• Forumda Rüya yorumu YAPILMIYOR! Mesaj göndermeyiniz! Mesajınız silinir!

Rüyada Cünüp Olduğunu Görmek

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Rüyada cünüp olduğunu görmek, abdestsiz olarak bir ihtiyacını gidermeye çalışmaya,

Cünüp olarak namaz kıldığını görmek ibadet gayesiyle yolculuğa çıkmaya (hac, umre vs.) veya dininin bozuk olmasına işarettir.

Kendini cünüp görmek, adının bir meseleye karışmasına,

Cünüp olduğunu ve yıkanmak için su aradığı halde bunu bulamadığını görmek, dünya ve ahiret işlerinde güçlüğe uğramaya,

su bulup yıkanmak ise, arzu ettiği şeylerin gerçekleşmesine işaret eder.

Konuyla ilgili okuduğunuz çeşitli yorum ve tabirlerden sonra, gördüğünüz rüyadan kendinizle ilgili bir fikir edinebilmek için aşağıdaki yazıyı da mutlaka okuyunuz...
İslam'a göre rüya üç çeşittir.

1- Salih rüya

2- Şeytani rüya

3- İnsanın içinde yaşadığı olaylardan, etkilenmesi sonucu doğan rüya.

Salih rüyalar hem müjdeleyici hem de korkutucu olabilir. Bu tür rüyalar manevi özellik kazanır ehline tabir ettirilmesi gerekir.

Rüya yorumlamak ile rüya tabir etmek aynı şeyler değildir. Tabir etmek tabircinin o an kalbinde hissettiğidir. Yorum ise daha çok nesnelere verilen anlamdır.

Hiç bir rüya yaşanılan ortamdan bağımsız bir sekilde yorumlanamaz.

Rüyayı gören kişinin yaşı, medeni hali, cinsiyeti, O An içinde bulundugu maddi ve manevi durumu mutlaka göz önüne alınmalıdır.

Zaman zaman başkaları ile ilgili rüyalar da görebiliriz; bizi hiç ilgilendirmeyen bir rüya, bir başka yakınımızı ilgilendirebilir.

Bu nedenle, her rüya aynı şekilde tabir edilemez..

Aynı rüyayı farklı kişiler farklı mekan ve konumlarda gördüklerinde tabirleri de farklı olacaktır.

Bundan dolayı da, rüya yorumu özünden bir şey kaybetmese bile, yansıması farklı olabilir…

Rüyaların bir kısmı anlamlıdır. Bir kısmı ise anlamsızdır.

Rüya tabirleri-yorumları uzmanına sorulmalıdır. Herkesin rüya tabiri (yorumu) yapamayacağını aklımızdan çıkarmamalıyız.

Rüyalarda çeşitli hikmetler vardır. Kimi için bir müjde, kimi için bir ikazdır. Kur'an-ı kerimde rüya ve tabiri ile ilgili bilgi vardır.

Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Güzel rüya müjdedir.) [İbni Cerir]
(Salih rüya rahmani, karışık rüya şeytanidir.) [Buhari]
(En doğru rüya seher vakti görülendir.) [Beyheki]
(Kıyamet yaklaştığında, Müslümanın rüyası ekseriya yalan çıkmaz.) [Müslim]
(Sözü doğru olanın, sadık kimselerin rüyası da doğru çıkar.) [Buhari]
(Gündüz görülen rüyalar doğru çıkar.) [Hakim]
(Kötü rüya gören kimseye söylemesin, şeytandan da Allahü teâlâya sığınsın.) [Müslim]
(Rüyasında hoşa gidici güzel şeyler gören, görüşü isabetli salih birine anlatsın! O da hayra yorsun!) [Beyheki]
(Rüya, tabir ilmini bilen bir dosta veya akıllı bir zata anlatılmalıdır!) [İ.Ahmed]
(Rüya nasıl tabir edilirse, öyle çıkar. Bunun için rüyanızı nasih veya âlime anlatın!) [Hakim] [Nasih, insanlara iyilik tavsiye eden, kötülükten sakındıran, nasihat eden kimsedir.]

İSA KUL

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Rüyada cünüplük ilgil ibir sorum olcak

Rüyada Cünüp oldugumu gördüm gibi diyecem tam emin degilim çünkü karışık bir rüyaydı şimdi rüyada cünüp oldugumuzu görsek güsül abdesti almak gereklimi yani meni akmamış ise hiç yoksa öyle bir şey ihtilam oldugnu bile görmedim cinsel ilişkide bulunmadım sadece rüyada cünüp oldugumu sanıyorum böyle bir rüyada ne yapmak gerek içimdeki vesvese gitmiyor lütfen yardım edin bana.

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
cinsel ilişkide bulunmadım sadece rüyada cünüp oldugumu sanıyorum böyle bir rüyada ne yapmak gerek içimdeki vesvese gitmiyor lütfen yardım edin bana.
Neyapmanız gerek, içinizdeki şüpheden vesvese den kurtulmak için banyoya gidip bir abdest almanız gerek tek yapmanız gereken buhmmnn

kalbimin_sesinden

Kurallara Uymadı
Üyemiz
Cünüp nasıl olunur bu zaten bilinen bir husustur. Bunu burada alenice açık açık yazmanın bir anlamı da yoktur manası da.
Rüyada cünup olduğunu görmek başka bir şey...
Cünüp olmak başka bir şey...
Rüyada cünüp olduğunu gören kimse için bir şey sadır olmaz... Fiilen kendisinden bir şey çıkmamışsa ki çıkmamış buna bir şey lazım gelmez...
Sadece meninin dışarıya çıkmasıyla da cünüplük olunmaz...
Meninin nasıl dışarıya çıkacağı ya da nasıl çıkması gerektiği hususu kitaplarımızda anlatılmıştır oraya müracaat inşallah...

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
hhımBen,de kısa ve öz olarak, kafasındaki düşüncelerden kurtulması için duş al demiştim, demekki yanlış cvp:tüüh:,

kalbimin_sesinden

Kurallara Uymadı
Üyemiz
Sakin bir hal üzere dışarıya çıkan menilerin hiç birinde gusül lazım gelmez...
Öyle insanlar var ki..
Ani korkulardan... Ani haberlerden... Ağır bir şeyler kaldırmanın akabinde meni dışarıya çıkabiliyor... Ama insan gayet sakin ve tat da, lezzet de duymuyor...
Bunlardan gusül lazım gelmez...
Bir de "meni" "necaset" gibi değildir... İslam alimleri meninin temiz olduğunu ifade etmişlerdir.... Yani bundan mütevellit iç elbise temizliğine de gidilmez...
Bir müddet sonra meni bulaşmış olan yeri elle ufalamak yeterli olur...
Temizlenenlere selam olsun...

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
hhımBen,de kısa ve öz olarak, kafasındaki düşüncelerden kurtulması için duş al demiştim, demekki yanlış cvp:tüüh:,

yanlış cevap değil ustacım kesinlikle doğru cevap bu, tamam ruyada cünüp olduğunu görmek gusul abdesti gerektirmez. Fakat içim rahat etmiyor vesveseden kurtulamıyorum diyor. Duş almak o kadar zor mu ki, al duşu gitsin korku bukadar basit

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
yanlış cevap değil ustacım kesinlikle doğru cevap bu, tamam ruyada cünüp olduğunu görmek gusul abdesti gerektirmez. Fakat içim rahat etmiyor vesveseden kurtulamıyorum diyor. Duş almak o kadar zor mu ki, al duşu gitsin korku bukadar basit
Yani, hem düşüncenden kurtul, hemde bi serinlemiş olursun.
___
Bu konu soru cevap konusuna döndü, konuyu soru bölümünemi taşısak.

kalbimin_sesinden

Kurallara Uymadı
Üyemiz
Vesveseden kurtulmak adına yıkananması gerektğini ifade etmek elbet de yanlış cevap değildir...
Ama şu unutulmamalıdır? Vesvese başlı başına da bir hastalıktır..
Bu konu ve bu arkadaş için söylemedim son sözümü... Genel olarak ifade ediyorum...

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Vesveseden kurtulmak adına yıkananması gerektğini ifade etmek elbet de yanlış cevap değildir...
Ama şu unutulmamalıdır? Vesvese başlı başına da bir hastalıktır..
Bu konu ve bu arkadaş için söylemedim son sözümü... Genel olarak ifade ediyorum...
Allah razı olsun hocam emeğine sağlık, sayende bizde bilgilendik ve sizden öğreneceğimiz daha çoook şeyler var...

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
doğrudur vesvese çok kötü bir hastalılktır. Bende hemen kurtulmak adına yıkanmayı tavsiye ettim. Fakat olurki duş alamayacak bir ortamda olabilir en iyisi şöyle söyleyelim; Değerli kardeşim anlatığınıza göre gusulu gerektirecek bir haliniz yok. Gusul abdesi almanız gerekmez. Fakat içiniz rahat değilse duş almaya da bir maniniz yoksa gidip duşunuzu alın vesselam...

İSA KUL

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
TŞK EDERİM Allah razı olsun?

Allah hepinizden razı olsun soruma cvp verdiginiz için şunu söylemeliyim vesvese şeytandan gelen bir şey şeytan yeri geldimi insanı bir kandıryorki vesvese veriyor bu zamanla hastalık oluyor bana destek oldunuz şunu anlıyorumki artık yenilmeyecem şeytana rüyada gördüm diye duş almayacam şeytana yenilmeyecem yanlışmı söylüyorum arkadaşlar eger devam edersem bu iyice büyüyecek vesvese hastalıgı artık son veriyorum.

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Allah hepinizden razı olsun soruma cvp verdiginiz için şunu söylemeliyim vesvese şeytandan gelen bir şey şeytan yeri geldimi insanı bir kandıryorki vesvese veriyor bu zamanla hastalık oluyor bana destek oldunuz şunu anlıyorumki artık yenilmeyecem şeytana rüyada gördüm diye duş almayacam şeytana yenilmeyecem yanlışmı söylüyorum arkadaşlar eger devam edersem bu iyice büyüyecek vesvese hastalıgı artık son veriyorum.
Değerli kardeşim gerçi senin sayende bizler,de bilgilendik bilgimizi tazeledik allah razı olsun fakat diyorsunuzki,
artık şeytana yenilmeyecem. bu yanlış kelime neden?
yenilmeyecem demekle olmuyor olamaz çünkü adı üstünde iblis neyapar eder seni kendine bağlar derken kandırır ammaaa Yatarken, kalkarken, evden dışarı, dışarıdan eve girerken kısacası her işin başında Bismillâhirrahmânirrahîm
dersen daha korkma vesvese diye birşey (iblis) yanına dahi yaklaşamaz.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Ecmain olsun kardeşim, aynen efsane kardeşimizin bahsettiği gibi her işin başında Besmele çekmeniz vesvese için eniyi ilaçlardan olmakla beraber, size acizane bir tavsiyem de; Kendinize yemin etmenizdir. Mesela bahsettiğiniz olayda kendi kendinize cünüp olduğuna yemin edermisin diye sorun yok yemin edemezseniz işte bu vesvesedir. Üstünde durmayın....Cünüp olduğuma ve abdest almam gerektiğine eminim yemin ederimki bu böyledir diyebiliyorsanız o zaman tam tersi bu vesvese değildir...Böylece zaman içinde bu hastalıktan kurtulmak nasip olu inşAllah. Unutmayın ki vesveseye önem vermemek yani üstünde durmamak da vesveseye karşı en etkili yollardandır...

kalbimin_sesinden

Kurallara Uymadı
Üyemiz
Bu konu da epey bir uzadi...
Vesvese bir hastaliktir lakin her bir müslüman ibadet esnasinda, unutma, yanilma ve hata neticesinde "tereddüt" icersinde bulunabilir.. Bu cok normal ve dogal bir seydir... Bu gibi hususlar olustugu vakit nasil hareket edecegimiz de yine kitaplarimizda anlatilmistir...
Bir kimse nasil abdest aliniyor ise o sekilde abdestini almis ve nasil namaz kiliniyorsa o sekilde namazini kilmissa namaz Fikhen caizdir ve bunun iadesine gerek yoktur...
Hal böyle olmasina ragmen namazim oldu mu olmadi mi, kabül mü degil mi sorulari üzerinde müdavim gidip gelmek ve normal hayata dönememek ise bir vesvesedir.
Lakin, 3 mü kildim, 4 mü kildim sorulari vesvese degil unutkanligin, hatanin bir eseridir ki nasil hareket edilecegi de kitaplarimizda ifade edilmistir.
Arkadas gelirsek tekrar.
Arkadasin durumu ne vesvese yapilabilecek bir husus ne de hata yapilabilecek bir husustur.
Cünkü bir insan nasil cünup olur, hususu kitaplarimizda acik bir sekilde ifade edilmistir.
Rüyada kendisini ölmüs gören birisi uykudan uyaninca nasil canli ise,
Kendisini rüyada cünup olarak gören kimse de uyandiginda cünup olmadigini anlayacaktir.
Bunun neyine vesvese olacak ki.
Hata da olmaz burada.
Rüyada kendisini cünup olarak gören kimse cünup olmaz cünkü...
Lakin rüyayi cok iyi hatirlayamiyor ve arkasindan da "Ben cidden cünüp mü oldum?" sorusunu kendine soruyorsa, elbette bu kimsenin bu hali vesveselikle uzaktan yakindan alakasi yoktur.
Bunun olsa olsa unutkanlikla bit ilgisi vardir... Iyi hatirlayamamakla bir alakasi vardir.. vs.
Elbette böyle durumda olanlarin yikanmasi gerekir ki bu yikanmak vesvesenin degil olayi iyi hatirlayamamanin bir neticesidir..
Bir de su var, o anda yikanma durumu olmayinca, Mevlam göz vermis, insan ic kiyafetine bir bakar yaslilik var midir, bir sey gelmis midir, gelmemis midir, eger bir sey gelmemis ise gene insan cünup sayilmaz... Disari atilamayan bir meniden cünupluk hali olmaz.
Yani elma ile armutlari karistirmayalim diyorum.
Bu olayin vesvese ile hic bir alakasi yoktur.

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Bunun olsa olsa unutkanlikla bit ilgisi vardir... Iyi hatirlayamamakla bir alakasi vardir.. vs...
Elbette böyle durumda olanlarin yikanmasi gerekir ki bu yikanmak vesvesenin degil olayi iyi hatirlayamamanin bir neticesidir..
*
Yani elma ile armutlari karistirmayalim diyorum...
Bu olayin vesvese ile hic bir alakasi yoktur...
s.a.Hocam, işte bizde bunu diyoruz kafasındaki düşüncelerden kurtulmak için imkanı varsa,ki illa vardır çünkü rüyadan bahsediyor, ohalde bir duş almasını tavsiye ettik ki şüpeye düşen her insanın yapacağı ilk şey banyoya girip güzeeelce abdestini alıp kafasındaki düşüncelerden temizlenmektir.

Kardeşimiz bunu vesvese olarak algılıyorsa, bunun soğanla sarımsakla bir alakası yok sanırım.

kalbimin_sesinden

Kurallara Uymadı
Üyemiz
Sagolasiniz... Aynen.
Insan rüyalandiginda evde de olmayabilir, misafir durumunda da olabilir baska bir evde, onun icin o ayrintiyi yazdim.
Hepinize tesekkürler, hürmetlerimle.

Üst Alt