinin hayata döndüğünü gören, sevineceği bir haber alır. Erkek kardeşinin dirildiğini görenin kuvveti artar.

İbn-i Şirin şöyle diyor: Ölünün rüyada ölmediğini söylemesi, onun ahiretteki rahatına işarettir.

Bir ölünün sevinçli bir halde evine girdiğini gören sadaka verir, sevap kazanır ve o ölü için yapılan dualar kabul olur. Ölüyü öfke içinde görmek; vasiyetinin yerine getirilmediğine delalettir

Konuyla ilgili okuduğunuz çeşitli yorum ve tabirlerden sonra, gördüğünüz rüyadan kendinizle ilgili bir fikir edinebilmek için aşağıdaki yazıyı da mutlaka okuyunuz...
İslam'a göre rüya üç çeşittir.

1- Salih rüya
2- Şeytani rüya

3- İnsanın içinde yaşadığı olaylardan, etkilenmesi sonucu doğan rüya.

Hiç bir rüya yaşanılan ortamdan bağımsız bir sekilde yorumlanamaz.

Rüyayı gören kişinin yaşı, medeni hali, cinsiyeti, O An içinde bulundugu maddi ve manevi durumu mutlaka göz önüne alınmalıdır.

Zaman zaman başkaları ile ilgili rüyalar da görebiliriz; bizi hiç ilgilendirmeyen bir rüya, bir başka yakınımızı ilgilendirebilir.

Bu nedenle, her rüya aynı şekilde tabir edilemez..

Aynı rüyayı farklı kişiler farklı mekan ve konumlarda gördüklerinde tabirleri de farklı olacaktır.

Bundan dolayı da, rüya yorumu özünden bir şey kaybetmese bile, yansıması farklı olabilir…

Rüya ile amel edilmez. Rüya ve ilhamla elde edilen bilgiler dinin bir emri gibi kabul edilmemelidir.

Görülen rüyaları esas alarak hayatını ona göre düzenlemeye kalkışmak yanlıştır. Çünkü rüyaların doğruluğunu ölçmek ve tesbit etmek mümkün değildir.

Rüyalarda çeşitli hikmetler vardır. Kimi için bir müjde, kimi için bir ikazdır. Kur'an-ı kerimde rüya ve tabiri ile ilgili bilgi vardır.

Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Güzel rüya müjdedir.) [İbni Cerir]
(Salih rüya rahmani, karışık rüya şeytanidir.) [Buhari]
(En doğru rüya seher vakti görülendir.) [Beyheki]
(Kıyamet yaklaştığında, Müslümanın rüyası ekseriya yalan çıkmaz.) [Müslim]
(Sözü doğru olanın, sadık kimselerin rüyası da doğru çıkar.) [Buhari]
(Gündüz görülen rüyalar doğru çıkar.) [Hakim]
(Kötü rüya gören kimseye söylemesin, şeytandan da Allahü teâlâya sığınsın.) [Müslim]
(Rüyasında hoşa gidici güzel şeyler gören, görüşü isabetli salih birine anlatsın! O da hayra yorsun!) [Beyheki]
(Rüya, tabir ilmini bilen bir dosta veya akıllı bir zata anlatılmalıdır!) [İ.Ahmed]
(Rüya nasıl tabir edilirse, öyle çıkar. Bunun için rüyanızı nasih veya âlime anlatın!) [Hakim] [Nasih, insanlara iyilik tavsiye eden, kötülükten sakındıran, nasihat eden kimsedir.]

Nur88

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Rüyada ölünün dirirlmesi

Rüyamda teyzem, dedem bıçakla boyunlarından kesilerek öldüler. Biz hemen onları defnetmek için hazırlık yaptık, tam banyoya almıstık ki kafalarını kaldırıp ayaklandılar. Kanlar boyunlarında kalmış ama yinede bir şey yok gibiydiı, sadece bir teyzem uyanmadı daha sonra onlarda bize, madem öldük bu sehri terkedelim deyip ankaraya kaçtılar. Rüyam bu kadar nasıl bır tabiri var? Çok merak ediyorum. Allah razı olsun şimdiden.

nefesim

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
ölünün dirilip sinirle kovalaması

Selamün aleyküm. Rüyamda arkadasimin ölen kardesini gordum kanepeye yatirmislar cenesi bagli gozleri mor ve ben gomulmeden once son kez gormek icin yuzunu acip aglamaya basliyorum ,annesi bana aglama aci cekermis diyor susuyorum . sonra cocuk kalkiyor benim annemi sen okula cagirdin seni oldurecegim deyip kovaliyor ben ayakabimin birini baglayip digerini baglamadan bes katli karanlik apartmanin beşinci kattindan aydinlik çıkıs kapisina korkarak titreyerek cikiyorum olen cocugun babasinin arkasina saklaniyorum cengiz amca beni kurtar diyorum . Yorumlariniz icin tesekkurler...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Ve Aleykümselam Rüyaniz Hayr olsun
Rüyada bir ölü tarafından kovalanmak;
İnsanın içinde yaşadığı olaylardan, etkilenmesi sonucu doğan bir rüya.
Hiç bir rüya yaşanılan ortamdan bağımsız bir sekilde yorumlanamaz.

Bilinçaltı Korkularıniz olmasina yorumlanir ölülerden korkmayın canlılardan korkun ama ölülerden ve sessiz insanlardan korkuyoruz işte!!Selametle..

melekkk8

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
rüyada ölünün dirilmesi

Rüyada ölünün dirilmesi.
Selamûn aleyküm,
Bu gece kafama çok takılan bir rüya gördüm.
Ailemle beraber mezarlığa gidiyoruz, sonra babam 2 tane tabut gösteriyor bize. Birini kendi taşıyor, birini ben taşıyorum. Babama "baba biz bu ölmüş insanları neden eve götürüyoruz?" diyorum. "Az sonra göreceksin" diyor. Eve gidiyoruz, o iki kişi birden diriliyor. Biri çok yaşlı bir amca, biri de 30 yaşlarında bir kadın. Beraber yemek yiyoruz, amca birşeye uzanamıyor ve ben o şeyi vermek istiyorum ama vermiyorum. Gördüğüm insanları gerçek hayatta tanımıyorum. Yorumlarsanız çok sevinirim, Allah razı olsun sizden.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Ve aleyküm Selam hayırlı günler rüyaniz Hayr olsun.
Rüyada ölünün dirilmesi;
Rüyanız, hayatınızda yeni başlangıçlar olduğunu simgelemektedir. Yeni ve değişik bir yaşam dönemine gireceğinizi müjdelemektedir. Bu yeni bir iş, yeni bir ilişki ,yeni bir karar da olabilir.

hayatınızda önünüzde halletmeniz gereken sorunlar olduğunu, bunları çözmek için öncelikle manevi huzura erişmiş olmanız ,kendinizi bulmaniz gerektiğini simgelemektedir..

Allah cc.esmaları ile insanın beden mülkündeki , nefisleri terbiye edendir .
bizler ölü olan kalplerimizde dirilebilmek için evliya, enbiya, nebi ve resullerin izlerinden yürürüz. Hal odur ki el Hayy esması ölü olan kalpleri diriltip azaların Allahın birliğine giden bu yolda el hayy esmasının tecellisini yaşamasıdır bizde her halimizde hakkın el hayy esmasını yazarak ,okuyarak Allaha ölmüş, ölü olan kalperimizi diriltmesi için Hakka yönelir,dirilme halini dilemekteyiz.
Kalplerimizi dirilt YARABBELALEMİN
Ölü kalplerimizi dirilt, bizi silkele, yönümüzü şaşırdık. İstikbalimizi yeniden kıble eyle ..

ellerin uzanamayacağı yere kalbiniz ve dualar uzanır..
Selametle Hayra kalin..

acilangul1

Üst Alt